LEIDSCH DAGBLAD. N°. 6763. Vrijdag 3 Maart. A0. 1882. PRIJS DEZER COURANT: foor Leidea per 8 maanden1.10. Franco per post.1.40. Afzonderlijke Nommers.0.05. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DER ADVERTESTIEJf Van 16 regels 1.05. Iedere regel meer f 0.17$. Grootere lettere naar plaatsruimte. Voor het incassee- ren buiten de stad wordt 0.10 berekend. Tweede Blad. Gemengd Nieuws. Sedert geruimen tijd leefde hethuisge- zin van F. Smol, van beroep mazelaar, aan den Hil te Dordrecht, in onmin en reeds driemaal was de twist zoo hoog geloopen, dat de vrouw de echtelijke woning verliet, doch telkens liet zij zich door haar man overhalen het geschil bij te leggen en weder bij hem te gaan inwonen. Maandag ontstond weder een twist tussehen de huisgenooten, welke de vrouw deed besluiten thans voorgoed haar mau te verlaten en met de bij haar inwonende kinderen haar intrek te nemen bij een gehuwden zoon aan het Kasperspad. Gistermiddag omstreeks halféón vervoegde Smol zich aldaar om weder eene verzoening met zijne vrouw tot stand te brengen. Laatstgenoemde bevond zich met een dochtertje op den zolder en onder het voorgeven haar om een paar kleedingstukken te gaan vragen, ging ook hij naar boven. Toen de vrouw op zijne vraag om hot geschil bij te leggen een weigerend antwoord gaf, haalde S. eensklaps een scheermes uit zijn zak en bracht daarmede zijne vrouw zeer ernstige wonden aan den hal3 en den pols toe. Onmiddellijk snelden twee zoons en het dertienjarig dochtertje toe om hunne moeder te ontzetten, bij gelegenheid waarvan ook het meisje eene verwonding aan den vinger bekwam. Na zijne gruweldaad te hebben verricht, ontvluchtte S. de plaats der misdaad en stelde hij zich vrijwillig bij de politie in arrest. De geneesheeren Moulin en Schijff, benevens de offioier van justitie en de commissaris van politie, waren kort na het gebeurde ter plaatse aanwezig en voorzeker aan de ijverige werkzaamheden der beide genoemde geneesheeren, die do gewonde vrouw terstond verbonden, zal het te danken zijn, indien baar leven behouden blijft. Na de genees kundige behandeling is de vnouw per draagbaar naar het gasthuis overgebracht. Smol is nog den zelfden middag, na afloop der instractie, ter beschik king der justitio naar hot huis van arrest overgebracht. Alleen wraak schijnt aanleiding tot de misdaad te zijn, daar op S.'s gedrag in het openbaar weinig valt aan to merken en drankmisbruik er bepaald geheel vreemd aan is. Volgens Huxley worden alleen in de Noordzeo jaarlijks 3000 millioen haringen gevangen. Bij Coleford, graafschap Monmouth, woonde een oude vrouw, die voornamelijk van bede len leefde. Een paar dagen geleden kreeg zij een verlamming en stierf. Men vond in haar bed een doos mot 90 pd. st. aan geld. In een andere kamer vond men een meisje van 17 jaren, half idioot en naakt, waarvan de buren het bestaan niet kenden. Het meisje was drie jaren in die kamer opgesloten geweest. Het „Journal de Gand" meldt thansdat bet lijk, op de begraafplaats te Mariakerke gevon den, herkend is voor dat van zekeren August Matthys, die in zijne geestvermogens gekrenkt was en sedert lang het voornemen had te kennen gege ven om zich van het leven te berooven. Men heeft hier derhalve, zegt genoemd blad, niet met een moord, maar met een zelfmoord te doen. Hoe Mat thys in dit geval, op vijftig schreden afstands zich de keel doorgesneden hebbende, zich aan hals en voe ten tegon het grooto kruisbeeld zou hebben aange bonden, gaat het „Journal", dat dit zelf omstandig verhaalde, met volkomen stilzwijgen voorbij, en het vermoeden ligt voor de hand dat deze afgrijselijke bijzonderheden uit do verbeelding van dezen of genen overijlden berichtgever zullen ontstaan zjjn. De koning van Spanje is verleden week op de jacht aan een groot gevaar ontsnapt. Een kolossaal everzwijn viel 's konings paard aan en ptiet zijn slagtanden in <jte borst van het vurig ros. De koning stak naar het wilde dier met zijn jacht mes en doorboorde hot op het oogenblik toen hot zich tot tegenweer op den ruiter wilde werpen. Zekere dr. baron Yon "Werlhof te Ei senach op een villa wonende, een schatrijk, jong gehuwd man van 33 jaren, heeft zich met zijne echtgenoote door vergiftiging van het leven trach- ton te berooven. Toen het ontdekt werd, bad hij den geest reeds gegeven; zijne vrouw was stervende. Niemand kan de reden voor dat wanhopig besluit gissen. Drie dienstmeisjes te Brussel, die des avonds om halftien naar haar „dienst" terugkeer den, kwamen op het deakbeeld een rijtuig te nemen. Juist waren zij ingestapt, toen een heer, die haar eenigen tijd had gevolgd, de vergunning vroeg om mee te rijden! Dat werd hem toegestaan en men ging op weg. Yoor de woniüg van de dame geko men, waar een der dienstmeisjes in betrekking was, gingen hare gezellinnen deze binnen, gevolgd door het derde meisje en den galant. De koetsier iutns- schen eischte de vracht en het daardoor ontstane rumoer deed de bewoonster ontwaken, die nu de huisdeur voor den neus van den indringer dicht- wierp. Tot overmaat van ramp was zijn jas daarbij tussehen do deur en den deurpost beklemd geraakt, en daar stond hij nu, zonder dat hij heen of weer kon, bovendien met den dreigenden koetsier voor zich, terwijl de bewoonster wan het huis, meenende dat zij met inbrekers te doen had, uit een der ramen herhaaldelijk een revolver afschoot. Natuur lijk kwam nu de politie opdagen en het tragisch - komisch tooneel werd aan hot politiebureol afgespeeld. Nog oen slachtoffer van de „kraak." - Een rentenier te Parij3 zag op zekeren dag een zijner oudste vrienden, die door de financiëele crisis goruïneerd was, met verwilderd gelaat bij hem bin nentreden. Nadat de ongelukkige twee floscbjes met laudanum uit den zak had gehaald, verklaarde hij aan zijn vriend dat hij met deze slapende den dood wilde ingaan. Onnoodig te zeggen dat de ander, daarmee volstrekt niet gediend, mooi in het nauw zat. Na een oogenblik aarzelens antwoordde hij echter: „Goed, ik neem uw voorstel volgaarne aan, maar dan moeten wij in een rijtuig die schoone daad plegen, na eerst onze bekende buurten nog eens te zijn doorgereden." Dat vond de krankzinnige een uitstekenden inval; men ging met de gevaarlijke flescbjes onderweg, doch niet dan nadat de koetsier een wenk had ontvangen, langs een omweg naar het huis van den schoonzoon dos ongelukkigen te rijden. Van daar werd de krank- zinnigo naar een gesticht overgebracht. De rente nier verklaarde later dat dit gedwongen toertje voor hem volstrekt geen pleizierritje was geweest. Te Oberwarth, in Hongarije, zijn 117 huisjes afgebrand; vijf menschen kwamen ia de vlammen om. Maandag-namiddag tegen vijf uren wierp zich te Parijs een kind van 12 jaar in de Seine. Yan deze wanhopige daad was gelukkig iemand getuige, die het kind te hulp snelde en weer redde. Toen hij haar naar de oorzaak vroeg, antwoordde de arme kleine dat zij, door hare onder wijzeres met straf bedreigd, niet tehuis durfde komen en daarom besloten had zich maar om het leven te brengen. Tussehen Mulheim en Deutz is gister ochtend op het vrije veld op een hoogen dijk de eerste locomotief van den Berlijnschen sneltrein, die 7 u. 50 min. te Keulen moet aankomen, ontspoord. Zij stortte van den dijk af en sleepte de tweede mede. Beide locomotieven, alsmede de daaropvolgende bagagewagen en een passagierswagen, zijn geheel vernield. Het personeel is ongedeerd; een dame uit Duisburg heeft een been gebroken en moest naar het hospitaal worden gebracht; do overige passa giers zijn met lichte kneuzingen en den schrik vrij gekomen. Een deel van den weg is onberijdbaar ge worden, zoodat de treinen over Kalk moeten gaan. De oorzaak der ontsporing moet liggen in het ge brekkig leggen van nieuwe rails. Onder de bijzondorheden, die het par ket er toe geleid hebben om een mandaat van ge vangenneming tegen Leon Peltzer uit te vaardigen, behoort o. a. het vinden bij eene huiszoeking in de kamer zijner moeder, die in de rue Royale te Brussel woont, van een portret dat gelijkenis had met den bewasten Yaughan, terwijl ook door experts ge lijkheid werd gevonden in het schrift van Yaughan en van Leon Peltzer. Ook werd nog een koffer in beslag genomen, welke herkend werd door den hoer Charles De Mot, die Leon Peltzer te Buenos Ayres gekend had. Door den rechter van instractie geroepen om inlichtingen te geven omtrent de han delsreputatie van Peltzer te Buenos Ayre3 in 1879 en 1880, zag hij den koffer aan en zeide dat deze zijn (De Mot's) koffer was, of althans een koffer geheel gelijk den zijnen, te Buenos Ayres gekocht. Hij opende dien dan ook met zijn eigen sleutel. Yoor het oogenblik meent men dat Leon Peltzer te San- Francisco is; althans hem zijn derwaarts brieven, poste restante, toegezonden geworden. Men heeft beweerd dat hij in tal van jaren niet te Brussel was geweest, maar onderscheidene personen hebben aan den rechter van instructie verklaard, dat zij hem to Brussel hebben ontmoet weinige dagen vóór den moord op den advocaat Bomays geploegd. Ook de directeur der gevangenis te Huy is door het facsi mile yan den beruchten brief, geteokend Henry Yaughaa, tot de ontdekking gekomen dat de schrijver geen andere dan Leon Peltzer moet zijn, door eene vergelijking van schrift van dezen, tijdons hij te Antwerpen gevangen zat wegens knoeierijen in bank zaken. Hij Bchreef toen kopieën van reglementen voor den binnendienst d9r gevangenis. Naar men telegrafeert, hebben de regens in het westen van N.-Amerika opgehouden, begon het water te zakken en het spoorwegverkeer werd horvat. Verscheidene personen moeten ver dronken zijn en de aangerichte schade is zeer groot. Te Rock Island in Illinois is de brug over den Mississippi vernield, evenals vele andere spoorweg bruggen elders. Duizenden paarden, runderen odz. zijn verdronken; onder de inwoners vooral dor zuid westelijke Staten heorschte toenemende nood en er zijn op tal van plaatsen bijeenkomsten gehouden om hulp te betoonen. De regens zijn door sterke winden en vorst gevolgd. In Canada heeft het zwaar KOLOMEN. PARAMARIBO, 2 Februari. Bij gelegenheid van 's Konings verjaardag zullen hier weder volksfeesten worden gehouden; ook zal er eene bloemententoonstelling plaats hebben. In het afgeloopen jaar zijn hier aangebracht 450 immigranten, te weten 297 mannen, 109 vrouwen en 44 kinderen. Zij kwamen allo onder Engelscke vlag van Calcutta. Uit de jongste balans der Surinaamscbe Bank blijkt dat zij den 28ston Januari jl., bij een specie- voorraad van 512,213, voor eene som van f 219,105 minder aan bankbiljetten in omloop had dan waartoe zij gerechtigd is, terwijl de specie-voorraad op zijne beurt f 87,642 meer bedraagt dan tot dokking der opvraagbare verbintenissen door de wet gevorderd wordt. In het jaar 1881 is als uit deze kolonie uit gevoerd aangegeven goud tor waarde van f 849,435; in 1880 beliep die waarde f 917,870. Yan 1876 af tot en met 1881 werd aangegeven eene gezamenlijke waarde van 3,198,058. Yan 1 tot en met 20 Januari 1882 beliepen de aangiften f 64,50S,

Leidsch Dagblad | 1882 | | pagina 1