moge behagen h$t militair onderwjjs, ter opleiding tot officier in zijnen Tollen omvang, bij de wet te regelen. Nog een ander stok is door den heer W. Van Zuylen voor zijn tooneel aangekocht en wel Hugo Bnrgers jongste tooneel werk „Jourfix", waarvan hem nu het uitsluitend recht van opvoering in ons land verzekerd is. Het 6tuk wordt thans te Weenen net groot succes opgevoerd. Het stoomschip „W. A. Soholten", van Nieuw- York naar Rotterdam, passeerde gisternamiddag bij Wight. De kapt. Van Dionant van het 2de reg. inf. heeft zijn ontslag uit den militairen dienst en de kapt. Roelants van datzelfde corps zijn non-acti viteit aangevraagd, beiden om redenen yan gezondheid. Z. M. heeft J. Van Leenden Jr. benoemd tot ^,C;2iG?er °P ^9 spoorwegdiensten 3de klasse; - aan H. Vixsebóxae op verzoek, eervol ontslag ver leend als tijdelijk adsistent aan 's rijks veeartsenija school te XJtrecht; - benoemd: tot commies der pos teryen 3de kl. K. J. L. Bolomey, C. G. Van Hout, C. Burgersdijk, D. J. Bekaar, J. Van Nabuys, E. D. Rink, J. J. C. Van Leeuwen Van Duivenbode en G. W. Van Rossum, thans commiezen 4de kl. tot commies der posterijen 4de kl., A. J. Terveer, J. C. Karsseboom, K. Schraver en J. F. Abbema Copes Van Hasselt, thans snrnumerairs der posterijen. Gemengd Nieuwe, Door de politie zijn uit de tapperij van S. aan de Vrouwenkamp jl. Zondag zes jongens der Kweekschool voor Zeevaart verwijderd, die aldaar onder gelag waren gezeten. Daar vijf dier jongens den leeftijd van IC jaren nog niet hebben bereikt, is tegen den tapper en de bij hem wonende vrouw E. proces-verbaal opgemaakt, evenals tegen een paar tappers, die aan beschonken lieden sterken drank hebben verstrekt. Met genoegen ongetwijfeld znllen onze stadgo- nooten uit dit bericht opmerken dat de Leidscho politie niets nalaat om de bepalingen der Drankwet, vooral wat het tappen aan hen die beneden de jaren zijn, zoo noodig, te doen toepassen en dat zij krachtig ijyert om de overtreders op te sporen. Daarvoor ver dient zij ieders goedkeuring. De officier van justitie bij de arrondis- sement8-rechtbank heeft een onderzoek ingesteld naar de oorzaken van het vreeselijk ongeval, voor gekomen bij de afgraving van het Seinpostduin te Scheveningen. Daarbij moet, naar men verneemt, gebleken zijn dat het onheil voornamelijk is te wijten aan gemis van voldoende seinmiddelen, om het vertrek of de aankomst der zand treinen aan te kondigen. Sommige werklieden verklaarden dat er met een vlaggetje, anderen dat er met de hand werd gewaarschuwd, terwijl weer een derde de werklieden mot het toeroepen van „stop" te kennen gaf dat de baan moest worden verlaten. Bij de hervatting van het werk is natuurlijk in deze leemte reeds voorzien. De arbeid is gistermiddag voortgezet. De doode en de gekwetsten zijn naar het gasthuis vervoerd. Te 's-Hage hoeft in de Laan Copes van Cattenburch een tweede proefneming plaats gehad met de „chasse-corps", welke dienen moet om per sonen, die het ongeluk hebben voor een tramwagen te vallen, voor overrijden te behoeden en om gevaar lijke voorwerpen van de sporen te verwijderen. Ditmaal waren het geen houten balken, doch stroo- poppen, die op den weg werden gelegd. De proef neming bewees de ondoelmatigheid van dit toestel. Bij herhaling toch werden de poppen, na eerst door het voorblad op zij te zijn geschoven, medegesleurd en van de tien koeren negenmaal tnsschen de voor- en achterwielen van den wagen geslingerd. De poppen werden dan ook eenige malen over hoofd, romp, armen en beenen gereden. Uit Amsterdam wordt aan de Pr. Gr on. Crt. geschreven: Mea zal van Jannetje Struik nu niet veel nieuws meer hooren. Hot is aan geen twijfel moer onderhevig, dat zij niets heeft te vor deren uit erflatingen of geheime bronnen, want ze heeft het zelf in de instructie erkend. Die instructie werd gevoerd naar aanleiding van de bij de justitie tegen haar ingediende klachten wegens oplichting. Maar aan die klachten schijnt geen gevolg te kunnen worden gegeven, want de zaak wordt niet vervolgd. De z. g. millioonen-juffrouw heeft he8l veel beloofd, hoog opgegeven van hare huizen op de Keizersgracht, Tan de groote belooningen die de geldschieters zouden ontvangen, maar nooit heeft zo stukken ver toond of handelingen gedaan, die naar het oordeel ,t r - -> - der justitie strafbaar kubnen worden- gesteld ónder de bepalingen van art. 405 C. P. Mot volkomen zekerheid weet ik, dat ze van eeno familie f 92,000 van den vader en f 44,000 van den zoon in con tanten heeft ontvangen, zonder dat die heeren - meegesleept door de verzekeringen van iemand, die in nauwe familiebetrekking tot hen staat en zelf te goedertrouw aan Jannetjo's verzekeringen geloofde - eenig bewijs van ontvangst hebben erlangd of eenige rente hebben bedongen. Blindelings vertrouwden ze op Jannetje's beloften van ruime belooning, van vorstelijke geschenken. Yoor zooverre ik heb kunnen nagaan heeft ze hier ongeveer drie ton in contanten geleend gekregen. Geen wonder dus dat betrek kelijk kleine uitstaande vorderingen nog kunnen Worden betaald, en dat er voor een burgerhuis houdinkje in do toekomst wel gezorgd zal zijn. En zoo zullen we dan wel nimmer meer van mej. Struik hooren, teEzij dat er nog moer lieden hun geld aan zullen wagon, hetgeen mij hoegenaamd niet zou verwonderen, want er zijn nog mensohen die, al zegt de juffer zelf dat ze niets te wachten heeft, het nog niet gelooven. BUITENLAND. Frankryk. De ambassadeur Lyons on de minister Do Freyclnet hebben aan het departement van buitenlandsche zaken de tractaten tnsschen Engeland en Frankrijk, betreffende de vis9cherijen, de scheepvaart en do fabrieksmerken, onderteekend. Lord Lyons betuigde bij die gelegenheid do vriendschappelijke gevoelens, welke Engeland voor Frankrijk koestert, en het genoegen, waarmede hij de tooneming der banden, welke beide landen vereenigen, aanschouwde. Het „Journal officiel" behelst de wet betref fende de behandeling van Engeland op den voet van meest begunstigde natie. In hetzelfde nummer vindt men eon decreet van den 27sten Febrnari, waarbij eene door den minister-president De Frey- cinet en den Nederlandschen gezant baron Yan Zuylen Yan Nijvelt denzelfdon dag onderteokende verklaring wordt bekrachtigd, strekkende om de verklaring van den 2den dier maand betreffende het Fransch-Nederlandsch handelstractaat tot 15 Mei a. b. van kracht te doen zjjn. Men herinnert zich, hoe eenige maanden go- leden een jong wever, Emile Florion, te Parijs kwam om den heer Gambetta om het levon te brengen 6D, deze niet kunnende ontmooteD, besloot den eersten den besten gedecoreerde neet te schieten, waarop hij een geneesheer wondde en eene poging deed om zich zeiven van kant te maken. Florion, 23 jaar oud, is zeer opgewonden en schijnt niet volkomen bij ziju verstand. Niettemin heeft het Hof van Assises hem tot 20 jaar dwangarbeid ver oordeeld. Duitscliland. Te Berlijn is1 uit Rome bericht ontvangen dat ten gevolge der overdreven voorstellingen, die de Curie zich van het centrum en zijne hoofden maakt, de onderhandelingen met het Yatïcaan wel niets vorderen, maar dat toch ook aldaar niets bekend is van een ultimatum, hetwelk de heer Von Schlözer zou hebben gesteld. Er is een keizerlijko verordening in Duitsch- land in bewerking, waarbij nieuwe wapens en vlaggen voor de provinciën worden vastgesteld. Groot-Britnnnii. De „Times" spreekt naar aanleiding van de rede voering des generaals Skobeleff over hot streven en het doel der panslavisten en zegt: Europa kan zulke dolzinnige proefnemingen niet dulden. Het heeft zijne eigene belangen te beschermen. Het houdt zich aau de plechtig aangegane verdragen, waardoor die belangen verzekerd worden, en het begeert bovenal vrede en eene eerlijke proef met de in 1578 ingestelde nieuwe orde van zaken. Maandag zal lord Lamington in het Engelscho Hoogerhuis het charter van de Noord-Borneo-Maat- sohappij ter sprake breDgen. In het Lagerhuis zou Folkestone vragen, wanneer de regeeriDg geld zal aanvragen met het oog op het huwelijk van prins Leopold. De „Daily News" rectificeert nu zelf het bericht dat prins Leopolds huwelijk den 20sten April zal plaats hebben. Rusland. Te Nowosylkow in het gouvernement Tscherni- gow, en te Nowraoskowski in het gouvernement Ekaterinoslaw, bestaat ernstige vrees voor het uit breken van Jodenvervolgingen, daar in die plaatsen heimelijk biljetten verspreid zijn, waarop denamei der rijke Joden-vermeld staaruj ^ie geplunderd zou den moeten worden. Onder de Israëlietische bevolking heerscM groote bezorgdheid. Het Regoering8blad van St.-Petersburg deelt mede dat do gezondheidstoestand van de groot vorstin Maria Paulowna, gemalin van den groot vorst Wladimir, zich reeds zooveel heeft verbeterd, dat er geen verdere bulletins zullen uitgegeven worden. en. DEN HAAG, 2 Maart. Tweede Kamer. De heeren Clercx en Seret zijn heden toegelaten onbeeedigd. Nadat de voorzitter verklaard had wegenB vorme lijke bezwaren in de sectiën in te trekkeu het voor stel tot aanneming der werkwijze bjj 't strafwetboek, óók voor de behandeling dor militie - en schutterij- wetten, is dit voorstel overgenomen door 10 leden en terstond in de sectiën onderzocht. Tot rappor teurs over het voorstel zijn benoemd de heeren Tak Yan Poortvliet, Cromers, Schimmelponninck, Yan Houten en Wijbenga. Maandag zullen de inter pellaties plaats hebben van de heeren Sehimmel- penninck Yan der Oye, Yermeulen en Gratama; daarna zullen behandeld worden de ijkwet, de ver betering van don Ouden IJsel en do zegel- en registratiewettea Door don minister van justitie wordt aan de Tweede Kamer do opheffing voorgesteld van het arrondissement Haarlem, met indeeling van de kan tons Haarlem en Haarlemmermeer onder het arron dissement Amsterdam on van Zaandam onder het arrondissement Alkmaar, dat daarentegen de kan tons Hoorn en Medemblik verliest, die bestemd zijn om, met het kanton Purmerend uit het op te heffen arrondissement Haarlem, een nieuw arroudissement te vormen, waarvan de rechtszetel zal ziju gevestigd te Hoorn. Eindelijk wordt het kanton Hilversum overgebracht naar het arrond. Utrecht. Ook in de kantonnale grenzen worden eenige kleine wijzigingen gebracht. ST.-PETERSBURG, 1 Maart. De „Novoie Yremja", orgaan van generaal Ignatieff, bevat over den politieken toestand van het oogenblik een opstel, dat met deze verklaring eindigt: „Het is gemakkelijk te zien dat Europa de handhaving van den vrede begeert. Bovendien kan men zeggen dat dit ver langen algemeen is. Oostenrijk moest dus thans van zijne vredelievendheid en van zijne edole gevoelens voor het menschdom blijk geven, door den tijd vast te stellen hoe lang do inlegering van Bosnië en de Herzegowina zal duren; deze inlegering,toch moet krachtens het tractaat van Berlijn tijdelijk zijn. Het bezetten van Bulgarije door de Russen heeft niet zoo lang geduurd, en toch is het mogelijk ge weest in dat land op geregelde wijze een nieuw vorstendom te vestigen." WARSCHAU, 2 Maart. Generaal Skobeleff is gisteren hier aangekomen. LONDEN, 2 Maart. Yolgens de ochtendbladon heeft de commissie, welke door het Hoogerhuis is benoemd, aan het Kabinet medegedeeld dat zij het haar opgedragen onderzoek wenscht te beperken tot de algemoene werking van de landwet, zonder een oordoel uit te spreken over de gevallen rechter lijke beslissing. De „Daily News" meent te weten dat do rogeering deze commissie niet voldoende acht. LKIDKIST, 2 blaart. In de hedennamiddag gehouden gemeenteraads zitting waren tegenwoordig de heeren Do Kanter, voorzitter, De Fremery, Librecht Lezwijn, Yan der Zweep, Bredius, Juta, Wilhelmy Damsté, Zaayer, Buys, Dercksen, Le Poole, Knappert, Zaalberg, De Goeje, Bool, Driessen en Van "Wensen. Later de heer Du Rieu. Afwezig met kennisgeving de heeren Hartevelt, Quant, Van Dissel en Cock. Door den Voorzitter werd medegedeeld dat als rijksbijdrage in de kosten voor het openbaar lager onderwijs alhier als voorschot is toegezegd voor 1882 oen som van f 43,242; dat alsnog in de com missie van voorlichting bij de heffing der inkom stenbelasting zijn benoemd de heeren Mr. N. L. J. Van Buttingha Wichers, B. A. Yan Linden en A. L. De Sturler. Tot het onderzoeken der geloofsbrieven van het onlangs benoemde raadslid Mr. N. K. I. Land werd door den Voorzitter een commissie benoemd, bestaande uit de hoeren Bredius, Bool en Dercksen, welke bij monde van eerstgenoemde adviseerde tot toelating, waartoe zonder stemming werd besloten. Goedgekeurd werden: do staat van af- en over schrijving op de begrooting dienst 1882 (kosten van het Huis van Bewaring enz.); do voordracht

Leidsch Dagblad | 1882 | | pagina 2