zullen ook 49 Februari van dit jaar het Voorhout als middelpunt hebben. Men is er reeds begonnen met het maken van een muziektempel. Te Scheveningen is in alle stratenaan de Ti88chersberolking door den omroeper in her innering gebracht, dat jongens beneden den leeftijd van twaalf jaar niet mogen varen. Volgens de „Rott. Crt." loopen er te Rotterdam zeer ernstige geruchten omtrent een drietal plotselinge sterfgevallen welke daar hebben plaats gehad in den nacht van 20 op 21 Jan. Met het oog op de ongelukken, die zich Tan tjjd tot tijd op tramweglijnen voordoen, is een Teiligheidstoestel uitgevonden, waarmee de heer Guichard, directeur der Rottordamsche Tramweg- Maatschappij, dezer dagen eene naar men meldt welgeslaagde, proef heeft genomen. Bedoelde toe stel, die OBder don tramwagen bevestigd wordt, bestaat uit eene aaneenschakeling van stalen ban den, waardoor alle voorwerpen, welke zich op de rails bevinden, worden verwijderd en het bijna onmo gelijk geworden is tusschen of onder de raderen be klemd te worden. Men weet waarde ontvanger der regis tratie van Meppel, die zioh verwijderd heeft, zich bevindt. Het tekort dat hij in de kas had achter gelaten, is door zijne familie aangezuiverd. - By de Ontvang- en Betaalkas te Amsterdam is sedert een paar dagen een kassiersknecht verdwenen met ongeveer f 800 by zich. Men veronderstelt dat de man to water is geraakt. De echtgenoote van den huisschilder W. te 's-Bosch is gistermorgen aan de Maandag ochtend bekomen brandwonden bezweken. Het kindje, tot welks redding de moeder haar loven waagde, waarbij zij nu ook het slachtoffer harer moederliefde is geworden, verkeert in betrekkelijk gunstigen toestand, zoodat men hoopt het in het leven te behouden. In het hotel Drouot te Parijs werd een groote verzameling handschriften verkocht (o. a. het testament van Voltaire voor 5000 ffs.) Voor rekening van Z. M. onzen Koning werden, zegt de Temps", gekocht drie brieven van Gentz, van groot belang voor de geschiedenis van 1805, voor 3050 frs., en 34 brieven van de hertogin van Civrac, staatsdame va* de dochters van Lodewijk XV, voor 1500 frs. Het hof van Brussel heeft iuhetproces Van Beers-Salvay, Van Beers niet ontvankelijk ver klaard in zijn eisch en hem tot de kosten veroordeeld. Twee Duitsche ambtenaren te Dort mund hadden onlangs 2*/2 mark gevonden on daarvan aaagifte gedaan. Overeenkomstig de wet hadden de plaatselijke overheden daarop bij verschillende advertentiën enz. getracht den eigenaar van het gevondene op te sporeD, maar dat was niet gelukt. De vinderB werden nu dezer dagen zeer onaange naam verrast door de mededeeliug, dat zij 97 mark advertentiokosten en 7.92 mark verdere kosten hadden te voldoen. Zy hebben zich tot de hoogere autoriteiten gewend met het verzoek, hen van die verplichting te ontslaan, on verklaard daarentegen gaarne afstand van hun recht op het gevondene 4e doen. Te Würzburg is het gebruik ingevoerd dat de ambtenaar van den Burgerlijken Stand bij aangiften van geboorten den vader een populair gesteld geschrift ter hand stelt, inhoudende voor schriften omtrent de verzorging van kinderen in het eerste levensjaar. Een professor aan de universiteit te Melbourne is tot 50 pd. st. boete veroordeeld, om dat hij een collega een leugenaar genoemd had, en de collega heeft eene maand gevangenisstraf ge kregen, omdat hy daarop geantwoord had met een slag, die den beleediger ter aarde wierp. Een pachter in het Engelsche graaf schap Herefordshire, die zijn eigen paard zoolang mot de zweep geslagen had tot het op de plaats dood bleef, werd dezer dagen tot 40 shillings boete veroordeeld. Aan den grysaard, die onlangs, naar wij meldden, een anderen grysaard in het werk huis te Devize, in Engeland, had omgebracht door hem verraderlijk een gloeienden pook achter het oor te leggen, is Maandag de doodstraf voltrokken. Men herinnert zich dat de geheele twist tusschen de beide zeventigjarigen liep over eene plaats bij het vuur. Bij het ongeluk te Saint-Pierre-les-Calais heeft men gelukkig slechts 12 slachtoffers, geen 27, te betreuren. Daarvan waren 8 kinderen diode school nog niet hadden verlaten. Daar ook oen tweede waterreservoir dreigde in te zakken, heeft men dat geleegd; dien8volgens zal Calais acht dagen zonder water zijn. Het schip „Milton", gaande van Shields naar San-Francisco, is op zee verbrand. Zeven man werden gerod, de rest der bemanning kwam om. Vignaux en Slosson h ebben hun derden biljart-strijd begonnen, 3000 punten in 5 avonden om 10,000 fr. Mon weet dat Yignanx den Amerikaan reeds tweemaal overwon. Slosson maakte eergister avond 600 punten, waarvan 324 achterelkaar. Yignaux maakte slechts 340 punten. INGEZONDEN. Geachte Heer Redacteur Beleefd verzoek ik UEd. het onderstaande in Uwe courant te plaatsen: De tram, die Maandag jl. te 8.20 voorin, ongeveer te Rynsburg aankwam, stelde zich, na eenige oogen- blikken toevens, in beweging om naar Leiden te vertrekken, zonder eerst ons, die in de wachtkamer zijne aankomst verboiddeD, op te nemen. Hoe dit kwam? Heel eenvoudig doordien het personeel van den tram zich niet de moeite getroostte om te zien of er reizigers waren en deze behoorlijk te waar schuwen. Gelakkig kwam een onzer op het idéé om zich, door even buiten te gaan zien, te vergewissen of de verwachte nog niet in aantocht was. Juist op dit oogenblik reed hy voorbij. Toen moest den machinist door teekens worden kenbaar gemaakt, dat wy lust hadden om het tochtje mede te doen, waarop weldra gelegenheid werd gegeven tot instappen. Nu vind ik het oen eenigszins dwaas geval dat wij, die omstreeks een kwartier in de wachtkamer gewacht hadden, nu nog den tram moesten naloopen ten einde daarin plaats te bekomen. Zou het niet ze8r wenschelijk zyn, dat men het niet langer aan het bloote toeval overliet om den personen in de wachtkamer te ontdokken dat de tram daar is? Me dunkt van ja. Moge het daarom als gewoonte worden aangenomen dat zij, die zich in de wachtkamer bevinden, in konnis worden gesteld van de aanwezigheid van den tram, opdat men geen gevaar loopo om, door te wachten op de daarvoor bestemde plaats, daar leukweg achter gelaten te worden. U bereids dankzeggende, noem ik mij met de meeste hoogachting, Uw Dw. Dienaar Amst., 1 Febr. 1882. Oost. Mijnheer de Redacteur De bewoners van de Heerengracht en eeu ge deelte van den Nieuwen Rijn loopen tegenwoordig wederom, evenals andere jaren by vriezend weder, dagelijks het gevaar van ernstige ongelukken te krijgen. Gedeeltelijk op de kleine en gedeeltelijk op de groote steenen ligt nl. weer een ijsbaan, veroorzaakt door het afdruipsel van de natte dekens die langs die straten vervoerd worden. Zou het niet eindelijk tijd worden dat het den heeren dekonfabrikanten verboden word bij vriezend weder hunne dekens in do grachten te laten spoelen tenzij ze het spoor van de wagens behoorlijk met zand lieten bestrooien, zoodat er geene gevaren door konden ontstaan? Met de opname dezer regels zult u zeer verplichten Leiden, Uw dienstw. Dr. 1 Februari 1882. X. BTJITEDÏLAPÏXK Fronki'ijk. De Parijsche caricatuur-teekenaar André Gill is als hersteld uit het „maison de santé", waarin hij verpleegd werd, ontslagen en weder ijverig aan het werk. Uit Cairo wordt van gisteren gemeld: Arabi- bey is den president der Kamer van Notabeleneen bezoek gaan brengen en heeft hem verzocht do aanneming van het tegenontwerp der Kamer te steunen. Men gelooft in de diplomatieke kringen dat de Kamer onder pressio van de militaire party staat, naar haren zin zal stemmen on aan den khedive verzoeken zal aan Cheriff-pacha zijn ont slag te geven. Men verwacht dat ontslag ter voor koming van een nieuwen opstand van het leger. Uit Oran: Eene Fransche colonne heeft, na een marsch van 125 kilometers in 3 dagen, een grooten strooptocht tegen de iu opstand zijnde stammen uitgevoerd en zich van 10,000 schapen en 600 kameelen meestergemaakt. De vijand verloor 90 man Gyrööt.-ISritaiiiiIë* De bladen melden dat de koningin tegen den 17den Maart in het jacht „Victoria and Albert" naar Cherbourg zal vertrekken en dat zy drie weken in Zwitserland blijven zal. In Mansion House had gisteren eene invloed rijke vergadering plaats, onder voorzitterschap van den lord-mayor, om op te komen tegen de belee- digingen en vervolging den Joden in Rnsland aan gedaan. Verscheidene pairs en leden van het Lager huis verklaarden dat die vervolging een hoon is voor de beschaving, en zy gaven als hun gevoelen te kennen dat de Russische wetten ten aanzien der Joden van dien aard zyn, dat zy het Land in minachting brengen by de Christelijke bevolking en de Joden blootstellen aan de uitbarsting der hartstochten van eene dweepzieke en domme menigte. Eene resolutie in dien zin is overgebracht aan den heer Gladstone en lord Granville. Oosteïir.-Houg. Monarchie. In de zitting der commissie van de Hongaarsche delegatie werd gisteren beraadslaagd ovor de wijze hoe het aangevraagde krediet te dekken. Aan de beraadslaging werd deelgenomen door don minister van financiën en verscheidene anderen, waaronder graaf AndrasBy. In de commissie der Hongaarsche delegatie heeft de heer Andrassy de aanvallen tegen de be- zettingspolitiek beantwoord. .Voor die staatkunde, zeide hy, nam hy al de verantwoordelijkheid op zich. Hy voegde er bij dat hij, in de delegatie het woord voerende over den opstand, slechts in ge sloten kring spreekt en niet in het openbaar. De bezetting, met het oog op de verhonding tot Mon tenegro en Servië, is alleszins gerechtvaardigd. De houding der Tnrksche troepen iu Novibazar is van dien aard, dat er niets aan te merken valt op het gedrag der Tarksche regeering. Spreker deelde voorts volkomen de meening van den minister Kalnoky aangaande de houding van Rusland en de betrek kingen met naburige Staten. Ten slotte gaf hij te kennen dat do rogeering zijn volledig vertrouwen heeft. - Aan het einde der zitting heeft de rijks minister van financiën verklaard dat do laatste be richten omtrent den opstand geruststellender luiden. Officieel wordt gemeld dat een groot commando onder den overste Hotze, uit Sarajevo afgezonden, den 29sten Jan. oen kort gevecht heeft goh ad tegen 100 opstandelingen, die naar Dombrogalje zijn terug geweken. Het gros der opstandelingen is naar Krebeljina teruggetrokken. Bij het gevocht zijn twee kapiteins zwaar gewond, een man gesneuveld en een gekwest. Do opstandelingen verloren 5 man. Hotze manoeuvreert thans in vereeniging met het garnizoen van Tancas. Den 28sten heeft er eene botsing plaats gehad tnsschen Pandoeren aifcZIebeg en roovers, welke laatsten na een gevecht van eenige uren naar de hoogere bergstreken werden verdreven. Hierbij werd een Crivoscier gedood en een gewond. Rusland. Volgons nit Irkutsk dato 20 Januari ontvangen berichten is luitenant Danhauer aldaar mot 9 ma trozen aangekomen, waarmede hij zich eerstdaags naar de noordkust tusschen de uitmondingen va* de Kolyma en Olenok begeeft, om nasporingon naar de „Lang" on zijne mannen te doen. Het Regeeringsblad bevat een keizerlijk be sluit, waarbij de minister van financiën wordt ge machtigd om ten allen tijde, zonder bijzondere goedkeuring des keizers, rijksschatkist-obligatiën op korten termijn uit te geven, echter met dien ver stande dat deze sommen inclusief de nog niet inge trokken obligatiëa die vroeger werden uitgegeven nimmer het cijfer van 50 millioen mogen overschrij den en dat bij elke uitgifte aan den keizer daarvan mededeeling wordt gedaan. Do bladen berichten dat het winterkoren in de gouvernementen Charkow, Poltawa en Kiow geheel vernield is en dat men daardoor in het voorjaar ge noodzaakt zal zijn opnieuw te zaaien. Uit St.-Petersburg wordt geseind dat 600 visschers van Astrakan aan de monding der Wolga verongelukt zijn ten gevolge van ijsbraak. WEENEN, 1 Februari. De begrotingscommissie der Rijksraaddelegatie heeft, na uitvoerige beant woording van verscheidene aanvragen der delegatiën, de kredieten goedgekeurd, welke door do gemeen schappelijke regeering gevraagd waren. Volgens mede deeling van den minister van oorlog is do opstand

Leidsch Dagblad | 1882 | | pagina 2