Zaterdag 28 Januari. A0. 1882. i\°. 0734. LEIDSCH DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 8 maanden1.19. Franco per post.1.40. Afzonderlijke Hommers0.05. De» Courant wordt dagelijks, met uitzondering ran Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DER ADVERTENTIEN: Tan 16 regels 1.05. Iedere regel meer 0.17$. Grootere letters naar plaatsruimte. Voor bet incaseee- ren buiten de stad wordt 0.10 berekend. BTAD9-BBRICHTEN. NATIONALE MILITIE. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN -doen te weten, dat ingevolge art. 18 der Wet van den 19den Augustus 1861 (Staatsblad n°. 72) allen, die volgens art. 15 dier Wet voor de nationale militie behooren te worden ingeschreven (zij die op den lsten Januari hun 19de jaar waren ingetreden en alzoq de geborenen in 1863), verplicht zijn zich daartoe bij Burgemeester en Wethouders aan te geven tussohen den lsten en den disten Januari; dat bij ongesteldheid, afwezigheid of ontstentenis van den militieplichtige, zijn vader, of, is deze ^verleden, zijne moeder, of, zijn beiden overleden, zijn voogd tot het doen van die aangifte verplicht is; en dat overtreding van het aangehaalde art. 18, krachtens art. 183 der meergemelde wet, wordt gestraft met boete Tan 25 tot 100. Voor hen, die verzuimden zich op de door het Gemeen tebestuur bepaalde dagen ter inschrijving aan te melden, wordt mitsdien daartoe alsnog gelegenheid gegeven ter gemeente-secretarie, van 's voormiddags 10 tot 's namid dags 3 uren, op lederen werkdag, tot en met den 31sten Januari aanstaande, op welken dag het register van in schrijving, des namiddags te 4 uren, voorloopig wordt ge floten. Burgemeester en Wethouders voornoemd, DE KANTER, Burgemeester. E. KIST, Secretaris. Leiden, 14 Januari 1882. BURGEMEESTER en WETHOUDERS tan LEI DEM bren gen bij deze ter kenni9 vaD de kiesgerechtigden, dat krachtens de arlt. S en 15 der wet van den 29sten Jani 1851 (Staats blad n°. 85), de verkiezing van een lid van den Gemeenteraad, ten gevolge van het door den heer Dr. J. E. VAN ITERSON JAz. genomen ontslag, die in 1887 moest aftreden, zal plaats hebben op Dinsdag den 21sten Februari aanstaande. Borgemeester en Wethouders voornoemd, Leiden, DE KANTER, Bnrgemeester. 21 Januari 1SS2. E. KIST, Secretaris. LEIDEN, 27 Januari. Het is nu ongeveer een tiental jaren geleden dat de Nederlandsche meteoroloog, prof. Buys Bal lot te Utrecht, het voorstel deed tot oprichting van meteorologische stations in de poolstreken. Met groote ingenomenheid werd het door verschillende geleerden in en buiten Europa begroet, en op de meteorologische congressen nader ontwikkeld; en thans is de uitvoering van dat plan, gedeeltelijk gewijzigd naar de inzichten van den onlangs over leden Weyprecht, aanstaande. Volgens dat internationale plan zal men op veel doeltreffender wijze te werk gaan. Op negen plaat sen in de Noordpoolstreken en op enkele punten in de nabijheid der Zuidpool zullen gedurende een vol jaar, van September 1882 tot September 1883, zooveel mogelijk op volkomen dezelfde oogenblikkon, van uur tot uur en op enkele dagen met nog klei ner tusschentijden, meteorologische en magnetische waarnemingen van allerlei aard volbracht worden; en het is duidelijk dat uit de vergelijking van al de gegevens, aldaar en in de meteorologische obser vatoria in Europa, Azië en Amerika verkregen, hoogst belangrijke resultaton zuilen zijn af te leiden. Het eenige wat nog ontbreekt zijn eenigo dui zenden guldens. Op voorstel van den heer De Casembroot heeft de Tweede Kamer den minister van waterstaat gemachtigd om voor dit doel eene som van f 30,000 als bijdrage uit 's lands kas toe te zeggen, ingeval door de ingezetenen een even groot bedrag wordt bijeengebracht; hieraan ontbre ken nog ongeveer f 5000, maar men vertrouwt dat dit niet lang het geval zal zijn. De Nederlandsche zeevaarders zijn de eerste ge weest die de Noordpoolstreken deden kennen; nu 'is wederom door een Nederlander het eerste plan voor een wetenschappelijk onderzoek van die stre ken ontwikkeld. - De tochten van de „Willem Ba- rendsz'' zijn in den aanvang voornamelijk onder nomen om voor de aanstaande expeditie de zoo noodige kennis en ervaring te verzamelen, en ruim schoots kan daarvan worden partij getrokken. - Bij de keuze der verschillende stations hebben de andere staten er op vertrouwd dat Nederland niet zal ontbreken. Ons vaderland heeft op dit gebied een goeden naam te behouden, en daarom heeft zich ook hier ter stede een commissie gevormd welke per circu laire het belang der zaak in het licht stelt en tot uitvoering van het plan bijdragen onzer stadge- nooten vraagt. Die commissie bestaat uit de heeren: H. G. Yan de Sande Bakhuyzen, J. M. Yan Bemmelen, W. B. Bergsma, W. G. C. Byvanck, H. J. Bool, J. M. I. Brutel de la Rivière, J. T. Buys, J. Campert, S. De Clercq Wz., G. Wilhelmy Damsté, E. F. Van Dissel, J. A. Yan Dijk, W. E. T. M. Yan der Does De Willeboi8, S. C. Yan Doesburgh, J. H. Donner, P. L. C. Driessen, P.v Yan Geer, C. H. De Goeje, M. J. De Goeje, D. Bierens De Haan, D. Harte- velt, A. Heynsius, C. K. Hoffmann, J. Hoog,A. A. W. Hubrecht, G. Japikse, H. C. Juta, W. Yan der Kaay, P. J. Kaiser, L. M. De Laat De Kanter, J. Knappert, F. J. G. W. Leers, D. De Loos, H. A. Lorentz, S. C. J. W. Van Musschenbroek, G. P. De Neve, A. P. M. Yan Oordt, S. LePoole, L. W. E. Rauwenhoff, M. Van Reenen, C. Sepp, F. Do Stoppelaar, A. L. De Sturler, W. F. R. Suringar, P. Van der Velden Erdbrink, P. J. Veth, S. B. Yos, C. C. Yan der Wijck en T. Zaayer. Natuurlijk is ieder dezer 49 heeren bereid ook van hen, die genegen zijn voor de Pool-expeditie iets af te zonderen, doch geen circulaire mochten ontvangen hebben, bijdragen in ontvangst te nemen. Moge Leiden door de grootte dier bijdragen het ietwat achteraan komen weer goed maken 1 Het comité van „het Groene Kruis" heeft eene vervolglijst verzonden van de handteekoningen voor een huldeblijk aan onze stamverwanten in de Transvaal. Leiden komt daarop nu voor met 312 handteekeuiogen, alsmede 38 van de academie en 10 van hot 4de reg. inf.; Den Haag, vroeger 1, nu met 630; Aalsmeer mot 2, Koudekerk met 102; Niouwveen met 5, Wassenaar met 149, Gouda met 9, Woerden met 33. De inteekening zal weldra gesloten worden. Het departement KoudekerkHazerswoude van het Nut van het Algemeen heeft het genoegen gehad den heer Zegers, van Oudshoorn, te zien optreden. Vóór de pauze luisterde het publiek, dat in grooten getale aanwezig was, naar een fragment uit „de Burgemeestersvrouw", terwijl na de pauze de spreker zijn gehoor bepaald vergastte met „Isaak de schoenpoetser" van Justus Yan Manrik, dat op eene hoogst aangename en natuurlijke wijze werd voorgedragen. Gaarne stemden de aanwezigen dan ook in met de woorden van den voorzitter: „kom nog eens terug!" De gemeenteraad van Boskoop vergaderde eergisteren naar aanleiding van een door den bur gemeester aan den Koning gericht adres, verzoe kende dispensatie van het voorschrift der gemeente wet, om in de gemeente metterwoon gevestigd te zijn. De burgemeester was afwezig, zoodat de raad door den oudsten wethouder werd gepresideerd. Deze stelde voor om de zaak met gesloten deuren te behandelen, op grond dat de raadsleden dan vrijer in hun spreken zouden zijn. Dit voorstel werd na nogal warme woordenwisseling, aangenomen met 5 tegen 2 stemmen. Het vrij groot getal belangstel lende hoorders moest dus de zaal ontruimen, zonder iets te mogen vernemen van de meeningen der raads leden over het belang der gemeente bij het al of niet inwonen van den burgemeester. In de gisteren gehouden zitting van den ge meenteraad van Haarlemmermeer is o. a. omtrent een voorstel aangaande het schoolgaan van kin deren uit eene andere gemeente op de scholen aldaar, besloten, ook f 20 te vragen van Haarlemmerliede c. a., ingaande 1 April av b., en anders de kinderen van de sohool te weren. - Yoorts is behandeld het huurcontract van he^ post- en telegraaf kantoor. De, voorzitter deelde mede dat de commissie bij den minister was geweest en dat deze de zaak in over weging zal nemen. Hierop volgde eene langdurige discussie, waarna het voorstel om een contract aan te gaan voor 5 jaren met 5 optie-jaren word in stemming gebracht. De stemmen staakten. - De vraag of de gemeente-scholen znllen wordon afge staan tot het houden van zitdagen door den ge meente- en den rijks-ontvanger, werd ontkennend beantwoord. Naar men verneemt, heeft de minister van waterstaat het eerevoorzitterschap der commissie van uitvoering van de Algemoene Nederlandsche Landbouwtentoonstelling in 1883 aangenomen. Yolgens het Vlaamsche blad de „Scheldegalm" zijn verscheidene van de beste artisten van den Nederland8chen schouwburg te Antwerpen door den heer Van Lier aangeworven voor het tooneelgezel- sehap, dat hij bezig is samen te stellen, en is er sprake van, dat het goheele gozelschap van Driossens door hem zal worden geëngageerd. Do aandacht van Nederlandsche geneeskundigen wordt gevestigd op de gelegenheid die er voor hen bestaat* om onder genot eener toelage van f 200 's maands vrij van contributie ten behoeve der burgerlijke pensioenen, belast te worden met de uitoefening van den borger!, geneeskundigen dienst in een of ander door den gouverneur-generaal aan te wijzen gedeelte van Ned.-Indië, terwijl zij daar tevens particuliere praktijk kunnen waarnemen. Bij de residentie Soerabaia uit te voeren werken ten behoeve van het behoud van het vaarwater in Straat Madura, kuönen tijdelijk worden geplaatst: een werktuigkundige of opzichter-machinist, een machinist-bankwerker en een smidsbaas. Het stoomschip „Rotterdam" vertrok "Woensdag van Nieuw-York naar Rotterdam. Bij koninklijk besluit is bepaald dat de wet van 21 Juni 1881 omtrent den postpakkettendienst met 15 Maart a. s. in werking zal treden. Yoorts bevat de Staatscourant van heden een besluit, in houdende voorschriften in verband met die wet. Z. M. hoeft benoemd tot burgemeester van Raamsdonk, G. J. H. Heere; en tot burgemeester van Alkmaar, A. Maclaine Pont; bij het personeel van den geneeskundigen dienst van het leger in Ned.-IndiÖ benoemd en aangesteld tot officier van gezondheid 2de klasse, dr. A. J. Roux, arts; be noemd bij het wapen der infanterie, tot kapt. bij het 5de reg., den lsten luit. J. Yan der Meer, van het 2de reg.; bij het 7de reg., den lsten luit.-adj. J. Yan Maaren, van het reg. grenadiers en jagers- verlof verleend aan dr. M. F. A. G. Campbell te 's-Gravenhage, tot het aannemen van het onderschei- dingsteeken van ridder der Leopoldsorde van België mr. J. H. Yan Wickevoort Crommelin, tot het aan nemen van het onderscheïdiDgsteeken van comman deur der orde van de Waakzaamheid of van den WittenYalk van Saxen-Weimar-Eisenach; dr. E. Yan der Yen, te Haarlem, tot het aannemen van het onderscheiding8teeken van ridder van het Legioen van Eer, hem verleend door den president van de Fransche Republiek- bij het pers. van den geneesk. dienst van het leger in Ned.-Indië benoemd tot officier van gezondheid 2de kl. den heer G. A. Yan Ueytenbeek, arts, doctor in de wis-en natuurkunde, doctorandus in de geneeskunde; - den lsten luit.- kwartierm. C. L. D. Mounier, van het 2de reg. vesting-art., voor den tijd van 5 jaren gedetacheerd bij het personeel der militaire administratie van het leger in Ned.-Indië, Gemengd Nieuws. aSzooal In verband met hetgeen er tho*' b'ddacht en uitgevonden wordt cm is -en gebonw?B mogelijk tg voorkomen! Ter.

Leidsch Dagblad | 1882 | | pagina 1