den ongelukkige geneeskundige hulp werd verleend en van waar hij vervolgens naar zijn rechte slaapstede is vervoerd. Kort geleden kon men het verhaal lezen -van iemand die, ten einde een aaageteekenden brief aan het postkantoor te ontvangen, zijn eigen photo- grafisch portret als bewijs zijner identiteit wilde doen gelden. Een ander bewijsstuk legde dezer dagen een oud-Indisch soldaat over, die met een gebroken been in het hospitaal te Maastricht werd opgenomen. Namelijkzijn eigen doodvonnis. De geneesheer zou, meenen we, juist in dit document het bewijs moeten zien, dat de levende niet do persoon was, die hij "beweerde te wezen. Een apostille echter bevatte de aanteekening, dat aan don ter dood veroordeelde het vonnis niet voltrokken werd, maar slechts een jaar gevangenisstraf hem werd opgelegd. Aan deze revisie van het vonnis had hij het te danken dat hij thans nog zijn been kon breken. Pernis heeft weder oen offer aan zee gebracht. Gisteren kwam er in geheel ontredderden toestand kinnen de sloep „Admiraal YanKinsbergen," stuurman B. Meiboom. Zaterdag 11. op visscherij zijnde, werd de sloep overvallen door een hemel- hooge grondzee, welke alles wat op het dek was, kort en klein sloeg, en waarbij de sloep vol water liep; de visch zwom uit de bun overboordhet eten werd door het zoute water bedorven en spoeldo gedeeltelijk in zee; een zak boonen werd onder de kolen teruggevonden, kortom, alles was door elkaar. Toen de 6tuurman zijn volk monsterde, bleek dat de matroos, die de wacht had, verdwenen was; daar bloed op het dek gevonden werd, veronder stelde men dat de ongelukkige is door midden ge slagen. Acht uren stond het volk aan de pompen, voor zooverre die bruikbaar waren, terwijl met ketels, pannen enz., het water werd uitgeschept, waardoor het gelukte de sloep boven water te hon den. Het behoeft nauwelijks gezegd te worden, dat deze ramp een ware paniek in het kleine dorp heeft veroorzaakt. De verongelukte is de 18de in gezetene van Pernis, die in een jaar tijd het leven op zee hoeft gelaten. RC.) Veertien dagen geledon meldde zich eene sierlijk gekleedo, het Fransch met een sterk Engelsch accent sprekende dame bij do jonge-dames- kostschool van mme. Duval te Neuilly (Parijs) aan met een klein meisje, dat zij daar kwam school leggen. Zij betaalde eenig geld vooruit en verklaarde den volgenden dag te zullen terugkomen om het nog verschuldigde bij te passen. Zij kwam echter niet terug en aan het adres, dat zij had achterge laten, had men nooit van haar gehoord, zoodat mme. Duval de zaak aangaf. Toen de commissaris van politie het kind ondervraagde, riep dit nit: „De mynheer, die bij mama was, heeft papa in het water geworpen 1" - Alle pogingen worden thans aange wend om dien „mijnheer" en de moeder op het spoor te komen. Onlangs werd melding gemaakt van het feit dat d® vleeschhouwer Hoffman te Lichtenberg was gearresteerd, onder verdenking van moord op zijne vrouw. Hij werd beschuldigd haar Ts nachts uit het venster te hebben geworpen, maar beweerde dat hij haar geslagen had en dat zij toen uit eigen bewegiig den doodelijken sprong had gedaan. Deze week stond Hoffman te Berlijn terecht. De eenige getuige was zijn 4 y2-jarig pleegzoontje. „Kent gij hier iemand?" vroog hem de president. „Ik ken ze allen," antwoordde het jongetje. „Dien man daar ook?" „Ja zeker," - en hij wilde den beschuldigde in de armen vliegen, doch de president hield hem tegen en vroeg hem, waar zijne moeder was en wat zijn vader haar gedaan had. Hij vertelde nu dat hij, in zijns vaders bed liggende, gehoord had, dat vader en moeder ruzie haddenhij was naar binnen gegaan en toen zag hij, dat vader zijne moeder bij de beenen greep en uit het venster wierp. „En heeft hij haar o#k geslagen?" vroeg de president. „Neen," zei het knaapje, „dat niet.'' Daarop losgelaten, ijlde hij in 's vaders armen. Deze kuste hem hartstochtelijk en brak in heete tranen los. Do verdediger gaf zich nu veel moeite om het jongeije uit te hooren, ten einde te vernemen of iemand hem verteld had wat hij hier moest zeggen. Maar de kleine beant woordde alles tegen den wensch van den advocaat Alleen toen de vrouw, bij wie het kind thans besteed is, gehoord werd en verklaarde dat het jongske haar steeds gezegd had, dat de vader zonder zijn m'oeder te slaan haar uit het venster had gegooid, viel het knaapje haar in de rede met den uitroep: „Ja, maar in de keuken heeft hij haar wel gesla gen." De deskundigen verklaarden dat dit zeer vrMurnchijBiyk was, omdat de vronw, die op het gelaat was terechtgekomen, sporen van mishandeling op hot achterhoofd droeg, terwijl ook op het hoofd bloeduitstorting scheen te hebben plaats gehad vóór den doodelijken val. De verdediger concludeerde dan ook tot vrijspraak, maar de jury sprak het i schuldig en het gerechtshof de doodstraf uit. Een ontzettende moord heeft te Saint- Yincent Sterlanges in de Yendée plaats gehad. Een familie uit drie loden bestaande, nl. een oude vader van twee en zestig jaar, een moeder, een getrouwde dochter, die van haar man gescheiden leefde, woon den reed8 een groot aantal jaren kalm en rustig bijeen. Toen zij op den avond van den 20sten dezer gezellig om den knappenden haard vereeDigd zaten, drong er plotseling een man en vader van vijf kin deren, die bij hen dikwijls eenig werk verrichtte, het woonvertrek binnen. Hij vloog op don grijsaard toe, dien hij met een spade dooddedaarop onder ging de dochter hetzelfde lot en alleen do vrouw, die ernstig gewond werd, kon nog om hulp roepen. Do boren kwamen daarop toegeschoteu en toen men den moordenaar, die zioh verschanst had, in handen kreeg, verklaarde hij volkomen onschuldig te zijn en zich alleen daar ter plaatse te bevinden, ten einde hulp aan de ongelukkigen te verlcenen. Het is heden juist 300 jaren geledon dat de Paus Gregorius XII den Gregoriaanschen Kalender invoerde. Men sprong dientengevolge ineens elf dagen vooruit. Naar men uit Geneve schrijft, is het onjuist dat do nihiliste Sophia Bernina, die tot twintig jaar dwangarbeid in Siberië veroordeeld was, aldaar is aangekomen. Wel ïb zij ontvlucht en bevindt zij zich volgens hare vrienden in veiligheid, en men houdt het er ook voor, dat zij zich ergens in Zwitserland bevindt. Eene ontvluchting als de hare moet eene schrikkelijke onderneming en nooit te voren doer eene vrouw volbracht zijn. In het gasthuis van Montlugon (Frank rijk) is dezer dagen een reus gestorven, wiens lijk door acht man in de kist moest gelogd worden. Het woog met de kist 350 kilogram. Door den krijgsraad te Würzburgis de Beiersche ritmeester Lehfeld tot anderhalve maand vestingstraf veroordeeld, wegens mishandeling van soldaten. Yier gevallen werden bewezen, waarin hij soldaten mot zijn karwats gevoelige slagen had toe gediend. Yele andere gevallen waren nog voorge komen, maar deze waren deels verjaard, deels niet voldoende bewozen. Te Bossègos, in hot departement Gard, zijn ten gevolge van eene werkstaking onder de mijnwerke'rs ongeregeldheden voorgevallen. Er zijn troepen derwaarts gezonden. Deoversfcr oom in gen in Ohio duron voort; het blijft steeds regenen en het water in de rivie ren is zoo hoog dat de scheepvaart gestremd is, daar de vaartuigen niet meer onder do bruggen door kunnen. Op vele plaatsen in het westen is ook het spoorwegverkeer gestremd. St.-Louis is bijna geheel van de buitenwereld uitgesloten en naar Cincinnati "zijn nog slechts drie lijnen bruikbaar. Aan de „Meuse" wordt uit Brussel ge schreven dat Yaughan een vrouw moot zijn. Gelaat kundigen meenen dat uit het portret te moeten opmaken. Graaf Faella, die to Bologna wegens den moord van den priester Costa terechtstond, heeft zich in de gevangenis door middel van een narcoticum van het leven beroofd. BUITENLAND. Frankrijk. De minister De Freycinet heeft in de Kamer, in antwoord op ceno interpellatie van den afgevaar digde Delafosso, omtrent Egypte gezegd dat Frank rijk eene conciliante houding aannam en alleen tegenover de nieuwe regeering van Egypte het overwicht van Frankrijk wilde handhaven. Op eene vraag naar de uitzetting van den nihilist Lawroff zeide de heer De Freycinet dat de wet van 1849 toepasselijk was zoolang zij niet was afgeschaft, maar dat de regeering een wetsontwerp dienaan gaande zou indienen. Een Fransch philanthroop, Tourasse, heeft aan do loden van de Kamer en van den Senaat een ontwerp toegezonden, strekkende om voor elk kind, dat in Frankrijk geboren wordt, op de pensioen kas een post van 5 fr. te openen ten laste van den Staat. Daar elk jaar 1 millioen kinderen in Frankrijk worden geboren, zou dit den staat jaarlijks 5 millioen fr. kosten. Victor Hugo treedt Maandag zijn 80ste jaar in. Zijne vrienden zullen den verjaardag Zondag avond vieren. Volgens den te Parijs gevestigden berichtgever der „Daily News" hebben ook de Bulgaarsche studenten aldaar generaal Skobeleff een adres aan geboden en zijn bij dio gelegenheid opgewonden toespraken gehouden. Duitschlaml. In de Beiersche Tweede Kamer is door den afge vaardigde Schels voorgesteld om de vrijkaarten op de spoorwegen ia to trekken, die den leden der Kamer verloden jaar gedurende de zitting van den Landdag zijn toegekend. Do voorsteller beweert dat de afgevaardigden van dat recht nu o. a. ook gebruik maken om gedurende de zittingen der Kamer pleizierreisjos te doen of voor zaken op reis te gaan, en dat do werkzaamheden der Kamer dieutougevolge niet zoo spoedig worden afgedaan als anders moge lijk zou zijn. Hij wil in plaat6 van die vrijkaarten eene matige vergoeding van reiskosten in geld den afgevaardigden toegekend zien. Wegens voortdurende verkoudheid heeft Von Bismarck zijn reis naar Friedrichsruhe weder moeten uitstellen. Gr^oo-fc-jBrï-fcamnië. Koningin Victoria en prinses Beatrice zuilen zich den 13dea Maart te Portsmouth inschepeu en naar Cherbourg vertrekken om de reis naar Meutone te aanvaardon. Do „St.-James Gazette" meent te weten dat Skobeleff van Parijs incognito te Londen is aan gekomen. Do vice-miaister Dïlko verklaarde gisteravond in het Lagerhuis dat de regeering geeue ver storing dos Tredes tusschen Duitschland en Rus land vreesde en dat Oostenrijk niets wi-ivan Rus sische officieren, dio met verlof naar de Herzogowina gegaan zouden zijn. Hij hoopte heden iets tc kunne» mededeelen omtrent de onderhandelingen ever het handelstractaat met Frankrijk. De Kwakers zijn beroemd om den hoogen leeftijd, dien zij bereiken - een gevolg, zouder twij fel, van het matige, streng zedelijke leven, waarop zij zich toeleggen. Losbollen, drinkebroers worden bij hen niet gevonden en zouden er niet geduld wor den. Blijkens statistische opgaven omtrent hun toe stand in Engelaud, Schotland en Ierland, zijn erin 1881 49 van hen gestorven tusschen do CO en 70 jaren oud en 128 op hoogeren leeftijd, tot 1 >0 jaren toe. Het geheele getal Kwakers in Engeland, waar over deze opgaven loopen, bedraagt ongeveer 20,000 zielen. Oosstenr.-Iïoag:. IMonairolsS-'?». Het Huis van Afgevaardigden nam gisteren met 2G2 tegen 6 stemmen het urgent verklaarde wets ontwerp aan tot invoering van eene buitengewone rechtspraak in D&lmatië, nadat de minister van justitie het ontwerp toegelicht en de afgevaardigde Kopp verklaard had dat de linkerzijde, na do ver trouwelijke mededeolingen der regeering, voor het ontwerp stommen zou. De commissie uit de Kamer heeft met 12 tegen 8 stemmen verworpen het voorstel van den heer Plener om tot de orde yan den dag over te gaan ten opzichte van het nieuwe tarief van invoerrechten, en nam het ontwerp der regeering on veranderd aan. Do minister van financiën verklaarde dat het ontwerp een compromis met Hongarije is, en dat voor het herstel van het evenwicht der financiën van den staat een spoedige on aanzienlijke vermeerdering va» inkomsten noodig is. MADRID, 22 Februari. De heer Castolar heeft een opstel openbaar gemaakt over de redevoering, door generaal Skobeleff tot de Servische studenten to Parijs gehouden. Hij geeft daarin zijne vrees te kennen voor eene aanstaande overrompeling van Europa door de Slaven en verklaart dat het Latijnsche ras, in het belang der beschaving, een nauw ver bond met het Duitscbe volk moet sluiten. LONDEN, 23 Februari. In antwoord aan den heer Arnold zeide de heer Dilke in het Lagerhuis, dat hij na zijn vorig antwoord een mododeeling van de Fransche regeering had gekregen over het han delsverdrag. Den inhoud kon hij niet meedeelen; hij kon echter zeggen dat zij uitzicht opent opeen schikking zóó bevredigend als in de tegenwoordige omstandigheden mogelijk is. De bank heeft 160,000 pd. st. ontvangen. NIEUW-YORK, 23 Februari. De ellende door den watervloed veroorzaakt is verschrikkelijk. Een

Leidsch Dagblad | 1882 | | pagina 2