LEIDSCH DAGBLAD. N°. 6757. Vrijdag 24 februari. A0. IS52. PRIJS DEZER COURANT: Vejff Leiden per 3 maanden1.10. Freoco per post.1.40. AkcDderUjke NommersÖ.05. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PEIJS DEE ADVEKTESTIEIfs Van 18 regels 1.05. Iedere regel meer f 0.17$. Grootere letters naar plaatsrnimte. Voor hel incassee- ren buiten de stad wordt 0.10 berekend. Met 1 Maart begint een nieuw kwartaal van het Leidsch Dagblad. Zij die zich als dan op deze Courant abonneeren, ontvan gen de tot dien datum verschijnende num mers gratis. STADS.BEEICHTEN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN, Gezien het adres van L. VEILBRIEF, fabrikant, wonende 1 alhier, houdende verzoek om vergunning tot plaatsing van «en itoomkdel in zijne fabriek in de Langestraat n°. 19; Gelet op de artt. 6 en 7 der wet van 2 Juni 1875 (Staatsblad n°. 95); Geven bij deze kennis aan het publiek dat genoemd verzoek i met de bijlagen, op de Secretarie dezer gemeente ter visie 1 gelegd is; alsmede dat op Donderdag den Oden Maart a. s., I 1svoormiddags te elf uren, op bet Raadhuis, gelegenheid zal worden gegeven om bezwaren tegen dat verzoek in te brengen. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leiden, DE KANTER, Burgemeester. 23 Februari 1852. E. KIT, Secretaris. Een vrensch. Als da jongelui van onze Kweekschool voor Zee vaart deze inrichting verlaten, dan worden zij gelijk men weet geplaatst op een der opleidingsschepen te Amsterdam of te Rotterdam. Hebben zij het geluk in laatstgenoemde stad terecht to komen, op de „Anna Paulowna", dan wacht hnn een buitenkansje. Kort goïeden is namelijk voor hen eon uitspannings lokaal gereed gemaakt, waar zij heel goedkoop op gepaste wjjze pleizier kunnen hebben. „Door wel willende medewerking van eenige stadgenooten, vrienden van den jeugdigen zeeman, werd het in het leven geroepen", zoo lezen wij in een desbetreffend bericht. Het lokaal „Caledonia" aan het Haringvliet is uitgebouwd, en zoo verkreeg men de bedoelde stichting aan de Nieuwehavon Zuidzijde. „De zaal", lezen we verder, - „is o. a. gestoffeerd met een wol voorziene leestafel en tafeltjes voor gezelschapsspelen (domino, dammen, enz.). De knapen hebben or vrijen toegang, en willen zij ziek de luxe van eon gelag permitteeren, dan kunnen ze, volgens het opgehangen tarief, voor drie centen een kop koffie of thee, voor vijf centen een kop chocolaad bekoraeu. Zoodoende is den jongens een veilig plekjo aangewezen om in vrijon tijd hun anker uit te werpen." Hè. dachten we bij het lezen dier regelen, - zoo iets •moésten we hier ook kunnen krijgen I De jougona van de Kweekschool hebben in de inrichting zelve middelen tot uitspanning die ze waarschijnlijk later op de opleidingsschepen zullen missen. In dat opzicht zijn we dus in beter conditie. Maar - ieder mensch gaat weieons graag „uit", - en ik geloof niet dat onze kleine zeemannetjes op ffien rogel een uitzondering maken. Op een beetje regen of wind zien zij dan niet: trouwens voor lui die eenmaal als de hemel het wil „het zilte pekol- veld" zullen „beploegen", is diezorgelooshoid omtrent atmosferische liefelijkheden een zeer te waardeeren eigenschap. Toch maakt het oen treurigen indruk hen dan daar zoo rond te zien drentelen, net als «kippen met neerhangenden staart, - indien zij niet zoo gelukkig zijn familie of vrienden in de stad te hebben of er een kameraad op na te houden die hen meeneemt. En daarom zou het zoo aardig zijn, als ook voor hen zulk een gezellig „tehuis" bestond. Wij weten het wel, do philanthropic heeft voor •de Kweedschool reeds zooveel gedaan, dat het bijna onbescheiden zou zijn nogmaals bij haar aan te kloppen. Toch - willen we het wagen. Misschien zijn er in onze gemeente nog persönen, die er tot dusver niets aan hebben bijgedragen, en met welgevallen een nieuwe gelegenheid zouden aangrijpen om van hun belangstelling tb doen blij ken: anderen, die wellicht nog er een duitje voor ovorhebben om een goede zaak te ondersteunen. Wie weet, het seizoen der tooneelvoorstellingen is nog niet geheel voorbij't kon wezen dat er nog een of ander gezelschap liefhebbers werd gevonden die er een sommetje voor bjjeen wisten te spelen. Men beginne dan maar en houde de opbrengst alvast in petto of haudele er mee zooals wo aanstonds zullen voorstellen, - totdat er een plan is gemaakt - totdat do bouwlieden te voorschijn zjjn getreden, do plok is gekozen en de kosten zijn berekend. Het zou een niet onaardige variatie opleveren op de steods gevolgde gewoonte, indien men eens met andersom begon dan in den regel het geval is: dat er eerst van onderscheiden kanten geld inkwam als bijdragen voor hot „uitspanningslokaal voor den aanstaanden zeeman" - gelijk wij het ding zouden willen noemen, - tenzij iemand een beter opschrift weet. Heeft men er iels voor over, wil men er iets voor doen, - wat comedie-spelen, wat muziek ma ken, - wat goochelen zouden we zeggen als we wis ten dat er beoefonaars van dat edel bedrijf in ons midden waren, - wat gymnastiek laten zien, - over een poos het een of ander ton toon stellen, - het komt er niet op aan wat, als er maar dubbeltjes uit te slaan zijn, vooruit dan maar: en als er eerst een begin is, dan zullen er ook wel mannen en vrouwen van goeden wil en van organiseerond talent gevonden worden, die zich met de verdere leiding der zaak zullen belasten totdat hot goede doel is bereikt en Leidons burgerij aan de Kweek school-commissie haai* kostelijk geschenk, een nut tige inrichting kan aanbieden. Wil iamand een begia maken, een eersten steon leggen, dan zal wel een andere, b. v. de Direc teur, als ontvange* willen optreden, en, als vor- standig administrateur, het ingekomen geld zoo spoedig mogelijk in staat van uitbreiding brengen door li9t in de Spaarbank te beleggen. Bovendien stellen wij gaarne onze kolommen beschikbaar voor wie over de zaak zelve het een of ander in het midden wenscht te brengen. JL&ISEN, 23 Februari. Hedeumorgen werd op de begraafplaats aan de Groeuesteeg ter aarde besteld het stoffelijk over schot van den dezer dagen in den ouderdom van ruim 75 jaren overleden metalen-kruis-ridder, den heer Johannes Terlaak. Met de in rouwfloers go- hulde banieren der vereonigde 1st© en 2de secties begeleidden eenige zijne vroegere wapenbroeders hem, van het sterfhuis af, grafwaarts, waar aan do geopende groeve de heer Themps als voorzitter eenige woorden aan de nagedachtenis des overle denen wijdde, die tot degenen behoorde die in 1830 vrijwillig op de roepstem des Konings uittrokken. Later als ambtenaar aan bet ministerie van binnon- landache zaken geplaatst, was hij een vraagbaak voor velon, totdat hij eindelijk met het oog op zijn leeftijd pensioen aanvroeg. Als lid dervereeni- ging toonde hij zich een trouw kameraad en warm vriend, en steeds gloeide zijn borst nog van Trouw aan Koning en Vaderland, waarvan ook hij het kruis had verworven, dat nu van het lijkkleed werd afgenomen en don zoon overhandigd, met den wensch dat deze het immer in heilige vereering mocht houden. Vervolgens richtte de heer Esser tot de aanwezigen het woord, om 'op het vergankelijke des menschelijken levens te wijzen en op de hoogere roeping welke daardoor op hen, van wie er evenals van alles in de natuur geen twee gelijk zijn, rustte; terwijl eindelijk de heer Van den Berg, adjudant vaandrig van het 4de reg. inf., als vriend van den afgestorvene, schetste hoe deze had geleden en ga streden, hoe niemand die bij hem hulp kwam zoe ken, tevergeefs aanklopte en hoe hij ook zijn innig- sten wensch dat zijne oogen door zijn eenigen zoon. mochten gesloten worden, vervnld zag. Door den schoonzoon des overledenen werd voor de aan den diepbetreurden doode gebrachte hulde dank gezegd. Do luit. ter zee der lste kl. E. Simon Van der Aa, gedetacheerd te Leiden, wordt met den laatsten dezer op non-activiteit gestold. Bij beschikking van den minister van binnen- landsche zaken is mr. L. Serrurier, conservator bij 's Rijks Ethnographisch Museum te Leiden, met ingang van dien dag benoemd tot directeur van dat Museum. Bij de aan het ministerie van justitie gehou den aanbesteding voor het leveron van hout, metsel- steenen, metsel- en pleisterspociën, bazalt, pannen, tegels, verfstoffen, glas en gereedschappen aan de gevangenissen te Leeuwarden, nabij Leiden, te Hoorn, te Rotterdam, te Alkmaar en aan de rijks- gestichten Ommerschans en Veenhuizen, waren minste inschrijvers voor perceel 2, binnenlandsch hout, de heeren J. Van der Kamp en Co. te Leiden, voor f 667.75; en tot het uitvoeren van vernieu wingen en herstellingen aan en het onderhouden, gedurende 1882,1883 en 1884, van het rechtsgebouw te Loiden de heer S. Van Leeuwen aldaar voor f 1926. De nog ontbrekende Indische bladen zijn gisteravond door ons ontvangen. iVoor het beroep naar de Christ.-Gor. gemeente te Bodegraven is door ds. G. Goris, prodikant te Vroomshoop, bedankt. Door do leerlingen der hoogere burgerschool voor jongens te 's-Hage is voor de Noordpool expeditie bijeengebracht de som van f 112. In den tijd van rnim 8 maanden verrees in de Generaal Van der Heydenstraat te Rotterdam een prachtig gebouw, zijnde eeno Diaconieschool, welke omstreeks 600 kinderen kan bevatten. Deze school is, zooals uit een gedenksteen, in den corridor aangebracht, blijkt, met den grond en het ameu blement een geschenk van eenige leden der Noderd. Herv. gemeente aan hare diaconie, een geschenk, waarvan de waarde op f 60,000 mag gerekend worden. Als hoofd der school is benoemd de heer J. Zeverboom. Binnen weinige dagen zal het gebouw door de kinderen mot hunne ouders feestelijk worden ingewijd. - Naar men verneemt, zou andermaal een geschenk van 60,000 aan de diaconie zijn toege zegd ten behoeve van eene dergelijke school in het westelijk deel der stad. Het bezoek van don Koning aan „Oranje- Nassau", bij "Wageningen, eerst bepaald op gisteren, is eenige dagen uitgesteld. De jury, belast met het beoordeelen van de 58 ontwerpen voor een nieuw sociëteitsgebouw votr de leden van de studentenvereniging „Vindicat atque Polit", te Groningen, heeft bekroond het plan van den heer D. Kruyf, aan wien het toe zicht op de universiteitsgebouwen te Utrecht is opgedragen. Op de nominatie voor gewoon hoogleeraar in de Latijnscho taal en letterkunde aan de univer siteit te Amsterdam staan: dr. H. T. Karaten, con rector aan het gymnasium te Rotterdam, en dr. J. S. Speyer, leeraar aan het gymnasium te Amsterdam. De plaatselijke commissie uit Arnhem voor het gedenktoeken, dat ter eere van Cremer in de geboortestad van den vermaarden schrijver der „Betuwsche Novellen" zal worden opgericht, heeft eene vergadering gehouden, welko ook bijgewoond werd door eenige deelnemers aan dat huldeblijk. Op deze vergadering is besloten, de vervaardiging van het gedenkteeken op te dragen aan den beeld houwer P. A. De Leeuw. Het model stelt de buste van Cremer „en haut relief" in een krans van lauwerbladeren voor, die geflankeerd wordt door tweo geniussen in zittende houding. Ouder de buste leest men: Jacobus Jan Cremer, geboren te Arnhem 1 Sept. 1827, overl. to VHage 5 Jani

Leidsch Dagblad | 1882 | | pagina 1