Ingeroepen worden. Met vier man werd zij nu opge- nomen, doch op haar verdoren tocht naar het politie- j bureel bleef zij zich zóó krachtig verzetten, dat een deel harer kleederen haar letterlijk van het lijf wad gescheurd. - In do herberg van S. aan den Bleyenhoek aldaar had tusschen eenige burgers eone hevige woordenwisseling plaats, welke spoedig tot eene vechtpartij overging. Een hunner, zekere P. O. v. d. G., van Papendrecht, bracht daarbij met een beitel aan een zijner tegenstanders cene belang rijke wonde aan het hoofd en aan een anderen een wonde aan de hand toe. De woestaard werd door de politie in verzekerde bewaring genomen en naar het huis van arrest overgebracht. Te Zaandam heeft een vreeselijk onge luk plaats gehad. Bij de aankomst van een der zandtreinen sprongen de werklieden ouder ge woonte op de wagens; één hunner, een jongmensch van 22 jaren, had het ongeluk mis te springen en onder de beladon wagons te geraken, waardoor zijne beide beenen werden afgesneden. Den volgenden dag is de ongelukkige overleden. Te Apeldoorn is eene papierfabriek eene prooi der vlammen geworden. Naar uit Gorredijk wordt gemold, heeft een der beide notarissen aldaar, do heer D., zijne betalingen gestaakt en is hij door de rechtbank te Heerenvoen verklaard in kennelijken staat van onvermogen. Mon vreest dat menigeen onder den kleinen burger daardoor ongelukkig zal worden, daar die notaris het algemeen en volledig vertrouwen bezat en steeds uitgebreide zaken deed. Te Grenada zijn twee huizen afgebrand en vijf kinderen in de vlammen omgekomen. In den zoö logi schon tuin in hot Regents park te Londen wordt de geboorte van een jongen olifant verwacht. liet Engelsche tijdschrift „Land and Water" maakt de opmerking dat, voor zoover bekend is, nooit, althans zeker niet in de laatste oeuwen, een olifant in Europa geboren is. De brief uit Bremen over Yaughan aan de Antwerpsche justitie was van den advocaat Pralle, dio een bezoek van Yaughan had ontvan gen. In het kabinet, waarin Bernays vermoord werd gevonden, vond men in een lade tweo visite kaartjes, een van Pralle en het ander van den advocaat Asser te Amsterdam, dien Yaughan ook had geraadpleegd over een stoomvaartmaatschappij. Pralle heeft uitvoerig alles bericht van het onder houd, dat hij met Yaughan had. Yaughan bracht aan niemand anders te Bremen een bezoek en ook te Amsterdam bepaalde hij zich tot een visite aan den advocaat; hij bracht zijn tijd door met lezen in zijn hotel en ging noch naar hot koffiehuis, noch naar den schouwburg. - De Belgische justitie heeft thans ook een facsimile van een Franschen brief van Yaughan (aan den behanger Guiot) aan do bladen medegedeeld. Alle geruchten omtrent Vaug- han's arrestatie zijn onjuist. Op een der boulevards te Parijs werd eergisteren iemand gearresteerd, omdat een koffio- huisbediende, hem ijlings achtervolgeude, hem als 't ware aanwees als Yaughan. Het was echter oen misverstandde man had zijn handschoenen in het café laten liggen en do „Jan" riep hem na: „vos gants, vos gants!" Yolgens particuliere berichten uitSt.- Petersburg heeft de politie daar een man in hech tenis genomen, die een aanslag in den zin had op den heer Pobodonoszeff, voorzitter der synode. Uit Amerika wordt het overlijden bo- richt van een beroemden Noordpoolreiziger, name lijk van Hayes, die omstreeks het jaar 1860 een van do merkwaardigste ontdekkingstochten in de Noordpoolstreken volvoerde. Hij was bij die ge legenheid tot over den Sisten Noorderbreedte-graad doorgedrongen en had de beroemde open Poelzee i aanschouwd. Het verhaal van zijne ontdekkings tochten is algemeen bekend en in vele talon vertaald. In den trein, dio van Marseille naar Parijs ging, heeft iemand zich met een revolver vier kogels door het lijf gejaagd. Het was de fabri kant Hess van Marseille, die do wanhopige daad verrichtte toen do trein door een tunnel reed. Zijn toestand is hopeloos. 1400 worklieden van de groote katoen- fabriek te Bristol hebben het werk gestaakt, omdat de loonen waren verlaagd. HOLON1EW. Het officiéél rapport over de veeziekte luidtIn Batavia, Bantam en Preanger geen gevallen, idem op Sumatra's Westkust, doch in Krawang een wei nig en iets meer in Cheribon. De koortsèn blijven in de Preanger verminderen in Krawang zijn ze stationair. Uit een koffiestaat blijkt dat rèeds bij de millioen picols naar de doorvoer- en afscheep-pakhuizen zijn vervoerd. De Ned.-Ind. Spoorweg-Maatschappij betaalt van heden af aan hare bureelen te Samarang en hier, op rekening van dividend, de som van f 20 per aandeel van f 1000. De veepest is hier in de residentie, zegt de Java-Bodo", weder op verscheiden plaatsen uitge broken. Op de meest stellige wijze wordt dit ver zekerd van den eersten post op den weg naar Tangerang, en met bijna oven groote zekerheid bericht men dat zij onder het vee van den heer K. te Tanahbang en ook op een erf te Djattie is uitgebroken. Deskundigen beweren dat men met den ingetreden west-moesson een algemeene herle ving der ramp te duchten heeft. Door den e;®avernenr-generaal ran Ncd.-Indië zijo de rol- gendc beschikkingen genomen: Civiel Departement. Ontslagen: Eervol. oit 2ijne betrek kin!:. w. ziekte, de opzichter der 8de klasse bij den waterstaat en "a lands burg. op. werken J. P. Pelteervol uit 's lands dienst de gewezen onderwijzer der 3de klasse bij bet op. lager ond. voor Europeanen en met dezen gelijkgestelde* in Ned. Indië E. Kwierie, cn de benoemde griffier bij den landraad te Pootia- nak (wester afdeeling van Borneo) J. P. E. Inen; eervol uit 's lands dienst, de zoutvcrkoop-pakbuismecster tc Samarang Ch. Boers. Ingetrokken: De benoeming van het lid in den raad van jnatitie te Samarang mr. C. W baron Va* Heekeren tot voor zitter van de landraden tc Pati en JoaDa (Japara). Benoemd: Tot griffier bij den landraad te Pontianak, de ambtenaar op wachtgeld P. E. Simons; tot voorzitter van de landraden te Pati cn Joaoa, bet lid in den raad van jnstitie te Saraaraug mr. M. De Jong; tot onderwijzeres der 2de klasse bij het op. lager ond. voor Europeanen en met dezen gelijkge- stelden in Ned-Indië, de hnlpondcrwijzcres N. F. E. Filet; tot zont-pakbuismeester te Samarang, de eerste commies bij het dep. van onderwijs, eeredieüst en nijverheid W. Van Slooten. Verleend: Een 2-jarig verlof naar Europa, w. ziekte aan den commies der 3de klasse bij den post- cn telegraafdienst J. M. A. Sloot; een 2-jarig verlof naar Nederland, w. ziekte, aan deD opzichter van den waterstaat en 'a lands borg. op. werken A. Legerstee; een 2-jarig verlof naar' Nederland w. ziekte, aan deu architect der tweede klasse bij den waterstaat en 'a lands burg. op. werken J. Hardeman en aan den onderwijzer der eerste klasse bij het op. lager onder,w. voor Europeanen em met dezen gelijkgestelden in Ned. Inoië H. J. Zuidcrliock. Tijdelijk belast: Met het geven vau ouderwijs in dc Hoog-luitsche taal en hare letterkunde aan de II. B. S. met vijfjarigen cursus te Samarang, de onderwijzer der tweede klasse bn het op. lager ond. voor Knropejyien cd met deztn gelijkge stelden in Ned.-Indic J. F. Den Hollander. Departement van Marine. Benoemd: Tot havenmeester te Baujoewangi de havenmeester te Koepang (Timor) P. Vau der Hoeventc KoepaDg, de eerste stuurman bij de gouvern. marine P. Posthumus. Betuigd: De dank der regceriDg aaa P. II. Loud weer gezag voerder van bet ouder Engelsche vlag varend stoomschip „Petrel", en zulks voor het redden van 14 opvarenden van de door hem op zijne reis van Singapore naar Samarang aan deu noordelijken ingang der Karimata passage in zinkenden toestaud aangetroffen prauw genoemd Bandoog Penich" te Kotowaringen te hu-a beboorende. Vergunning verleend: Om te repatriceren aan den luit. ter ree 2de kl. E. Van Voarthujzen H. G. J. A. Eüudter De Bauchèoe cn aan den off. Tan gez. Iste kl. J. Van Lith Harrebomce. Departement van Oorlog. Verleend: Een 2-jang verlof naar Europa, \v. ziekte, aan den eenten luit. kwartierm. bij dé militaire administratie J. E. Jantzc. Bevorderd: Tot lsten lnit.-kwartierm. bij de militaire edmi- nistratie de 2de luit.-kwart. A. Lommen. Overgeplaatst: De kapt. der inf. Scbnelle naar Preanger Regentschappen; de 1ste laits. der iof Nieuwenhnys dd. Ond. Int. 2de kl. naar de Isle mil. afdeeling; Merz naar Padang Paudjang; en Van Galen naar Paijo Combo; Hofman Daar Palembang, Borel naar Atjeb, Cochins naar Batavia, Rolandus Hagedoorn naar Amboina; de 1ste luit. der iDf. Van Heorn naar Samarang. BUITENLAND. BATAYIA, 4 Januari. Do „Jav. Crt." bevat een ordonDancie waarbij voor den post gevangenen, kettinggangers en ban- nelingen een krediet wordt geopend van f 367,770. Fraiikrijk. Naar aanleiding eenor interpellatie van den heer Granet heeft de Kamer van Afgevaardigden gisteren met 287 tegen 66 stommen een motie aan genomen, luidende: „De Kamer, vertrouwende op de verklaring van het gouvernement en op zijn be sluit betreffende de herziening, gaat over tot de ordo van den dag." De algemeene raad der Seine heeft eene motie aangenomen, waarbij de wensch wordt uitgesproken dat do gebruikelijke groote wapenschouwing ter ge legenheid van hot Bastillefecst op 14 Juli niet meer worde gehoudeD, mot het oog op de vermoeienissen, die de troepen daarbij te lijden hebben, de gevaren voor zonnesteek enz. en de omstandigheid dat de troepen er door verhinderd worden zolven aan de openbare vermakelijkheden deel te nemeo. In dezelfde vergadering is door den heer Poulet ingodieqd een voorstel om het opschrift „God be- scherme Frankrijk" van de munten te verwijderen. Naar men beweert, heeft ten gevolge van den ondergang der „Union Générale" de graaf van Chambord zoo groote verliezen geleden, dat hij er van zal moeten afzien, verdere geldon te verstrek ken voor do ïegitimistische propaganda. Sedert verleden Zaterdag zijn de heeren Bon- toux en Féder (van de „Union Générale") afzon derlijk gevangengezet. Alleen hunne familie mogen zij zien. Groot-Britanniê. Het nieuwe Egyptische Kabinet heeft het voor nemen kenbaar gemaakt om, in overeenstemming met Engeland en Frankrijk, do het budget betreffende bevoegdheden der Kamer van Notabelen te regelen. Het is nog onbekend, welk antwoord Engeland en Frankrijk hierop zullen geven. Het Mansion House-fonds voor de Joden in Rusland bedraagt reeds meer dan 26,000 pd. st. De drukkerij van het orgaan der Landliga, „United Ireland", was van Dublin naar Livorpool overgebracht. De politie aldaar legde beslag op 40,000 nummers der courant en op al hot materieel. Yolgens een gerucht, dat echter nog bevestiging vereischt, zou de koning van Birma voornemens zijn de monopoliën af te schaffen eo een gezantschap te zenden, om over do wederaanstelling van een Britschen minister-resident te beraadslagen. Het parlementslid Dillwyn zal overlegging vragen van de correspondentie betreffende de Borneo- Maatschappij en ook eene motie voorstellen, wier inhoud echter nog niet bekend is. Tusschen lord Lyons en den heer De Froycinet is eene officieele verklaring onderteekend, waarbij het Fransch-EDgolsch handelsverdrag tot 1 Maart verlengd wordt. Oostenv.-Hong. Monarchie. Uit Ancona wordt van gisteren gemeld: Do op standelingen in de Herzegowina vermeesterden Cogniza en staken dit strategisch belangrijke plaatsje, tnsschen Serajewo en Moetar golegeD, in brand. Berichten van Slavischen kant verzekeren dat vele soldaten deserteeren. Uit Serajewo wordt officiëel gemeld: Den lsten dezer veroonigden zich een aantal insurgonten nabij Bastaci, waar zij over do Drina gingen en den volgenden dag belangrijke versterking ontvingen. Den 2den dezer namen de troepen zonder strijd Satjesno in bezit en den volgendon dag drongen zij nabij Karauft, Humic, Bastaci en Brod de insur- genten na een hevig vuur terug. Den 4den vielen de insnrgenten Satjesno, Humic en Brod aan, maar werden krachtig teruggeslagen. De troopen verloren bij een en ander 4 dooden en 17 gekwetsten, do insurgenten hadden voel belangrijker verlies. In officieele kringen is te Weenon niets be kend van een door hot „Tagblatt" ontvaDgon be richt als zou een moordaanslag op den vorst van Montenegro gepleegd zijn. irauMjce» exi* BUDAPEST, 5 Februari. Een groote hoeveelheid wapenen is in ogq Grioksche kerk te Kronstadt (Transylvanië) en in de Servischo wijken van Maria Theresiople gevonden. De bevolking van eenige Slavische districten, meestal Grieksche Katholieken, is nitgonoodigd om gedurende langer dan twee dagen hare woonplaats niet te verlaten, zonder bepaalde vergunning der overheid. KONSTANTINOPEL, 6 Februari. De Sultan heeft een brief van Arabi-bey, minister van oorlog in Egypte, ontvangen. De toestand van Yemen (Gelukkig Arabië) is een punt van overweging bij de Porto. De muitende stammen zijn de Nedjrdanis en tellen 30,000 man. KAIRO, 6 Februari. De ministerraad heeft de artikelen der organieke wet aangenomen tot dio welke betrekking hebben op de begrooting. Men gelooft dat de regoering geneigd is genoegen te nemen met het plan do begrooting te doen vaststellen door de ministers en zeven loden der Kamer. LONDEN, 6 Februari. Men deelt mede dat de quarantaine in do Italiaansche havens is opgeheven, maar dat de Egyptische regeering hare verbods bepalingen nog steeds blijft handhaven. Zoolang hierin geen verandering komt, moeten de reizigers, die uit Indië naar het vaderland terugkeeron, zich telkens een oponthoud van acht dagen getroosten. Dit is een geduchte last, die des te vervolender is, omdat do voorzorgsmaatregelen ten eenenmale over bodig zijn. Het is te hopen dat de Indische en Engelsche regeeringen haar invloed zullen aanwenden om de Egyptische van het onverstandige dier be perkende bepalingen te overtuigen.

Leidsch Dagblad | 1882 | | pagina 2