LEIDSfJH DAGBLAD. N°. 6741. Maandag 6 Februari. A0. 1882 PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 8 maanden1-10. Franco per pest.L40. Afzonderlijke Nommers.0.05. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DEE ADVERTENTIESS Tan 16 regels 1.05. Iedere regel meer 0.17f. Grootere letters naar plaatsruimte. Voor het inca9see- ren buiten de stad wordt/0.10 berekend. Dit nommer bestaat uit DRIE BLADEN. Eerste Blad. Geen noodeloos gevaar. In de dagen van het bekende spoorwegongeluk nabij Rotterdam werd van alle zijden aangedrongen op verhooging der veiligheid van hot verkeer op onze spoorwegen, dat middel van vervoer bij uit nemendheid. Intusschen - wij vestigden er reeds toenmaals de aandacht op - het aantal spoorweg onheilen, althans die, welke ernstige gevolgen voor het reizend publiek na zich sleepen, is hier te landö, waar trouwens heelwat bedaarder wordt gereden dan gewoonlijk in het buitenland, het veelvuldig verkeer in aanmerking genomen, uiterst gering te noemen. Daarin is zeker voor een deel de roden te zoeken, dat dergelijke rampen spoedig in het vergeetboek geraken. RuitendieD, do belangrijke feiten op het gebied van wat men algemeene onheilen zou kun nen noemen, wisselen elkander te snel af, om ons tijd te gunnen heel lang bij één en hetzelfde geval stil te staan. Zoo is het tijdperk van de paniek der spoorwegongelukken vervangen door de periode van die der schouwburgbranden, en als de quaestie der schadevergoeding aan de slachtoffers der Rotter- damsche treinenbotsing met en benevens nu en dan een enkele mededeeling omtrent den loop van het gcrschtelijk onderzoek ons niet van tijd tot tijd aan dat oDgeval herinnerde, zouden waarschijnlijk nog weinigen er aan denken. Indien die onmiskenbare neiging tot vergeten aanleiding gaf tot verslapping, b. v. in het toe passen dor onder den indruk van het eerste oogen- blik beraamde middelen tot verhooging der veilig heid op onzo spoorwegen, en - om slechts diteene te noemen - de invoering van een verbeterden rem- toestel dientengevolge achterwege bleef - het zou zeer te betreuren zijn en wij hopen er dan ook het beste van. En toch, er doen zich inderdaad verschijnselen voor, die aan zulk een verslapping zouden doen denken. Of hoe te oordeel en over hot ook in ons blad vermelde, schier ongelooflijke feit, dat een spoorwegbeambte, belast met de bewaking vaneen post eener spoorweglijn, als verdacht van misdrijf in heohtenis werd genomen, zonder dat de bestuur ders der betrokken spoorwegonderneming vooraf konden zorgen dat de post door oen ander daartoe gerechtigd persoon werd bewaakt? Indien er op dat onbewaakt punt een ernstig onheil was voorgeval len, de verantwoordelijkheid daarvan zou zijn neder- gekomen op de autoriteit, die last gaf tot de arrestatie zonder de zoo onmisbare voorzorgs maatregelen. Het mag voor het reizend publiek dan ook een groote geruststelling heeten dat de minister van justitie, door zijn ambtgenoot van waterstaat enz. op dat onrustbarende feit opmerkzaam gemaakt, do procureurs-generaal bij de hoven heeft verzocht te willen bevorderen dat bij eventueele arrestatie van spoorwegbeambten zooveel mogelijk (waarom niot liever: steeds?) in overleg worde gehandeld met de betrokken spoorwegonderneming of met den be ambte, die tor plaatse, waar de aanhouding moet geschieden, de onderneming vertegenwoordigt, op dat tijdig in den dienst van den aangehoudene kan worden voorzien. De zaak is, dank zij dien loffebjken maatregel, daarmee voor het vervolg in orde, en wij zouden haar dan ook ongetwijfeld buiten bespreking hebben gelaten, ware het niet dat juist dezer dagen onze aandacht ware gevestigd op een ander feit dat evenmin getuigt van groote zorg bij de autoriteit, wie dat aangaat, voor de veiligheid van het spoor wegverkeer. Wij bedoelen de zaak tegen den dief van het station der Hollandsche Spoorwegmaat schappij te Delft, thans ook in appel voor het ge rechtshof te 's-Gravenhage behandeld. Genoemde chef weigerde in Augustus jl. het ver voer langs den spoorweg naar Utrecht vanwege het rijk van oen hoeveelheid van 20,000 stuks patronen, inhoudende 85 kilogram buskruit, behoorlijk gepakt - dat was dan in allo geval ook maar zaak - in 16 kisten mot het opschrift patronen. Die weigering was gegrond op het voorschrift der spoorwegwet, waarbij wordt bepaald dat geen meerdere hoeveel heid dan 25 kilogram buskruit mag worden verzonden. Door de rechtbank te 's-Gravenhage, waarvoor do stationschef wegeDs zijn weigering werd vervolgd, werd hij in het gelijk gesteld en van rechtsvervol ging ontslagen, doch in appel veroordeeld tot f 1 boete. Afgescheiden van de eindbeslissing in deze zaak, vragen wij of het te verdedigen is, dat vanwege het rijk een poging wordt gedaan om, onder welken vorm dan ook, een door do spoorwegwet natuurlijk op goede gronden verboden hoeveelheid buskruit met dat middel van vervoer te doen verzenden. Met dat middel van vervoer - wij herhalen het. Niet alleen toch dat de vuurhaard der locomotief, vooral bij een altijd mogelijke botsing, zoo licht aanleiding geeft tot ontploffing, maar het vervoer - ijz het dan ook uitsluitend met een goederentrein - langs een lijn met zoo druk verkeer, waar herhaalde lijk treinen elkander passeeren, waar bij het ïn- en uitladen, bij het in ontvangst nemen en afleveren, hoe snel oek bewerkstelligd, zich ondanks de grootste voorzorg zoo menige aanleiding tot ontbranding kan voordoen - dat vervoer, ook van buskruit in den vorm van zoogenaamde metaalpatronen, blijft altijd hoogst gevaarlijk. Of zou „het rijk", door wien dan ook hier vertegenwoordigd, van oordeel zijn dat passagiers of beambten er genoegen mee zouden nemen, gedood of verminkt te worden, als het dan maar geschiedde door een ontploffing niet van onbe werkt buskruit, maar van raetaalpatronon Reeds hot gewone spoorwegvervoer levert zooveel kansen van gevaar op, dat dio waarlijk niet be hoeven vermeerderd te worden, vooral niet vanwege het rijk of eenige autoriteit, van wie men veeleer bevordering van veiligheid, orde en algemeen welzijn mag verwachten. LEISEN, 4 Februari. Bij de onlangs gehouden openbare verhuring van het Raamland onder de gemeente Zoeterwoude bij opbod en afslag met de verplichting het land over eenkomstig de gegeven voorschriften in orde te doen brengen, is de huur afgemijnd op een bedrag van f 1920, voor den tijd van zes jaren en alzoo voor f 320 per jaar, ten gevolge van welken on- gunstigen uitslag door B. en Ws. werd besloten de huur niet te gunnen, zoodat thans eene nadere beslissing in deze zal moeten worden genomen. Door de commissie van fabricage is voorgesteld om, terugkomend op het raadsbesluit van 8 Dec. jl., de tot verbetering van het land benoodigde werken van gemeentewege te doen uitvoeren, daarmede met 1 November a. s. een aanvang te maken, in middels het grasgewas tot dien tijd in het openbaar to verhuren, voor het jaar 1883 na afloop van het werk het Raamland te verhuren om te worden gehooid en daarna, aan te vangen met 1 Januari 1884, voor den tijd van zes jaren als weiland. B. en Ws., zich met dit voorstel vereenigende, geven den gemeenteraad in overweging dienovereenkomstig to besluiten. In dat geval zal te zijnor tijd een voorstel worden ingediend tot aanwijzing op de begrooting dienst 1882 van de voor de bovenbe doelde werken benoodigde gelden, blijkens de vorige betrekkelijke stukken geraamd op ongeveer f 2000. "Wij achten het niet overbodig hot kunst minnend publiek aan te sporen de Duitsche opera voorstelling van Maandag a. s. toch vooral bij te wonen. Bij geene genoegzame opkomst toch zullen we hier van meerdere opera-voorstellingen vorstoken blijven, door de vele inkomsten daaraan verbonden. Gedurende het vierde kwartaal van 1881 werden aan het postkantoor alhier bezorgd de vol gende voor het buitenland bestemde brieven, die door onbekendhoid der geadresseerden niet besteld konden worden: België: Straatman, J. Doornik, Brussel. Duitsch- landbaron Knobelsdorf, Hannover. EngelandMad. H. Levy, LondenH. T. Stedman, Northinch. Frank rijk: C. W. "Wijsman, Bordeaux; S. N. Anslijn, H. De Jong, Mad. Bouvet, F. M. Wensen, Parijs. Gedurende deze week zijn dagelijks in het Werkhuis alhier opgenomen van 5774 volwassen personen en van 912 kinderen. Onder de vorige benoemingen vermeldden wij die van den voormaligen bootsman op de „Koning der Nederlanden", G. Keyzer. Diens kloek gedrag bij de schipbreuk werd algemeen geroemd en in Indië werd hem een aanzienlijk geschenk in geld aangeboden, dat door particulieren was inge zameld. De Indische „Polichinel" wendde zich, maar ditmaal in een ernstig artikel, in een open ver zoekschrift tot den Koning om Keyzer het ridder kruis te geven, dat hij zoo ton vollo verdiend had. Zeker zal het, in Indië vooral, algemeen worden toegejuicht dat hem die onderscheiding ten deel viel. Nader wordt vernomen dat op het paleis in het Noordeinde te 's-Hage geen postkantoor geves tigd zal worden. Alleen zal een ambtenaar der telegraphïe daar werkzaam zijn gedurende den tijd dat do Koning daar ter stede vertoeft. In No. 34 van de „Haagscbe Penkrassen" be spreekt de heer J. A. De Bergh do verplaatsing van de asch- en vuilnisstaal te Seheveningen, de Cr9mer-bank, het plaatsen van aanwijspalen in do Schevening8cbe boscbjes, het kwartier-„Duinweide" en de tolqaaestie. Een reproductie van een inter nationalen tijdwijzer, behoorende bij No. 1 van den jaargang 1882 der „Telegraafgids", is bij dit nommer der „Penkrassen" als illustratie gevoegd. De directie van het Panorama-Mesdag, in de Zeestraat te 's-Hage, zal in de 50 meter lange gang, die daarheen leidt en zich zoo geheel voor zulk een doel leent, een vaste tentoonstelling van schil derijen en aquarellen inrichten. Nederlandsche zoowel als vreemde kunstenaars kunnen hunne werken inzenden. Voor de bezoekers van het Pano rama zal deze tentoonstelling van 200 a 250 kunst werken gratis ter bezichtiging zijn. Naar het Yad. verneemt, heeft de heer F. N. Stoel Jr. te 's-Hage aan den gemeenteraad aldaar een adres ingezonden, waarin hij, naar aanleiding van de mislukte pqblieke inschrijving van 1 dezer, aanbiedt het Gemeentebadhnis en aanhoorigheden ondershands te koopen. Genoemd adres zal waar schijnlijk Dinsdag a. s. in de gemeenteraadszitting worden behandeld. In verband met het plan tot het doen bouwen te Breda van een groote cellulaire gevangenis, hebben de inspecteur, de referendaris en de ingenieur- architect over de gevangenissen deze week het daarvoor aangewezen terrein opgenomen. Men wil weten dat het voornemen bestaat ook daar ter plaatse een nieuw gebouw voor de rechtbank te stichten. Z. M. heeft benoemd hij het wapen der cava lerie, tot lsten luitenant, bij het lste regiment huzaren, den 2don luitenant jhr. H. W. Bureel De Mauregnault, van het corps; bij het 3de regiment huzaren, den 2den luitenant W. A. P. F. L. Vau Exter, van het corps.

Leidsch Dagblad | 1882 | | pagina 1