LEIDSCH DAGBLAD. N°. 6744. Donderdag 9 Februari. A0. 1882. PRIJS DEZER COURANT: Toor Leiden per 8 maanden1.10. Franco per post.1.40. Afzonderlijke Nommers.0.05. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PBIJS DER ADVERTENTIE^! Van 16 regels 1.05. Iedere regel meer 0.17f» Grootere letters naar plaatsruimte. Voor het incassee- ren buiten de stad wordt 0.10 berekend. Tweede Blad. Gemengrd Nien-ws, Het staat nu vrijwel vast dat de arme j Georgina Moore vermoord werd te Yalding op den avond van den dag waarop zij haar hnis verliet. Men vond in de maag nog gedeeltelijk onverteerd voedsel en het bleek ook dat het kind haar kleeren niet weer had uitgedaan, want alles was nog zoo vastgespeld en gebonden als de moeder dat placht te doen. Yrouw Pay, die van den moord wordt beschuldigd, was den 20sten December 's avonds zeer laat thuis gekomen, drnipnat. Zij had zich steeds met groote belangstelling geïnformeerd of de ouders iets van de kleine Georgina hadden gehoord. De planeet Mercurins is thans bij hel deren hemel met bijzondere duidelijkheid zichtbaar en zal dit nog in toenemende mate zijn tot 9 a 10 dez9r. De beslissing in de zaak van Guitean op Zaterdag 11. hebben we reeds in 't kort gemeld. Toen de rechter hem vroeg, of hij eenigen grond had aan te voeren, waarom het vonnis niet nü over hem zóu worden geveld, stond de beschuldigde bleek en ontdaan op en begon eerst bedaard, maar steeds heftiger en heftiger wordende te spreken. „Ik ben aan het in de akte van beschuldiging mij ten laste gelegde niet schuldig", verklaarde hij. „Het was eene daad van God, niet van mij. God zal er voor zorgen en het Amerikaansche volk het niet laten vergeten. Daarvoor zal Hij zorgen, en eiken amb tenaar van deze regeoring, van den bekleeder der Uitvoerende Macht tot dien agent daar toe, allen gezworenen en allen leden dezer rechtbank zal het worden betaald gezet. De Amerikaansche natie zal wentelen in bloedj als mijn lichaam onder de aarde gaat. De Joden legden den verachten Galileër in het graf. Voor een tijd zegevierden zij, maar bij de verwoesting van Jernzalem, veertig jaren later, rekende de Almachtige met hen af. Ik bon niet bang voor den dood. Ik Bta hier als een man Gods. Breng mij morgen om, zoo ge wilt. Ik ben een man Gods en ben dat van den aanvang af geweest.'' Daarop veroordeelde hem de president na eene indrukwekkende toespraak om den 30sten Juni tusschen twaalf en twee uren in de gevangenis te "Washington te worden opgehangen. Guitean stond roerloos. Zoodra echter de president had uitgespro ken, sloeg hij met de vuist op tafel en schreeuwde „De Heer zij nwe ziele genadig! Ik sta liever hier op mijne plaats dan in die der jury en van uwe E.A. Ik vrees niet te sterven. Ik sta hier als een man Gods. God Almachtig zal een ieder vervloeken, die deel heeft aan deze ongerechte nitspraak. Niets dan goed is uit Garfields verwijdering voortgekomen en dat zal de nitspraak der nakomelingschap over mijne ingeving zijn. Ik geef geen zier om het vonnis van dit verdorven geslacht. Ik sterf duizendmaal liever in mijn positie dan in dio van hen, die mij dood jagen. Ik zal heerlijk opvaren naar de heer lijkheid, maar die ellendige schavuit rechter Cork- hill zal daarbeneden heelwat te stellen hebben, waar de duivel hem wacht." Na zich vervolgens rustig met zijn broeder te hebben onderhouden, werd Guiteau door een hevigen sneeuwstorm naar de gevangenis teruggebracht. - De heer Scoville, zijn zwager en advocaat, heeft nu tot den lsten Maart tijd om van de gevallen uit spraak in hooger beroep te komen. Een Parijsch beursspeculant isoverde grenzen gegaan, na moer dan 3 millioen franken schuld achtergelaten te hebben, ontstaan door het op zich nemen van verplichtingen, waaraan hij ten gevolge van de jongste finantiëele ramp in Frankrijk niet meer kon voldoen. Alles, wat maar eenige waarde had in zjjn hnis, heeft hij medegenomen. - In een hotel te Straatsburg hoorde men eensklaps een pistoolschot. Een bankier uit Frankfort, die een paar dagen geleden daar was aangekomen, had zich doodgeschoten. - Te Neville heeft de 35-jarige Maupais, slager van beroep, zijn vader vermoord. De moordenaar werd gearresteerd en bekende zijn misdrijf. - In de Golf van Mexico is het Zweedsche schip „Hendrik" gezonken, waarbij 6 matrozen ver dronken, en in de Zwarte Zee heeft het Engelsche stoomschip „Cosmos" sohipbrenk geleden; daarbij kwamen 24 man om. - Uit Midlothian (Virginia) wordt bericht, dat het niet mogelijk zal zijn vooreerst het punt te bereiken, waar de 32 mijnwerkers zijn be dolven. Daarmede kunnen misschien weken verloopen, zoodat men wanhoopt aan de redding der ongelukkigen BUITENLAND. Frankrijk. In de Kamer heeft de heer Bert gisteren een ontwerp iDgediend tot afschaffing van de katholieke theologische faculteiten en tot regeling van het lager onderwijs. De Fran8che Academie heeft den hoogleeraar Van Beneden te Luik een prijs van 7500 fr. toege kend voor zijne werken over embryologie. Die prijs was nog slechts éénmaal (in 1878) geschonken en wel aan Agassiz. Uit Parijs wordt het door de „National-Zeitung" medegedeelde telegram, waarbij wordt verzekerd dat de heer De Freycinet zon hebben verklaard dat eeno gewapende interventie in Egypte niet zou kunnen geschieden dan na voorafgaande overeenstemming der in Congres vergaderde Mogendheden, tegenge sproken. De heer De Freycinet heeft zich van elke meeningsuiting te dezen opzichte onthouden. Luid en s nit Kaïro ontvangen berichten hebben in hunne tweede bijeenkomst de ministers gisteren hunne goedkeuring gehecht aan de artikelen der organieke wet betreffende het budget, in den vorm die door de Kamer van notabelen werd voorgesteld. Tevens werd eene verklaring opgemaakt, dat het recht om de begrooting goed te keuren, door den Khedive verleend was aan de Kamer van notabelen, krachtens volmacht door een firman van den Sultan aan den Khedive verstrekt, en dat het verleenen van dit recht niet strijdig is met de internationale verplichtingen. De Khedive heeft het decreet tot goedkeuring der organieke wet onderteekend. I) nits c h land Op de vraag van den afgevaardigde Hamma- cher, of de voorgenomen verdieping van de Rijn bedding zoodanig wezen zon dat do rivier tot RuhrortDuisburg voor zeeschepen bevaarbaar zou zijD, verklaarde de regeeringscommissie in de vergadering der commissie tot onderzoek der be grooting, dat de regeering voorloopig slechts eene verdieping op drie meter bedoelde. Eene verdieping op vier meter en meer, zooals noodig zou zijn als zeeschepen het bedoelde gedeelte bevaren zouden, was ondoelmatig zoolang ook Nederland niet beslui ten kon hetzelfde te doen. Daartoe echter achtte de commissaris de kans op dit oogenblik niet gun stig; er bestond weinig uitzicht dat Nederland in dat opzicht Duitschland tegemoet zon komen. Van den anderen kant toonde de Nederlandsche regee ring zich betreffende het Rijn-Maaskanaal zeer wel willend gezind en nam zij eene tegemoetkomende houding aan. In het Huis der Afgevaardigden heeft gis teren bij de behandeling van het voorstel ter wijzi ging der Meiwetten de minister van eeredienst, de heer Gossler, er op gewezen dat de regeling van de grenzen tusschen het gezag van den Staat en dat van de Kerk noodzakelijk en wenschelijk is. Men heeft geenszins een nieuw recht te vinden. De regeering wil verder gaan op den weg van de heilzame wet van Juli 1880. De minister wees op de vijandige houding van de Poolsche katholieke bevolking, die nog altijd hoopt op eene herstelling van Polen; aan do spits der beweging staan de katholieke geestelijken. De regeering wordt daar door tot bijzondere omzichtigheid genoodzaakt. De minister verklaarde zich tegen eene regeling door concordaten, die steeds moeielijkheden hebben doen ontstaan. De regeering is er van overtuigd, dat de Pans vrede wil en zich door aanneming van dit ontwerp nog meer daartoe zal geneigd voelen. Discre- tionaire volmacht is geenszins in strijd met de be ginselen der constitutie en bestaat reeds nu in aller lei opzicht. De vrede met de kerk laat zich niet gebieden; maar het ontwerp is een middel tot dat doel. Ook als het ontwerp wordt afgestemd, zal de regeering vasthouden aan het streven om den vrede met de Kerk te herstellen. De heeren Schorlemer en Windthorst pleitten tegen de Meiwetten; iedere verzoening uit Rome zou de katholieken terstond rustig maken. De hee ren Wintzingerode en Holtz spraken vóór hot ont werp, maar wilden de discretionaire volmacht voor een bepaalden tijd verleend hebben. De heeren Wis- zon en Stablewski spraken tegen het ontwerp, dat door een geheel ongerechtvaardigd wantrouwen jegens de Polen en de Poolsche geestelijkheid inge geven was. Heden voortzetting. Groot-Britanniê. In de troonrede, door den lord-kaneelier gisteren voorgelezen, wordt gezegd dat de betrekkingen met het buitenland vriendschappelijk zijn; de regeering wijdt in overleg met Frankrijk bijzondere aandacht aan do zaken van Egypte, waar bestaande schik kingen haar bepaalde verplichtingen opleggen; zij zal haren invloed gebruiken om de rechten te hand haven, die reeds door firmans of internationale schikkingen zijn vastgesteld en eene goede regeering en eene verstandige ontwikkeling van Egyptes instellingen begunstigen. De onderhandelingen tus schen Engeland en Frankrijk worden voortgezet met den wensch om een tractaat tot stand te brengen, dat gunstig is voor de ontwikkeling van de handels betrekkingen der beide'landen, wier innige vriend schap zoo groote waarde voor de Engelsche rogeering heeft. Verder wordt in de troonrede de verbetering der toestanden in Ierland geconstateerd. De koningin geeft voorts hare ingenomenheid met het huwelijk van prins Leopold met de prinses van Waldeck- Pyrmont te kennen. De regeering gelooft dat de conventie met de Transvaal gunstige gevolgen zal hebben; zij betreurt de woelingen in Basnto-land. In het overige deel der troonrede worden verschil lende ontwerpen van binnonlandsche wetgeving, die de regeeriDg zal voorstellen, opgenoemd. Baron De Worms, afgevaardigde van Green wich, heeft gisteren in het Engelsche Lagerhuis de volgende motie aangekondigd: „Het Huis, de ver volgingen en mishandelingen der Joden in Rusland diep betreurende, welke in Engeland algemeene ver ontwaardiging hebben opgewekt, vertrouwt dat H. M's. regeering de middelen zal vinden, hetzij alleen of in verbinding met andere Mogendheden, om haar best te doen bij de regeering van den Czaar, om een herhaling van dergelijke daden van geweld te voorkomen." Drie Zoeloe-hoofden zullen Cetewayo naar Engeland vergezellennog zullen twee hooggeplaatste Zoeloe'8 en vier bedienden do reis meemaken. Het Londensche fonds tot ondersteuning der ver volgde Russische Joden bedraagt reeds 30,000 pd.st, Officiëel is door den gouverneur van de goud kust aan lord Kimberley, den Engelschen minister van koloniën, gemeld dat het bericht, volgens het welk de koning der Ashantijnen 200 jonge meisjes had doen ombrengen, om haar bloed mot het cement van een nieuw paleis te vermengen, geheel onge grond is.

Leidsch Dagblad | 1882 | | pagina 1