LEIDSCH DAGBLAD. N°. 6753. Maandag 20 Februari. A0. 1882. Dercle Blad. PBIJS DEZEB COURANT: Toot Leiden per 8 maanden1.10. Franco per post.1.40. Afzonderlijke Nommers.9 0.05. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DER ADVERTENTIESi Van 10 regela f 1.06. Iedere regel meer f 0.17^» Grootere letters naar plaatsruimte. Voor bet ineassee- ren buiten de stad wordt 0.10 berekend. Gemengd Nieuwe. Op de volgende zonderlinge wijze is een gaswerker te Antwerpen om het leven geko men. Om de monding van een gasbuis in de straat af to sluiten, dreef hij er met een hamer een hou ten stop in. Terwijl deze nog slechts halverwege naar binnen was gedrongen, sloeg de man door een onhandige beweging op de buis, waaruit nu door die geweldige aanraking met den hamer vonken sprongen, die het gas deden ontvlammen. Met een oorverdoovenden slag sprong de stop uit de buis en verbrijzelde de beide beenen van den ongeluk kige, die weinige uren later overleed, een vrouw met eon viertal jonge kinderen achterlatende. "Een tachtigjarige grijsaard te Rijsel, die ongesteld was, werd door een zijner dochters verpleegd. Terwijl deze zich voor een oogenblik uit de kamer had verwijderd, kwam haar vader te dicht bij de kachel, waardoor zijne kloederen vlam vatten. In zijn angst wierp de oude man zich op een bed, dat nu ook in brand vloog. Ofschoon men hem spoedig te hulp snelde en de vlammen wist meester te worden, bezweek de grijsaard nog denzelfden nacht, na een vreeselijk lijden, aan de gevolgen zijner wonden. In de nabijheid van het hoofdkantoor der bank van leening te Parijs woont een aldaar welbekend persoon, die zijn tusschenkomst verleent aan hen, die voorwerpen willen beleenen zonder met de inrichting zelf in aanraking te komen. Dezer dagen vervoegde zich bij hem een vreemdeling, blijkbaar een Engelschman, die hem verzocht op een parure 500 franken voor hem te gaan leenen. Hij had echter groote haast en verzocht daarom 400 franken vooruit; des middags zou hij het overige in ontvangst komen nemen. Toen echter de hand langer de hem ter hand gestelde doos opende om het kleinood te doen taxeeren, bleek het dat het echte, dat hij zooeven had gezien, door een garni tuur met valsche steenen was vervangen. Blijkbaar had do bedrieger het laatste voorwerp in een ge heel gelijkvormige doos bij zich gedragen en beide doozen behendig verwisseld. Den volgenden dag evenwel was het geluk den oplichter minder gun stig. Op 't onverwachtst liep hij op de Pont Saint- Michel zijn slachtoffer van den vorigen dag tegen het lijf, die nu natuurlijk niet aarzelde hem bij den kraag te pakken en aan de politie over te leveren. In een feuilleton over het leven op het tooneel deelt Alphonse Daudet het volgende mede, dat indertijd veel gerucht maakte. Het was na de repetitie in den foyer der artistende dames gre pen naar hoed en sjaal ora te vertrekken, toen een van haar eensklaps uitriep dat men haar portemon- naie had ontstolen. Algemeene ontsteltenisWant- het mag gezegd worden - diefstal onder tooneelisten is schier onbekend. Allen willen zich laten onderzoe ken, behalve een jong tooneelspeler, Mathurin, die zulk een onderzoek beneden zijn waardigheid acht. Men vertrekt, doch men besluit Mathurin in het oog te honden. Een week later sluipt deze naar het magazijn, steekt de band onder een hoop oud touw en trekt haar terug met de daar door hem verborgen portemonnaie. Op hetzelfde oogenblik wordt zijn hand door den machinist gegrepen. Doch Mathnrin moet optreden. Beschaamd en wanhopend, de oogen voor menigen verachtenden blik zijner mede-acteurs neerslaande, speelt hij, speelt zelfs voortreffelijk het was voor het laatst. Ter wille van zijn vrouw en kind liet men de zaak rusten, doch na dien tijd verscheen Mathurin nooit meer op de planken. Te Londen is een vervaardiger van en handelaar in mnziek-instrumenten tot 15 pd. st. boete veroordeeld, omdat hij een viool van geringe waarde voor 55 pd. st. verkocht had, na er eone etiquette op geplaatst te hebben, volgens hetwelk de viool door Bergonzi, een discipel van den be roemden Stradivari te Cremona, in 1724 vervaar digd was. In de tunnel van den Baltimore-Poto- makschen spoorweg to Baltimore zijn vijf werk lieden door een trein overreden en op de plaats dood gebleven. BUITENLAND. Fiankryk. Men verzekert dat de heer Mariani, directeur der consulaire en commerciëele aangelegenheden aan het ministerie van buitenlandsche zaken, tot gezant te Munchen zal worden benoemd; de graaf De Mouy, gezant te Athene, tot gezant te Stockholm; de heer Barbère, lid der commissie voor den Donau, tot gezant te Athene; de heer Patenótre, gezant te Stockholm, tot gezant te Rio Janeiro. De „France" meldt dat de Russische generaal Skobeleff, de Servische studenten te Parijs ont vangende, gezegd heeft: Rusland is geen meester in eigen huis; het wordt binnen- en buitenslands belemmerd door vreemden invloed. De vijand van Russen en Slaven is de Duitscher. De strijd tusschen Slaven en Duitschers is onvermijdelijk; hij zal van laDgeu duur zijn, maar de Slaven zullen zegevieren. Het door bijna alle bladen medegedeelde be richt omtrent het overlijden des heeren Martel blijkt onjuist te zijn. Zijn gezondheidstoestand moet inte gendeel bevredigender zijn dan vroeger. Dezer dagen heeft aan het hof van Appèl te Parijs een gepromoveerd joDg Chinees den eed van advocaat afgelegd. Hij is de eerste Chinees die in Frankrijk deze waardigheid verkregen heeft. -- Yolgens de laatste volkstelling in Frankrijk bezit de Republiek 1200 romanschrijfsters, vierhon derd vertaalsters, driehonderd dames die verzen in hot licht geven en hondord dames-journalisten. Duits ch land. Te Hannover is onlangs eene bankiersfirma fail liet gegaan, do firma Frensdorff, en men hoorde toen dadelijk dat het Welfische Koningshuis daarbij betrokken was. Thans wordt ook de som genoemd, die door de zaakwaarnemers van dat Huis aan die firma was toevertrouwd, 2,300,000 mark, welke vermoedelijk geheel verloren zullen zijn. De Bondsraad heeft het door de Mecklen- burgscho kerkelijke conferentie ingediend verzoek schrift, strekkende tot opheffing van het verplicht burgerlijk huwelijk in Duitschland, met groote meer derheid van stemmen verworpen. Door de stedelijke commissie voor hygiëne en reddingswezen te Berlijn is een wedstrijd uitge schreven voor het beste plan van een schouwburg, in het bijzonder met het oog op de waarborgen tegen brandgevaar. In de jury zullen vertegenwoor digers der regeering, van het politie-praesidium en de koninklijke intendant der schouwburgen zitting hebben. Groot-Britannië. In het debat over het adres van antwoord heeft de heer Courtney gezegd dat tot dusver geen enkel bewijs geleverd is, dat de conventie met de Boeren der Transvaal in eenig opzicht onuitvoerbaar zou zijn. Uit de overgelegde stukken blijkt dat de Boe ren al het mogelijke gedaan hebben om de'moorde naars van kapitein Elliot tor verantwoording te roepen en om alle andere bepalingen van het trac- taat stipt na te komen. Een moeilijke quaestiewas het te zeggen wat met Cetewayo moest gedaan worden, nu het land der Zoeloes in verscheidene deelen versnipperd is. Met vergunning der hooge autoriteiten van de Kaapstad woonde Cetewayo een pantomime-voor- sfelling in den schouwburg bij. Do menigte riep hoezee, toen hij naar den schouwburg reed. Cete wayo was eerst wat bedremmeld, toon hij daar was; hij zat in een loge links van die, welke de gouverneur gewoonlijk gebruikt. In een gemakke- lijken stoel met zijn hoed op het hoofd volgde de Zoeloe-vorst de pantomime. Blijkbaar amuseerde hij zich, want hij klapte 6teeds in de handen en zijn tolk, die den tekst van hot stuk kende, moest hem telkens inlichtingen geven. In het Hoogerhuis heeft de graaf van Donough- more de benoeming voorgesteld van eene bijzondere commissie om de werking der Iersche landwet te onderzoeken. De „Daily Telegraph" maakt melding van een gerucht, volgens hetwelk de regeeriDg van plan zou zijn Parnell wegens hoogverraad te vervolgen. Het tweede bataljon van de „Coldstream Guards" te Londen heeft last gekregen zich gereed te houden om naar Ierland te vertrekken. Het torpedoschip „Polyphemus" te Chatham zal voor „particulieren dienst" reisvaardig worden gemaaktdit bevel heeft nogal verbaziüg verwekt, daar men meende dat het schip eerst over eenige maanden zou worden gebruikt. Het Londensche fonds voor de Joden in Rusland bedraagt thans bijna 50,000 pd. st., d. i. f 600,000. Aan sir Evelyn "Wood is hot grootkruis van St.-Michael en St.-George geschonken wegens de diensten, die hij in do Transvaal bewees. Dezelfde onderscheiding werd den president van den Vrijstaat, Brand, aangeboden, terwijl de rechter De Villiers tot ridder-commandeur der orde ie benoemd. Brand heeft doen weten dat hij eerst de goedkeuring van den Volksraad moet hebben, alvorens de ridderorde te kunnen aannemen. De „Times" bevat het volgende belangrijk bericht uit Alexandrië„In een jl. Zondag te Cairo gehouden vergadering der „Nationale maatschappij van weldadigheid", besterad tot het verleenen van onderstand aan pelgrims op hunne terugreis van Mekka, maar tevens dienende tot politieke vereeni- ging voor de nationale partij, hebben verscheidene sprekers de Europeanen aangevallen en een beroep gedaan op het godsdienstgevoel en de vaderlands liefde der Arabieren, voor het geval dat de Euro- peesche mogendheden mochten tusschenbeide komen in Egypte. Twee leden van het kabinet, Mahmud- pacha, do premier, en Arabi-bey, minister van oorlog, waren in die vergadering tegenwoordig." Oostear.-Hong. Monarchie. Officieel wordt gemeldEene van Foea uitgegane vliegende colonne heeft geconstateerd dat den 14den dezer ongeveer 500 opstandelingen bij Humic (niet Karaula Humic), 100 bij Pjerotic, 200 indeOppor- Jesennicvallei stonden. - Den 15den dezer heeft het derde bataljon vau het eerste regiment ten zuiden van Bogovic een vrij langdurig gevecht geleverd tegen omtrent 250 opstandelingen, welke geheel uiteengedreven werden. De troepen leden geene ver liezen. De opstandelingen hadden 4 doodem en ver scheidene gekwetsten. Graaf Lonyay spreekt in de bladen het be richt tegen, als zou hij failliet verklaard zijn. Het is - zegt hij - eene mystificatie. Turkije. Het buitengewone Duitscho gezantschap is te Konstantinopel aangekomen en zal heden de insignes der orde van den Zwarten Adelaar aan den sultan overhandigen. Een gisteren ontvangen depeche meldt dat alle Albaneesche herders in het district in hechtenis genomen zijn, ten einde zekerheid te hebben van de aanhouding der schuldigen, die den Engelschon kapi tein Selby aangevallen hebben.

Leidsch Dagblad | 1882 | | pagina 1