LEIDSCH DAGBLAD. N°. 6741. Maandag 6 Februari. A0. 1882. Derde Blacl. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 8 maandenL10. Franco per post1.40. Afzonderlijke Nommers.0.05. STADS-BERICHTEN. HER-IJK. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN, gezien het besluit van de Gedeputeerde Staten der pro vincie Zuid-Holland, van den 13sten December 1S81, n°. 74/1 Frooinciaal Blad n°. 73), houdende bepaling van de tijdstippen van den her-ijk der maten en gewichten in de verschillende gemeenten in deze provincie, voor het jaar 1882; herinneren den ingezetenen dezer gemeente hunne verplichting, overeenkomstig art. 15, lett. a., der Wet van den 7den April 1869 Staatsblad n°. 57), tot het doen her ijken van alle reeds in gebruik zijnde maten en gewich ten, onder mededeeling dat daartoe door den ijker zitting wordt gehouden in het lokaal van den ijk, op de Aalmarkt, naast de Gemeente-apotheeken wel: Voor de ten verkoop bestemde nieuw geijkte" maten en gewichten op den 10, 11, 12 en 13 Januari, Voor de gewone gewichten, benevens de maten en strijkers, voor wijk I, op den 17 en 18 Januari, II, '19 en 20 Januari, III, 24, 25, 26 en *27 Januari i> IV, 31 Januari, 1, 2, 3 en 7 Febr., •9 Y, 8, 9, 10, 14 en 15 Februari, VI, d 16, 17, 21, 22, 23,24, en 28 Febr. en 1 en 2 Maart, t VII, 3, 7, 8, 9, 10, 14 en 15 Maart, VIII en de buitenwijk, op den 16, 17, 21, 22, 23 en 24 Maart; voor de gewichten voor fijne weging, in gebruik bij medi- cijnbereiders, goud- en zilversmeden, speciehandelaars, en verdere in goud en zilver handelende personen, voor wijk I, II, III, IV en V, op den 28, 29 en 30 Maart, VI, VII, VIII en de buitenwijk, op den 31 Maart en 4 cn 5 April, telken dage van des morgens 9 tot des namiddags 3 uren dat voorts gedurende den herijk in de gemeenten van den ijkkring buiten de standplaats, zitting binnen deze ge meente zal worden gehouden, op den 1, 2, 19 en 20 Mei, 9, 10, 29 en 30 Juni, 24 en 25 Juli, 11 en 12 Augustus van des morgens 9 tot des namiddags 3 uren, en wijders na den 24sten Augustus, iederen Woensdag en Zaterdag van 9 tot 1 uur. Tevens worden de belanghebbenden er op gewezen: a. dat zij verplicht zijn hunne maten en gewichten, be hoorlijk droog en schoon, bij den ijker, op voorschreven dagen, tot het ondergaan van den her-ijk te bezorgen; b. dat zij, die zulks verzuimen of daarin verhinderd worden, voormelde maten en gewichten vóór den lsten October nog aan den ijker op de daarvoor aangegeven dagen ter her-ijking moeten aanbiedenen c. dat, na het eindigen van den termijn van den her-ijk, het gebruiken of voorhanden hebben van maten en ge wichten, niet voorzien van de vereischte sternpelmerkeu, volgens art. 29 der bovenaangehaalde wet, verboden eu strafbaar is; en d. dat b\j het terugontvangen van de ter ijking aan geboden voorwerpen, zij zich dienen te overtuigen of die van het goed- of afkeuringsmerk zijn voorzien. Vervolgens wordt ter kennis van de belanghebbenden gebracht, dat volgens besluit van den Minister van Water staat, Handel en Nijverheid, van den 9den December 1881, de letter JR in den gewonen drukvorm, schuin gesteld, be stemd is tot goedkeuringsmerk zoowel bij den ijk als bij den her-ijk der maten en gewichten, en bij den ijk van gasmeters de Koninklijke kroon; terwijl het kantoor- merk voor de gemeente Leiden is het cijfer 7. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leiden, DE KANTER, Burgemeester. 24 December 1881. E. KIST, Secretaris. 3LEIBENI, 4 Februari. De uitslag der gisteren in het centraal maga zijn te Amsterdam gehouden aanbesteding van 4000 wollen dekens voor militairen, in twee perceelen, elk van 2000 stuks, is als volgt: P. Regout te Maastricht ƒ5.75 en 6.50 per deken; J. Scheltema Janszoon te Leiden 5.57 per deken voor beide perc.Jan Zuurdeeg Zoon te Leiden 5.47£ en 5.65 per deken; Yan Dooren te Tilburg 5.29 en 5.70 per deken; J. C. Zaalberg Zoon te Leiden 5.19 en 5.44 per deken; Gebroeders Yan "Wijk Co. te Leiden 4.22 per deken voor beide perceelen. Omtrent het jongste hofbal wordt aan de N. Gron. Crt. uit 's-Gravenhage geschreven: Yoor het eerst na jaren heeft dan Donderdag avond weder eens een hofbal of liever een thé dansant plaats gehad. Men kon dat in den omtrek van het paleis het best opmerken. Honderden rijtui gen - meestal prachtige equipages, in den rijkdom waarvan Den Haag, *t is bekend, haast met de groot ste hoofdsteden van Europa kan wedijveren, maar Deza Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. ook vele huurkoetsen op een sukkeldrafje - voer den de ruim 500 genoodigden aan, die zich in 's Konings salons in dienst van Terpsichora mochten verlustigen. De politie was niet voldoende om de orde bij het komen en gaan der invités te hand haven; eonigo huzareD, aan de voor-en achterzijde van het paieis, assisteerden de mannen van den heiligen Hermandad in die taak. De balzaal - de kleine - was prachtig; luister rijke bougies-verlichting, smaakvolle plantversie- ring en vooral de toegang, door een grotwerk tot de bijzaal, waar gelegenheid bestond zich verfris- schingen te verschaffen, ofschoon er niet, zooals vroeger, verschillende buffetten waren, wekte aller aandacht door de nieuwheid en schoonheid. De konink lijke kapel der grenadiers en jagers voerde een uitgezocht programma van de beste dansmuziek nit - het orkest was verborgen - en bij de kleur van rijke toiletten, waarin de dames de la cour vooral wedijverden, te midden van de schitterende uniformen der heeren genoodigden, had de zaal een waarlijk prachtig aanzien. Toch moet men zich niet voorstellen, dat een hot bal eene geanimeerde danspartij is. Hartstochte lijke dansers vinden er bevallige danseressen ge noog - maar geen bevredigend dansgenot. Een hofbal is alles - behalve een bal. 't Is eene tentoonstelling van vrouwelijke schoonheid en dames mode-artikelen - eene receptie van hoofd-officieren en andere autoriteiten - eene revue van gekostumeerde menschen, die zich vervelen en niet thuis gevoelen, een wedstrijd voor velen, vooral zeer voorname persoonlijkheden, om zich op den voorgrond te drin gen ten einde in het oog te vallen en door Z. M. te worden aangesproken. Maar zij, die dansen, zijn slechts zeer weinig in getal. Degenen, die niet tot het gevolg van den KoniDg, of tot do hofstaten be- hooren, wagen er zich zeer zelden aan, hun lust bot te vieren, vooral ook omdat het engageeren eener dame met zooveel moeielijkheden en omslag gepaard gaat. De meerderheid kijkt dus begeerig toe hoe de deftige heeren en dames dansen - en dat is voor velen ook nogal vreemd, wijl 't zoo bijzonder wild, buiten de gewone passen van do verschillende dansen en steeds als walsen is - en komen naar huis om te vertellen dat 't eenostij re receptie is geweest en zij onopgemerkt hebben ge staan of gezeten. Dat is een hofbal. En zoo was het ook ditmaal. De Koning, in kolonels-uniform der grenadiers, danste evenmin als de Koningin, die een lichtblauw satijnen kleed droeg en versierd was met het dia manten collier, haar bij haar huwelijk door de natie geschonken. Z. M. onderhield zich met verscheidene genoodigden en bleef met de Koningin tot halftwaalf in de zaal. Te 12 uren was alles afgeloopen. Of de genoodigden daarna het voordeel hobben gehad van heerlijke droomen? Wie weet! Ik heb echter vroeger gezegd- en dat herhaal ik - voor Den Haag zijn zulke hof bals, waarvan in het begin van Februari er nog een te wachten is, zeer voordeelig. Er schijnen ook ditmaal weder schatten te zijn besteed voor nieuwe toiletten. Mad. Stuttman in het Yoorhoat, mad. Jorphanion, mad. Gerst, de heer Hanau en hoe de groote leveranciers van damestoiletten verder mogen heeten, hebben de bandon vol gehad in don laatsten tijd, en dat is synoniem met de lade vol krijgen in de naaste of verwijderde toekomst. Een der dames werd geschat met 200 bloemen versierd te zijn. Menige nieuwe rok verscheen in de zaal en tal van uniformen droegen het stempel van pas onder het persijzer te zijn weggekomen. Er is dus geld verdiend door de Haagsche leveranciers. Het is zeker te bejammeren, dat er door dit bal ook geen ander voordeel is bereikt - nl. eene toe nadering tnsschen de leden van de koninklijke familie, PRIJS DER ADVERTENTIEN: Van 16 regels 1.05. Iedere regel meer 0.17£. Grootere letters naar plaatsruimte. Voor het incassee- ren baiten de stad wordt 0.10 berekend. speciaal tusschen den kroonprins en de koningin. Prinses Marie woonde de soiréo bij - maar zij was de eenige prinses. Yermoedelyk zon de prins van Oranje geen gevolg aan de uitnoodiging hebben gegeven, maar er waren twee zeer afdoende redenen, waarom hij niet. ten hove is verschenen: vooreerst omdat hij niet geïnviteerd werd; ten tweede omdat hij nog steeds ongesteld is, schoon niet bepaald bedlegerig. De ongunstige berichten omtrent zijn toestand blijven steeds aanhouden en dezer dagen werd zelfs openlijk verteld, dat de dikte van den prins onrustbarend begon te worden en hij daardoor in zijne bewegingen verhinderd werd. Mij is intus- scben nog gisteren door iemand, die dagelijks omgang heeft met personen uit de naaste omgeving van den prins, gezegd, dat al die geruchten ongegrond zijn. Gemeugd Nieuws. De jongste dochter van den keizer van Oostenrijk, de aartshertogin Marie Yalerie, is bijna 14 jarea. Twee jaren geleden mocht zij voor het eerst een tooneelstuk zien, verleden jaar voor het eerst eene opera. Dezer dagen beleefde de aartshertogin haar eerste bal. In de vertrekken der keizerin waren een dertigtal kinderen genoodigd van de aanzienlijksten uit den Oostenrijkschen adel, en de keizer die het feest bijwoonde, voelde zich, hoewel Z. M. sedert jaren niet meer danst, gedron gen aan eene quadrille der kinderen deel te nemen. Het bal mocht niet lang duren en de keizer en keizerin zorgden dat hunne kleine gasten niet huis waarts gingen voordat zij behoorlijk bekoeld waren. "Woensdag heeft te Charleroi (België) een verschrikkelijk ongeluk plaats gehad. Eeno mijn werkster, moeder van drie jonge kinderen, wonende op eene kamer boven eeno herborg, had zich, als gewoonlijk hare kinderen t'huis alleen latende, naar haar werk begeven. Omstreeks halfzes's namiddags ontwaarde een medebewoner in de gang rook, en bij onderzoek bleek dat die van onder de deur kwam vau de door bedoelde arbeidster bewoonde kamer. Dadelijk trapte hij do deur in, maar hij werd door den stikkenden rook gedwongen achteruit te gaan. Hij haalde terstond hulp en met eene ladder naar het venster der kamer opgeklommen en dat inge slagen hebbende, ontdekte men dat de geheole kamer in vlam stond. Nadat men door het blusschen van den brand eindelijk in de kamer geraakt was, vond mon de drie verkoolde lijkjes van de kinderen, waarvan het oudste haar jongste zusje nog in de armen geklemd hield, op den planken vloer. Het joDgetje vond men bij het raam, wat denken doet dat hij nog getracht heeft het te openen. De moeder die men met hot in brand staan harer woning had bekend gemaakt, was van haar werk toegesneld, de ladder opgevlogen, maar werd, op het vreeselijk schouwspel dat zich in hare kamer aan hare oogen vertoonde, dermate getroffen dat haar de kracht ontging en zij buiten kennis naar het hospitaal moest worden vervoerd. De oorzaak van de ramp is niet bekend. Aan de beurs te Berlijn verbreidde zich dezer dagen het gerucht, dat een beursspecu lant, als gevolg van do „krach", zich eon kogel door het hoofd had gejaagd. Algemeen had men medelijden met don ongolukkigen duivel en toen bekend werd dat hij met tienduizend mark gered was geweest, zeide een rijk bankier tot een vriend: „waarom is hij niet bij mij gekomen, dan had ik hem wel willen helpen." Gelukkig bleek het gerucht valsch te zijn; wel had do man tienduizend mark noodig, maar zich doodgeschoten had hij toch niet. Nauwelijks had de medelijdende bankier dit ver nomen, of hij snelde naar den vriend toe en verzocht dezen toch vooral niet aan den speculant te zeggen, dat hij de tienduizend mark had willen geven.

Leidsch Dagblad | 1882 | | pagina 1