LEIDSCH DAGBLAD. K°. 6738. Donderdag Februari. A0. 1882. PRIJS DEZER COURANT: Tear leiden per 8 maanden1.10. Franco per posL1.40. AfeoaderLüke Nommers... 0.05. Deza Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PBIJS DER ABVERTENTIEJf: Tan 16 regels 1.08. Iedere regel meer 0.17$. Grootere lettere naar plaatsraimte. Voor het incasseo- ren boiten de stad wordt 0.10 berekend. Bij dit nommer van het Leidsch Dagblad behoort voor de inteekenaren daarop het •fficiëel Verslag der Handelingen van den Gemeenteraad: zitting van Donderdag 2ö Januari, bladz. 79. 8ÏADS-BEBIOHTE.V. Loting voor dc Nationale Militie. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN, Gezien het besluit van den heer Commissaris des Konings in dezD provincie, van den 19den Januari 1882, A n°. 101 (2de afd.}, Provinciaal blad n°. 6, houdende, regeling van de loting voor de Nationale Militie', Gelet op de bepalingen der Wet van den lOden Augus tus 181; 1 {Staatsblad n°. 72), alsook op die van Zijner Majesteils besluit van den 8sten Mei 18G2 {Slaat-sbkidn0.46); Doen ie weten: dat de Loting der in het vorig jaar binnen deze gemeente voor de Nationale Militie ingeschre venen, en alzoo voor lien die geboren zijn in het jaar 1862^ zal geschieden in een der vertrekken van het Raadhuis, op Dinsdag, Woensdag eu Donderdag den 14den, 15den en 16den Februari a. s., telkens des morgens te halftien; dat de;e Loling in eene alphabetische volgorde der narnen van de ingeschrevenen zal plaats hebben, en wel: op Dinsdag den 14den Februari 1882, voor de ingeschrevenen, wier familienaam begint met de letter A tot en rnet de letter G, op 'rl'otnsdag den 15den Februari 1882, voor d-j ingeschrevenen, wier familienaam begint met de letter 11 lot en met de lettjr P, en op Donderdag den 16den Februari 1882, voor d ingeschrevenen, wier familienaam begint met de letter R tot en met de letter Z. Voorts, dal bij art. 53 der Wet is bepaald, dat voor den ingeschrevene, die niet is opgekomen, het nommer kan ge trokken worden door zijn vader, moeder of voogd, terwijl, Ï6 ook deze niet opgekomen, alsdan het trekken geschiedt door dcu Burgemeester of het lid van den Raad der ge meente. tar de loteling is ingeschreven; dat ingevolge art. 34 de opgekomen ingeschrevene, da delijk na bet (rekken van zijn nommer, de redenen van vrijstelling opgeeft, die hij meent te hebben. Het opgeven van deze redenen kan door zijn vader, moeder of voogd geschieden, zoo deze tegenwoordig en de ingeschrevene niet opgekomen is. Wijders, dat tot het opmaken der getuigschriften, ver meld bij art. 53, tot het bekomen van vrijstelling wegens broeder» lienst of op grond van te zijn eenige wettige zcon (welke getuigschriften worden afgegeven op de getuigenis van twee bij den Burgemeester bekende en te goeder naam en faam staande ingezetenen, die zich ieder voor de waarheid van het daarbij verklaarde, door mede-onder- teekemrig, verantwoordelijk stellen), de gelegenheid be staat ter Secretarie dezer gemeente, op Dinsdag den 2lsten en Vrijdag den 24sten Februari aanstaande, van des voor middag-, neg en tot des namiddags drie uren. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leiden. DE KANTER, Burgemeester. 1 Februari 1882. E. KIST, Secretaris. DE BURGEMEESTER der Gemeente LEIDEN; Ontvangen hebbsnde den Staat N°. 75, aanwijzende de uit komsten der meting en schatting van gebouwde en ongebouwde eigendommen, bedoeld in de artt. 15, 28 en 43 der wet van den 26sten Mei 1870 (Staatsblad n°. 82), betrekkelijk de grondbe lasting Brengt ter kennis van belanghebbenden, dat die opgave ge durende dertig dagen ter Secretarie dezer gemeente is nedergelcgd. Leiden, De Burgemeester voornoemd, 1 Februari 18S2. DE KANTER. LSIBEN) 1 Februari. Naar men verneemt, heeft dr. J. Offerhaus, pred. te Eolde, de op hem uitgebrachte benoeming tot kerkelijk hoogleeraar aan de universiteit alhier, ter vervanging van dr. Acqnoy, aangenomen. Er bestaat gelegenheid tot verzending der correspondentie naar Noord-Amerika door middel van het stoomschip „P. Caland", waarvan de laatste belichting aan het postkantoor te Rotterdam is bepaald op Zaterdag den 4den Februari a. e., des middags te 12 aren. Ten postkantore alhier moeten de brieven enz. dus uiterlijk 's morgens om 7 uren bezorgd zijn. Een welgemeend opwekkend woord is dezer dagen verschenen. De heer A. E. Yan Kempen beveelt in eert bij den heer Martinus Nijhoff uitgegeven brochure de oprichting van een Nederlandsch pen sioenfonds voor werklieden aan. Uit hot hart spreekt de industrieel tot zijne mede- industrieelen, om hen uit te noodigon, met toewijding het dool te helpen bevorderen, dat beoogd werd door de vereeniging tot bevordering van fabriek-en hand- worksnijverheid in Nederland, toen deze met een drie tal andore vereenigingen eene commissie in het leven riep tot onderzoek van de vraag, hoe een algemeen pensioenfonds in ons land zou kunnen tot stand gebracht worden. De schrijver vraagt de hulp der belanghebbenden voor de bereiking van dat doelhulp en steun door medewerking en door bjjdragon. Hij wijst er op dat deze quaestie ook bij de werklieden allerwege aan de orde is, en hij toont aan, dat de werkgevers niet minder dan de werklieden zei ven belangheb benden zijn. Hij doet opmerken, dat do werkman uit eigen middelen dat doel onmogelijk kan bereiken en hij rekent daarom op don steun van de industrieelen, die beseffen dat een werkzaam en goedbesteed leven recht geeft op een ouderdom vrij van gebrek, zoo mogelijk vrij van drukkende zorgen. Yan harte hopen ook wij, dat zijne opwekking weer klank moge vinden bij hen, die de middelen bezittoD, het ontworpen plan te doen slagen. Reeds te laüg doet de verwezenlijking daarvan zich wachten, en daarom juichen ook wij hot zeer toe, dat doze warme aanbe voling van een onzer meest geachte industrieelen boven velen bevoegd tot oordeelen, het door hem gewenscht gevolg moge hebben. In de „Staatscourant" vau de Transvaal wordt mcdogedecld, dat do regeering besloten heeft tot toelating van mr. S. G. Jorissen en mr. Tobias als advocaten en procureurs op grond van den graad van meestor in do rechten, door hen in Holland verkregen, en dat omtrent die toelating voortaan de volgende regelen zullen gelden: Allo doctoren in de rechtsgeleerdheid, als zoo danig toegelaten in Nederland, zullen na beoordeeling en ia-orde-bevinding hunner documenten door de rechtsgeleerde commissie, door de hoven der Re publiek moeten toegelaten worden als advocaten en procureurs. Rechtsgeleerde gegradueerden, toegelaten in den Oranje-Yrijstaat, de Kaapkolonie, Natal, zullen voorioopig nog niot geadmitteerd worden, maar de regeering zal de noodige stappen doen om van de regeering dier landen wederkeerig de toelating van de in de Transvaal geadmitteerden te verwerven. In de gisternamiddag te Rotterdam gehouden vergadering van belangstellenden in de opera werd door do finantiëele commissie het plan voorgelegd om f 120,000 bijeen te broDgen, waardoor 75 Hoogduitsche en 15 Fransche voorstellingen in het volgend seizoen zouden worden verzekerd. Daartegen rezen tal van bezwaren. Eindelijk werd op voorstel van den heer Hoboken besloten een commissie van zeven loden te benoemen, ten einde nadere plannen te beramen om de directie voor een eventueel tekort te garandeeren. Do gemeenteraad van Den Haag heeft gisteren zonder belangrijke oppositie en na betrekkelijk korte discussie - slechts 10 leden stemden tegen - het voorstel van B. en Ws. aangenomen om een nieuwe 12 meter breede straat aan te leggen, loopende van het Kerkplein naast het postkantoor door de te verbreeden Prinsestraat naar den Hoogewal. Het denkbeeld werd aanbevolen om in de aan te vragen onteigening voor dit werk ter verbetering van de communicatie, ook het hoekhuis aan de gevaarlijke brug der Yeenkade en Yeenlaan te begrijpen. Door het sloopen van dat huis en het afronden van dien heek zou de afrit van die brug veel verbeteren en het nieuwe plan in vele opzichten afdoende worden. Het stoomschip „Zuid-Holland", van Rotterdam naar Java, vertrok Maandag-middag van Suez; de „Utrecht", van Rotterdam naar Java, arriveerde gisterochtend te Southampton. De minister van oorlog brengt ter kennis van belanghebbenden, dat tegen den 4den April e. k. weder pupillen op de Pupillenschool teNieu- worsluis zullen worden geplaatst. Z. M. heeft aan den met verlof hier te lande aanwezigen kolonel der infanterie van het leger in Ned.-Indië L. De Paauw, op verzoek, met 1°. Febr. 1882, eervol ontslag verleend uit den militai ren dienst, met toekenning van pensioen. Gemengd Nieuwe. Door het kantongerecht alhier zijn heden de volgende uitspraken in strafzaken gedaan W. Q. te Bleiswijk, wegens het te Leiden rijden met een bespannon voertuig op de klinkerstraat, veroor deeld tot f 3 boete of 1 d. gev. F. S. te Leiderdorp, wegens idem, ontslagon van rechtsvervolging. A. Y. te Yoorachoten, wegens idem, veroordeeld tot 3 of 1 d. gov. F. S. te Katwijk, wegens te Katwijk 15-maal een stoomboot personen te doen opnemen of afzetten niet ter plaatse door Burgemeester en "Wethouders daartoe uitdrukkelijk aangewezen, vrij gesproken. C. L. D. te Leiden, wegens zich in staat van dronkenschap bevinden op het station van een spoor weg, tot 10 of 1 d. gev. G. D. v. d. B. te Leiden, wegens idem, tot f 3 of 1 d. gov. Aan een aantal bijzonder geschikte milicien-korporaals van het reg. grenadiers en jagers is een verlof van twee maanden met behoud van soldij toegekend, en aan oen aantal miliciens, die, na een maand onder de wapenen te zijn ge weest, reeds aan de bataljonsoefeningen deelnamen, een gewoon verlof van drie maanden. Gisteravond te ongeveer kwart over vijven is een felle brand uitgebroken in een vlas pakhuis van de firma Dntilh Co., in do Herde- rinnestraat te Rotterdam, welke zich aanvankelijk ernstig liet aanzien, doch zich alleen tot het ge noemde pakhuis heeft bepaald; evenwel hebben de daarnevens staande pakhuizen mede door vuur en water schade geleden. Te ongeveer tien uren was de brand gebluscht. In de afgeloopen week hoeft te Kralin gen een treurig ongeval plaats gehad. Het 16-jarig dienstmeisje T. R. van den heer L. in de Hoflaan, had zich in haren dienst schnldig gemaakt aan diefstal van eenig geld. Daar tegen haar proces verbaal werd opgemaakt, is zij een paar dagen daarna, ten gevolge van de vrees voor rechtsver volging, plotseling overleden. Guiteau heeft een breedvoerig manifest aan het Amerikaansche volk openbaar gemaakt,, waarin hij om geld vraagt, ten einde de tegen hem gedane uitspraak verder te betwisten. - De rechter Corkhill moet gezogd hebben dat de gronden, waarop zijn advocaat cassatie van het arrest en eene nieuwe behandeling der zaak gevraagd heeft, zwak zjjn. Men verwacht dat Guiteau den 30sten Juni zal worden opgehangen. Volgens een telegram uit Nieuw-York kan een storm, vergezeld van regen en sneeuw, tus8chen heden en morgen de Noord-Britsche en Noordsche kusten bereiken. Een heviger storm kan daar twee dagen later verwacht worden. Te St.-Pierre-lez-Calais is Maandag avond een van de reservoirs der waterleiding van Galais, 15 meters hoog en 500,000 liters water inhoudende, ingestort, drie huizen, waaronder eene school, overstelpende. De redding was zeer moeie- lijk en volgens de laatste berichten telde men tot dusver 27 omgekomenen. Te Antwerpen loopt het gerucht dat Vaughan te Bremen is gearresteerd. Uit Bremen ontving de rechter van instructie te Antwerpen een brief van een hooggeplaatst persoon betreffende de zaak-Yaughan. De brief is dadelijk gezonden aan den rechter van instructie te Brussel.

Leidsch Dagblad | 1882 | | pagina 1