LEIDSCH DAGBLAD. N°. 6749. Woensdag 15 Februari. A0. 1882. PRIJS DEZES COURANT: Voor Leiden per 8 Baanden1.10. Franco per post.1.40. ACzonderlyke Nommers.0.05. Deze Ctorant wordt dagelijks, met uitzondering ran Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PEIJS SEE ABVERTEMIEJf: Van 1—0 regels 1.06. Iedere regel meer 0.17^. Grootere letters naar plaatsrnimte. Voor het incassee- ren bniten de stad wordt 0.10 berekend. Voor de Inteekenaren daarop behooren bij dit nummer van het Leidsch Dagblad de Nos. 25 en 26 der Ingekomen Stukken van den Gemeenteraad. STADS-BEEICHTEM. Loling voor de Nationale Militie. BURGEMEESTER en WETHOUDERS .an LEIDEN', Doen te weten: dat de Loting der in het vorig jaar binnen deze gemeente voor de Nationale Militie ingeschre venen, en alzoo voor hen die geboren zijn in het jaar 1862, zal geschieden in een der vertrekken van het Raadhuis, ♦p Dinsdag, Woensdag en Donderdag den 14den, 15den en 16den Februari a. s., telkens des morgens te halftien; dat deze Loting in eene alphabetische volgorde der namen van de ingeschrevenen zal plaats hebben, en wel: op Dinsdag den \kden Februari 1882, voor de ingeschrevenen, wier familienaam begint met de letter A tot en met de letter G, op Woensdag den 15den Februari 1882, voor de ingeschrevenen, wier familienaam begint met de letter H tot en met de letter P, en op Donderdag den 16den Februari 1882, voor de ingeschrevenen, wier familienaam begint met de letter R tot en met de letter Z. JAGT en T1§§C1IERIJ. De COMMISSARIS des KONINGS in de Provincie ZUID HOLLAND, Gezien het besluit van do Gedeputeerde Staten van den 7den February 1882, n°. 69; Gelet op art. 11 der wet van 13 Junij 1857 (Staatsblad n°. 87); Brengt ter kennis van belanghebbenden, dat bij voornoemd besluit door de Gedeputeerde Staten is bepaald: 1°. dat de uitoefening der jagten op waterwild, opgenoemd in art. 15, litt. d, f en h der wet van den 13den Junij 1857, {Staatsblad n°. 87), wordt gesloten op Woensdag den lsteu Maart aanstaande 2°. dat de uitoefening van bet weispel van kwartelen met steekgaren of vliegnet (art. 15, litt. e- der bovengenoemde wet) is toegelaten van den 29stcn April aanstaande tot en met den 8sten Julij daaraanvolgende, doch dat het vliegnet in geen ge val tot bet tirasseren van kwartelen mag worden gebruikt; 3°. dat de visscberij in de binnenwateren, waaronder ook wor den verstaan rivieren door sluizeD afgesloten, zal zijn gesloten van den lsten April aanstaande tot en met den laten Junij daaraanvolgende, met uitzondering: a. van de visscherij door middel van fuiken, aalscharen, aal- korven, dobbers en door peuren naar aal en paling; b. van de visscherij met de gebbe om kleine viscbjes te schep pen tot aas voor de dobbers; 4". dat het visscben met kuilnctten, waaronder ook behooren ankerkoilen en staalboomen, van, den lsten April aanstaande tot en met den löden Junij daaraanvolgende is verboden; 5®. dat de kooilieden hunne kooieenden in dit jaar moeten opsluiten of ophokken van den 11 den Maart tot en met den 29stcn April cn van den lOden Jnlij tot de opening der jagt op waterwild. En zal deze kennisgeving, in plano gedrokt, worden afgekon digd en aangeplakt, waar zulks te doen gebruikelijk is, alsmede in het Provinciaal Blad en in do Nederlandsche Staatacourant worden geplaatst. De Commissaris de9 Koninga voornoemd, FOCK. 's Gravenhage, den 9den February 1S82. LEIDEN, IA Februari. Heden is aan de universiteit alhier de heer J. H. Muller, geb. te Yalkenburg, bevorderd tot doctor in de rechtswetenschap, met academisch proefschrift, get.: „Iets over brandstichting." Blijkens de opgaven betreffende de sterfte in eenige groote gemeenten in de maand December 11., was do verhouding te Dordrecht het ongunstigst tegenover de elf andere steden welke op die lijst voorkomen. Aldaar namelijk stierven 31.2 op de 1000 inwoners; te Amsterdam 26.2te Arnhem 17.5; te 's-Hage 24.2; te Groningen 22.5te Haarlem 22.2 to 's-Bosch 27.9; te Leeuwarden 26.2; te Leiden 27.4; te Maastricht 22.6; te Rotterdam 28.1; te Utrecht 28.9. Na den naam, dien Rosier Faassen zich èn als acteur en als auteur zoo welverdiend op het Hol- landsch tooneelgebied verworven heeft, was het niet to verwonderen dat de verwachting hoog gespannen was, nu opnieuw een nieuweling van hem hier op de planken zou worden gebracht. Ditmaal was het ©en „volksstuk", zooala hij zijn „Zonder Naam" noemt. Nu is het wel waar dat elk tooneelstuk dit moest zijn, doch hoe dikwijls ziet men niet dat het alles, behalve joist de eigenschappen daartoe, bezit. Faassens nieuwe pennevrncht maakt daarop een gunstige uitzondering. Behalve dat ze voor het volk - d. L voor ieder - is, speelt het „volk" er ook een groote rol in, ofschoon de hoogore stand er mede niet in ontbreekt. De tooneelen en karakters die er in worden geschilderd, zijn na eens alleraardigst, dan weer treffend, maar over 't algemeen zóó waar dat men meermalen in de gelegenheid kan zijn geweest ze in het dagelijksch leven mot eigen oogen op te merken. Dit verleent aan het stuk een groote waarde, al mag niet ontkend worden dat inhoud er van niet zoo veel beteekenend is als bij Faassens vroegere werken. Thans is het ondorwerp het treurig lot van een man, die in zijn jengd een dienstmeisje heeft verleid, dat zich uit wanhoop door verdrinking van het leven berooft, na vooraf haar kind te vondeling te hebben gelegd. Dat kind wordt door een pas gehuwd paar uit de volksklasse, dat op eigenaardige wijze met de gasten nog bruiloft viert, als hun eigen kind aangenomen, verzorgd, opgevoed enz. en is op 23-jarigen leeftijd een gevierde piano- onderwijzeres, de trotsch harer pleegmoeder, die zij met alle liefde en dankbaarheid aanhangt. De verleider harer ongelukkige moeder vindt echter voor hetgeen hij beging zijn straf in zijne kinderen zijne dochter, zijn oogappel, sterft en zijn zoon is een losbol. Op volwassen leeftijd wil hij nu hot met haren pleegbroeder verloofde kind der dienst bode tot zich nemen, maar het meisje weigert om zóó hare moeder te wreken. Met de grootste aandacht werd het van het begin tot het eind gevolgd, dank zij ook het uitmuntende spel van alle acteurs en actrices, niet het minst van moj. Jeanno De Groot, die niet weinig tot het succes van den heer Faassen bijdroegen. Herhaal delijk daverde de zaal van de luide toejuichingen en toen het scherm voorgoed viel, werd de auteur tot driemaal toe teruggeroepen en hem namens de schouwburg-commissie een fraaie lauwerkrans aan geboden. In opgewonden stemming vereenigden de toeschouwers zich met die welverdiende hnlde. De gisteravond door den heer Pierson - in de inleiding zich noemende „de kampioen togen alle wettelijke reglementeering der openbare prostitutie"- gehouden voordracht was zeer druk bezocht. Er bleef bijna geen plaatsje in de Gehoorzaal zoowel boven als beneden onbezet en ook had hij geen aandach tiger gehoor kunnen Terlangen dan waarvoor hij nu sprak. Discussie werd er echter niet aitgelokt, want na de pauze vroeg niemand der aanwezigen niettegenstaande 's sprekers herhaalde uitnoodiging het woord om de wettelijke reglementeering en andere bepalingen te verdedigen, waarvoor de reden wel zal moeten gezocht worden in het gemengde gezelschap van personen uit alle standen, waardoor men allicht gevaar voor verkeerde persoonlijke oor deelvellingen zou loopen. Voor het in bijzonderheden treden van het gesprokene achten we het hier. mede de plaats niet. Naar de Ned.-Eerv. gemeente te Leiderdorp is beroepen ds. P. Bartstra te "Wassenaar. De heer Gerard J. Bos uit Utrecht, die sedert 3 jaren aan de Antwerpsche schilder-academie stu deert, is thans in de gelegenheid gesteld om als pensionaire van den Koning en de Koningin zijne studie te kunnen voortzetten. Bij de gehouden aanbesteding van hetophoo- gen en het aanleggen van wegbanen, op terreinen gelegen tnsschen de Weesperzijde en den Rijnspoor weg te Amsterdam, was de minste inschrijver de heer P. Vlasman, te Bodegraven, voor ƒ76,468, hoogste inschrijver de heer C, Bos, Azn., te Dord recht, voor 168,000. Door den minister van binnonlandsche zaken is benoemd tot assistent aan de Polytechnische School te Delft voor de schoone bouwkunde de heer F. M. L. Kerkhoff, civiel en bouwkundig ingenieur, en voor de waterbouwkunde de heer P. H. A. Van Wamel, civiel ingenieur. De Amstordamsche oud-hoogleeraar dr. Carel Johannes Matthes, geboren te Amsterdam den 3den Maart 1811, en aan wien kort geleden het eervol emeritaat werd verleend, is den 9den dezer te Wiesbaden overleden. Het stoomschip „Prins van Oranje", van Amsterdam, arriveerde gisteren te Padang; de „Celebes", van Batavia naar Amsterdam, arriveerde dien dag te Aden. De gewone audiëntie van den minister van marine zal Vrijdag a. s. niet plaats hebben. Z. M. heeft den lsten luit. L. Waller, van het corps genietroepen, voor don tijd van 3 jaren gedetacheerd bij het wapen der genie van het leger in Ned.-Indië; - met 1 Maart a. s. den telegra fist 1st© kl. bij de rijkstolegraaf J. G. Bemelmans, op verzoek, eervol nit 's rijks dienst ontslagen; - benoemd tot notaris binnen het arrondissement Utrecht, tor standplaats Abcoude, D. J. J. Van Kempen, candidaat-notaris aldaar; - verleend de volgende pensioenen, als aan: J. M. Lonissen of Lonussen, commies 2de kl. bij 's rijks belast., 214; H. J. Van Engelshoven, id. lste kl. ƒ432; H. J. Steernberg, zich schrijvende Steernbergh; denrw. bij id., 1000; - den lsten luitenant G. F. G. Van Doomum, van het 5de reg. inf., voor den tijd van drie jaren gedetacheerd bij de landmacht in West- Indië; - den 2den luitenant K. T. Engelbert van Bevervoorde, van het wapen der inf. hier te lande, thans voor den tijd van 5 jaren gedetacheerd bij het leger in Ned.-Indië, in zijn rang en ouderdom in dien rang, bij gemeld wapen en leger overge plaatst; - 1*. jhr. P. C. W. Van der Feltz, te Epe; 2®. jhr. mr. J. F. H. Van der Feltz, te Arnhem; 3°. jhr. W. A. Van der Feltz, te Assen; 4°. jhr. mr. J. Van der Feltz, te Twelloo5°. jhr. L. C. Van der Feltz. te Arnhem, met al hunne wettige zoo mannelijke als vrouwelijke afstammelingen in den Nederlandschen adel ingelijfd, met de titels van baron en van barones; zulks met uitbreiding in zooverre van de aan wijlen hun vader jhr. G. W. Van der Feltz bij kon. besluit van 20 Augustus 1867 verleende verheffing in den Nederlandschen adel. Gemengd 1ST i ix >v s. De smedenvereeniging „Nut door Vriend schap" vierde gisteravond in het lokaal Epkraïm haar 10de jaarfeest, bij welke gelegenheid drie be stuursleden der smedenvereeniging „St.-Eloy" uit Rotterdam waren uitgenoodigd en ook overgekomen. Nadat de president heeren donateurs, patroons, eereleden en loden een hartelijk welkom had toe gesproken, deed de secretaris verslag van af het bestaan der voreeDiging, dat alleszins gunstig luidde. In den loop van 10 jaren was 2000 aan zieken geld uitbetaald, terwijl het oprichten vaneenwedu- wenfonds was tot stand gekomen. Na het laatste verslag te hebben gelezen, werden eerst door de gezamenlijke en daarna alleen door de werkende leden eenige liederen op het tienjarig bestaan ge zongen, waarbij ook nog een duet werd ten gehoore gebracht. Toen word overgegaan tot het opvoeren van drie blijspelen, in éón bedrijf: „Do Behanger", „De twee Dooven" en na de pauze „de Tweeling broeders", welke stukjes zeer vlug en aardig werden afgespeeld. Eerst om éón uur maakte men een aan vang tot het bat, waaraan door bijna alle leden met hunne vrouwen en meisjes in de smaakvolle, met tropeeën gedecoreerde zaal, in nette orde werd deelgenomen en dat tot in deu mprgenvoortduurdo.

Leidsch Dagblad | 1882 | | pagina 1