DAGBLAD. N°. 6742. Dinsdag 7 Februari. A0. 1882. LEIDSCH PBIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per S maanden1.10. Franco per posL1.40. Afzonderlijke Komtners.0.05. Deze Oomant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. Van PRIJS DER ADYERTENTIEN: 10 regels 1.05. Iedere regel meer 0.i7f. Grootere letters naar plaatsroimte. Voor het incassee- ren buiten de stad wordt/0.10 berekend. den Staat aan G. Jansen, gewezen rijksveldwachter lste kl. (brig.-maj.), ten bedrage van ƒ477 's jnars. «TADS-BBBIOHTEN. BURGEMEESTER ek WETHOUDERS van LEIDEN, Gezien de wet van 2S Jnni 1SS1 (Stbl. n°. 102) tot her ziening van de artikelen 264, 265 en 266 der Gemeentewet; Doen te weten dat het 3de sappletoir kohier der plaatselijke directe belasting, dienst 1881, in afschrift geJurenda vyf maanden op de Secretarie der gemeente (financiëele afdeeling) voor een 1 ieder ter lezing ia nedergelegd, en dat elke aangeslagene binnen drie maanden na do uitreiking van het aanslagbiljet tegen tijnen aanslag bezwaren bij verzoekschrift, op ongezegeld papier, aan den Gemeenteraad kan inbrengen, terwijl de belanghebbende binnen dertig dagen na de mededeeling van 's Raada beslissing bij de Gedeputeerde Staten dezer provincie in beroep kan komen, wor dende tevens de verplichting tot het betalen van den aanslag door het indienen van bezwaren en het instellen van beroep niet opgesehort. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Xe id en, DE KANTER, Burgemeester. 6 Februari 1882. E. KIST, Secretaris. LEIDb% 6 Februari. Een der laatste werken van den in het vorige jaar overleden Offenbach is de operette: „La Fille du Tambour-Major". In het laatst van 1879 voor het eerst te Parijs opgevoerd, werd deze compositie, overal waar zij werd ton tooneele gebracht, met onverdeeld succes bekroond. Eenige dagen geleden deed ,1a Fille du Tamboor-Major" hare intrede in den Haagschen schouwburg en sedert trekt ze aldaar niet minder dan elders de grootste belangstelling. Trouwens dat kan dan ook niet anders. Is de tekst reeds op zich zelf door groote afwisseling van toe- standen niet onverdienstelijk, de opwekkende, immer lustige muziek van den componist der „belle Hélène", met hare, om zoo te zeggen aaneengeschakelde dansmotieven, schijnt bestemd om evenals deze een groote populariteit te verwerven; - terwijl de lief hebbers van schitterende vertooningen hier hunne gading kunnen vinden. Onder meer wordt hun in de derde acte een intocht der Fransche troepen te Milaan aangebodon, waarbij een legercorps van 200 man met 16 paarden dienst doet. De eerBte voorstellingen liepen volgens de verslagen der Haagsche bladon goed van stapel. De artisten too- nen zich in alle opzichten voor hunne taak berekend en de regisseur heeft weder blijk gegeven van zijn talent om zelfs den meest eischenden toeschouwer te voldoen. Do reden, waarom wij bovenstaande re- gels aan deze Haagsche publieko vermakelijkheid wijden, is in het feit gelegen dat aan onze stad- genooten een uitstekende gelegenheid wordt aan geboden er van te profiteeren. De voorstelling van aanstaanden Donderdag zal zoo vroeg aanvangen dat na afloop de eventueele bezoekers uit Leiden, Delft, Schiedam en Botterdam hunne woonplaats nog denzelfden avond per spoortrein kunnen be reiken. Waar de heer Van Hamme het das allen zoo gemakkoljjk mogelijk wil maken, zal zeker van onze zijde geen aanbeveling van een opera-reisje noodig zijn. Gisteravond had in de Stadszaal alhier de aan gekondigde lezing of liever bespreking plaats over do onderwerpen, per advertentie in ons vorig nom- mer bekend gemaakt, door de hecren Heldt c. s., nl. over de wanverhouding in maatschappij en staat en de middelen om die te verhelpen. De heer Heldt mocht zich in alle opzichten bij het einde zijner rede tevreden gevoelen over zijne pogingen om het Leidsche publiek op de hoogte te stellen van de „schreeuwende wanverhoudingen die in den Nederlandschon staat steeds een doorn in het oog zijn van ieder en waarvoor tot heden n.g geen kruid schijnt gewassen.*' De voornaamste grieven die hij besprak waren tegen kiesgerechtigheid en Volksvertegenwoordiging als uitdrukking van den wfl van slechts een achtste deel der bevolking, tegen de „lamlendigheid van het staatsbestuur" waar het geldt medewerking om vereenigingen te vormen of te steunen wier oenig doel was langs geleidelijken en wettigen weg verbetering te brengen in de bestaande onhoudbare toestanden, vooral ook op het gebied van onderwijs en opvoeding waar het vak scholen betrof en niet het minst waar het verbetorde woningen enz. geldt. Met de meeste belangstelling werden de sprekers aangehoord en luide toegejuicht. Bovenal hebben do sprekers de aangename voldoening meegenomen, dat in Leidens veste dergelijke besprekingen hoogst netjes kunnen geschieden en wat meer zegt, dat hun woord stellig niet vergeefs is gesproken. Nie mand toch der aanwezigen had iets in te brengen tegen hetgeen als wanverhoudingen enz. waB ge opperd. Ondanks herhaalde oproeping tot het publiek om 't zij vragen te stellen of bedenkingen te maken of verdere inlichtingen noodig te achten, verlangde niemand het woord. Ten slotte werd het publiek verzocht toe te tre den tot het Algemeen Werkliedenverbond. Velen bekrachtigden door hunne handteekening hunne instemming met het' doel van dat bond, dat ia korte trekken den hoorders was uitgelogd. De Belgische bladen, het overlijden van onzen Bakker Korff berichtende, brengen hnlde aan zijne groote verdiensten. Do Noderlandsohe kunst, zegt de „Meuse", heeft een gevoelig verlies geleden door den dood van den uitstekenden genreschilder. Bij do heden gehonden openbare verkoeping van cokes in partijen van 100, 10 en 5 hectoliters waren de hoogste prijzen f 35, f 3,90 en f 1,95; de laagste f 35, f 3.80 en f 1.90. Door den gemeenteraad van Delft is, ten behoeve der provincie Zaid-Holland, vrijdom ver leend van de betaling van schatgeld voor de vaar tuigen, die de duikers van den Leidschendam pas- seeren en tevens gebruikt worden tot opruiming van ondiepten in de vaart. Op de vergadering der Amsterdamsche Skating- Club, in „Zeemanshoop" gehouden, is besloten het bestuur te machtigen, naar aanleiding van do uit- noodiging der „National-Skating Association" te Cambridge, do verschillende ijsclnbs in Nederland uit te noodigen, om te beraadslagen over het op richten van een Nederlandseh Schaatsonrijdersbohd. Daarna werd op voorstel van het bestuur besloten eene circulaire te richten tot de verschillendo ijs- clubs, waarbjj die vereenigingen worden uitgenoo- digd een of meer afgevaardigden te benoemen tot het bijwonen van eene vergadering, die werd vast gesteld op Zaterdag 18 Febr. a. s., des avonds te acht nren, in het lokaal „Zeemanshoop'', tor be spreking van de vvenschelijkheid der oprichting van eene zoodanige ^erecniging en tot het benoemen van een comité tot het maken van concept-statuten. Men meldt nit Rotterdam, dat, naar men van daar nit goede bron verneemt, een Amsterdamsche firma het kapitaal voor den nienwen schouwburg te Rotterdam zal verstrekken. Die firma zou daar toe een premioleening uitgeven. Aan het r.-k. gesticht „Brentano", onder de zinspreuk „Brentano's stoun des onderdoms", te Amsterdam gevestigd, is een legaat van f 5000 vermaakt door wijlen den heer C. Ramperti, oud- consnl der Nederlanden te Milaan, onlangs te Am sterdam overleden. Het stoomschip „Amsterdam" is Zaterdag van Nienw-Tork naar Rotterdam vertrokken; de „Prins Alexander", van Batavia naar Amsterdam, pas seerde Zaterdag Kaap Carboeiro. De officier van administratie 3de kl. W. G. L. Brunings, aan boord van het wachtschip te Willemsoord, wordt met 20 dezer op non-activiteit gesteld en met 21 d. a. t. vervangen door den off. van adm. 3de kl. O. R. Paohlig. De kapt.-luit. ter zee D. G. E. Wolterbeck Mnller en de luit. ter zee lste kl. I. Lagaay, uit O.-I. in Nederland teruggekeerd, zijn op non- activiteit gesteld. Z. M. heeft pensioen verleend ten laste van Gemengd Nieu VVS. Heden mag Frans Beekering den dag herdonken waarop hij veertig jaar geleden als arbeider aan 's Rijks Academietuin alhier werd werkzaam gesteld. Yele stadgonooten die den H< -rtns bezoohten, znllen zich den onden grijsaard, die vroeger tal van jaren het vaderland als krijgsman heeft gediend, herinneren, die nu aan kast N". 1 steeds op zijn stoel de planten zit te poeteen, en menigmaal zijn gednld hebben bewonderd. Op dezen voor hem belangrijken dag werd hem door het per soneel onder een passende toespraak oen blijk van waardeering aangeboden, waarvoor hij zijn kameraden zijn hartelijken dank betuigde, zoomede voor de vele blijken van belangstelling en vriendschap ander zijds ondervondon. De heer Meng to Rotterdam hield gis teren weder eene lezing in „Verscheidenheid en Overeenstemming. Tegen twee uren waarop die lezing een aanvang zon nemen, was er bij het lokaal eenig volk op de been, doch togen drie uren, de tijd waarop de lezing zou eindigen, waren duizen den in den omtrek van het gebouw vereenigd, meest nieuwsgierigen van beiderlei kunne, maar ook IJver aars voor en tegon. Er was veel gejoel en er werd druk getheologiseerd, doch de ordo werd nergens verstoord, tenzij het als een verstoring dor orde in rekening zou moeten gobracht worden dat eene zeer talrijke menigte het rijtnigachternaliep,deels alweder nieuwsgierigen maar deels ook lieden die bedreigingen deden hooren. Op dea bok van het rijtuig zat een agent van politie tnsschen twee koetsiers. Als gevolg van de massa menschen die het rijtnig volgden reed het niet naar de woning van den heer Meng maar naar het politie-bnreau op de Kaasmarkt, waar hij gernimen tijd bleef, terwijl de Kaasmarkt door agenten van politie waB afgezet. Er waren voor het overige krachtige maatregelen genomen om rustverstoring te breidelen. (N. R. C Volgens een ander bericht waren, behalve een commissaris van politie in het gebouw, ook aanwe zig de hoofdcommissaris en de officier van justitie. De krachtigste maatregelen waren genomen om de mogeljjke ongeregeldheden te voorkomen. Een com pagnie mariniers werd in de nabijheid gereed ge houden en twee compagnieën schutterij op de Beurs, die wegens overname van het brandpiket op dien tijd aldaar waren, bleven daar tot na afloop van de lezing van den heer Meng opgesteld. Het gebeurde met de millioenenjnffr. heeft de stof geleverd voor een kluchtspel, dat te Amsterdam wordt opgevoerd in den „Salon des Variétés", onder directie van J. G. De Groot Sc Co. Het stuk is getiteld: „De Millioenen-Juf- frouw, of de ondoraardsche gangen van het Kasteel Vurenstein", en verdeeld als volgt: lste taf. De onderaardsche gangen2de taf. De kermis te Gorknm 3de taf. De geldschieters4de taf. De baker in angst 5de taf. De deurwaarder in het hotel „de Bijbel"; 6de taf. De ontwaking van den metselaarshaas. - Apothéose. Een zevenjarig knaapje geraakte te Middelburg onder een der rijtuigen van den stoom tram; het everleed aan de gevolgen. Te Geldersch Veonendaal heeft zekere G. v. E., die reeds meermalen mot de justitie in aanraking is geweest, getracht zijne vrouw, waarvan hij sedert kort gescheiden leefde, te vermoorden. Hij is in arrest genomen. Een vierjarig meisje ging Zaterdag te Baarloo op het ijs van een vijTer, zakte er door en verdronk. De huizingo en schuur met roerende goederen, bewoond door J. Konings te Rucphen

Leidsch Dagblad | 1882 | | pagina 1