DAGBLAD. N*. 6737. Woensdag 1 Februari. A0. 1882. LEID8CH PRIJS DEZER COURAKT: Voer Leiden per 8 maanden1.10. Franco per pest.1.40. Afzonderlijke Nommers.0 0.05. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DER ADVERTENTIES: Tan 16 regels 1.05. Iedere regel meer 0.17*. Grootóre letters nier plaatsruimte. Voor het incossee- reo buiten de eted wordt 0.10 berelteDd. LSIDEV, 31 .lanuarl. Door de leerlingen der Hoogere Bnrgerscliool yoor meisjes alhior ie eene som van 25 bij eengebracht, als bijdrage voor het vestigen van een Nederlandsch station in de Noordpoolstreek. De scriba-questor van bet klassikaal bostunr van Leiden heeft in het jaar 1881 voor do synodale fondsen ontvangen: ten bekoevo van het fonds voor noodlijdende kerken ©n porsouen: van Leiden ƒ155.95, Noordwijk-binnen 25, Noordwijkerhout 2.12, Hillegom 6.1 Gs, Lisse 15.20, SasBenheim 18.03, Voorhout 3, Kage 13.09, Warmond 15, Oegstgoest ƒ36.05, RijnBburg 8, Katwijk-binnen 8, Katwijk aan Zee 27.78, Noordwijk aan Zoe 5.50, Valkenburg 4.50, Voorschoten 48.03, Alphen 19.12, Onds- hoorn 12.82, Woubruggo (nagekomen over 1880 ƒ6) 16, Iloogmade 7.18, Koudekerk 17.12, Leider dorp 17.60, Zoeterwonde 2.50, Bonthuizen 5.52, Hazers.'oudo 13.15s, Boskoop 37.50, Zwammer- dam 5.75, Woerden 14.05, Bodegraven 10.61, Aarlanderveen 12.G0, Nieuwkoop 7, Noordon 3, Niouwvoen ƒ21.50, Ter Aar 7.40, Rijnsaterwoudo (nagekoman over 1880 3.10) ƒ7.38, Oude-WeteriDg 7.31', Zevenhoven 13.29, Leimniden 13.70, van jortkvr. De K. 25, van J. H. S. 1.50, to zamen 695.21s, quota 750; aari bijdragen voor het fonds ter verbetering der schraalste predikantstraktementonvan de kerk voogdijen te Leiderdorp en Hoogmade elk 5, Bodegraven^ 12, ring Alphsn 5, gemeente Bos koop 0.87, prof. S., R., R., elk 3, P. 2.50, N. N. 25, te zamen 70.37 voor het fonds voor de algemeene synodale wednwenbeursvan de kerkvoogdij to BodograTon 10, Oudslioorn 3, te zamen 13; art:. 12, 13, 14 70; aan bijdragen tot het fonds ter voorziening in de geestelijke behoeften: van de gomeente Hillegom 3.11s aan bijdragon voor het hnlppensioenfondsvan de kerkvoogdijen te Bodegraven, Boskoop, Noordwijker- hont, Oudshoorn, Rijnsaterwondo, Voorschoten, Warmond en Woubrngge elk 10, te zamen 80. Daartegenover gaf hij nit: noodlijdende personen 725, schraalste predikantstraktementen 100; wednwonpens. 3445.36, hnlppensioenfonds ƒ100. De heer P. Crans te 's-Hage is als directeur van de Leidsche paardentramweg-maatschappij af getreden. Bij gelegenheid der voorstelling van het door H. P. Boudier met medewerking van prof. J. A. Alberdingk Thijm uit het Fran6oh vertaalde blijspel van Edouard Pailleron: „De wereld waar men zich verveelt" - waarvan vroeger hier reeds een opvoe ring in de oorspronkelijke taal plaats had - waren alle rangen zeer goed bezet. Naast het financiëele eucce alzoo behaalde de heer Van Znylen met zijn gezelschap een niet minder belangrijk sneees wat de vertolking van het stak betreft, hoe moeilijk het ook is om door de verveling van genen en de verschil lende theorieën over de vele soorten van liefde enz., flezon op den duur te amuseeren. Bovendien werd hem zelf na zjjne alleenspraak: „Een lastig geval" getiteld, een fraaie krans aangeboden. Ds. Bartstra, predikant te Wassenaar, heeft voor het beroep Daar Harderwijk bedankt. Roeds is een begin gemaakt met het leggen van een telegraphische verbinding tusschen het hoofdkantoor te 's-Hage en het koninklijk paleis in het Voordeinde aldaar. Zoodra de werkzaamheden zijn afgeloopen, zullen in een kamer in het paleis een ambtenaar der telegraphie en een postambtenaar werkzaam worden gesteld. In de te Amsterdam gehouden vergadering van de natuurkundige afd. der Kon. Academie van Weteuschappen is een verzoek om advies ingekomen van de regeering, naar aanleiding van een tot haar gericht schrijven van do Veroeniging voor lijkver branding aangaande het oprichten van een lijkoven. Van regeeringswoge wordt het oordeel der Academie ingeroepen, hoofdzakelijk betrekkelijk do vraag in hoeverre het constateeren van vergiftiging mogelijk blijft ingeval een lijk in zulk eon oven tot asch verteerd is. Een commissie dezer afd. zal daarom trent overwegen en te gelegener tijd advieB uitbrengen. De Nederlandsche Bank hoeft den rentestand voor disconto en beloening één half percent verhoogd. De leerlingen der Tooneelschool mej. Wilhel- mina J. J. Weiman en de heer Herman Schwab hebben hot voorbereidend eindexamen met gunstig gevolg afgelegd en zijn tot het eindexamen in Juli a. s. toegelaten. Uit de wederom oponbaar gemaakte lijsten blijkt dat op 21 Januari door vrijwillige giften 23,938 voor het Nederlandsche station bij de internationale pool-expeditio was bijeengebracht. Men weet dat er 30,000 moet zijn, opdat van 's lands wege het subsidie van 30,000 worde uit gekeerd, dat de zaak uitvoerbaar moot maken. Daar er natuurlijk kosten zijn goed te maken, hoopt men dat de natie zal blijven voortgaan voor de inter nationale pool-expeditie ruime giften te doen vloeien. Dezer dagen las men in verschillende couranten, dat de kosten van aanbouw der nieuwo cellulaire gevangenis te Groningen acht a negen ton zouden bedragen. Dit bericht is, naar wij uit goede bron vernemen, onjuist. De gevangenis zal circa 51/, ton kosten, waarvoor de bouw dan ook is aanbesteed. Met het oog op do andere cellulaire gevangenissen, die nog gebouwd moeten worden, is het te meer van belang die vergissing van 4 ton te weerleggen. Vacl.) In wel onderrichte kringen te 's-Hage loopt het gerucht dat het ministerie zijn ontslag heeft ingediend aan den Koning en achtte men het waar schijnlijk dat de heer Modderman met de recon structie van het Kabinet zon belast worden. De ministers van binnenlandsche zaken en van kolo niën zouden niet onder de nieuwe combinatie voor komen. IVX)J Op verzoek van de Nederlaadsclié fegeering is te Londen aangehouden en is de uitlevering aan de justitie hier te lande gevraagd van dr. E. N. Gans die in den afgeloopen zomer geruimen tijd te 's-Gra- venhage vertoefde, om, zooals bij verzekerde en ook herhaaldelijk toonde, propaganda te maken voorde sociaal-revolutionaire beweging. Later is aan het licht gekomen dat de roode mantel slechts gebruikt werd om andere beginselen, vijandig aan de eerlijk heid, te bedekken. Kort na zijne afreis uit Nederland toch is gebleken, dat dr. G. onder de valsche namen van Wjjpreeht en Steinmann quasi een pakhuis van koloniale waren te Rotterdam geveBtigd had, welke onderneming ton doel had om tegon vooruitbetaling door middel van een postwissel handelsartikelen, zooals thee, koffie, suiker, boter enz. af te leveren. Verschillende buitenlandsche neringdoenden, voor namelijk Duitsche, verlokt door den buitengewoon lagen prijs waarvoor de goederen in advertentiën werden aangeboden, zonden het geld vooruit aan den koopman Wjjpreeht te Rotterdam in de hoop binnen enkele dagen de reeds betaalde artikelen aan het adres te zullen ontvangen. Na de afzending der sommen vernamen zij echter niets meer, zoodat men tot de zekerheid kwam het slachtoffer van een slnwon bedrieger te zijn geworden. Aangezien deze oplichtingen hier te lande gepleegd zijn, zal de verdachte/voor den Nederlandschen rechter moeten terechtstaan. Het uitvoerig voorloopig verslag der Tweede Kamer is verschenen over hot wetsontwerp tot wijzigiDg van de wet van 1803, waarbij o. a. de Rotterdamsche waterweg naar zee is omschreven, namelijk tot aanbrengen der werken door de staats commissie voofgesteld en op 30 millioen geraamd. De dringende behoefte aan een waterweg langs Rotterdam naar zee, ook voor diepgaando schepen bevaarbaar, werd in 3 afdeeliDgen besproken en door verreweg de meeste leden volmondig erkend. In 3 der afdeelingen werd echter geklaagd, dat aan denkbeelden van deskundigen, afwijkende van het plan der staatscommissie, te weinig aandacht is geschonken. In een afdeeling drong men aan op een ernstig onderzoek of een kanaal met slnizen niet de beste oplossing was en in een andere rond het plan-Waldorp (dubbele waterweg) vele voor standers. In twee afdeelingen gaven leden de voor keur aan verbetering van het Kanaal van Voorne. Als derde denkbeeld werd voorgestaan, om als middel tegen vorzanding een dam te leggen tusschen Vlaardingen en Rozenburg, met sluizen voor schepen. Het benoemen der Staatscommissie werd algemeen geprezen, maar in vier afdeelingen had de meer derheid van het voorstel der regeering geen zeer gunstigen indruk gekregen; op grond van de ge voelens van vele deskundigen was men van de deugdelijkheid der voorstellen niet overtuigd. In twee afdeelingen was de minderheid en in een derde verscheidene leden voor hot regeeringBplan. Uitvoerig worden de voorstellen der Regeering nagegaan; e» daarbij het opgeTon van hot stelsel van uitschuring algemeen beaamd, maar het slagen door middel van nitbaggering door Telen be twijfeld. De vorhooging der hoofden vond bijval, maar voor de verlenging was men vrij algemeen ongenegen geldon toe te staan. In drie afdeelingen wenschte men nagenoeg eenparig de uitkomsten der werken, waarvoor in 1881 gelden zijn toegestaan, af te wachten, alvorens nieuwe maatregelen te nemen. Andere leden zouden eiken stilstand nood lottig achten. Do raming dor kosten werd in dria afdeelingen veel te laag Burg. en Wetli. van Den Haag zijn door den gemeenteraad gemachtigd tot het inbrengen yan bezwaren namens de gemeente tegen de onteigening ten behoeve van de vergrooting van het station der Holl. IJzeren-Spoorwegmaatschappij aldaar. Het stoomschip „Prins Alexander", van Batavia Daar Amsterdam, vertrok gisteren van Napels; de „Prinses Amalia", van Amsterdam naar Batavia, arriveerde Zondag te Southampton; de „Celebes" vertrok Zaterdag van Batavia naar Amsterdam. De minister van justitie breDgt opnieuw in herinnering dat allen, die tot den Nederlandschen adel behooren, gehouden zijn overeenkomstig de bestaande bepalingen aan het departement van justitie kennis te geven van de in hunne geslachten plaats gehad hebbende geboorten, huwelijken en sterfge vallen, en wel door de inzending van gelegaliseerde volledige afschriften van de in de registers van den burgerlijken stand ingeschreven akten. Z. M. heoft mr. A. M. Maas Geesteranns, met 1 Febr. a. s., benoemd tot directeur van de „Ned. Staatscourant"; den adjunct-commies bij het dep. van binnenlandsche zaken, mr. J. W. H. M. Yan Idsinga, henoemd tot commies bij dat departement; J. Tideman benoemd tot vast ambtenaar bij de Koninklijke Bibliotheek met den titel van hoofd commies, en hem tevens eervol ontslag verleend als hoofdcommies bij het dep. van binnenl. zaken; G. Keyzer, laatstelijk bootsman aan boord van het op 5 October jl. verongelukte stoomschip „Koning der Nederlanden", benoemd tot broeder der orde van den Nederlandschen Leeuw; bevorderd tot kapt. t/z. de kapt.-luits. t/z. E. L. baron Van Heeckeren Yan Walien, W. L. A. Gericke, C. H. Bogaert, H. D. Guyot en W. Steffensaan T. Strnyk, gow. bewaarder 2de kl. in de cell, gevangenis te Rotter dam, verleend een pensioen ton laste van den Staat van 264 'sjaars.

Leidsch Dagblad | 1882 | | pagina 1