Ees schuit, geladen met 3 3,000 steonen, is op den Rijn bij Alphen op de hoogte van de üiDgenschnnr yan den heer De Kanter, jn aanva ring gekomen met de stoomboot „Alkemade", kapt. W., bestemd naar Amsterdam. De schuit zonk on middellijk; de opvarende drie mannen zijn gered, twee door zich aan de boot te klemmen, de ander, die in het water geraakte, door tegenwoordigheid van geest van den aldaar wonenden Kruit, die onmiddellijk zijn schuit losmaakte en den drenke ling er uithaalde. Kaar men verneemt, moest de genoemde boot wijken voor eene andere en kwam ze alzoo in aanraking met de schuit, die juist van wal afstak, wat door de duisternis moeilijk zicht baar was. Aan den hoornblazer F. van het lste bat. grenadiers, die in beschonken toestand werd gearresteerd, is, onverminderd de hem opgelegde pro- vooststraf, het recht om de sabel te dragen voor den tijd van drie maaiden ontnomen. Eergisteren in den laten avond werdte Delft zekere N. S., gruttersknecht, voorloopig in het huis van bewaring opgesloten wegens diefstal van een groote hoeveelheid bloem en grutten ton nadeele van zijn meester. De man heeft zijne ver oordeeling niet willen afwachten, want toen hem gistermorgen de cipier zijn ontbijt wilde brengen, bleek hot dat S. zich door middel van zijn halsdas aan de traliën voor het venster had opgehangen. Er ontstond gisteren brand in de garen- spinnerij van den heer H. Straver op den Katten- singel te Gouda. In korten tijd stond de groote loods, waarin oene groote hoeveelheid vlas en ge teerd touw aanwezig was, in volle vlam. Door de v/erking van drie spuiten heeft de brand zich enkel tot die loods bepaald, welke bijna geheel is uitge brand, en wat is blijven staan heeft men omver moeten halen. De schade is vrij belangrijk, doch alles was verzekerd. De brand is waarschijnlijk ont staan door het te hard stoken van do kachel1 waarbij het vlas gedroogd word. De werkman J. "W.. van Rotterdam, die behulpzaam was bij het lossen van het schip A. S. Yan Tienhoven Sr.," te huis behoorendo te Alblasser- dam, en gemeerd liggende aan de Merwekade te Dordrecht, is van het tusschendeks door een der luiken in het vooronder gevallen, tan gevolge waar van hij onmiddellijk een lijk was. De ongelukkige Iaat eene weduwe Da met drie kinderen, waarvan het jongste eerst drie maanden telt. Door oen noodlottig toeval kwam gis teren een oppassend jongeling van 17 jaar in den molen van den heer J. C. Heering Jr. te Epe in aanraking met een der maaïsteenen, waardoor hij onmiddellijk een lijk was. H. M. uit Melick-Herkenbosch, die we gens poging tot moord, gepleegd op zijn broeder, voortvluchtig was, is te Weert aangehouden en naar de gevangenis te Roermond overgebracht. Hij was nog in het bezit van de revolver, waarmede hij tot twee malen toe op zijn broeder geschoten heeft. Op last van den officier van justitie ia te Dordrecht gevankelijk binnengebracht de winkelier L. H. uit Klaaswaal, bij wien in de vorige week brand was ontstaan. Hij wordt verdacht dien moed willig te hebben aangestoken. De veearts De B. te Ond-Alblas, op wien Dinsdag-avond der vorige week een moordaanslag werd gepleegd door zijn zwager N. H. H. uit Drim- melen, zal vermoedelijk van zijne wonden herstellen. De geneesheer heeft althans geen bezwaar en moet van oordeel zijn dat het uithalen van den kogel niet gevaarlijk, ja wellicht niet noodzakelijk is. De gekwetste gevoelt zich zoo wel dat hij alle hoop heeft weer spoedig zijn praktijk te kunnen hervatten. Te Lovendegem, in België, zijndebeide broeders Hebrecht, grijsaards, die een eenzaam ge legen hoeve bewoonden, vermoord gevonden. De misdadigers, waarschijnlijk drie in getal, schijnen goed met de woning bekend te zijn geweest; al thans zij zijn binnengedrongen door het keuken raam, het eenige, dat niet van sluiting was voor zien. Op het gerucht, zoo vermoedt men, is een der broeders, die in een aangrenzend vertrek sliepen, naar de keuken gegaan, waar hij met een bijl door de moordenaars werd gedood, die vervolgens den anderen bewoner in zijn bed afmaakten; een hun ner had veertien wonden aan het hoofd. Na het plegen hunner misdaad hebben de booswichten de lijken op bossen stroo gelegd, die zij vervolgens aanstaken, om zoodoende de sporen hunner mis daad door de vlammen te vernietigen, wat hnn echter niet gelukte, daar het vuur na hun vertrek vanzelf is uitgegaan. Een nichtje vond deH volgen den dag de verwonde en half verkoolde lijken in de woning. Dat het voor de huisvrouw zaak is het den heeren der schepping steeds naar den zin te maken, bewijst weder het volgende voorval, dat in Rovensko in Bohemen plaats had. Reeds verscheidene malen had de echtgenoot aanmerking gemaakt, dat zijn lievelingsgerecht, gebraden haas, niet genoeg gelardeerd was. Hij was de laatste maal misnoegd van tafel gegaan met de bedreiging zijne vrouw dan zelf eens te lardeeren, wanneer daar geene ver betering in kwam. En ziet, toen nu weder een gebraden haas zijne verstoordheid opwekte, greep hij de lardeernaald, bevestigde daaraan een reep spek en stelde zulke ijverige pogingen in het werk om zijn voornemen te volvoeren, dat de buren de echtelieden moesten scheiden. De justitie vond het raadzaam den man ter fine van onderzoek in een krankzinnigengesticht op te sluiten. Het vraagstuk over hot gebruik van turfmolm ïd plaats van stroo in de paardenstallen, heeft dezer dagen oen punt van beraadslaging uit gemaakt in de te Berlijn gehouden jaarlijksche landbouwvorgadering, onder voorzitterschap van den kroonprins van Pruisen. Mon was het er over eens dat de turfmolm in de stallen veel beter voldeed, terwijl de kosten aanmerkelijk geringer waren, kostende dit slechts f 1.20 a f 1.50 met kosten van vervoer per 50 kilo, en het stroo 3.60 a 4.80. Over de waarde als moststof verlangde men eerst proefneming alvorens daaromtrent to beslissen. Te Unet, in het Fransche departement Lot en Garonne, zat dezer dagen zekere vrouw Leytoure, onderhevig aan vallende ziekte, voor het vuur haar kindje te zoogen, toen zij plotseling een toeval kreeg en het wicht in de vlammen liet vallen. Tot zich zelve gekomen, vond zij enkel een verkoolden klomp. Te Calais kwam onlangs een zeventien jarige knaap Tillier, spelende met een twaal^arigen jongen Anscotte Eloi, op den inval om dezen het gezicht met zwartsel te besmeren. Na heftig gepro testeerd te hebben, greep Anscotte een bij de hand liggcnden pook en bracht daarmede Tillier oen zoo geweldigen slag op het hoofd toe, dat hij een paar uur later overleed. Anscotte is naar Boulogne ge bracht en ter beschikking gesteld van den officier van justitie. Door het aan den grond zitten van eenige stoomschepen wordt de vaart door het Suez- kanaal verhinderd. 29 van Europa komende en 19 derwaarts bestemde stoomschepen wachten om te passeeren. Volgens telegram uit Nieuw-York kan een verstoring van den dampkring tusschen heden en morgen op de Noord-Britscho en Noordsche kusten verwacht worden met regen en stormvlagen van het Zuiden tot het Noordwesten. In den Atlan- tischen Oceaan zal het bonoorden de 40° storm achtig zijn. Door eon ontploffing in een steenkolen mijn in Wales zijn zes mijnwerkers omgekomen. Een aantal werd gewond en 16 paarden bezweken. Men zegt dat de nasporingen in de zaak- Vaughan aan de Belgische justitie reeds meer dan 80,000 fr. hebben gekost. Maandag-avond is te Parijs, in de voor stad St.-Antoine, een ontzaglijk hevige brand ont staan. Dank echter aan de spoedig aangebrachte krachtdadige hulp was men het vuur, niettegen staande het ongehoord geweld waarmee het woedde, in een paar uren meester. Een zevental meubel fabrieken werden door de vlammen aangetast; deze hebben in dien betrekkelijk korten tijd voor meer dan een millioen fr. schade, zegt men, aangericht. Ook hebben vele personen min of meer zware ver wondingen bekomen. BUITENLAND. Frankrijk. Ia den ministerraad is men het eens geworden over de quaestie omtrent het instellen van een onderzoek tot wijziging der wet van 1849, betreffende de uitzetting van vreemdelingen. De ministers van binnenlandsche zaken en van justitie zijn met dat onderzoek belast. De inkomende rechten van Parijs bedroegen in de maand Januari 10,978,026 fr., dat i3 552,550 fr. minder dan in Jan. 1881. Léon Say wil in 1883 den aanleg van nieuwe spoorwegen opdragen voor een bedrag van 200 millioen fr. aan de groote Spoorweg-maatschappijen. Hg wil van die maatschappijen de 600 millioen terug hebben, die de Staat haar voorschoot tot waarborg van interest. De regeling dezer quaesties is oorzaak dat de begrooting voor 1883 nog niet bij de Kamer is ingediend. Zondag II. is de vermaarde Nederlandsche pianist Heymann in een der concerten van Pasde- lomp te Parijs levendig toegejuicht bij de uitvoering van een „concert" van Weber en gebisseerd bij een „Tarantella" van Liszt. De bekende bericht gever der „Times" voorspelt dat de heer Heymann bestemd is om eone der grootste beroemdheden te worden in zijne kunst. Duitschland. De nieuwe Frausohe ambassadeur, baron De Cour- cel, heeft Maandag zijn# geloofsbrieven aan den keizer overhandigd. De toespraak van den ambassa deur en het antwoord des keizers leverden niets bijzonders op. Alleen werd bijzondere nadruk gelegd op de vriendschappelijke en vreedzame verstand houding tusschen de twee rijken. Yerder betuigde de keizer zijne ingenomenheid met het feit dat de nieuwe ambassadeur indertijd aan eene Duitsche universiteit gestudeerd had en gepromoveerd was, omdat hij daardoor volkomen in staat was Duitsche toestanden te beoordeelen en alzoo er nog betor toe kon bijdragen om de goede verhouding tusschen Duitschland en Frankrijk te bevorderen. Na deze audiëntie werd de ambassadeur door de keizerin ontvangen. Ook zeide de keizer dat niemand meer dan hij de handhaving van den vrede verlangde. Groot-Britanniê. In de collectieve Engelsch-Fransche nota wordt het verlangen uitgedrukt, zich met de andere mogend heden te verstaan, ten aanzien van Egypte, op den grondslag van de handhaving van den „status quo" en van de eerbiediging der internationale ver bintenissen. In het Lagerhuis heeft de heer Dilke, in ant woord aan don heer Stanhope, verklaard dat de voorgestelde Russisch-Perzischo grenslinie op 150 mijlen van Sarachi eindigt. Het adres van antwoord op do troonrede is met 87 tegen 22 stemmen aangenomen. Op 1 Febr. waren er 572 politieke gevangenen in Ierland. Parnell is n®. 80 op de Ijjst. Uit Limerick wordt bericht dat toen de magis traat Lloyd, vergezeld van twee politie-agenten, op den weg bij Bodyke reed, zes schoten op hem wer den gelost door mannen, die zich achter een hek hadden verscholen. Een der politie-agenten kreeg eeu kogel door de rechterlong en verkeert in levensgevaar. Oostony.-Hong. Monarchie. In het Huis van Afgevaardigden heeft gisteren bij de voortzetting der begrootings-discussie de minister van koophandel de bewering voor een vol komen verzinsel verklaard, als zou de concessie dor Servische spoorwegen aan een Fransch consortium op den wensch of op aanbeveling der Oostenrijk- sche regeering geschied zijn. De regeering, zeide de minister, had in dezen geen invloed uitgeoefend of getracht uit te oefenen. Rusland. Te Moskou zijn verscheiden jongelieden van goeden huizo gearresteerd; zij worden verdacht van het beramen van een aanslag bij de kroningsfeesten. De vader van twee hunner is kolonel; hij, zijne vrouw, dochter en een gouvernante werden even eens gearresteerd. De „Golos" van St.-Petersburg deelt mede dat de minister van financiën het verzoek der ste den Rostow, Feodosia en Eupatoria heeft toege staan, om van alle uit die havens naar het buiten land uitgevoerd wordende handelsartikelen een bui tengewoon recht te heffen. Aan de „Bourse Gazette" wordt uit Kiakhta gemeld dat de Chineesche regeering voornemens is, verscheidene duizenden gezinnen in Mandajoerle te vestigen. - Volgens hetzelfde blad zal met den aanleg van den Tientsin-Peking-spoorweg door de Chineezen, nog in den loop van het tegenwoordig jaar een aanvang gemaakt worden. Telegrammen. ROME, 14 Februari. De Kamer van Afgevaar digde* heeft de geheime stemming en voorts het geheele ontwerp betreffende den scrutin de liste met 200 tegen 143 stemmen aangenomen. PARIJS, 14 Februari. Bij de Kamer en den Senaat is ingekomen een adres door een groot aantal inwoners van Nice, Cannes en andere aan deMid- dellandsche Zee gelegen badplaatsen onderteekend, en houdende met aandrang het verzoek om afschaf-

Leidsch Dagblad | 1882 | | pagina 2