DAGBLAD. ft0. 0753. Zaterdag 25 ^sefomarf- A0. 1882. PBIJ3 DEZER COURANT: Toor leiden per 8 maanden1.10. Franco per post.1.40. Afzonderlijke Normners0 0.05. EEIDENT, 24L Februari. Voor een onzer stadgenooten zal de lste Maart a. s. een gowichtige dag zijn, te gewichtiger naar mate ook de betrekking, welke de jubilaris in de maatschappij bekleedt, yoor een ieder hoogst be langrijk is. Op dien dag zal het d1. 40 jaren wezen sedert de heer A. Van Iperen, later aan onze hoogeschool als doctor gepromoveerd, zich hier ter stede als geneesheer vestigde. Do uitgebreide praktijk waarin hij zich mag verheugen, is wel een bewijs voor het vertrouwen dat hij algemeen geniet en zeer zeker zal het hem de volgende week dan ook niet aan bewijzen van belangstelling in zijn feest dag ontbreken. Door de firma E. J. Brill te Leiden zullen den 17den Maart en volgende dagen eenige boekver zamelingen geveild worden, die meer dan gewone aandacht verdienen, omdat hier op velerlei gebied het uitaomondsto to verkrijgen is. Eene vluchtige inzage reeds van den catalogus, ruim 3300 nummers, zal ieder do overtuiging schenken, dat de verwachting door do namen van hen, wier bibliotheken zij omvatten opgowokc niet wordt teleurgesteld. Naast de beste werken iu de beste uitgaven - waarbij een zeer merkwaardige collectie van en over Shakespeare - is de klassieke en Oosterscho letterkunde good vertegenwoordigd; zeer rijk zijn dit de wis- en natuurkuudigo wetenschappen, de philosophie en theologie. Vau geschiedenis en aardrijkskunde - waarbij in het bijzonder van Iodië - vindt men hier de stand"ardwerken, evenals van de rechtsgeleerd heid m: .r vooral op de seriën van wetenschappelijke en letterkundige tijdschriften - wij noemen slechts de Revue des deux Mondes, bijna compleet; Pether- mann'a MitthoilungenCrelle's journaalTour du McDde; Athenaeum; Fortnightly review - yestigen wij de opmerkzaamheid van belangstellenden. In de Staatscourant van heden wordt mede gedeeld een tabel, aantoonendo het verkeer en de opbrengst dor onderscheiden kantoren van do rijks telegraaf over het jaar 1881. Leiden komt daarop voor met de volgende cijfers: verzonden telegram men naar binnenlandsche kantoren 30,312, langs de Belgische lijnen 843, langs de Duitscho lijnen 801, langs do Engolsche lijnen 326, te zamen 32.282; - ontvangen telegrammen van de binnenlandsche kan toren 30 982, laDgs de Belgische lijnen 1058, langs do Duitsche lijnen 775, langs de Engolsche lijnen 011, te zamen 33,726. Het aantal diensttelegram- men bed -oeg 82, zoodat alhier in het geheel 66,090 telegram men behandeld werden. De opbrengst van het binoenlandsch verkeer bedroeg f 8746.721/a, van het verkeer met België f 640.77, met Duitschland f 596.08 en met Groot-Britannië en Ierland ƒ330.65, te zamen f 10,315.12I/2. Ingevolge koninklijk besluit zijn de stand plaatsen van de depots der corpsen van het leger, op voet van oorlog, aangewezen als volgtregiment .grenadiers en jagers, 's-Hage; 1ste reg. infanterie, Amsterdam; 2de en 3de reg. inf. 's-Gravenhage; 4de reg. inf., Leiden; 5de reg. inf., Woerden; 6de reg. inf., Delft; 7de reg. inf., Amsterdam; 8ste reg. inf., Gouda; 1ste en 2de reg. huzaren Haarlem; 3de rog. huzaren, Leiden; 1ste reg. veld-artillerie, Utrecht; 2de en 3de reg. veld-art., 's-Gravenhage; corps rijdende artillerie, Amsterdam; 1ste reg. ves ting-art., Utrecht; 2de reg. vest.-art., Amsterdam; 3do reg. vest.-art., Gorkum; 4de reg. vest.-art., Amsterdam; corps pontonniers, Dordrecht; corps genietroepen, Utrecht. Door den raad der gemeente Koudekerk is in beginsel aan de heeren Dibbotz en Sillevoldt toegestaan het leggen en exploiteeren van een stoomtram binnen die gemeente. Te Aarlanderveon werd gisteravond vanwege het aldaar bestaande zanggezolsehap „Oefening en Uitspanning" in de Nod.-Herv. kerk eene uitvoering Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. gegeven, waarbij do leden weder blijken gaven van gemaakte vorderingen in de odelo zangkunst. Na do eerste afdeeling hield ds. Wensinck eene toe spraak tot het gezelschap en het opgekomen publiek en besloot eindelijk de uitvoering met eene dank betuiging voor de schoone liederen door do leden ten gehoore gebracht. Op de weekmarkt te Hoofddorp (Haarlemmer meer) waren gisteren aangevoerd: 150 paarden, 4 kooien, 12 varkens en biggen, 20 schapen. Do volgende prijzen en getuigschriften worden toegekend. Voor handelspaarden: lste prijs f 10 aan J. Van Zij verden, 2de prijs f 5 aan D. T. Yersluys, getuigschrift aan J. Maaskant, A. Pruissen en D. Knibbe, allen to Haarlemmermeer; - voor 4-jarigo paarden: Getuigschrift aan D. L. 'tHooft aldaar en aan J. Den Hertog Czn. te Bovenkerker- polöcr; - voor jonge paarden: lste prijs 10 aan Van Berkel te Bovenkorkerpolder, 2de prijs f 5 aan G. J. J. Geertzema to Haarlemmormeer, getuig schrift aan N. Maaskant aldaar. Er waren veel beste paarden aangevoerd; doch er waren weinig kooplieden van buiten de gemeente. Op de markten van 30 Maart, 6,13, 20 en 27 April zullen weder prijzen worden uitgeloofd. Naar aanleiding eoner beschikking van den minister van binnenlandsche zaken zijn bij den land- j bouwer G. Heinsbroek, onder de gemeente Vrijen ban, alwaar in de vorige week 4 koeien wegons longziekte waron afgemaakt, de overige op dien besmetten stal aanwezige 32 koeien onteigend en geslacht. CJit Parijs wordt aan het Vad. geschreven Ofschoon het reeds 22 Februari is, is er, naar ik uit goede bron verneem, nog geen nieuw handols- tractaat tusschen Nederland en Frankrijk gesloten. Do onderhandelingen hebben nog geen voldoend resultaat opgeleverd. Er schijnt echter, naar be weerd wordt, veel kans dat Frankrijk een voor- loopige verlenging van liet bestaand tractaat na 1 Maart zal toestaan. Naar hetzelfde blad vernoemt, hebben de Koning en de Koningin Dinsdag de officiëele nitnoodiging ontvangen namens de koningin van Engeland, tot het bijwonen der voltrekking van het huwelijk tus schen don hertog van Albany en prinses Helena van Waldeck, zuster van onzo Koningin. Zooals thans blijkt, heeft het ontslag, onlangs aan dr. J. A. Fles uit den militairen geneeskun digen dienst, aanleiding gegeven tot een soort van openbaar protest onder zijne oud-leerlingen, on wel in dien zin, dat men, zonder zich te mengen in don strijd over het al of niet billijke van deze handel wijze, gaarne sympathie wil toonon en hem doen gevoelen, hoe hoog hij, de oud-leeraar, bij de oud- leerlingen staat aangeschreven. Daarvoor heeft zich een comité gevormd, dat zich nu wendt tot alle oud-leerlingen. Het comité wil, uit naam van dezen, zich persoonlijk tot dr. Fles begoven, en hom zeg gen hoe zijn aandenken in eere wordt gehouden door zijne oud-leerlingen en verder al datgene doen, wat van piëteit getuigt, dus een stoffelijk monument van die piëteit niet to vergeten. Het voorloopig comité bestaat nit de heerenTh. H. Mac Gillavry, professor; G. J. Yan Wieringen Bor3ki, oud-off. van gez.; H. A. Kooyker, prof.; J. H. Gontis, off. van gez.; G. Luchtmans, oud-off. v. gez; Ch. P. H. Klamberg, off. v. goz.J. C. Yan Dooreiuaal, oud-off. v. gez.; J. P. Yan Braam Houckgeest, prof.H. A. Zegers, off. v. gez.J. Dijkgraaf, secret., oud-off. v. gez., Herderstraat 18, te 's-Gravenhage. In de gisteren gehouden zitting van den gemeenteraad van Rotterdam is benoemd tot leeraar in de Fransche en Hoogduitscho talen aan de H. B. S. met 3-jarigen cursus de heer P. Yau Duynen, leeraar aan de Burger-Dag- en Avondschool te HarliDgon.- De raad besloot na een langdurig debat met 24 tegen PRIJS DER ADVERTENTIES: VaB 16 regeli 1.05. Iedere regel meer 0.17$. Greotere letters naar plaatsruimte. Voor bet iacassee» ren buiten de stad wordt 0.10 berekend. 8 stemmen tot afschaffing van de groote waag, nadat een voorstel van den heer Yan der Hoeven om de waag na reorganisatie nog twee jaren te behouden, was ver worpen. - Afwijzend word bosohikt op een adres van 184 onderwijzers om hij wijze van gratificatie te ont vangen het bedrag, dat zij over 1881 meer zouden genoten hebben indien de verhooging hunner wedden volgens hot Raadsbesluit van 1880 ware ingegaan Dit was niet geschied, doordat Gedeputeerde Staten langen tjjd gedraald hebben dit besluit goed to keuren. Ds. Jonker, te Heerde, heeft, na reeds twee maal voor een beroep naar Rotterdam te hebben bedankt, thans een derde beroep naar die gemeente aangenomen. De heeren P. Yan Driel en H. Yan der Hoeven zijn te Bergschenhoek tot leden van den gemeenteraad verkozeD. Het stoomschip „Noord-Holland", van Rot terdam n&ar Java, vertrok gisternamiddag van Southampton. Z. M. heeft aan don burgemeester van Boskoop vergunning verleend voorloopig tot 1 Maart 1884 te Gouda te wonen; - mr. L. H. Ruyssenaers, ge zantschapssecretaris te Weenen, bevorderd tot ge- zantschapsraad en in die hoedanigheid geplaatst bij het gezantschap te Brnssel; mr. J. D. C. baron Yan Heeckeren Yan Keil, thans gezantschaps attaché, bevorderd tot gezantschapssecretaris en als zoodanig geplaatst bij het gezantschap te Rome; de gezantschapssecretarissen jhr. mr. P. J. F. M. Yan der Does De Willebois, jhr. mr. W. M. Yan Weede en jhr. mr. O. D. Yan der Staal Yan Piorshil overgeplaatst, en wol den eersten van het gezant schap te Berlijn naar dat te Londen, don tweeden van dat te Brussel naar dat te BerlijD, en den laatsten van dat to St.-Petersburg naar dat te Weonen de gezantschapsattachés W. A. F. baron Gevers, mr. H. A. Crommelin en mr. A. C. Labouchère toegevoegd respectievelijk aan de gezantschappen te St.-Potersburg, te Konstantinopel en te Berlijn- aan mr. O. Pijnacker Hordijk, op zijn verzoek, met ingang van den lOden dezer maand, eervol ontslag verleend als hoogleeraar in hot oud-vaderlandsch recht en zijne geschiedenis aan de rijks-universiteit te Utrecht; - pensioen verleend ten laste van den Staat aan J. W. Do Jongh en D. J. A. Anemaet, gewezen rijksveldwachters 3do kl., ten bedrage voor olk van f 367 'sjaars. Gemengd Nieuws. Heden is naar de gevangenis te 's-Gra- venhage overgebracht een alhier niet te huis be- hoorend manspersoon, genaamd N. N., die ziek in dezo gemeente heeft schuldig gemaakt aan bedelarij. Het gerechtshof te 's-Hago heeft de gezusters v. E. uit Dordrecht, wegens diefstal van gouden ringen, ieder veroordeeld tot 6 maanden celstraf. De Rotterdamschopelitie heeft gisteren gearresteerd een schipper, die zijn kameraad met een ketel heeft doodgeslagen. Door den schuttersraad aldaar is een advocaat wegen8 het niet nakomen zijner schuttersplichten ver oordeeld tot eene geldboete van f 100 en drie geld boeten van f 15. Hoe men zich vorgissen kan. - Iemand to Gorknm ging gisternacht huiswaarts en in de Keizer straat gekomen meende hij zeker op zijn slaapkamer to zijn, althans hij ontkleedde zich en liet zich vallen, waardoor zelfs een belangrijke bloeding ontstond. Nog niet het rechte gebruik van zijne hersenen kunnende maken, liep hij ongekleed verder, trachtta een heining over te klimmen en zoo zijn bed op te zoeken. Ook dit zou evenwel niet gelukt zijn, indien de nachtwacht niet tusschenbeiden gekomen ware en hem naar het politiebureel had gebracht, waar

Leidsch Dagblad | 1882 | | pagina 1