oen der beenen zon moeten verliezen, doch er bestaat kans dit te kunnen behouden. Haar toestand is overigens redelijk wel. Een boerenknecht te Onstwedde ver toonde vóór een paar dagen de volgende aardigheid. - Terwijl hij met de meid die in den stal zat te melken wat keuvelde, wilde hij eens beproeven, hoe plei- zierig de lui zich wel gevoelen, die zich ophangen. doch voorzichtig, 'n heel klein proefje maarl - Op den deel hing nl. een touw, waarin men den gevulden melkemmer hangt, opdat de katten, die daar even snoepsch zijn als elders, niet met het leeuwendeel gaan strijken. Aan dat touw is een haak bevestigd en zoo had de dilettant-ophanger in een oogwenk zijn strop in orde. Het bekwam hem echter slecht genoeg. Toen de meid geen antwoord van hem kreeg en een verdacht getrappel van klompen hoorde, echoot ze uit den stal en had tegenwoordigheid van geest genoeg het mes van den reeds slaphangenden dwaas uit de scheede te halen en het touw door te snijden, waarna hij schijndood op den grond neer plofte. Het meisje riep nu om hulp en het mocht gelukken de levensgeesten van den boekoloozen jongeling weer op te wekkon. Onlangs ontving een stationschef niet ver van Brugge een pak aan zijn adres. Het openende, vond hij een pasgeboren kind in fraaie kleertjes, benevens 12,000 fr. aan bankbiljetten. Woensdag is wederom 68,000 pd. 6t. Hollandsoh goud door de Eügelsche bank gekocht. In Palota, in Oostenrjjk, behoorttotde huwelijksgebruiken, dat aan den brnidegom door elk der gasten een raadsel wordt opgegeven. Hij mag zijne bruid niet naar het altaar leiden, voor hij alle raadsels heeft opgelost. In den regel hebben zij be trekking op den echt en waarschijnlijk zullen er wel velen onder voorkomen die bekend zijn, maar niemand i3 gehouden aan de bestaande raadsels. Weder is in België, ditmaal te Brus sel, iemand op geheimzinnige wijze verdwenen, de heer Ladislos Przeaicki namelijk, effecten-makelaar aldaar. Hij heeft zijne woning den 19den Jan. ver laten, om over verschillende plaatsen naar Parijs te gaan, waar hij zaken had. Eén zijner broeders, die te Amsterdam moet wonen, heeft zelf de politie gewaarschuwd. De heer Enach Pratt van Baltimore heeft 1 milkoen dollars voor eeue openbare boekerij in die stad geschonken. Te Rose Bud, in Illinois, is onlangs een onderwijzer aan eene openbare school, die een jongen wegens ongehoorzaamheid wilde kastijden, door dezen met een mes doorstoken, zoodat hij op de plaats dood bleef. Tijdens het beleg van Parijs werd aan den rentenier Hastier te Epernay, bij Parijs, een som van 60,000 franken ontstolen en men zocht te vergeefs den dief, die, naar beweerd werd, onder de bezettingstroepen moest schuilen. Na 11-jarig zoeken is dit vermoeden juist gebleken en de schuldige te Neisse bij Breslau gevat in een persoon, die den veldtocht als cantinehouder had meegemaakt. De meeBte der gestolen effecten werden nog in 's mans bezit gevonden. De Nationale Bank te Brussel heeft haar disconto verlaagd op 5 pet. voor geaccepteerde en 5y2 pet. voor niet geaccepteerde wissels. Te Londen is de heer Birkett, wolhan delaar onder de firma Ball Wilson, in staat van faillissement verklaard. Het passief bedraagt 124,000 pd. st. Te Wahring, eene voorstad van Wee- oen, is - vermoedelijk Zaterdag jl. - een woekeraar met zijne huishoudster vermoord; den volgenden dag vond men hunne lijken toen de politie de wo ning kwam openen op het bericht dat die ongewoon lang gesloten bleef. De man heette Joseph Edler Yon Streinsberg en werd in de wandeling „de woe- kerbaron" genoemd. Hij had de gewoonte om zijne schuldenaren niet alleen eene buitensporig hooge rente te laten betalen, maar bovendien eeue schuld bekentenis te laten teekenen voor het geval dat zij de geleende som op deu bepaalden tijd niet konden terugbetalen. Zoo heeft hij eens een drogist geruï neerd, die 80 gulden bij hem was komen leenen; deze moest znlk eene schuldbekentenis van 300 gulden teekenen, en toen hij deze niet betalen kon, weder eene schuldbekentenis van hooger bedrag, zoodat hij binnen weinige maanden voor zijne 80 golden 5000 gulden schuldig was aan Von Streins berg, die nu zijn winkelwaren onbarmhartig liet verkoopen en den man tot den bedelstaf bracht. Natuurlijk ontbrak het zulk een individu niet aan rjjanden en het aohjjnt wel dat hij alleen uit wraak vermoord iser was ten minste niets uit zijne woning ontvreemd. Trots alle moeite is de justitie den dader nog niet op het spoor. BUITENLAND. Fraokryk. Volgens R. O. hebben de Engelsche en Fransche controleurs-generaal in Caïro eergisternamïddag aan Mahmoud-pacha een schrijven overhandigd, waarin zij protesteeren tegen de bewoordingen, in welke over de Europeesche controle in het ministeriëel pro gramma wordt melding gemaakt. Het schrijven brengt een decreet des khedives van 18 November 1879 in herinnering, dat de con troleurs-generaal den rang van minister verleent met recht van stem in alle zaken betreffende den financiëelen toestand van Egypte, met verzoek om dit schrijven aan den khedive en den ministerraad mede te deelen. Bijna op hetzelfde oogonblik dat de controleurs dien brief aanboden, zond Mahmoud Baroudi een nota aan de consuls-generaal, waarin hij verklaart dat de stemming over het budget door de afge vaardigden de rechten der controleurs niet zal aan tasten. De nota somt de bevoegdheden op, aan de controleurs bij bovengenoemd decreet verleend, en verklaart dat die geëerbiedigd zullen worden. De Beurs te Parijs was gisteren tot halfdrie in ongunstige stemming. Er liepen kwaadwillige geruchten omtrent verscheidene speculanten of kre diet-instellingen, hetgeen het wantrouwen vermeer derde. De erkende makelaars nomen bijna geen orders meer aan voor koopen op tijd, behalve tot liquidatie der aangegane verbintenissen. De aan vallen van de „baisse" zijn voornamelijk op de krediet-instellingen gericht. Intusschen zijn de ver spreide geruchten volkomen ongegrond gebleken en de Beurs sloot veel beter. De zaken der coulisse beteekenon nog altijd zoogoed als niets, velen hunner cliënten betalen niet en men vreest dat nog meer firma's zullen moeten liquideeren. De candidaat der linkerzijde is met 155 tegen 3 stemmen tot vice-president van den Senaat ge kozen; 35 stemmen waren blanco uitgebracht. Duitschland. Het bericht van een "Weenor blad omtrent eene correspondentie tusschon Berlijn en St.-Petersburg betreffende generaal Skobeleffs rede wordt in officieele kringen te Berlijn voor een verdichtsel verklaard, waarvan geen woord waar i9. Die rede heeft in het geheel geen onderwerp van diplomatieke instructiën of gedachtenwisseling tusschen Berlijn en St.-Peters- burg uitgemaakt. Na eene ziekte van vijf dagen is aan longont steking overleden prinses Anna, de 17-jarige dochter van den groothertog van Mecklenbnrg-Schwerin. De op het gebied der zoölogie algemeen bekende geleerde dr. Schlegol, laatst directeur van den dieren tuin te Breslau, is overleden. Groot-BritannSë. De „Times" deelt uit Alexandrië van gisteren mede dat de ministerraad in diens antwoord op het protest der consuls-generaal togen de overdracht van het recht om in comité met de ministers en gedelegeerden uit de Kamer het budget vast te stellen, zegt dat de mogendheden volstrekt het recht niet hebben om zich, door tusschenkomst van contro leurs in quaestiën te mengen, welke do inwendige ontwikkeling van Egypte betreffen. De vice-minister Dilke verklaarde gisteren, in antwoord op eene vraag van den heer Dilwyn in het Huis der Gemeenten, dat de stokken betreflende Borneo en het charter der aldaar gevestigde Handels- vereeniging onverwijld aan het Huis zullen overge legd worden. Vervolgens logde Gladstone de consulaire be richten omtrent de Jodenvervolging in Rusland over. Hij verklaarde dat zij een ieder met gevoelens van leedwezen en afschuw moesten vervullen (bijval), maar dat een binnenlandsche aangelegenheid eener andere regeering geen voorwerp van officieele cor respondentie en onderzoek kan zijn. Vriendschap pelijke opmerkingen zouden bij gelegenheid mogelijk kannen wezen, doch andere stappen zouden het doel niet bevorderen, maar het tegeideel uitwerken. De heer Dilke verklaarde dat het Russisch-Perzische grensverdrag thans het voorwerp van diplomatieke besprekingen met Rusland is. Het bericht der „St.-James-Gazette" als zou lord Granville hij den Russischen ambassadeur een mondeling protest hebben ingediend tegen Ruslands bewegingen in Middel-Azie, wordt nu weer geheel van grond ontbloot genoemd. In het Lagerhuis is het amendement-Smyth op hot adres, waarbij wijziging van de „Act of Union" van Engeland en Ierland noodzakelijk ver klaard wordt, verworpen met 93 tegen 37 stemmen. Daarop stelde de heer M'Carfchy, tijdelijk leider der Parnellieten, een amendement voor om het ge drag der uitvoerende macht in Ierland af te keuren. De minister Forstor verdedigde de regeeringspolitiek op grond van de honding der Landliga. OosteWP.-Hong. Monarchie. Het Heerenhuis heeft in twee zittingen, die vele uren duurden, de voordracht tot oprichting eener Czechische hoogoschool te Praag behandeld. De heer Taaffe verklaarde dat het klaarblijkelijk plan der regeering was een overeenstemming der ver schillende nationaliteiten te bewerken, waartoe deze voordracht een eerste stap was. De regeering stond op streng wettelijk standpunten steunde naar con stitutioneel gebruik op de meerderheid. De minister van onderwijs verdedigde de voordracht. De „Politische Correspondenz" meldt nit Dani- lowgrad, dat do vorst van Montenegro ten aanhoore van een aantal militairen, in tegenwoordigheid van den Oo8tenrijkschen minister-resident, verklaarde dat hij zich gedrongen voelde dankbaar te zijn jegens Oostenrijk. In Oostenrijk, zeide hij, heeft men niet Turkije te zien. Oostenrijk is rechtvaardig en welwillend. Geen land kan bestaan zonder mid delen van weerbaarheid. Zooveel te erger voor de Horzegowina, indien het zich tegen de wet op den weerplicht verzet. Zuid-Afrika. Do volgende door het Hbl. ontvangen berichten uit Kaapstad loopen tot 17 Januari. De aandacht in de Kaapkolonie was toen bijzonder op de aanstaande Parlementszitting gevestigd. Het bestuur volgt do gewoonte, wetsontwerpen, die het voornemens is voor te stellen, vooraf bekend te maken, hetgeen de bespreking in onderscheiden zin zeer bevordert. Zoo heeft het thans reeds een ontwerp ter algemeene kennis gebracht, strekkende om de grens-politie, bereden en onberedon, op boteren voet te brengen, vooral met het oog op krachtiger beteugeling van veeaieverij. Een ander ontwerp strekt tot uitbreiding van de magistraatshoveu. Men meende ook dat eene wet tot uitbreiding van het onderwijs zou worden aaugeboden. De staat van zaken in Basutoland bleef gespannen; men verwachtte er spoedig eene uitbarsting tusschen de verschillende hoofden. Men verontrust zich ook over de gevolgen van bewegingen der Damaras, die, met terugdringing van Namaquas enz., meer en meer naar de Oranjerivier opschuiven. In de Transvaal was het rustig; het bestuur had eene instructie vyor de veldkornetten uitgevaardigd, die, benevens hnnne adsistenten, voor drie jaren door do blanke inwoners hunner afdeoling worden gekozen. De veldkornetten in het Transvaalsche zijn blijkbaar niet alleen beambten van administratie, maar te gelijk van politie, middelen van gemeenschap enz. R. O. meldt echter uit Durban van gisteren dat eeneafdeeling Boeren met 3 stukken geschut de grens, bspaald door de conventie, overschreden, en het hoofd Montsima aangevallen heeft. Den lOden Jan. had tusschen hen een gevecht plaats, dat den geheelen dag voortduurde. De Boeren, die ten slotte werden teruggedreven, verloren 2 man en verscheidene inboorlingen. Het verlies van Montsima bedroeg 6 man aan gewonden. De vijandelijkheden hebben zich inmiddels herhaald en duurden den 31sten Jan. nog voort. Eveneens van gisteren wordt uit Kaapstad gemeld dat de toestand in Basutoland van zeer ernstigon aard is. Telegrammen. MADRID, 9 Februari. De Cortes zullen 15 Maart geopend worden. - De voorzitter en de leden van het comité der typografen zijn in hechtenis genomen wegens inbremk op de vrijheid van arbeid; hunne zaak is voor den rechter van instructie. ROME, 9 Februari. Depretis hoeft in de Kamer de noodzakelijkheid van proportioneele verkiezingen aangetoond, waardoor het verwijt onmogelijk wordt, dat de scrutin de liste te uitsluitend is. De motie-Tajani, verklarende dat de proportioneele verkiezing deu wettigen mitslag der verkiozingen aantast, is verwor- pei met 216 tegen 139 stemmen en 5 onthoudingen. BERLIJN, 9 Februari. Gisteren is in Cannes (Zuiden van Frankrijk) overleden Berthold Auer- back, de bekende Duitsche schrijver in den onder- dom van ongeveer zeventig jaren. Auerbach was reeds sedert maanden lijdende.

Leidsch Dagblad | 1882 | | pagina 2