DAGBLAD. IV. ('.756. Zaterdag SI Fearaari. A". 1882. IK LEIDSCH iMManMBMBMHaBBMioiMa PRIJS DEZER COÜRA5T: ▼oor Leiden per 3 maanden1.10. Franco per post.1.40. éfeonderiyke Nommers0.05. Deie Cenrant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven- PRIJS DER ADVERTENTIES Van 15 «geil f 1.06. Iedere regel meer 0.171. Grootere lettere naar plaatsruimte. Voor het incissee- ren buiten de stad wordt 0.10 berekend. ST ADS-BERICHTEN. De Vooraitter van den Gemeenteraad van Leiden noodigt hij deze, krachtens art. 7. 2de alinea der wet van 4 Juli 1850 (Staatsblad n*. 37), de inwoners dezer gemeente uit om, zao aij elders in do directe belastingen zijn aangeslagen, daarvan vóór den lvde/i Februari e. k. door overlegging der aanslagbiljetten ter Secretarie dezer gemeente, te daen blijken, ten einde zoo noodig hm recht te bewijzen om, bij de jaarlijkache herziening der 1 ijlt.-n van kiesbeVoegdeD, daarop te worden geplaatst. Lcideu, De Voorzitter voornoemd, 9 l ebrnari 1882. Dfi KANTER. LEIDEN, lO Fcbraarl. De alhier gevestigde afdeeiing der Maatschappij tot bevordering der BouwknnBt hield gisteravond in het Nuts gebouw hare honderdste vergadering, waaracn men ditmaal een eenigszins feestelijk karakter had gegeven. De wanden der zaal prijkten overal mot fraaie, door de leden zeiven vervaardigde teekeningon van reeds bestaande, nog uit te voeren of slechts ontworpen bouwwerken, zoomede inge komen antwoorden op de gedurende het bestaan der afd. «itgeschreven prijsvragen, photographieën van groote buitenlandsche gebouwen, afbeeldingen van hel Haagsehe Binnenhof, oen collectie tegels voor wand en vloeren (welwillend beschikbaar ge stold door de firma De Lindt Co. te Botterdam), een collectie zinkwerk van den heer W. T. Braat te Delft, een collectie ijzerwerk van den heer Van der Heyde on oen dito van den heer Bomhnrg, beiden alhier. Om eor> vergelijkend overzicht te geven van de tegenwoordige bouwwijze met die van vroeger waren tevens een aantal afbeeldingen tentoonge steld van gebouwen van Philip Vingbooms (1688). Aan het einde der zaal was een toepasselijke tropee met banier aangobracht, bestaande uit attributen alle ambachten vertegenwoordigende. Ter weerszijden daarvan hingen de portretten van onze beroemde HoUandsebe bouwmeesters Hendrik De Keizer en Jacob Van Campen. Nadat de president, de heer J. "W. Schaap, den leden op deze feestelijke samenkomst een hartelijk welkom had toegeroepen en vervolgens in zijne voor velen belangwekkende rede de geschiedenis van het ontstaan der Maatschappij had herinnerd en van de oprichting der afdeelingen welke er het gevolg van was, ton einde nog meor nnt te kunnen stichten, bracht de secretaris, de heer P. G. Lancel, een versla uit van den toestand en de werkzaamheden van dfe Loidsche afdeeiing sedert 2 November 1868, toen zo werd opgericht. Hoo beknopt dit overzicht ook was, bleek er vol doende de uitgebreidheid nit en het veelvuldige dat in den kring der afd. heeft plaats gehad, en gaf het de overtuiging dat men naar de beschikbare krach ten beeft gehandeld en steeds getracht om het doel der Maatschappij, zij het ook in beperkte mate, bevorderlijk te zijn, o. a. ook door het honden op de vergaderingen van exposities van verschillende bouwmaterialen, het geven van 48 kunstbeschou wingen en het bespreken van tal van onderwerpen. Bovendien genieten thans voor rekening der afdee iing vier jongens onderwijs op het Genootschap, en verleende ze ook bij menig geval haren zedelijken of fiüantieelen steun. Het aantal leden bedraagt thans 50, waarvan er 35 waren opgekomen, die het verdere gedeelte van den avond gezellig bleven doorbrengen. Van do gelegenheid om het tentoongestelde ook heden nog te bezichtigen, werd door vele stadgenooten een druk gobrnik gemaakt. De heer Piorson, die alhier, zooals wij mede deelden, aanstaanden Maandag-avond in de Stadszaal een moeting houden zal over de prostitutie, is voornemens ditzelfde onderwerp van christelijk stand punt to behandelen Zondag-morgen in de godsdienst oefening in de Pieterskerk. Evenals zoo menige Leidenaar, maakten ook wij gisteren van de aangeboden gelegenheid gebrnik om in Den Haag de opvoering van een opera van het begin tot het eind bij te wonen, om dan nog den zelfden avond huiswaarts te kunnen keeren. Het is te hopen dat do ijverige directeur de heer Van Hamme nog meermalen dergelijke regeling zal treffen. Wij althans verlieten bijzonder voldaan gisteravond weer de residentie. Er is veel afwisseling in Offen bach's operette: „La fille du Tambour-major"de dialoog is levendig, de toestanden zrjn komisch zonder gewaagd te zijn en reeds vóór de opvoering werd opgemerkt dat in het vermijden van platheden deze tekst gunstig afsteekt bijv. bij dion van „La petite Mariée" of „La Marjolaine". Reeds bij de ouverture horkent men dadelijk de meesterhand van Offenbach. De verdienstelijke opvoering goschiedde met het meeste sncces, getuige de bijvalsbetuigingen, die de optredenden bij herhaling mochten verwerven. Na den ezelenwagen van de marketentster Clandine in de eerste acte, bood vooral aan het slot de in tocht der Franschen binnen Milaan een interessant gezicht. Of de degerafdeeling nu werkelijk uit 200 personen bestond, durven we nu juist niet bepaald beslissen, daar tellen bij zoo'n massa personen on mogelijk was, - zeker is het dat er 16 paarden te gelijk op hot tooneel waren. In ieder geval bren gen ook wij gaarne hnlde aan den bekwamon regis seur, die van de ruimte, waarover hij te beschik ken had, znlk een uitmuntende partij wist te trek ken dat al die krijgslieden ten aanschouwe van een ieder op het tooneel zoo netjes defileerden en ieder, al was het eenigszins gedrongen, een plaats kreeg. Het geheel liep flink van stapel en deed hot ver ten viel hem de onderscheiding te beurt van een benoeming tot hoogleeraar aan het Amsterdamseh Athenaenm, van welke instelling hij weldra een sieraad mocht genoemd worden. Verscheiden jaren bleef de heer Pijnacker Hordijk aan het Athe naenm, en later, toen dit in de gemeentelijke univer siteit overging, aan deze laatste werkzaam, tot hij in het vorige jaar tot hoogleeraar in de rechtsge leerde faculteit te Utrecht werd benoemd. Hij is bekend als een zeer scherpzinnig man, bekwaam rechtsgeleerde en goed redenaar. De minister van buitenlandsche zaken brengt ter kennis dat tnsschen 15 Mei en 15 Jnni a. •- gelegenheid zal worden gegeven tot het afleggen van het examen voor de betrekking van leerling-consul. Gemengd Nieuws. schil tnsschen het Haagsehe en Leidsche tooneel j voor de opvoering van opera's eorst recht gevoelen. Op 31 December 1880 bestond de bevolking der gemeente Oegstgeest uit 1539 manneu en 1241 vrouwen, te zamen 2780, waaronder de bevolking van het Hnis van Milit. Detentie met 391 man nen en 10 vrouwen, te zamen 401. In den loop van 1881 werden er geboren 46 m. en 45 vr., overleden 36 m. on 20 vr., vestigden er zich 327 m. en 244 vr. en verlieten do gemeente 329 m. en 203 vr. De bevolking van het Detontiehnis bestond ep 31 December jl. uit 353 mon 11 vr., zoodat de totale bevoikiag op dat tijdstip bedroeg 1547 m. en 1307 vr. Het getal der gesloten huwelijken was 21 Tot onderwijzeres aan de openbare school der gemeente Oegstgeest aan den Morsch is benoemd mej. T. E. C. Olivier, thans als zoodanig werkzaam aan do openbare school te Voorhout. Aan de openbare lagere school te Benthuizen is benoemd tot onderwijzer de heer T. Kaptein, van Stad aan 't Haringvliet. Tot predikant bij de Ned.-Herv. gemeente te Sassenheim is beroepen dr. Van de Water, predikant te Meerkerk. Het bericht, in verschillende Parjsche bladen opgenomen omtrent een bezoek Tan den Koning en de Koningin aan Parijs, is volgens het Vad. nit de lucht gegrepen. Ten Hove is er althans van het voornemen voor zulk een reis niets hoege naamd bekend. De nieuwbenoemde minister van binnenland- sche zaken heeft hedenochtend om halfelf in handen van den Koning den eed afgelegd en 's middagB te twaalf uren het bestuur over het departement overgenomen. Tot minister van binnenlandsche zaken is in de plaats van den heer Six, die om gezondheids redenen zijn ontslag aan den Koning gevraagd heeft, benoemd mr. C. Pijnacker Hordijk, hoogleeraar in de rechtsgeleerdo faculteit aan de rijks-universiteit te Utrecht. De heer Pijnacker Hordijk is van be trekkelijk jeugdigen leeftijd, ongeveer 36 jaar oud. Kort na zij» promotie tot doctor in de beide rech In onzen schouwburg zal Faassen's nienw tooneelstnk „Zonder Naam" Maandag a. s. door de Eotterdamsche afdeeiing van het Neder- landsch Tooneel worden opgevoerd. Hedenavond wordt het te Rotterdam voor het eerst vertoond. Het bestaat nit vijf bedrijven, waarvan het eerste speelt in 1858 te Rotterdam op het Boymansplein, 's avonds ongeveer te tien uren, en do overige be drijven ter zelfder stede in 1881. Door de politie alhier is procos-verbaal opgemaakt tegen J. Van W., die zich eenige dagen geleden aan de Oude Vest togen de politie verzet hoeft; zoomede tegen vronw A. K., die bij deze gelogenheid de politie beieedigde. Te Rotterdam heeft een merkwaardige wedstrijd plaats gehad tnsschen den hard- en lang- looper Otto King uit Berlijn en den ook hier be- kendon A. Dibbels, dien eerstgenoemde tot een „Concurrenz-lanf" had uitgedaagd. Eerst moest ieder op zich zelf eene Engelsche mijl - gelijkstaande met achtmaal de zaal van het Feestgebouw in het rond - in 4 a 41/., minnut afloopen, hetgeen door beiden volbracht werd. Daarna liepen beiden 10 Engelscha mijlen - gelijkstaande met tachtigmaal de zaal van het Feestgebouw in het rond - in 50 minuten. Toen bleek het echter dat King in Dibbels zijn meester gevonden had, want in dien tijd was deze hem niet alleen twee zalen vooruit, maar had hij hom daarenboven onderwijl telkens nog zooveel voorgegeven, dat dit nog wel op twee zalen mocht geschat worden. King bleek vermoeid, doch Dibbels geenszins. Dibbels heeft thans f 500 nitgeloofd aan een ieder, die Zondag a. 8. zes kwartier uurs met hem in denzelfdon draf loopen wil, hetgeon King heeft aangenomen. Verschillende diefstallen van schoenen, mannfacturen enz. hadden in den laatsten tijd te Arnhem plaats, zonder dat men den dief kon ont dekken. De dader is nu echter gearresteerd. Hij bleek eeu verpleegde uit het gesticht Bronbeek te zijn, waaruit hij terstond werd ontslagen om in een ander gesticht te worden opgenomen. - Een juffrouw daar ter stede voelde bij het nuttigen van het middagmaal een hevige prikkeling in de keel, ten gevolge waarvan de hulp van een geneesheer nood zakelijk was. Dr. Van Wicheren slaagde er in haar van een naald, die achter in de keel was blijven zitten, te bevrijden. Het openbaar ministerie bij de recht bank te Zutphen heeft hooger beroep aangeteekend tegen het vonnis, waarbij G. H. K., slijter te Deventer, is vrijgesproken van hot in zijn beroep toedienen van sterken drank aan een kind beneden 16 jaar. Het jongentje had sterken drank gehaald in eene flesch. Van de wed. W. aan het Begijnhof te Dordrecht, die den 14den Januari door het omvallen eener petroleumlamp zulke deerlijke brandwonden bekwam, is ten gevolge daarvan 11. Maandag de arm afgezet. Men vreesde aanvankelijk dat zij ook.

Leidsch Dagblad | 1882 | | pagina 1