LEIDSCH DAGBLAD. 6744. Bosaderd a§ S Februari. A0. 18 82 PB IJS DEZER COURANT: Voor Ld den per 3 maanden1.10. Franco per post.1.40. Afzonderlijke ISommers.B 0.05. Deze Goniant wordt dagelijks, met uitzondering yan Zon- en Feestdagen, uitgegeven- PRIJS DER ADVERTENTIES Van 16 regels 1.05. Iedere regel meer /O.<7$. Grootere letters naar plaatsraimle. Voor het incassee» ren buiten de stad wordt ƒ0.10 berekend. Dit Se mm er bestaat uit TWEE BLADEN. Eerste Blad. Morgenochtend worden voor de inteeke- naren daarop verzonden Nos. 23 en 24 der Ingekomen Stukken van den Gemeenteraad. ST A.ÜS-B ERICH TEN. De BURGEMEESTER tan LEIDEN Brengt ter kennis van de ingezeteoen, dat dc landmeter 1ste klasse, belast met den velddienst in bet arrondissement Leiden, bet voornemen heeft in den loop der maand Februari deze ge meente te bezoeken tot bet opmeten v&n de kadastrale verande ringen voor het loopcnde dienstjaar.. Leiden, De Burgemeester voornoemd, 8 Februari 1882. DE KANTER. LEIDEN, 8 Februari. In de maand Januari zijn binnen de gemeente Leiden geboren 131 kinderen, als: 71 zoons en 60 dochters, -waaronder is begrepen één tweelingge boorte; overleden 101 personen, als: 15 mannen, 20 vrouwen, 38 zoons en 28 dochtersdaarenboven als levenloos aangegeven 6; gehuwd 12 paren. "Wij vestigen do aandacht onzer lezers op de in de advertentiën aangekondigde meeting in de Stadszaal, Maandag a. s. te houden, waarin de heer H. Pierson, directeur der Heldring6che Gestichten, eenige stellingen over de prostitutie zal verdedigen. Reeds iu onderscheidene plaatsen heeft de heer Pierson meetings gehouden, die overal talrijk be zocht waren. Ook waar men niet in alles met den hèer Pierson instemde, moest men toch hulde brengen aan den ijver, waarmede hij zich wijdt aan de bestrijding dezer volkszonde en de redding harer slachtoffers. Wij vertrouwen dan ook dat de meeting aanstaanden Maandag druk zal bezocht worden. Jhr. mr. J. W. G. Boreel heeft dezer dagen zijn ontslag genomen als president-commissaris der Noord-Zuid-Holl. Stoomtramweg-Maatschappijin zijne plaats is gekozen dr. Nuyens te Hillegom. Bij de Christ.-Geref. gemeente te Bodegraven is beroepen ds. G. Goris, pred. te Yroomshoop. Tot laten baas timmerman aan de ambachts school te 's-Hertogenbosch is benoemd do heer W. Streng, opzichter te Waddingsveen. Men zal zich herinneren dat in de onlangs gehouden algemeene vergadering der Algemeene Yereeniging voor Bloembollencultuur bij het genomen besluit omtrent de beperking van den handel in afgesneden bloemen van hyacinten, tulpen, narcissen, ranonkels, anemonen en gladioli oene enkele afdeeling tegenstemde, zich daarmede niet kunnende vereenigen. De II. C. verneemt thans dat aan het hoofdbesturn* dor Yereoniging door die afdeeling is bericht, dat zij heeft besloten, in het op de vergadering genomen besluit te berusten, en dat zij bereid is mede te werken tot uitvoering daarvan. Dientengevolge bestaat bij alle afdeelingen dor Yereoniging de ernstige wensch, door de besloton beperking de hindernissen weg te nemen, die de uitbreiding van den handel in bloembollen in dit epzicht belemmerden. De Haagsche gemeenteraad heoft B. en Ws. gemachtigd over den verkoop van het Schevoning- 8cbe Badhuis in onderhandeling te treden met den heer F. N. Stoel Jr., op den voet van f 500,000 als koopsom. Hot kiescollege der Ned.-Ilerv. gemeente te Rotterdam heeft tot predikant beroepen dr. A. J. Th. Jonker, to Heerde. Het pensioen van generaal Yan der Heyden bedraagt f 11,500, waaronder f 1000 voor zijne verwonding en f 1150 wegens zijne diensten als civiel gouverneur. Bij de Tweede Kamer is ingekomon een wets ontwerp tot bevordering der uitvoering van do ver binding van do Noordzaan met het Noord zee-Kan aal door een subsidie uit 's Rijks schatkist tot een bedrag van f 186,000. De regeering heeft een wetsontwerp ingediend om tor voorziening in het incompleet bij hot corps officieren van gezondheid der zeemacht ook vreemde lingen als officieren van gezondheid aan te stellen. De regeering kent geen ander middel om den onhoud- baren toestand te verbeteren. Yan do verwachting dat jeugdige artsen het corps zouden komen ver sterken, is niets geworden. Yan de militaire stu denten van het voormalig Athenaeum Illustre kwam voor de marine nagenoeg niets terecht; in 12jaren leverde zij 4 officieren van gezondheid. Het eerste nommer van een nieuw finantieel weekblad: „Hot Amstordamsch Crediet", is ver schenen. De gewone audiëntie van den minister van binnenlandsche zaken zal Zaterdag a. 8 niet plaats hebben. Z. M. heeft met 1 Maarta. s. benoemd tot telegra phist der 1ste kl. bij de Rijkstelegraaf H. J. J. Janssen, thans directeur van een der Rijkstelegraaf kantoren, met bepaling dat hij rang zal nemen oumiddelljjk na den telegraphist der 1ste kl. W. A. Poeschmanntot directeur van een der Rijkstelegraaf kantoren J. C. J. C. Wijffelman, thans telegraphist der 1ste kl. bij de Rijkstelegraaf, met bepaling dat hij rang zal nemen onmiddellijk na den directeur van een der Rijkstelegraafkantoren J. Yis; - bonoomd tot notaris binnen het arr. Almeloo, ter standplaats de gemeente Yriezenveen, H. Lammerink, cand.- notaris te Borne- deu kapt. op non-activ. J. Kalff, van het wapen der genie, op zijn verzoek, een eer vol ontslag uit don militairen dienst verleend; - benoemd bij het wapen der artillerie, tot kapt. bij hot 3de rog. vest.-arfc., den lsten luit. W. J. G« Van der Yeur, van het 4de rog. ve6t.-art.; - met 1 April, aan J. F. Hennequin, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als commies der posterijen van de vierde klasse. Gemengd Nieuws. dan volstrekt tot Duitschors wilde maken, moest het hun maar „honoris causa" dien landaard toekennen. Er is wel iets voor te zeggen dat zij, die de voor- deelen genieten van het land, waarin zij zich ge vestigd hebben, ook de lasten helpen dragen. De Nederlandsche gastvrijheid verdient ochter do voor keur. Volgden wij het voorbeeld te Kirchbellen ge geven om ieder vreemdeling, die onze nationaliteit niet aanneemt, over de grenzen te zetten, dau zou den er zeker heel wat vacatures voor landgenooton ontstaan. (A. C.) Te Stuttgart heeft dezer dagen het ge rucht geloopen van een poging om den czaar in zijn studeerkamer in de lucht te doen springen. Do mis dadigers waren er reeds in geslaagd, zegt men, onder de brandstof, bestemd voor de kachel in dat vertrek, blokken bout te brengen, die warc-n uit gehold en een voldoende hoeveelheid dynamiet be vatten. Maar gelukkig werd de aanslag tijdig en rdekt. Do serenade, hedenavond den aan den feestmaaltijd in het Hotel Yerhaaff vereenigden hocgleeraren te brengen, zal den volgenden weg nemen: Yan af de Stadszaal de Breestraat langs het Stadhuis, Steenschuur, Rapenburg langs de Ruïne, Breestraat tot het Hotel Yerhaaff; ver volgens do Breestraat terug, Kort-Rapenburg, Bor- stelbrug, Apothekersdijk, Aalmarkt, Yiechmarkt, Korenbeurs, Nieuwe RijD, Hooigracht, Bakkersteeg, Haarlemmerstraat, Paardesteeg, Kort-Rapenburg en Breestraat naar de sociëteit „Minorva". De deel nemers znllen om halfnegen op de plaats van vertrek aantreden. Er bestaat gegronde hoop dat spoedig ook do Noord wij ksche visschersvloot het ruime sop zal kiezen; althans tusschen reeders en visschers is een vergelijk getroffen. Nadat 'smiddags te Hillegom diefstal was gepleegd in eene arbeiderswoning door middel van braak, waarbij ruim tien gulden aan geld en twee gouden ringen werden ontvreemd, werd de dader, een gewezen zeeman, nog denzelfden avond te Haarlem door do politie gearresteerd. In een wak nabij het kasteel te Boxmeer is het lijk opgehaald van een 24-jarige dienstmeid. Men vermoedt dat de ongelukkige door zelfmoord een einde heeft gemaakt aan haar leven. To Kirchhellen in Westfalen zijn ver scheidene arbeidersgezinnen het land nitgewezon, omdat zij Hollanders wareu en de Duitscho natio naliteit niet hadden aangenomen. Of zij dit nagelaten hebben uit onwil of uit onver mogen, blijkt niet; maar indien aan het verkrijgeD der nationaliteit in Dnitschland even groote kosten verbonden zijn als in Nederland, dan laat het zich goed begrijpen dat zij de oude nationaliteit maar aanhielden, die hun niets kostte. Als Dnitschland hen J "WEENEN, 7 Febrnari. Do „Polit. Correspondenz" bevestjgt op grond van betrouwbare mededeelingen uit Lemberg, dat de borichton der bladen omtrent de gevangennemingen in Gallicië in den grond juist, doch niet volledig zijn. Bij den huidigen stand dezer aangelegenheid zijn verdere positieve medede dingen natuurlijk niet te verwachten. PARIJS, 7 Februari. (R. N.) Naar ik verneem, heeft de Koning der Nederlanden officieel zijn be zoek aan Parijs togen half Maart laten aankondigen. LONDEN, 7 Februari. In het Lagerhuis verlangde Bradlaugh ien toelatingseed af te leggen. Northcote stelde voor dit te weigeren. Harconrt moveerde hierop de „previous question," doch deze werd mot 286 tegen 228 stemmen verworpen. Hierop werd Northcetes voorstel zonder stemming aangenomen. Bradlaugh bleef echter aandringen op het afleggen van den eed. Het Huis besliste nu dat Bradlaugh zich te verwijderen had. Aan die beslissing gaf Bradlaugh gevolg. KONSTANTINOPEL, 7 Februari. De sultan heeft, tot regeling van de vlottende schuld, een bijzondere commissie benoemd, wier arbeid door den heer Wettendorf, onder-secretaris van Staat, als voorzitter geleid zal worden. LONDEN, 8 Februari. Onmiddellijk na het openen der zitting begon in beide Haizeu de discussie over do reeds ontworpen adressen van antwoord op d© troonrede. In het Hoogerhuis maakte lord Salisbury- van deze gelegenheid gebruik om lord Granville met scherpe wapenen te bestrijden. De minister weerde den aanval af en verklaarde dat de toe stand van Ierland thans beter is dan ten vorigen jare. De regeering, zoo vervolgde hij, verwacht met vertrouwen de bevredigendo uitwerking van de> landwet. Wat het handelstractaat met Frankrijk- betreft, gaf hij te kennen dat de regeering zulk een verdrag niet wenscht, als Engeland er in een minder guastigen toestand door geplaatst wordt, dan waarin dit land thans verkeert. Met betrekking tot Egypte zeide do minister dat Engelands politiek ten doel heoft de rechten en het souvereiu gezag van den Khedive zonder nadeel voor de vrijheden des volks to handhaven, en daartoe ie geraken door wijselijk de ontwikkeling des lands te bevorderen en voor het inachtnemen van de inter nationale schikkingen te waken. De regeering gelooft dat de andere mogendheden, zoowel als Frankrijk en Turkije, hierin met Engeland overeenstemmen. „En mocht", sprak lord Granville verder, „een interventie noodig worden, dan hopen wij in staat te zijn met andere mogendheden samen te werken om een gewapende tusschenkomst te voorkomen". Zonder stemming werd vervolgens het adres goed gekeurd.

Leidsch Dagblad | 1882 | | pagina 1