N°. 6747. Maandag 13 Februari. A0. 1882. Derde Blad. LEIDSCH DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 8 maanden1.10. Franco per post1.40. Afzonderlijke No miners.0.05. Dew Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DER AD VERTESTIEN: V*b 16 regeli f 1.05. Iedere regel meer 0.47$. Grootere letten naar plaatsruimte. Voor bet iacassee- ren buiten de stad wordt 0.10 berekend. btads-berichten. NATIONALE MILITIE. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN, Gezien art. 9 van het Koninklijk besluit van den 17den December 1861 (Staatsblad n°. 127); Brengen bij deze ter algemeene kennis dat de ingeze tenen, die verlangen mochten als vrijwilligers bij de Nationale Militie op te treden, zich daartoe vóór den lsten Maart a. s. ter Gemeente-Secretarie behooren aan te geven. De bepalingen der Wet van den 19den Augustus 1861 {Staatsblad n°. 72), betrekkelijk de Nationale Militie, zijn ten aanzien van de vrijwilligers de volgende: »Art. 11. Om vrijwilliger bij de militie te zijn, moet men ongehuwd of kinderloos weduwnaar en ingezeten wezen, voorts lichamelijk voor den dienst geschikt, ten minste 1.56 meter lang, op den lsten Januari van het jaar der optreding als vrijwilliger het 20ste jaar ingetreden zijn en het 35ste jaar niet volbracht hebben, tot op het tijdstip der optreding aan zijne verplichtingen ten aanzien van de militie, zoover die te vervullen waren, voldaan en een goed zedelijk gedrag hebben geleid. Het bezit van die vereischten, met uitzondering van de lichamelijke geschiktheid en van de gevorderde lengte, wordt bewezen door een getuigschrift van den Burge meester der woonplaats. Art. 12. Hij, die voor de militie is ingeschreven, wordt slechts als vrijwilliger toegelaten voor de gemeente, in welke hij ingeschreven is, tenzij hij geene verplichtingen ten aanzien van de militie meer te vervullen hebbe. Art. 13. Hij, die bij de zeemacht, bij het leger hier te lande, of bij het krijgsvolk in 's Rijks overzeesche bezit tingen heelt gediend, wordt niet als vrijwilliger bij de militie toegelaten, tenzij hij, bij het verlaten van den dienst, behalve een bewijs van ontslag van den bevelhebber, onder wien hij laatstelijk heeft gediend, een getuigschrift hebbe ontvangen, inhoudende dat hij zich gedurende zijn diensttijd goed heeft gedragen. Hij kan, heeft hij dit ontvangen, totdat zijn veertigste jaar volbracht is, als vrijwilliger bij de militie worden toegelaten." Wijders wordt ter kennis van de belanghebbenden ge bracht, dat tot het opmaken van het getuigschrift, bedoeld bij bovengenoemd art. 11 der Wet, dagelijks, uitgezonderd des Zondags, van des voormiddags negen tot des namiddags vier uren, ter Secretarie dezer gemeente de gelegenheid bestaat. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leiden, DE KANTER, Burgemeester. 11 Februari 1882. E. KIST, Secretaris. LEIBEN, 11 Februari. Gedurende de eerste helft der maand Januari zijn aan het postkantoor alhier bezorgd de volgende brieven, welke wegens onbekendheid der geadres seerden niet besteld konden worden P. Yan Hees, Meyer, wed. Yan Dijk, mej. v. d. Eykhoff, A. H. Huierman, wed. J. Kaperberg, L. Keslin, F. Stam, Schuttemat, mej. in den Birken, Amsterdam; Yan den Hoeck, 's-Gravenhage; wed. Ringh, Groningen; C. Slebus, Haarlem; P. v. Malsen, Heerle; J. Meyer, Kastpolder; Yan Duin, F. Boom- stra, Katwijk aan Zee; Koppers, Lisse; J. Noordam, Maasland; Secretaris, Ommerschans; mej. H. Erst, Overtoom; mej. A. De Yries geb. v. Steenwijk, Rossom, A. J. Bourguignon, mej. A. Halstein, Erve M. Kooiman, L. Nederveen Pieterse, Rotterdam; v. Dorp, Utrecht; K. Holt, Ylaardingerambacht F. Yan Scholten, Yoorhout. BriefkaartenJ. C. Mooy, K. H. C. Tjilp, mej. Penning, mej. Wijsman, H. Ter Hart, Th. M. Keyzer, mevr. J. G. De Yroede- Burgersdijk, C. Mayer, Ten Broek, AmsterdamG. B. Roeffaar, mej. Yan der Hoek, 's-Gravenhage; H. Yan Weert, Scheveningen. In een dezer dagen te Berlijn gehouden ver gadering van redacteuren en medewerkers van het „Deutsche Yierteljahrschrift für Zahnheilkunde", onder hoofdredactie van prof. dr. Baumer aldaar, is met algemeene stemmen besloten den heer Schoon- dermark te Leiden andermaal, en thans zeer drin gend, uit te noodigen als vaste medewerker voor Nederland van genoemd tijdschrift te willen optreden. Wel een bewijs dat men ook in het buitenland onze geneeskundigen weet te waardeeren. Naar men uit 's-Gravenhage aan het Rott. Nbl. schrijft, heeft de Chineesche gezant Li Fong Pao de officiëele toezegging medegebracht van China's deelneming aan de internationale tentoonstelling te Amsterdam in 1883 te houden. De gezant bezit eeD volmacht om zich met do oommissie in Amsterdam en met de exposanten, zoowel in Nederland als in China in betrekking te stellen. In de eerste plaats zal Li Fong Pao zich daartoe naar Amsterdam be geven met zijn adlatus, den heer Kreyer, om met het comité aldaar in overleg te treden. [Hij is aldaar reeds aangekomen en in het Amstelhotel afgestapt.] Donderdag a. s. woont hij het derde hoffeest inde residentie bij en hij blijft tot 19 dezer daar om per soonlijk den Koning met diens geboortedag geluk te wenschen. Daarna keert hij naar Berlijn terug, waar hij verder de aangelegenheden zijner landge- nooten met betrekking tot do koloniale tentoonstel ling zal regelen. De Koning heefc de opdracht aanvaard van „de Watergeuzen" (fragment uit J. J. L. Ten Kate's gedicht), declamatorium, met groot orkest en mannen koor, door N. A. Bouwman, kapelmeester bij het 3de reg. inf. te Bergen op Zoom. Er heeft zich te KraliDgen een nieuwe bouw commissie geconstitueerd, ten doel hebbende om een nieuwe straat aldaar aan te leggen. Daarvoor is alreeds een som van f 500,000 gestort. In het Park Honingen zullen eerstdaags weer 12 nieuwe villa's verrijzen. - Burg. en Weths. van Amsterdam vragen van den Raad f 30,000 om als premiën uit te reiken aan hen, die de fraaiste gebouwen stichten aan de kade, die den naam Do Ruyterkade zal ontvangen. Yolgens particulier bericht is Zr. Ms. stoom schip „Atjeh", na geruimen tijd in de wateren van Atjeh te hebben vertoefd, den llden Januari te Point do Galle (Ceylon) gearriveerd, met bestem ming om nu ook naar de schipbreukelingen van de „Koning der Nederlanden", die sedert October nog niet terecht zijn, te zoeken. De heer A. Roland Holst, vroeger consul- generaal der Zuid-Afrikaansche Republiek te Am sterdam, heeft zich tot den Yolksraad dier Republiek gewend met het verzoek dat aan de weduwen en kinderen van den overleden president Th. Burgers een vast jaargeld worde toegekend, ten einde aan dat treurende gezin eene toekomst te verzekeren. Het stoomschip „Zeeland", van Rotterdam naar Batavia, arriveerde Donderdag te Batavia. De minister van binnenlandsche zaken brengt ter kennis van belanghebbenden dat hij eiken Zater dag, te beginnen met 18 Februari a. s., des mid dags te 12 uren, aan het lokaal van het departe ment van binnenlandsche zaken allen zal ontvangen, die hem over de zaken van zijn departement wen schen te spreken. Z. M. heeft den heer J. A. Keun, onbezol digd consul-generaal, met den persoonlijken titel van zaakgelastigde, te Bucharest, benoemd tot zaak gelastigde met den persoonlijken titel van minister resident; den lsten luitenant K. Schraver, plaat selijk adjudant te Amersfoort, tijdelijk op pensioen gesteld en het pensioen verleend voor den tijd van vijf jaren tot een bedrag van 400. Gemengd Nieuws. De dienst met derde-klasse-rijtuigen op den stoomtramweg Leiden-Katwijk zal den 18den Februari a. s. een aanvang nemen. De veldwachter van Woubrugge, die vóór eenige dagen met een vrij aanzienljjk bedrag, hem in zijne betrekking toevertrouwd, verdween, moet te Antwerpen gevat en nog in het bezit ge vonden zijn van een deel der gestolen gelden en eenige zegels. Zijne uitlevering is vanwege onze regeering aan het Belgisch gouvernement aan gevraagd. Demonsterquaestie, die sedert 16 Janu ari te Noordwijk aan Zee met besliste gehardheid geduurd heeft, is eindelijk opgelost. Het contract is door de reeders eendrachtig vernietigd, terwijl men een nieuwe rol, die voor den vissoher zelfs meerdere voordeelen bevat dan voorheen het geval is geweest, ter teekening heeft aangeboden. Ieder nam in haar genoegen, zoodat ter secretarie der gemeente de onderteekening zonder misnoegen heeft plaats, gehad. Tegen den reeder A. v. R. koestert men echter nog wrok, waarom voor hem het wer ven van matrozen voor zijne nagenoeg nieuwe schuit tot heden nog vruchteloos blijft. Overigens heerscht allerwegen tevredenheid. Reeds is de halve vloot in zee gestoken. De oogziekte krijgt onder de kinderen daar ter plaatse een epidemisoh aanzien. Onlangs waren, bij San-Francisco, twee heeren op de eendenjacht, en toen zij een der moerassen bij eb overstaken, zonk de een tot aan zijn oksels in de weeke klei. Zijn metgezel kon hem onmogelijk er uithalen zonder gevaar van zelf in den poel te zakken. De vloed begon op te zetten er was geen tijd te verliezen; binnen twintig mi nuten zou het water tot boven het hoofd van den armen jager gerezen zijn. Zijn makker kwam echter op een goeden inval. Er lag aan den oever een rijf voet lange gaspgp; deze gaf hij aan zijn vriend, die ze in den mond stak, om zoo nog adem te kunnen halen als het water boven zijn hoofd was. Toen hij vier uren later met een paar helpers en touwen terugkwam om hem te reddeD, vond hij den drenkeling nog in leven, maar halfdood van uitputting. De 8chatrjjkeRnssi8che prinses Lenaide Yussnppow, van wier verloving met den vorst van Bulgarije iudertijd sprake was, zal nu in het huwelijk treden met een jongen officier van de garde, graaf Schnmarokow Elston. Het bruidje brengt voorloopig een jaarlijksch inkomen van 2 millioen roebels mede, dat na den dood van haar vader 4 millioen zal worden, en daarenboven aan juweelen en kostbaar heden een sommetje van 10 millioen. De „Meuse" verneemt uit Brussel dat de justitie ©p het spoor is van den moordenaar van Bernays; de „Chronique" zegt dat de justitie een onderzoek heeft gedaan te Conrt-Saint-Etienne, waar iemand gearresteerd is, die veel lijkt op Yaughan de revolver waarvan Yanghan zich bediende, schijnt van Luiksch fabricaat te zijnde fabrikant Francotte te Luik had het wapen verkocht aan den Parjjscheu „arquebusier" Decante. Yolgens de „Escaut" heeft iemand een aantal brieven van Yanghan, geteekend met zijn waren naam, aan de justitie gezonden. Ook de „Indépendance" verneemt dat men Yaughan op het spoor is. Men weet althans zeker wie de moor denaar is. De „Etoile" deelt een brief van de justitie aan de politie van Lyon mede, waarin wordt voor geschreven wat deze te doen heeft. Men vermoedt dat Yanghan naar een der badplaatsen in Zuid- Frankrijk de wijk heeft genomenhjj zou eene jonge vronw bij zich hebben en een ziek kind; de eerste gaat voor zijne vrouw door. Men meldt dat de beruchte Bochumer moordenaar Schiff bij zijn executie een der beuls knechten in zijn doodsangst zoodanig in het been kneep, dat deze pas voor een paar dagen zonder hinder weder loopen kon. In de tunnelwerken van den Arlberg had een dynamiet-ontploffing plaats; verscheiden werklieden werden gedood. Leiden, 11 Febr. Ter markt werd heden aangevoerd: Tarwe 7 hectoliter. Wintertarwe 12.50 a f 13.Zomer- tarwe f 9.— a f 11.—. Rogge 8 H. L. Winterrogga f 8.50 a f 9.—r. Zomerrogge f 7.50 a f 8.Gerat 8 H. L. Zomergerat 6.a f 6.60 Chevalier-gerat 7.25 a f 7.75. Haver 12 H. L. Zware Haver/5.a5.50. Lichte Haver 4.25 a ƒ4.60. Doivenboonen 5 hectoL/8.60 a f 9.Paardenboonen 7 hectol. 8.a 8.50. Boter3700 kilogr., late qoalit. Tat f 8Ö-a 8B* 2de qnalit. vat 74.— a f 79.— Boter late qoalit. per kilogr. f 2.— a 2.12%» 2d® <lDakt. per kilogr. 1.86 a 1.87%.

Leidsch Dagblad | 1882 | | pagina 1