LEIDSCH DAGBLAD. K°. 6750. Donderdag 16 Februari. A0. 1882. PEIJS DEZER COURANT: Tocr L«ideo per 8 maandenf 1.10. fs*nco per post..1.40. AKcotieriyke Nomnaers.v 0.05. Deze Coarant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PEIJS DEE AD VERTE STIEN: Van 16 regels 1.05. Iodere regel meer 0.17$* Grootere letters naar plaatsruimte. Voor het incassee- ren bniten de stad wordt 0.10 berekend. LEIDBN, 15 Februari. Er bestaat gelegenheid tot verzending der cor respondentie naar Nederlaudsch-Indië door middel van het stoomschip „Noord-Holland", waarvan de laatste buslichting aan het postkantoor te Rotterdam is bepaald op Zaterdag don 18den Februari a. s., des morgens te negen uren. Ten postkantore alhier moeten de brieven enz. dus uiterlijk Vrijdag-nacht om twaalf uren bezorgd zijn. In de gisteravond gehouden wekelijksche vriendschappelijke bijeenkomst van de officieren der dd. schut terp alhier, deelde de heer J. Schel tema, majoor-commandant dier schutterij, aan de tegen woordig zijnde leden mede dat hjj om redenen, welke geheel on al buiten het corps officieren stonden, aan den Koning eervol ontslag heeft aangevraagd. De hoogleeraar dr. S. S. Rosonstein alhier is benoemd tot correspondeerend lid van de „Verein für innere Modicin" te Berlijn. Iu de maand December jl. zijn in de twaalf voornaamste gemeenten van ons land gestorven 373 personen boven de 65 jaar. Aan lichaamszwakte, tering enz. stierven te Amsterdam 202 personen, te Arnhem 17, te Dordrecht 21, te 's-Hage 61, te Groningen 20, te Haarlem 13, te 's-Bosch 20, te Leeuwarden 16, te Leiden 20, to Maastricht 9, te Rotterdam 104 en te Utrecht 51 personen. Door - geweiddadigen dood en verdrinken kwamen om te Amsterdam 13, te 's-Hage 4, te Groningen 2, te Maastricht 4, te Rotterdam 5 en teUtrecht 3 personen. Ouder directie van den heer Frits Boers had gisteravond het aangekondigde concert plaats, door het bestuur van „Serapre Crescendo" ten voor- deele van dit gezelschap gegeven. Het staat niet aan ons te beslissen in hoeverre de financiëele resulta- ten aan de verwachtingen hebben beantwoord, - zeker is 't echter dat men in die omtrent do uitvoering zelve althans niet is teleurgesteld geworden. Naast een orkest, dat op verdienstelijke wijze de op het programma vermelde werken ten gehoore bracht, trad als soliste op mevr. v. d. H., uit Delft, die met haar aangenaam Rtemgoluid en eene gevoelvolle voordracht eenige liederen zong, zóó dat zij aller goedkeuring wegdroeg en nog een lied - van Schu mann - ton beste moest geven. Als een uitstekend violist deed zich de heer Johan Smit, uit Utrecht, kennen. Zijne zuiverheid, vaardigheid en de bezieling, die hij in zijn spel met elkaar deed gepaard gaan, zelfs in de meest moeilijke passages, deden in hem een meester op zijn instrument erkennen en wekten bij herhaling de bewondering op van het publiek, dat zijne toejuichingen niet eindigde alvorens ook hij het nog op een extra-nommer onthaalde. De uit komst heeft bewezen dat het bestuur van „Sempre" in zijne pogingen om een waar kunstgenot aan te bieden, uitnemend is geslaagd. Yolgens het heden verschenen „Weekblad van minder courante of incourante fondsen" van Broek man on Honders zijn de oprichters-aandeelen van den Rijnlandsohen stoomtram in de afgeloopen week aangeboden tot f 250 de aandeelen spoorweg Leiden—Woerden verhandeld tot 80 pet.; de aan deelen Rijnl. stoomtram aangeboden tot 102,/2pct. on verhandeld tot 997/8 pet.; de aandeelen Ned. Grofsmederij te Leiden aangeboden tot 115 pet. en verhandeld tot 113- 117 pet.; de aand. Leidsobe Duin watermaatschappij gevraagd tot 115 pet; de aand. Maatschappij van Landbezit te Mijdrecht aan geboden tot 80 pet.; de aand. vaart en straatweg GoudaBodegraven verhandeld tot 191/.i a 20 pet. Gedurende het jaar 1881 zijn binnen de ge meente Koudekerk geboren 26 jongens en 31 meisjes en overleden 14 mannen en 18 vrouwen. De geheele bevolkiog op 31 December jl. bedroeg er 1357 zielen. Het beroep naar de Remonstr. gem. te Friedrich- stadt, Sloeswijk (Pruisen), is aangenomen door den heer Fries De Vries, te Zevenhuizen en Hazerswoude. In Den Haag is overleden de heer J. H. Tobias, oud-resident iu Ned.-Indië. Eerlang zal de belangrijke collectie foltertuigen, welke in de Gevangenpoort te 's-Hage bewaard wordt, met een aantal andere foltertuigen, her komstig uit andere provinciën des lands, vermeer derd worden. Zij zullen dan in een der nieuw gerestaureerde lokalen der Gevangenpoort ter be zichtiging worden gesteld. Het Hbl. verneemt dat de Koninklijke Stoom bootmaatschappij reeds aanstaande maand beginnen zal met om de tien dagen een boot naar Nieuw- York te doen vertrekken. Nadat zij juist een jaar geleden begonnen was met om de 21 dagen een boot te expedieeren, werd het in don zomer noodig een veertiendaagsche vaart in to stellen. Nu is een tiendaagsch vertrek noodig. In de gistermiddag gehouden vergadering van leden der Vereeniging „Rotterdamscho Schouwburg" is besloten het eerste leeniDgsplan vast te stellen op een maximum van f 200,000 en voorts over te gaan tot het sluiten van eene premieleening ten bedrage van een millioen, verdeeld in 400,000 obligatiën a f 2.50, aflosbaar in 71 jaren met f 3 elk en premiën tot een gezamenlijk bedrag van f 1,312,555. Het waarborg-kapitaal bedraagt f 225,000, met eene jaarlijksche bijdrage van ƒ6000 door de Vereeniging, onder beheer van eene bijzon dere commissie. Langdurig werd gediscussieerd over de vraag, of in zake het bouwplan een prijsvraag zou worden uitgeschreven of op welke andere wijze in dezen gehandeld zou worden. Ten slotte legde de vergadering zich neder bij de plannen van het bestuur, om deskundigen te raadplegen, welke de beste weg is om in dezon te volgen. De Koning en de Koningin hebben op voor dracht van de daartoe benoemde commissie, tot Hd. pensionaires voor de schilderkunst over het jaar 1882 aangenomen, behalve den gisteren reeds vermelden heer Ger. J. Bos, mej. C. Van dor Hart en de hh. A. Hazelboff Roelfzema en J. H. Scheltema, te 's-HageA. P. La Rivière en W. C. Rip, te Rotterdam; L. W. P. Wenckebach, te Utrecht; mej. Gesine J. F. Vester, te Heemstede; de hh. J. Voskuil, to Zwolle; Henry Luyten, te Roermond; Jac. II. Hollestede, te Middelburg;mej. Clara Bruins, te Slochteron; de hh. D. L. Koore man, te Brussel; Louis Cli. Bombled, te Parijs; mej. J. E. Van Son, raoj. Bertha Valkenburg en de hh. H. J. Haverman, F. G. W. Oldewelt, G. H. C. Overman, C. L. Dake, J. Voerman en J. H. F. C. Nachtweh, te Amsterdam; en bovendien gratificatiën toegekend aan de hh. F. J. Jansen, H. J. Haverman, G. H. C. Overman, J. H. Scheltema en Louis Ch. Bombled, voor hunne geschilderde studiën naar het Daakt. Men seint aan het Rott. Nbl. uit Berlijn dat, volgens mededeelingen, welke de heer Rudloff Griibs zelf heeft verstrekt, de kans geopend is op eene minnelijke schikking tnsschen hem en de Rotter- damsche Bank in zake het vroeger meermalen be sproken proces. Volgens de Haagsche kroniek der N. Gr. Ct. vroeg de heer Alewijn zijn ontslag als directeur van het kabinet des Koning». Vooreerst blijven HH. MM. de Koning en de Koningin volgens hetzelfde blad nog te 's-Hage, en sedert jaren is de oer niet aan de residentie te beurt gevallen, dat Z. M. daar vertoefde op zijn verjaardag. Ditmaal zal dan ook de 19de Februari vrij luisterrijk worden gevierd. Men is van stadswege bezig met het maken van toebereidselen voor een eleetrische verlichting van den Hofvijver en den schoonen Vijverberg. Eene groote loods is daartoe op het Buitenhof opgeslagen, waarin een krachtige stoommachine door de firma Wisse, Piccaluga C0., die de verlichting aanbrengt, is geplaatst om spoedig proeven te kunnen nemen. Op korten afstand van de loods is oen „look out" opgericht, van waar de eleetrische ver lichting wordt bestuurd. Mon zegt dat op den Hof vijver muziek zal worden uitgevoerd in een Venetï- aansche gondel. Overigens zal er weder muziek zijn in het Voorhout en een luisterrijke parade. Ten hove, als gewoonljjk, groot galadiner, ditmaal ook ter eere van de vorstin van Waldeck-Pynnont, de moeder der Koningin, die, vóór haar vertrek naar Engeland hier eenige weken zal vertoeven en in het laatst der volgende week wordt verwacht. Voor haar zullen overigens aan het hof wel geen groote feesten worden gegeven, omdat zij niet alleen zeer eenvoudig van aard is, maar zich ook niet anders dan in een rolstoel kan verplaatsen, wegens een ziekte in de beenen. Waarschijnlijk zal de vorst van Waldeck zijn gemalin hier komen afhalen om gezamenlijk, misschien zelfs gelijktijdig met onze Koningin, naar Engeland over te steken. Volgens het Vad. is prins Leopold thans bjjna geheel hersteld en wordt hij spoedig in Engeland verwacht. De prinses Helena van Waldeck viert Vrijdag a. s. haar verjaardag. Evenals intertijd aan onze Koningin zal ook aan prinses Helena door de dames van Arolsen oen prachtig borduurwerk en tevens een schilderij van een der beste schilders te Dusseldorp, hot paleis van Arolsen en zijn omge ving voorstellende, als huwelijksgeschenk worden aangeboden. De minister van financiën maakt bekend dat op den lsten Februari 11. een bedrag van vier millioen vijfhonderdduizend gulden aan schatkist biljetten in beleening was geplaatst. Blijkens een bij het departement van marine ontvangen telegram is de oefoningsdivisie, onder bevel van Zr. Ms. adjudant in buiten gewonen dienst, don kapitein ter zee F. H. P. Van Alphen, den 13den dezer te Lissabon aangekomen. De Staatscourant van heden bevat de voor waarden van concessie voor den aanleg en de exploi tatie van een spoorweg (tramweg) van het station 's-Gravenhage van don Holl. IJzeren-Spoorweg naar Scheveningen, waarvan het gedeelte langs hot strand van Zeerust tot aan het Gemeentebadhuis alleen gedurende de zomermaanden als seizoenstraraweg wordt geëxploiteerdalsmede het koninklijk besluit houdende vaststelling van het tolgeld van tramwagens op de rijks groote Wegen, bedragende van de wagens op oen paardenspoorweg gebruikt wordende, voor ieder aangespannen trekdier 4 cents en voor eiken door stoomkracht bowogen tramwagen en van elke locomotief 5 cents. Van de betaling van tolgeld zijn vrijgesteld de met trekdieren bespannen toestellen, dienende om de sporen schoon te vegen. De gewone andientie van den minister van marine zal Vrijdag a. s. niet plaats hebben. Gemengd Nieuws. Een kwart eeuw is ©p elk gebiedmerk- waardig; dientengevolge wonscht de heer J. D. Kiek, de welbekende photograaf alhier, den lsten Maart niet onopgemerkt te laten voorbygaan. Op dien datum nl. zal het 25 jaren zijn dat hij voor d® studenten „werkt" en daarom heeft hij hun allen een werkelijk fraaie photographische af beelding van zijn tegenwoordig atelier aan den Rijnsburgschen singel - met zich zelve* aan den ingang - toegezon den. Ook wij deelden in die eer. Te Aarlanderveen is Zondag-avoiïd een binnenbrand ontstaan bij den heer G. Znidam, ter-- wijl hij met zijne familie afwezig was, ten gevolge waarvan eenige meubelen zijn vernield en andere erg gehavend. Met behulp van zijn buurman B. De Kloer slaagde hjj er, bij zijne thuiskomst, in den brand te blusschen, die anders een dreigend aanzien had kunnen krijgen. De inboedel en het huis waren tegen brandschade verzekerd.

Leidsch Dagblad | 1882 | | pagina 1