was, toen het er door den doodgraver werd opge merkt. Niets mocht baten om het dier van die plek te verwijderen; men moest het or zelfs van voedsel voorzien, maar het liet er zich niet door verlokken om mee te gaan. - Indien de gehechtheid dezer dieren niet van zoo algemeene bekendheid was, zou men werkelijk haast aan de waarheid van het ver haal twijfelen. Maar jui6t daarom verdient het ver melding. Te Aarlanderveen klepte Maandag-mid dag de klok en rukte de brandweer uit, maar keerde spoedig weer terug, wijl C. Rodenburg de tegen woordigheid van geest had een brandenden houten schoorsteenkap op het huis van zijn buurman A. Boer te verwij deren, waarmee de brand geëindigd was. Sedert Zondag-avond wordt vermist mejuffrouw Jacoba Jot, vroedvrouw wonende aan de „Lijnden" in de gemeente Haarlemmermeer. Zij ós op genoemden avond van Tan Andel, wonende eenige minuten van hare woning, huiswaarts gekeerd. Aan het station van den Rijnspoorweg te 's-Hage wandelden gisteren twee heeren, van den trein komende, in een druk gesprek over de rails van den stoomtram, die luid schellend afreed. Door het geraas van rijtuigen en in het drukke der con versatie hoorden zij dit niet en werd een hunner door het stoomrijtuig aangereden en op de rails geworpen. Yoor de plaat aan de voorzijde terecht gekomen, werd hij een eind woegs voortgerold, doch kwam niet onder den tram, zoodat hij er mot een gelukkig niet zeor ernstige verwonding boven het been afkwam. Hij werd per rijtuig naar zijn woning vervoerd. - Don avond to voren, omstreeks kwart vóór tienen, had een beschonken huzaar zich op de rails nabij het hotel „Promenade" op den Scheve- ningschen weg te slapen gelegd, toen een tram wagen uit de stad aankwam. Dat hij niet overreden werd en slechts lichte kneuzingen bekwam, had hij te danken aan de opmerkzaamheid en tegenwoor digheid van geest van den koetsier. Met den tram werd de huzaar naar bet politiebureel te Scheve- ningen gebracht; de schrik had hem nog niet ont nuchterd. Bij de gisteren op het Raadhuis te Delft gehouden loting voor de nationale militio deed zich de volgende bijzonderheid voor. Toen de laatste loteling werd opgeroepen trok hij het hoogste nom- mer. In dit gelukkig geval had ook eenmaal zijn vader verkeerd. Eerstdaags zal Wombwell's „Great Royal Menagerie" van Londen herwaarts worden aangevoerd. Deze menagerie zal de voornaamste plaatsen van ons land bezoeken, waartoe zij ook een paar dagen te Rotterdam, te Schiedam en te Delft zal opgeslagen worden, om tegen 10 Maart in Den Haag te zijn. Tan daar zullen de steden Leiden, Haarlem en Amsterdam worden bezocht, en verder de plaatsen in de richting van het buitenland. De Staatscourant van heden herstelt iet hoofdkiesdistrict Gorknm in zijn eer. Naar de „Asser Cr t.verneemt, heeft een aanzienlijk huis in granen te Groningen zijno betalingen gestaakt. Volgens de loopende geruchten moet het tekort omstreeks 2 ton bedragen. Een lombardhoudster te Parijs, die ge woon was zich eiken morgen naar haar bureel te begeven met een zak geld, benoodigd voor belee- niogen, had op« zekeren morgei, dat zij zelve ver hinderd was, haar veertienjarige dochter met het geld voornitgezonden. Deze ontmoette op het portaal een klant, dien zij dus zonder argwaan in het wacht- vertrek toeliet, doch do man volgde het meisje naar het bureel en bracht haar daar met een hamer een slag op het hoofd toe; het kind snelde, om hulp roepende, naar het raam, doch ontvirg toen nog een slag, die haar deed nedorstorten. Gelukkig snelde nu de concierge te hulp, die zich van den booswicht meestermaakte. Men hoopt het ernstig verwonde meisje in het leven te behouden. Een tienjarige knaap is tusschen de stations Bas-Silly en Silly-Hellebeeq uit een vai Brussel vertrokken sneltrein gevallen; het portier waartegen de jongen leunde, was opengesprongen. Zijn moeder en zijn broeder stapten zoo spoedig mogelijk, te Ath, uit en begaven zich met den eerst volgenden trein, hevig ontsteld, naar de plaats des onheils, waar zij het kind gezond én wel terug vonden. BUITENLAND. Frankrijk. De „Temps" constateert dat Europa heeft erkend de controle van Frankrijk en Engeland over Egyptes financiën. Het blad zegt verder dat gewichtige be langen Engeland nopen aangaande de vrijheid der vaart door het kanaal van Suez geen twijfel te doen opkomen, en Frankrjjk: geen directe inmenging van den sultan in Egypte toe to laten. Het blad hoopt dat de mogendheden zich gemakkelijk met elkander zullen verstaan als maar van meet af buiten quaes tie worden gesteld deze punten, die volstrekt niet de belangen der overige volken deren, en het recht van Frankrijk en Engeland om in Egypte op te treden ter verzekering van welvaart en veiligheid. Luidens berichten uit Caïro van gisteren heeft de ministerraad in beginsel besloten tot gehoele afschaffing dor slavernij. Hierom is Abdelkader- pacha benoemd tot gouverneur van Soudan. Een departement voor de zaken van Soudan zal te Caïro worden gemaakt. In voorbereiding zijn een bijzonder wetboek en instructies betreffende den slavenhandel en de afschaffing der slavernij. Uit Parijs wordt gemeld dat de liquidatie van do laatste dagen bewijst, dat de toestand wezenlijk verbeterd is. Do beweging van inkoopen, die eer gisteren begonnen is, blijft voortdurende transactiën zijn gemakkelijker; hot vertrouwen begint eenigszins te herleven. De heer Gambetta is te Parijs teruggekomen. De commissie voor het wetsontwerp des heeren Naquet tot invoering der echtscheiding heeft haren arbeid ten einde gebracht en o. a. een amendement verworpen, strekkende om ook krankzinnigheid op te nemen ouder de gronden voor echtscheiding. Volgens het eenparig getuigenis der bevoegd9te zaakkundigen toch was het onmogelijk ooit te zeggen, dat krankzinnigheid ongeneeslijk was, tenzij in geval len van algemeene verlamming. Waar deze echter voorhanden was, stierf de patient zeker binnen do vijf jaren, zeide zij, zoodat men de natuurlijke solutie steeds kon afwachten. iDri.itisclila.iid. In de commissie van het centraal verbond tot be vordering der Duitsche stoom- en kanaalscheepvaart deelde do bekende afgevaardigde Hammaeher mede, dat op zijne vertrouwelijke vraag in de begrooting6- commissie: „waardoor eigenlijk Nedorland in den laatsten tijd die vriendschappelijker hondiDg betuigde welke het Pruisisch rapport den Nederlanden toe schrijft?" door den minister geantwoord was: „Hij kon daaromtrent niets naders mededeelen." Do heer Hammaeher voegt daaraan toe op zeer beslisten toon: „Naar mijn kennis van don stand van zaken te oordeelen, zal binnen korten tijd de Rijnscbeep- vaartquaestie een politiek vraagstuk van den eersten rang tusschon Duitschland en Nederland worden." Opmerking verdiont- dat Hammaeher tot de regeoriDgs- kringen, die omtrent scheepvaartaangelegenheden het bost zijn iDgelicht, in goede betrekking staat en dat bovengenoemde vorbondscommissie nit de eerste technici en hooge regeeringsbeambten bestaat. Te Berlijn loopt het gerucht dat prins Bismarck ernstig ongesteld is en dat zijn geneesheeren hem hebben aangeraden zich eenigen tijd volkomen rustig te houden. G-A'OOt'-Dx'I-fcR xraie. Koningin Victoria kwam gisteren uit Windsor te Londen. Op den weg van het station naar het Paleis werd het paard van een der postiljons schichtig en wierp zijn ruiter vlak voor hot portier van het rijtuig der koningin ter aarde. De koningin bleef ongedeerd. In het Lagoriiuis heeft de minister van oorlog gisteren gezegd dat zijn departement aan de „Noord - Borneo-Compagnie" vijftien oude, niet gegroefde houwitsers heeft verkocht en vijftig patronen voor ieder kanon. De conservatief Allsoop is te Taunton gekozen mot 1144 stemmen, tegen 917 op den liberaal Nilcowsie. Op de jongste meeting van de „Ladies Land- liga" te Dublin word medegedeeld, dat 93 gezinnen waren weggejaagd. Er was in de afgeloopen week 1030 pd. st. besteed voor weggejaagde gezinnen, 257 pd. st. voor gezinnen van gevangenen. Er was 500 pd. st. ontvangen. Miss Cormick schreef uit de gevangenis te Limerick, dat zij handwerken mocht maken. - Uit Limerick wordt bericht dat gewapende mannen met zwartgemaakte gezichten de woningen van sommige pachters binnendrongen, hen dreigden en mishandelden en hun zoo de belofte afpersten, dat zij geen pacht zouden betalen, zoolang Parnell nog gevaügen is. Dezen werd door de Liverpool „Ladies Landliga" eon wissel voor 100 pd. st. toegezonden. Uit Berlijn wordt aan de „Standard" bericht dat koningin Victoria, op weg naar Mentone en den 16den Maart Arolsen aandoende, aldaar door den Duitschen kroonprins en do kroonprinses zal worden verwelkomd. - Het Eogelsche jacht „Victoria and Albert" zal Zaterdag -morgen van Pertemouth naar Vlissingen gaan om prins Leopold en prinses Helena aan boord te nemen. Het jacht zal Dinsdag terug- keeren; de prins en de prinses zullen ie Queens- borough aan wal gaan. De beide zoons van den prins van Wales, Albert-Victor en George, die zooals raen weet als adelborsten een reis om de wereld maken, zullen binnenkort in Egypte aankomen. De consul van Engeland heeft last ontvangen den khedïve van linrs aankomst in kennis te stellen. Oostenr.-Hong. Monarchie. De „Politi8cho Correspondenz" bericht dat de conferentie k quatre gis ternamiddag onder praesidium van den heer Kallay hare werkzaamheden hervatte. Bij de Kamer van Afgevaardigden ie ingediend een wetsontwerp betreffende het instellen van buiten gewone rechtbanken in Dalmatië. De beraadslaging over de begrooting werd voortgezet en nadat de heer Herbst daartegen en de heer Rieger er voor gesproken had, werd met eene groote meerderheid besloten tot de behandeling der posten over te gaan, Vereouigde Sta ten- De heer Shaw, Amerikaansch consul te Manchester, heeft een nauwkeurig onderzoek ingesteld naar be weerde bedrieglijke praktyken bij het inpakken van katoen in Amerika, en heeft aan zijno regeering kenbaar gemaakt dat de ingebrachte klachten des wege gegrond zijn. Hij is van oordeel datdeAme- rikaansche producenten en verzenders maatregelen daartegen bohooren te nemen. Er zijn schandelijke voorbeelden, zegt hij, van balen katoen, die door bijvoeging van zand en water verzwaard waren» Honderden ton zand worden jaarlijks als katoen betaald. Somtijds worden bijna 100 pond in cén baal aangetroffen. De betrokken commissie heeft zich \orklaard voor het opnemen van Dakotah onder de Staten der Unie. De bevolking bedraagt ongeveer 150,000 zielen. Hot zou de negen-en-dertigste Ste&t zyn. Een© verwisseling van personeel aan de schat kist van de Yereenigde Staten maakt hot noodig dat de geheele metaalvoorraad wordt overgeteld en overgewogen. Weikon arbeid dit voreieckt zal men kunnen nagaan. De voorraad bedraagt zes on twintig millioen dollars aan zilver, wegende achthonderd ton, en zeven en vijftig millioen dollars goud, wegende honderd veertien ton (een ton gelijk duizend kilo gram). Verscheidene ambtenaren, bijgestaan door dertien klerken, zijn er drie weken mede bezig ge weest. De gewelven van de bewaarplaatsen zijn tot aan den rand gevuld. BERLIJN, 16 Februari. (R. N.) Heden trok do advocaat van den heer Rudloff Grübs, eischer in de zaak tegen de Rotterdamsche Bank, voor het Landgerecht alhier in overleg en met toestemming van don advocaat der tegenpartij, de Rotterdamsche Bank, zijn eisch tegen laatstgenoemde in. Als geene bijzondere bepalingen overeengekomen zijn, komen daardoor de gemaakte gerechtskosten ten laste van den eischer. Opmerking verdient dat de president van het gerechtshof bij her. intrekken van den eisch uitdrukkelijk zeide: „dit intrekken acht ik bijzonder raadzaam." Dit bevestigt mijn vroegere mededeeling dat bij het vellen van een vonnis in deze zaak naar alle waarschijnlijkheid de eischer met zijn eisch door de jury afgewezen en in het ongelijk gesteld zou worden. Van een juristisch standpunt beschouwd dient op gemerkt, dat door een eenvoudig intrekken van den eisch de mogelijkheid niet is uitgesloten om later op dezelfde zaak nog eens terug te komen en er een nieuw proces over te beginnen. De Kroonprinses, die koningin Victoria te Arolsen zal ontmoeten, heeft heden de hoofdstad verlaten en wordt morgen terugverwacht. PARIJS, 16 Februari. Bontoux en Feder zijn hedennamiddag te halfvijf uit do gevangenis ont slagen na borgtocht te hebben gesteld. Hot „Journal officiel" meldt de benoeming van admiraal Jaurès tot gezant to St.-Petersburg, en van burggraaf Bresson, thans legatie-secretaris te Madrid, tot gezant in Servië. LONDEN, 16 Februari. Hoogerhuis. - Lord Gran ville bevestigt het bericht van den aanval op kapitein Selby gepleegd, deelt mede dat dio zeeofficier gevaar lijk gekwetst is en dat lord Dufferin, gezant te Konstantinopel, niet zal nalaten em de kastijding der misdadigers te verkrijgen.

Leidsch Dagblad | 1882 | | pagina 2