LEIDSCH DAGBLAD. N°. 6751. Vrijdag 17 Februari. A0. 1882. PBIJ8 DEZEB COURANT: Veer Leiden per 8 maanden1.10. fxaueo per post,1.40. Afeoaderipe Nommers.0 0.05. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeten. PRIJS DER ADVERTENTIES Van 16 regels 1.05. Iedere regel meer 0.17$. Grootere tellers naar plaatsruimte. Voor bet incassee- ren buiten de stad wordt 0.10 berekend. ÏJEIBEW, 1G Febraarfl. Voor do internationale Noordpool-expeditio is in Leiden tot nu toe eone som van omstreeks f 1100 bijeengebracht of toegezegd, waaronder 380 van studenten. Met het oog op de omstandig heid dat versGhillendo personen reeds vroeger hnnne bijdragen direct aan prof. Buys Ballot haddon ge bonden, is dit resultaat niet onbevredigend; maar hoewel nu door de verschillende bijdragen in het strikt noodige dor expeditie voorzien is, zijn bijdra gen nog zeer wolkom ten einde nog enkele instru menten aan t.e koopen en de inrichting van de wening iu de onherbergzame poolstreek een weinig te ver beteren. Zij die de circulaire nog niet hebben terug gezonden on anderen aan wie door eeno vergissing Terzuirad is oene circulaire to zenden, worden dan ook nog beleefd uitgenoodigd hunne inteekenbil- jetten of bijdragen te doen toekomen aan prof. H. G. v. d. Sande Bakhuyzen alhier. Morgen, 17 Februari, hoopt de heer "W. F. Buygrok, adjunct-commandant over don arbeid in de Militaire Strafgevangenis alhier, zijn 25-jarig feest als ambtenaar bij het gevangeniswezen te vieren. Zeker zal het hem bij die gelegenheid van verschillende zijden niet aan stoffelijke blijken van achting ontbreken. Er bestaat gelegenheid tot verzending der correspondentie naar Noord-Amerika door middel van het stoomschip „Rotterdam", waarvan de laatste busliehliug aan het postkantoor te Rotterdam is bepaald op Zaterdag den ISden Februari a. s., de's morgens te elf uren. Ten postkantore alhier moeten de briovon enz. dus uiterlijk Zaterdag dos morgens te zeven uren bezorgd zijn. Men schrijft ons uit Koudekerk: Alle begin is moeilijk. Zoo dachten ook eenige heeren van Hazers woudo en Koudekerk, toen zij het plan vormden een rederijkerskamer op te richten. En waarlijk, met vele moeilijkheden hebben zij te strijden gehad, doch zij hebben ze ook overwonnen. Gisteravond toch had de eerste uitvoering plaats van de Rederijkerskamer „Cremer" ten huize van de wed. C. Yan Egmond, en dia de uitvoering bijwoonde, kan en mag niet ander, zoggen dan zeer voldaan te zijn. De stukjes „Mijnheer is verliefd" en „De twee schoolmeesters of zonder geld op reis", werden goed afgespeeld en de werkende leden mogen er trotsch op zijn dat liunno werkzaamheden beloond werden door do aan wezigheid van een groot publiek; terwijl het bal, na afloop gehoudöD, bijzonder geanimeerd was. Wij vernemen dat Maandag nogmaals dezelfde stukjes zullen worden opgevoerd, doch dan voor minder entréo. Do eerste schrede is nu gedaan en volgaarne uiten wij den wensch, dat de eenmaal daar zijnde rederijkerskamer moge worden wat zij ons gis teren beloofde. Ds. F. Yan Spall te Leimniden heeft bedankt voor het beroep naar de Herv. gemeente te Ben schop. - Te Oude- en Nieuwe-Wetering is als pre- dikar; beroepen ds. Cooverden Adriani te Rijnsa ter wou öe. Een vergadering van belangstellenden in het behoud van de Duitsche opera te Rotterdam heeft gisteren hot plan der nieuwe finantieele commissie aangenomen, waarbij worden toegezegd 90 voor stellingen, als 75 Duitsche en 15 Fransche, bij coupontoekening voor f 120,000. Enkelen hadden nog bezwaar tegen de samenkoppeling van de Duitsche en Fransche opera, doch beloofden niet temin dit plan te zullen steunen. Bij herstemming zijn in het kiesdistrict Ylaar- dingeu tot leden der Provinciale Staten van Zuid- Hollaucl verkozen de heeren C. P. Hoek, burge meester van Wateringen, en mr. J. D. C. C. W. baron Ds Constant Rebecque. Ia eone gisteren gehouden buitengewone alge meen© vergadering der Nederl.-Indische Droogdok- Maatschappij is besloten tot het aangaan eener hypothecaire geldleening, groot f 100,000. Door de Amsterdamsche Omnibus-Maatschappij is in do gemeentekas gestort de som van ƒ41,412 (ruim 4 pet. van haar maatschappelijk kapitaal) als voorloopige uitkeering over het jaar 1881, ingevolge de bepalingen der gunning. Het juiste bedrag der uitkeering kan eerst worden bepaald na vaststelling van het dividend. Door den minister van justitie is dezer dagen aan de procureurs-generaal eene circulaire gericht, waarin stipte handhaving van de bepalingen der Drankwet met den meeston ernst wordt aanbevolen. Indien het mocht blijken dat er burgemeesters of andere ambtenaren gevonden worden, hetzij in grooto, hetzij in kleinere gemeenten, die nalatig zijn in de handhaving dezer wet, of oogluikend toelaten dat daarvan wordt afgeweken, moet hem daarvan onver wijld mededeeling gedaan worden. Tot het opsporen van de overtredingen der wet en van de bij deze wet bedoelde plaatselijke verordeningen, verleent art. 26 aan hen, die daarmede belast zijn, ton allen tijde vrijen toegang tot allo localiteiten, waar sterke drank in liet klein wordt verkocht. Het st. „Koningin Emma", van Amsterdam naar Batavia, vertrok gisteren van Southampton. -- Z. M. heeft benoemd bij het personeel van den geneeskundigen dienst der landmacht, tot paardenarts 3de klasse, den heer H. Yixseboxse, rijksvoearts. Berde Kua«fbcschouTv2ng. Als mensch geacht door wie hem kenden, als schilder binnen- en buitenslands met welverdienden roem bekend, liet Bakker Korff ook in het Bestuur van „Ars Aemula Naturae" eene leegte na. Op treffende en eenvoudige wijze herdacht hot Bestuur bij deze gelegenheid den ovorlodeno. Op eene met zorg aange brachte rouwdraperie, tusschea een sierlijken bloeraen- en oen immortellenkrans, was Bakker Korffs portret gehecht, terwijl een met eerbiedige hand omfloerst paneeltje 's meesters talent vertegenwoordigde. Als een zwarte draad door een lichtkleurig weefsel ging deze herinnering, dit memento raori, samen met hetgeen mr. Lantshecr's portefeuille te ge nieten gaf. Een juiste waardeering van deze ver zameling zou noodzakelijk het bespreken van elke teekening medebrengen; geen enkele toch of ze ver tegenwoordigde een of anderen meester op schitteren de wijze. Rochussen te kust on to keur, o. m. een kranig geteekende „Yalkenjacht." Yan Bles oen zeer geacheveerde teekening „'t eerste proefstuk op de piano" onder een aandachtig gehoor van do familie der speelster, wier verschillende gewaar wordingen door Ble9 karakteristiek waren uitge drukt. Een lief visschersmeisje in de duineD, van een fijn grijs koloriet, en een binnenhuis van Israels vormden een levendige tegenstelling met do sierlijk, uitvoerig bewerkte en kleurrijke vrouwenfiguur van Simoni, met de „biddondo Arabieren" van Maccari, de „Maaister" van Delaoroix, en Wauters deed met den „Tapijtverkooper" in teekening en kracht van kleur voor de Italianen niet onder. Met genoegen bewonderden we ook Pettenkofens flink geteekende typische figuren. Evenals Rochussen was ook Bos boom ruim vertegenwoordigd door onderscheidene kapitale teekeningen, waarbij o. m. „Pieterskerk", „Dorpstudie" en een „Boerenbinnenhuis." In de „Sloot met vee" kwam de eigenaardige opvat ting en manier van teekenen van W. Maris het best uit, terwijl het „bruggetje" van J. Maris bewees dat het meest prozaïsche ou eenvoudige onderwerp, met een schildersoog bezien, tot een treffende teekening kan worden verwerkt. Eerbied en bewondering dwingt Calame steeds af voor de ongeëvenaarde meesterschap in teekening. Ondanks de eenkleurige tint voeldet go u als het ware in dit landschap verplaatst; boomen, licht en luchttoon, bet glinsterende water, alles even waar weergegeven. Geheel verschillend van penseelbehandeling, gaf Mauve ons een in natuurwaarheid niet onder doend Drent8ch landschap. In zulk eene collectie ontbrak natuurlijk Mosdag niet. Twee teekeningen gaven weder bewijs van zijn talent om de zee in haar grootheid en eenvoud weer te geven. Wanneer het bestuur van „A. Ae. N." steeds zoo gelukkig mag slagen als gisteravond, dan zal men de kunstbeschouwingen onder de meest gewaardeerde gelegenheid tot ontspanning blijven rekenen en zal iedere nieuwe avond met belangstelling worden te gemoet gezien. A. Gemengd Nieuws. Ten gevolge van de geringe deelnoming heeft de tegen gisteravond aangekondigde gasfc- voorstelling van Fraulein Friedericke Bognar, van den Weener Burgschouwbnrg, die hier in „Miss Multon" zou optreden, geen doorgang kunnen hebben. Er waren, naar we vernemeD, in het geheel Blechts 14 kaarten verkocht. Het prachtig gedreven stalen en daarna vergulde harnas, door baron Yan Heeckeren van Wassenaer bij den laatstgehouden studentenoptooht te Utrecht al9 Matthias van Oostenrijk gedragen, zal gedurende acht dagen in de „Loge" teVHage worden geëxposeerd door don vervaardiger, den heer Anton Begeer, fabrikant van zilveren werken te Utrecht, daartoe door den eigenaar in staat gesteld. Zekere R., te Haarlem, die voor open bare dronkenschap „voor" moest komen, kwam zoo beschonken ter terechtzitting, dat er terstond weer proces-verbaal tegen hem werd opgemaakt. Iemand, die, door honger gedreven, bij een bakker een broodje of bij een slager een stak worst steelt, verdient in zekeren zin nog medelij den. Anders is 't gesteld met iemand, die overeen vermogen van ODgeveer f 68,Q00 beschikt en zich dan aan diefstal schuldig maakt. Dit is thans het geval met zekoren L., een koopman te Amsterdam, die in hot manufyetuurmagazijn nDe Zon" op den Nieuwendpk zioh aan diefstal van een stuk zgjfë schuldig maakte. Hij is door de politie gearresteerd, en lor beschikking gesteld van do justitie. De rechter van instruotie bij de Amster damsche rechtbank, mr. Elias, heeft Maandag jl. Jannetje Struik iu verhoor gehad. Yeel werd haar gevraagd, maar de antwoorden moeten zeer kort geweest zijn en zdó gevat, dat de justitie nog niet veel wijzer geworden is. Het verhoor hield aan van 10 tot 4 uren. - Yolgens het „Geïll. Politienieuws" heeft de zoogenaamde millioenenjuffrouw den heer Wamsteker door tusschenkemst van den deurwaar der Hartsuyker doen weten, dat het geëischte be drag met de kosten te zijner beschikking ligt. Dit bedrag is groot f 1250. De geheele vordering is f 68,900, die, blijkens den brief van mej. Struik aan den heer Wamsteeker, opgenomen in het „P. v. J.", op 14 December jl. moest worden betaald. De recidivisten Nagel en Huygens, die de vorige week ter zake van verschillende valsch- heden en oplichterijen terecht stonden, zijn gisteren door het gerechtshof te Amsterdam tot een tucht huisstraf van vijf jaren en betaling van eenige geldboeten veroordeeld. Huygens werd bovendien, wegens bedelarij bij herhaling, veroordeeld tot op zending naar een bedelaarsgesticht na het eindigen van zijn straftijd. Wat reeds lang gevreesd werd, zogt de N. R. C., is helaas! werkelijkheid geworden. Ten gevolge van den toestand der waterwegen van Rotterdam naar zee, zal de Ned.-Amerikaansche Stoomvaartmaatschappij met hare drie of vier grootste stoomschepen gaan varen van Amsterdam.

Leidsch Dagblad | 1882 | | pagina 1