DAGBLAD. N\ 6768. g 3 Maart» A'. 1882. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 8 maanden.f 1.10. Franco per post1.40. Afconderltjko Nommers.0.05. Deie CoHrant wordt dagelijks, met uitzondering Tan Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DER ADTERTESTIEJf: Tan 16 regels 1.05. Iedere regel meer 0.17$. Grootere letters naar plaatsruimte. Voor het incassee- rea bniten de stad wordt 0.10 berekend. Dit Kommer bestaat uit TWEE BLADEN. Eerste Bind. STADS.BEBICHTEN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN, Gezien het adres van W. EI. MARKS, wonende alhier, houdende verzoek tot oprichting van eene smederij in het perceel aan de Hoogewoerd No. 162; Gelet op de artt. 6 en 7 der wet van 2 Juni 1875 (Staatsblad n*. 95); Geven bij deze kennis aan het publiek dat genoemd verzoek J met de bijlagen, op de Secretarie deier gemeente ter visie i gelegd is; alsmede dat op Donderdag den lGden Maart a. s., i 's voormiddags te elf uren, op het Raadhuis, gelegenheid zal worden gegeven om bezwaren tegen dat verzoek in te brengen. Burgemeester en "Wethouders voornoemd, Leiden, DE KANTER, Burgemeester. 2 Maart IS32. E. KIST, Secretaiis. De A msterdamsclie Pleegzuster-instelling. Latig' verbeid en daarom des te meer welkom zon meu kunnen zeggen van het thans voor ons liggend verslag der te Amsterdam gevestigde Pleeg zuster- instelling. Dat verslag toch loopt ook nu weder 07er twee jaren, de jaren 1880 en 1881. Maar juist die spaarzaamheid in het verspreiden van verslagen, opmerkelijk genoog in onze dagen van reclame, zou een nieuw bewijs leveren voor de degelijkheid der Amsterdamsche vereeniging voor ziekenverpleging, zoo dat nog noodig was. Intnsschen, alle vrienden en vriendinnen der nut tige instelling zullen ongetwijfeld, evenals wij, met belangstelling de beknopte brochure hebben door bladerd, waarin van de lotgevallen der stichting geduror.de dat tweejarig tijdvak wordt melding ge maakt en daaruit met genoegen hebben gezieD, dat er in het algemeen op vooruitgang valt te wijze». Eeu enkele oogopslag is voldoende om zich daarvan te overtuigen. Volgen wij daarbij het ver slag op den voet en staan wij het eerst stil bij den materiëelen toestand, dan kunnen wij ons ten volle de verklaring der bestuurders begrijpen, dat het hun oen aangename plicht was hun oprechten dank te betuigen voor de vele en ruime bijdragen, giften on schenkingen, die zij weder in die twee jaren mochten ontvangen ou waardoor zij in staat werden gesteld in de aanzienlijke uitgaven, die de stichting vordert, te voorzien. Vooral onder do le gaten en giften over 1879 en 1880 vallen aanzien lijke sommen te vermelden, één zelfs van f 10,000. Hot gezamenlijk bedrag der contribution echter be liep in 1880 iets minder dan in 1879eveneens de ontvangsten aan verpleeggelden, die, gelijk men weet, alleen worden getrokken van de in drie klas sen verdeelde lijders, die binnen de inrichting wor den verzorgd. Het is hier de plaats niet em in becijferingen te treden, maar toch mogen wij niet onvermeld laten, dat in 1879 de uitgaven ad bijna f 36,000 door een bedrag van ruim f 46,000 aan inkomsten werden opgewogen, welke cijfers in het volgende jaar ruim f 33,000 en f 46,000 bedroegen. Er waren dus niet onbelangrijke batige saldo's, waar van gebruik werd gemaakt tot aankoop van een nabij den nieuwen vleugel van het gebouw gelegen perceel. Hoe aangenaam het voor den belangstellende nu ook moge zijn van dergelijke gunstige uitkomsten melding te maken, liever nog staan wij stil bij don eigenlijken werkkring der Vereeniging. En dan heb ben wij reeds dadelijk de aandacht te vestigen op de volgende bepalingen, waarbij wijzigingen in de regeling der verpleging zijn gemaakt. Zij houden het volgende in: 1®. de verpleging zal niet langer doren dan vier weken21. dringende gevallen zul len het eerst hulp ontvangen; 3°. slechts bij uit zondering zal hulp buitenslands worden verleend; 4®. het publiek wordt verzocht de aanvragen om hulp spoediger bij de directrico in te zenden. Die wijzigingen waren het gevolg van de loffelijke zucht om zoovoel mogelijk aan alle aanvragen om een pleegzuster te voldoeD. In 1880 toch kon van de 531 aanvragen slechts aan 266 worden beantwoord, in 1881 van de 561 aan niet meer dan 287. Behalve door bovengenoemde vier wijzigingen zal de gelegenheid tot uitzending van pleegzusters ook nog vermeerderd worden door een voorgenomen uit breiding van haar aantal, thans mogelijk geworden door den aanbouw van een nieuwen vleugel. Met het oog daarop worden alle belangstellenden uitge- noodigd jeugdige vrouwen, die zich aan do verple ging van zieken willen wijden, op de Amsterdamsche stichtiög opmerkzaam te maken. Inderdaad, hier, waar het een taak geldt, welke bij uitnemendheid een roeping mag hoeten, die met liefde, toewijding en opoffering moet worden vervuld, mag de Ver eeniging aanspraak maken op medewerking tot het aanwinnen van geschikte kweekelingen, ook door haar aandacht te vestigen op de voorrechten, aan de betrekking verbonden, zooals b. v. de zeker heid dat de Vereeniging voor haar zorgt, wanneer zij door ziekte of ouderdom ongeschikt mochten worden voor haro betrekking. Aan het personeel, thans uit 26 dienstdoende en 8 toekomstige pleegzusters bestaande onder voort durende leiding der diréctrice, mejoffr. S. "W. Perrin, ontvielen in den loop van het tweejarig tijdvak twee leden, moj. G. C. Bosch on M. S. E. Hartman, aan wier nagedachtenis rechtmatige hulde wordt gebracht. Voorts bevat hot verslag nog een opgave der bepalingen omtrent de verpleging buiten en die binnen het gesticht en naamlijsten van bestuurders en bestuurderessec, van de pleegzusters en van de correspondenten - voor onze stad prof. A. E. Simon Thomas en dr. H. Boursse Wijs -, eindelijk een opgave van de namen en contribution der beschermers en beschermvrouwen binnen en buiten Amsterdam, met den Koning aaa hot hoofd. Indien wij hier onze bespreking van het verslag eindigden, zouden wij al zeer onvolledig zijn, althans voor de stad onzer inwoning. Niet onvermeld, juist voor Leiden, mogen wij laten een in de brochure voorkomende opgave van de plaatsen - buiten Amster dam natuurlijk - van waar de hulp van een pleeg zuster werd aangevraagd. En dat waarom zal men vragen. Heel eenvoudig omdat Leiden op die lijst voor beide jaren voor het hoogste getal aanvragen voorkomt, nl. in 18S0 voor 14, in 1881 voor 10 aanvragen, te zamen 24; dan volgt "Wageningen met 11 en 8, te zamen 19. "Wat blijkt hieruit? Dat Leiden het grootste belang heeft bij den bloei der Amsterdamsche Pleegzuster-instelling en dus ook alle reden heoft om ruimschoots tot hare instand houding bij te dragen. Wij wonschen dan ook van harte, dat het lijstje der contributiën voor Leiden in een volgend verslag een bolaBgrijke uitbreiding moge hebben ondergaan. iuEimm, 3 Maart. De Kweekschool voor Zeevaart alhier werd heden geïnspecteerd door den schout-bij-nacht, directeur- commandant van de Marine te Amsterdam. Maandag den 13den Maart a. s., des namid dags te één uur, zal in een der localen van het ministerie van justitie op het Plein, te 's-Graven- hage, eene herbesteding plaats hebben van: het uitvoeren van vernieuwingen en herstellingen aan en het onderhouden, gedurende 1882,1883 en 1884, van de rechtsgebouwen te Arnhem en te Leiden, en van de gevangenissen te Arnhem, te Rotterdam en te 's-Gravenhage. Gedurende do afgeloopen maand zijn met de Leidsche paardenspoor 20611 personen vervoerd. Do Noord-Znid-Hollandsche Stoomtramweg- Maatschappij vervoerde in de afgeloopen maand 26,247 reizigers met eene opbrengst van f 4718.10. Ds. F. Van Spall te Leimuiden heeft voor het beroep naar de Herv. gemeente te Benschop bedankt, en ds. Coevorden Adriani te Rijnsater- woude heeft hot beroep naar de Herv. gemeente te Oude- en Nieuwe-Wetering aangenomen. Voor de gedachtenwisseling op heden, in de afdeelingen van de Tweede Kamer, over de wijze van behandeling der militie- en schutterij-voorstellen, is een regeling ter overweging aangeboden, volgens welke de werkzaamheden van de commissie van rapporteurs worden opgedragen aan eene commissie van 10 leden, samengesteld uit de door de afdee lingen te kiezen rapporteurs en 5 leden door den voorzitter of door de Kamer aan te wijzen. Overigens is geheel gevolgd de regeling bij de behandeling van het Strafwetboek in acht geno men, te wetenhet samenstellen van een leiddraad voor het afdeelingsonderzoek; overleg met de regee ring; het uitbrengen van een verslag omtrent do uitkomsten van het onderzoek; het indienen van ontwerpen der door de commissie raadzaam geachte wijzigingen en het inwinnpn van het oordeel der commissie over elke wijziging. Zoo deze schets mocht worden aangenomen, zal het afdeeliDgsonderzoek gedurende eenige dagen moeten uitgesteld worden totdat de hoofdpunten zullen zijn vastgesteld. De president-directeur der Rijnspoorweg-Maat schappij, mr. H. Ameshoff, herdacht gisteren zjja 25-jarig jubilaeum bij de Maatschappij. Namens het personeel der Maatschappij word den jubilaris door den heer J. C. Verloop Cz., ingenieur, een geschenk aangeboden, vervaardigd in de kon. fabriek van gouden en zilveren werken van de heeren J. M. Van Kempen Zonen te Voorschoten, en wel: een zilveren plateau de table, geheel met spiegel glas overdekt, met twee bijbehoorende zilveren candelabres, ieder met vijf lichten, geheel analoog aan het milieu de table, in 1864 voor den jubilaris vervaardigd in dezelfde fabriek. Op plechtige wijze is de beeltenis van wijlen prins Frederik der Nederlanden door de cadetten der Kon. Mil. Academie te Breda als geschenk aan die inrichting uitgereikt, waarbij menig treffend woord aan de nagedachtenis van den edelen vorst werd gewijd. Het Haagsche Dbl. meldt dat de gepensio neerde luitenant-generaal van het Nederlandsch- Indisch leger K. Van der Heyden bij adres aan do Tweede Kamer verzocht heeft een enquête te willen instellen naar de hom direct of indirect ten laste gelegde wreedheden. De gemeenteraad van Amsterdam heeft be noemd tot prof. in de Latijnsche taal- en letter kunde aan de gemeente-universiteit aldaar dr. H. T. Karsten, conrector aan het gymnasium te Rot terdam. Heden is eene zaal in de Gevangenpoort to 's-Gravenhage geopend, waarin de uit do verschil lende oorden des lands afkomstige strafwerktuigen kosteloos voor het publiek zijn tentoongesteld. Naar men verneemt, heeft het Spaansche gouvernement, wegens de toeuemendo handelsbe trekkingen tusschen Spanje eu Nederland, besloten tot de aanstelling van een Spaansch onderdaan als consul to Amsterdam. Men verzekert dat de nieuw benoemde spoedig officieel zijne betrekking zal aan vaarden. De Hollandsche Sociëteit van Levensverzeke ringen, opgericht in 1807, keert 234 per aandeel uit. De hoeren P. G. Booms, J. T. T. C. Van Dam Van Isselt, W. C. Hojel, P. F. Hubrecht, A. Kool, Lod. Mulder en D. J. Steyn Parvé, allen te 's-Gravenhage, hebben zich per adres tot den KoniDg gewend, met het verzook dat het Z. M.

Leidsch Dagblad | 1882 | | pagina 1