Gemengd Nieuws. Op ongeveer een uur afstands vanKat- i wijk aan Zee is gistermiddag de aldaar woonachtige 23-jarige Pieter Az. De Jong, door een toeval getroffen (waaraan hij meer lijdende was, sedert hij driejaar geleden uit den mast van een schip viel), overboord gevallen en verdronken. "Wel sprong een kameraad, om diens middel voorzien van een touw, dat door de overige bemanning werd vastgehouden, hem spoe dig na, dooh toen hij den ongelukkige bijna genaderd was, verdween deze in de diepte, zoodat er van redden geen sprake meer kon zijn. Naar den vasten wal terugkeerende, kon men zijn vrouw en twee kindertjes slechts de treurige tijding brengen dat zij hnn man en vader niet meer zouden zien terug- keeren. Het ongeluk had plaats op de bom „de Goede Verwachting", waarvan de omgekomene schipper was. Te Katwijk aan Zee zijn gisteren 14 schuiten aangekomen, welke besomden van f 100 tot f 180 in 5 tot 8 dagen. Schipper Jb. Schaap, reeder Meerburg, kwam van de visscberij met ver lies aan een wrak van anderhalf vischnet met toebe- hooren. Er werd besteed voor tarbot f 4 a f 10, groote tong f 0.40 a f 0.60, klein soort tong f 0.15 a f 0.25 e* levende bunschol f 0.60 a f 0.75 per stuk; voor lovende kleine schol f 8 a f 10 en voor rogge f 4 a f 5 per mand. Luidens het Haagsche Dagblad werd dezer dagen een heer, met zijn hond des avonds de Laan van Nieuw-Oosteinde passeorende, door een man aangesproken, die hem om een sigaar verzocht. De heer wilde juist aan dat verzoek voldoen, toen zijn hond plotseling den ander naar de keel vloog, maar tegelgkertijd van den aangevallene een mes steek in den hals ontving. Uit dezen zoo snel toe- gebrachten steek meent men het vermoeden te moeten putten, dat de sigarenliefhebber een open mes in de hand hield, toen hij zich tot den heer wendde, en de hond, dit bemerkende, wellicht zijn baas het leven gered heeft. Bij het springen op het voorbalkon van een Haagschen tramwagen had een brievenbesteller in de Javastraat het ongeluk te vallen. Hij had de tegenwoordigheid van geest om zijn been terug te trekken; zijn pink werd echter van de hand gescheiden. - Een man, werkzaam aan het leggen van een riool in de Twenthstraat aldaar, viel erin een put, waardoor hij twee ribben brak. Hij werd naar het gasthnis overgebracht. - Gisternacht had op de Nieuwe Haven aldaar een hevige vechtpartij plaats tu8schen een man en een vrouw, waarbij de laatste op ergerlijke wijze mishandeld werd en tweo wonden, met een mes toegebracht, bekwam. De politie arresteerde met veel moeite den dader. Het aantal ploegen zeelieden, die te Scheveningen aangemonsterd zijn, bedroeg Zaterdag avond reeds 29, en ook gisteren had de waterschout zich den geheelen dag met aanmonsteren onledig gehouden. Men kas dus de werkstaking als ge ëindigd beschouwen. Nog gisteravond zouden 6 schuiten zee kiezen. - Door den heer P. De Niet is een naamloos schrijven ontvangen, waarin bij de reeders in het algemeen wordt aangedrongen, de bezwaren uit den weg te ruimen, die visschers en reeders verdeeld honden, en gewezen wordt op de nadeelige gevolgen - bij sommigen staat de armoede al aan de deur - die de Scheveningsche visschers - bevolking te wachten staat. De schrijver, blijkbaar een gemoedelijk, eerlijk visscher, erkent o. a. dat vele zeelieden zich aan diefstal schuldig maakten. Reeds in den aanvang van het vorige jaar werd de Delftsche politie in kennis gesteld van herhaalde diefstallen van eenden onder de gemeente Pijnacker, welke dieren vermoedelijk te Delft werden te gelde gemaakt. Tot hiertoe was het haar even wel niet mogelijk den dader op het spoor te komen, toen zij dezer dagen vernam dat een zekere A. S. uit Pijnacker, iemand van zeer ongunstige antece denten en van wien het tevens zeer moeielijk is op te geven op welke wijze hij in zijn onderhoud voor ziet, bij den poelier Y. een twaalftal bonten had verkocht. Een zoowel te Delft als te Pijnacker inge steld onderzoek leidde nu tot de ontdekking dat de eenden onder Berkel waren ontvreemd eu dat tevens door denzelfden S. tien bonten bij de poelierster G. waren verkocht met aanbod van nog meer te leveren, wat evenwel niet werd geaccepteerd. De eerste eenden werden inmiddels door den eigenaar erkend en S., ondanks zijne hardnekkige ontkentenis en tegenspraak van een aantal met elkander vol- j komen overeenstemmende getuigenissen, in hechtenis j genomen en ter beschikking der justitie naar's-Hage opgezonden. Door den veldwachter A. Boeklagen te Nieuwer-AmBtel is aangehouden zekere Jnlins Daniël Smit, oud 29 jaren, van beroep koopman in diamanten. De rechtbank te Amsterdam had in December 18S1 bevel tot zijne gevangenneming ge geven en aan België zijne uitlevering gevraagd. Hij moet zicb hebben schuldig gemaakt aan misbruik van vertrouwen, door namelijk den heer Alvaresz voor f 7000 aan diamanten op te lichten. Door een onbekende hand werd gisteren in eene woning te Arnhem, terwijl de menschon rustig om de tafel zaten te praten, een pot met droge kalk door de ruiten geslingerd. Ofschoon de bewoners met die bijtende zelfstandigheid begoten en bespat werden, ondervonden zij daarvan gelukkig geen ernstig letsel, terwijl slechts eenige breekbare voorwerpen door dit ongewone projectiel werdon getroffen. De huisschilder W., wonende op het Hinthamereinde te 's-Bosch, stond, zooal9 gewoonlijk, gistermorgen te zes uren op, stak een peteroleum- lamp aan en verwijderde zich om brandstoffen te halen ten einde do kachel aan te steken op de slaapkamer, waar behalve hij en zijne vrouw ook zijne drie kinderen sliepen. Een der keintjes was inmiddels ook nit het bedje gestapt en toen de man terugkwam, lag de lamp op den grond en stond de kamer in lichterlaaie. Do vrouw, die nog gewekt moest worden, vloog het bed uit en vluchtte, zonder zich verder te kunnen kleeden, met twee kinderen terstond de kamer uit, doch, buitengeko men, herinnerde zij zich haar derde kindje, dat de man, toen hij opstond, bij zijne vrouw had ge legd, liep weder het brandende vertrek binnen, haalde het kleintje er uit, doch bekwam daarbij over schier hot geheele lichaam zoo hevige brand wonden, dat haar toestand verschrikkelijk is. Ter stond naar het ziekenhuis vervoerd, werd haar onmiddellijk door dr. Kuyper hulp verleend; men vreest echter voor haar behoud. Het kindje is min der ernstig gebrand, terwijl ook de man slechts lichte wonden bekomen heeft. De beide andere kinderen zijn ongedeerd. De lamp schijnt omgeval len of wol door het kindje, dat, zooals wij boven zeiden, zijn bedje verlaten had, omgetrokken te zijn. Door behulp der bnron was de brand weldra gebluscht. Door den gemeenteraad van Gelder- malsen i9 een verordening samengesteld op den verkoop van brood. Voortaan mag alleen verkocht worden brood van een bepaald gewicht en voorzien. Tan den naam des bakkers. Men meldt uit Hellevoetsluis dat door den Koning eene som van 700 geschonken is ter verdeeling onder de bemanning van het stoomschip „Zeemeeuw", van het loodswezen en die der red dingsboot, wegens do redding der bemanning van het op de ribben gestrande Zweedsche barkschip „Solid." Te Alkmaar is zekere d. H. van een trap gevallen, met het gevolg dat hij terstond dood was. Een modelvrouw moet gelijken op een klok, op een slak en op echo. En toch moet zij er niet op gelijken. Luistert slechts en oordeelt zei ven Zij moet zijn als een klok zoo geregeld. Zij moet niet zijn als een klok, want dan hoorde de geheele stad wat zij sprak. Zij moet zijn als een slak, 't middelpunt van al henr have en goed. Zij moet niet zijn als een slak, want dan sleept zij alles op den rug mee. Zij moet zijn de ech o van alles wat haar man zegt. Zij moet niet zijn als de echo, want dan had zij altijd het laatste woord! Heden gaat prins Leopold zijn bruid Helena van Waldeck afhalen. Engelsche bladen melden dat ook de koning van Denemarken de huwelijksplechtigheden zal bijwonen en dat een Deen6ch eskader, dat het koninklijke jacht zal verge zellen, tevens tot geleide zal strekken van.den Koning en de Koningin der Nederlanden. Bij de gisteren te St.-Petersburg gehou den trekking van de 1872er promieleening is de hoofdprijs, 200,000 roebels, op een aandeel te Am sterdam gevallen. Een dief te Londen heeft Woensdag van den dichten mist gebruik gemaakt om bij een juwelier in te breken. Hij wierp een grooten steen door een der vensterruiten, nam een bakje met juweelen, ter waarde van f 7200, weg, en was in den ondoordringbaren nevel verdwenen vóór de winkelier naar buiten kon komen. De tenor Tamberlick ontving to Malaga van een zijner bewonderaars een diamanten sieraad ter waarde van 150,000 fr. Een Amerikaansch oplichter, naar men zegt uit Californië herkomstig, die als baron Delage en onder allerlei andere namen tal van bankiers en juweliers in Europa bestolen had, is te Lausanne tot twee jaren gevangenisstraf veroordeeld. Eenige weken geleden was hij te Bazel tot vijf jaren ver oordeeld, waar hij een bankier op valsche stukken 35,000 fr. had afhandig gemaakt. In het geheel heeft hij op do twee genoemde plaatsen 100,000 fr. gestolen. Een zijner medeplichtigen is in hechtenis, maar een ander, „baron Lauzade do Cussine", moet ia Engeland op vrije voeten zijn. Er is ernstig sprake van het aanleggen van oen luchtspoorweg te Londen, d. w. z. een spoorweg, waarbij samengeperste lucht de bewe gende kracht zal zijn, of waarbij, volgens een ander systeem, een doel van de tannel luchtledig zal gemaakt worden. De Belgische justitie stelt alle pogin gen in het werk om Henry Yaughan, den ver- moedelijken moordenaar van Bernays, te ontdekken, doch tot dusver zonder gevolg. Zij looft nn 25,000 franken uit op diens ontdekking. Toen Bernays van Antwerpen vertrok, toekende een reiziger in het Hotel du Grand-Miroir zijn naam in het boek met William Yaughan. De experts zeggen dat de hand dezelfde is als die van Henry Yaughan. Yan het vertrek, waarin het lijk word gevonden, is een photograpbie gemaakt. Ook heeft men, in navol ging van wat in Nederland met zoo gunstigen uit slag in zake De Jongh geschied is, een fac-simile onder het publiek doen verspreiden van een brief, door den zich noemenden Yaughan den 22ston December aan Bernays gericht. Het zijn slechts weinige regels, een onderzoek te Antwerpen aan kondigende. Reeds is de „Gazette", evenals dit vroeger door ons geschiedde, begonnen met de verspreiding onder zijne talrijke lezers mot een lithographischen afdruk van dien brief, welk voor beeld de andere bladon van Brussel en Antwerpen denkelijk zullen volgen. Behalve het fac-simile van den brief, laat de justitio portretten van Yaughan vervaardigen en is den directeur van het Panop ticum te Brussel opgedragen een model te maken in was van het hoofd van den voortvluchtige. Te Leicester is do ergernis der bevol king dezer dagen zeer gaande gemaakt door een man, die, terwijl hot lijk van zijn overleden vrouw nog boven aarde stond, met eene andere vrouw plaatsen van vermaak bezocht. Toen deze laatste op den dag der begrafenis do huishouding van den weduwnaar wilde gaan waarnemen, zette zijn schoon broeder haar de deur uit en zij werd daarop door den samengeschoolden volkshoop duchtig toegeta keld. Zóó groot was de verontwaardiging dat de man, die de begrafenis zijner vrouw wilde bijwonen, dat niet ongestoord had kunnen doen, zoo niet eene talrijke politiemacht hem beschermd had. Ten gevolge van eene breuk in eene machine in eene staalgieterij te Angleur bij Re- nanzy (België) is eene hoeveelheid vloeibaar staal over een aantal werklieden geworpen. Dertien hun ner ontvingen zwaro brandwonden en door middel van de telephone werden uit Luik en van Ang leur zelf verschillende geneesheeren te hulp ge roepen. Drie der gewonden zijn reeds bezweken, doch men hoopto do overigen te behouden. Bij de terugkomst van den koning van Spanje uit Lissabon naar Madrid hebben een achttal gewapende personen nabij het station Caraeollera getracht don trein te doen derailieeren door het op breken van twee rails. Een boer, die daar voorbij ging, bemerkte echter den toeleg en waarschuwde den stationschef, zoodat de noodige maatregelen terstond werden genomen. De rails werden in alle haast in orde gebracht en zes gendarmes namen op de locomotief plaats. De trein passeerde zonder letsel en kwam te Madrid aan, zonder dat de koning en do koningin hadden geweten welk gevaar hun boven het hoofd had gehangen. Te Dublin hebben nog twoe faillissemen- ten voel opzien gebaardhet een is van een wel bekenden makelaar op de beurs: passief 180,000 pd. st., het tweede van een voornaam koopman, passief 80,000 pd. st. - Te Berlijn hoeft zich een beursspeculant, die in drie weken 500,000 marken verloor, doodgeschoten, en te Lyon is een bankier uit een. raam gesprongen, zóó dat hij te pletter viel. D e erfgenamen van het verdronken echt paar Rivoire te Marseille hebben wijselijk besloten het geld niet met procedeoren te vermorsen, maar een transactie aan te gaan. Do erfgenamen van mevrouw Rivoire stellen zich, zegt moD, tovroden met 600,000 fr. van de 1,900,000 fr.

Leidsch Dagblad | 1882 | | pagina 2