LEIDSCH iÊÈëDAGBLAD. N°. 6753. Maandag 2© Fehmari. A0. 1882. paws DEZES COURANT: ▼o&r Leiden per Z maandenf 1.10. Frac» per post.1.40. l£zocüerl\jke Nonmers.0.05. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. F RIJS BEK AB VERTE Ji'TIEN Van 1—6 regels 1.05. Iedere regel meer 0.17|w Grootere letters naar plaatsruimte. Voor het incassee» ren bnilen de stad wordt 0.10 beregend. Dit nommer bestaat uit DRIE BLADEN. Eerste Blad. Met 1 Maart begint een nieuw kwartaal van Èet Leidsch Dagblad. Zij die zich als dan o; deze Courant abonneeren, ontvan gen de tot dien datum verschijnende num mers gratis. ST ADS-BEBICHTEN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN; Gezien ar!. G. der Verordening van den 27sten November 1879 (Gemeenteblad No 10); Brengen ter algemeene kennis dat door hen zijn benoemd tot Heer der Gebuurte No. 36 of No. 3 van Wijk VIII de Heer f;IRK VAN ZONNEVELD, in de plaats van den Heer JACOBUS ADRIANUS JOHANNES VERHAAFF, aan wien wegens vertrek uit de gebuurte een eervol ontslag als zoodanig is verleend; tot Raad der Gebuurte No. 30 of No. 3 van Wijk VIII de Heer JACOBUS MARTINUS LOS, in plaats van den Heer DIRK VAN ZONNEVELD, bovengenoemd. Leiden, DE KANTER, Burgemeester. 16 Februari 1882. E. KIST, Secretaris. Alweder de loterij-quaestie. In een buitongowone vorgadering van liet bier "ter stede £rovo3tigdo departement der Maatschappij tot Nut van 't Algemeen werd het voorstel van den hoogleraar Yan Geer, om op de punten van 'beschrijving voor de eerstvolgende algemeene ver gadering der Maatschappij te brengen een voorstel om bij de hooge regeering een adres in te dienen tot afschaffing dor Staatsloterij, Da uïtvoerigo dis cussie verworpen, en wel met de niet geringe meerder heid yan 29 togen 9 stemmen. Ware do einduitslag der beraadslaging een andere geweest, bot zou - wij megon het niet verbloemen- ons leed hebben gedaan. En juist met het argument, dat naar onze meening aan die beslissing den doorslag gaf, kunnen wij ons ten volle yereenigon, omdat het, wel verre van utopieën te verkondigen, rekening houdt met den toestand zooals die zich werkelijk ▼oordoet. Do tegenstanders van het voorstel toch gaven als hua gevoelen te kennen, dat door eventneele afschaffing dor Staatslotery het doel van den voor steller, nl. het tegengaan van het hazardspel in het algemeen en het bevorderen van den lust tot be zuinigen en sparen voor den kwaden dag, niet zou worden bereikt. Inderdaad, zóó is het, en niet anders. Heft de Staatsloterij op, roepen wij den voorstanders yan hare afschaffing toe, maar brengt daarmee u zelf en anderen niet in don waan, dat gij daarmede tevens een eind maakt aan het spelen in geldloterijen. Reeds in ons nommer van den lGden der vorige maand - lang dus voordat er sprake was va» boven genoemd voorstel - hebben wij aan het hoofd van ons blad eenige regols aan de quaestie van do afschaffing der Staatsloterij gewijd, en schreven toen: Vroeg men ons, indien er geen staatsloterij bestond moet die instelling worden ingevoerd? - wij zouden de eersten zijn om een ontkennend antwoord te geven. Een andere vraag is echter, nu zij eenmaal bestaat en - vrat meer i3 - in het volksleven is ingewor teld: mo^t zij worden afgeschaft? En die uitdrukking: „in hot volksleven ingewor teld" is verre van overdreven. Men zon al een vol slagen vreemdeling in zijn eigen land moeten zijn, om niet te weten dat het grootste aantal loten plaatsing vindt juist bij den nijveren werkman; loten, wel te verstaan, bij gedeelten voor gezamen lijke rekening gespeeld, dooreengenomen in zoo matige verhouding, dat de deelneming aan do Staats loterij por jaar en per hoofd op hoogstens vijf gulden kan worden berekend, waarbij natuurlijk in mindering moet worden gebracht wat aan prijzen, zoogenaamd eigen geld of hoogere winsten, in de zakken der I deelnemers terugkeert, en waardoor naar een matige berekening die vijf gulden speelgeld in een geheel jaar tot twee, hoogstens drio gulden wordt terug gebracht. En toch sproken de tegenstanders der Staatsloterij van hazardspel. Overdrijving zouden wij dat willen noemen, indien niet juist in deze dagen van fiaan- tiëele crisis en beur3paniek in het buitenland, waar van do berichten en ten deole ook de gevolges zelfs tot ons land doordrongen, dat woord ons wat zwak tooscheon. Waarlijk, waar men tegenover zulk onzedelijk hazardspel, waarbij millioenen schats en tal van menschenlevens verloren gingen, den staf hóórt breken over onze in vergelijking daarvan tamelijk onschuldige Staatsloterij, zou men veeleer denken aan ironie. Hot nadeel, de materiëelo schade, door de Staats loterij teweeggebracht, is dan ook zoo luttel te noemer, dat daarin zeker geen grond tot zoo scherpe afkeuring kan worden gevonden. Maar bovendien, wat zou de afschaffing baten? Zij zou slechts een verplaatsing ton gevolge hebben van het geld, dat thans aan onze Staatsloterij wordt uitgegeven, een verplaatsing naar het buitenland ten bate van dat legio uitheemscho loterijen, over wier gehalte wij liefst geen oordeel willen nitspre- ken, maar wier zelfs nu reeds in zoo grooten getale aangeboden loten het bewijs leveron dat die onder nemers van die geldloterijen lang niet on verschillij zijn voor het Ncderlandsche kapitaal. En in die buitenlandsche loten, waarvan de werkman thans niet de minste notitie noemt, zou bij afschaffm onzer Staatsloterij heelvrat geld worden gestoken en verloren, ook door den werkman, en dat zonder eonigo controle, zonder eenigen waarborg, zonder eenig middol voor de regeoring om door beper kende bepalingen, b. v. omtrent de splitsing in zoo genaamde huurloten, hot loterijspel zoo onschadelijk mogelijk te maken. Dat zagen de tegenstemmers ep de Nutsvergade ring dan ook terecht in, toen zij verklaarden dat door afschaffing der Staatsloterij het hazardspel in het algemeen niet zou worden tegengegaan. Men moge dat nu betreuren, het feit is daarmee niet weggenomen en een verstandig man houdt rekening met de feiten. Maar zelfs al kon mon door afschaffing der Staats loterij ah met een tooverslag alle loterijspel wereD, dan nog zou het de vraag zijn of men verstandig zou handelen met tot dien krassen maatregel over te gaan. Daardoor zou men den workman een van de weinige, wij zouden bijna zeggen onschuldige, illusiën ontnemen, die hem in zijn zorgvol leven nog zijn overgebloven. Het hoogst geringe bedrag, waarvoor hij in de Staatsloterij speelt, geeft hem een kans, een kleine, een zeer kleine kans, dat weet hij zelf wel, maar toch altoos een kans. Dat houdt er den moed nog wat iD. Die hoop - ze wordt wel hoogst zelden verwezenlijkt, maar ze heeft toch iets streelends, en dat dea werkman te willen ont nemen, daartoe behoort een moed, dien wij eerlijk bekennen niet te bezitten. Dat er nog velen in den lande zijn, die deze ziens wijze mot ons deelen, daarvan heeft de Nutsrer- gadering, waarop do loterij-quaostio ter sprake kwam, weder het bewijs geleverd. UEZDEHT, 1® Februari, De Chineesche gezant bij ons Hof, Li FongPao, heeft heden ook onze stad bezocht en o. a. goruimen tijd vertoefd in de fabriek van de firma Le Poolo op de Garenmarkt. Het Militair Invalidenhuis alhier heeft van don hoer S. Rijnbeode te Schiedam ten geschenke ontvangen 2 schilderijen, landschappen voorstellende, in vergulde lijsten. Gedurende deze week zijn dagelijks in het Werkhuis alhier opgenomen van 5676 volwassen porsone» en van 6—12 kinderen. Door de afdeeling Wassenaar—Voorschoten der Hollandscho Maatschappij van Landbouw zal een tentoonstelling worden gehouden van vee, land en tuinbouw-voortbrengselen, op 16,17 en 18 Augus tus a. s. De tentoonstelling heeft plaats te Voor schoten die van land- en tuinbouw-voortbrengselen op 10, 17 en 18 Augustus, en die van paarden, rundvee, schapen on pluimgedierte op 17 Augustus. De tentoonstelling van voortbrengselen is geopend van 's morgens 11 uren tot des namiddags 4uren; dia van paarden, vee enz. van Ts morgens 11 uren tot 's namiddags 3 uren. Het inzenden op de tentoonstelling staat een iedor vrij. Vee en pluimvee wordt slechts aange nomen wanneer het is van ingezetenen van Wasse naar en Voorschoten, of van leden der afdeeling. Het bestuur houdt aan zich het recht om inzen dingen, die zij ongeschikt acht, niot toe te laten tot de tentoonstelling. De voortbrengselen moeten aan het gebouw der tentoonstelling ingozonden worden op 14 Augustus tusschen des morgens 9 en des namiddags 3 uren._ Paarden, vee enz. op 17 Augustus 's morgens tus- schon 6 en 8 uren; de bouqnetten mode op 16 Augustus des morgens tusschen 9 en 10 uren. Het vee blijft geheel voor rekening van den inzender en moet steeds onder toezicht blijven van een door hem aan te wijzen geleider. Wanneer men inzendingen ter opluistering doet, kan het bestuur die ook bekronen. De beoordeeling van het ingezondene geschiedt door deskundigen, door het bestuur te benoemen buiton de kring der afdeeling. Bij bet aangeven van vee zal de inzender moeten verklaren dat het van eeno gezonde plaats komt en dat hij er minstens drie maanden eigenaar yan is. Een ieder die op deze tentoonstelling wenschtin to zenden, wordt verzocht daarvan schriftelijk op gave te doen aan den secretaris-penningmeestor der Afdeeling of aan het lid van het bestuur den heer J. P. Treub, vóór of op 1 Augustus, bij wien de daarvoor benoodigde lijsten to krijgen zijn. Do bevolking der gemeente Voorhout bestond op 31 December 1880 uit 638 mannen en 450 vrou wen, totaal 1088. In 1881 werden er geboren 20 jongens en 11 meisjes; er vestigden zich in de ge meente 63 mannen en 29 vrouwen, overleden 7 mannen en 10 vrouwen en do gemeente verlieten 72 mannen en 19 vrouwen, zoodat de bevolking op ultimo December jl. bedroeg 642 mannen en 465 vrouwen, to zamen 1107 personeD. Gesloten wor den er acht huwelijken. Niet met algemeene stemmen heeft de ge meenteraad van Hazerswoude de aangevraagde con cessie tot het leggen van een stoomtram door de gemeente geweigerd; de voorzitter heeft vóór het verleonen der gevraagde concessie gestemd, met het oog op de groote behoefte die de gemeente, vooral het zoogenaamde dorp, de kom der gemeente, heeft in eene gemakkelijke en goedkoope wijze van com municatie met de omliggende gemeenten. Maar de vrees, angst, voor de onveiligheid en het gevaar voor het verkeer op de openbare wegen, waarop do ontworpen tramweg zou gelegd worden, heeft de groote algemeene behoefte doen over het hoofd zien, en voor het oogenblik moeten de velen, die niet over eigen middelen van vervoer beschikken, zich tevreden stellen met do hoop op wat do toekomst zal opleveren. In eene gisteravond te Amsterdam gehouden vergadering der Kamer yan koophandel en fabrie ken werden onder anderen behandeld twee con cessie-aanvragen voor een spoor tusschen Amsterdam en Rotterdam door de Haarlemmermeer. In een door

Leidsch Dagblad | 1882 | | pagina 1