LSIDSCH DAGBLAD. N°. 0729. Maandag 23 Januari. A0. 1882, PBIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 8 maanden1.10. Franco per post1.40. AfzooderLykc Nommers0 0.05. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DEK ADVERTENTIE»: Van 16 regels 1.05. Iedere regel meer 0.17$. Grootere letters naar plaatsraimte. Voor het ineassee- ren baiten de stad wordt ƒ0.10 berekend. Tweede Blad. Gemengd Nieuws. Den 7den dezer verdween op geheim zinnige wijze de heer Gr. Bernays, advocaat, uifc Antwerpen. Hij had zich dien dag naar Brussel begeven en sedert had men niets meer van hem vernomen, totdat 11. Woensdag de procureur des koning* te Antwerpen een brief ontving uit Bazel, geteeker;d Henri Yoghan, waarin werd medegedeeld dat deze in de rue de la Loi te Brussel, n°. 159, den heer Bernays bij zich had ontvangen en bij toe val het gesprek over wapenen kwam te loopen, waarvan hij, VogbaD, een groot liefhebber is. Door het onhandig omgaan met een pistool had hij het ongeluk gehad den heer Bernays te raken en to dooden, on in zijn schrik was hij toen gevlucht. Naar aanleiding dezer mededeeling werd door de justitie terstond een onderzoek iDgesteld in het door den schrijver aaDgewezen huis, waar men zich met geweld door oon venster een weg moest banen men zag er een licht door do kieren van eeno kamerdour schijnen en ontdekte, bij het schijnsel van ecne gaskachel, het lijk van den advocaat in zittende houding op een leunstoel, met eene wond aan den hals. Op een tafel lagen vijf revolvers, een brief gelcekend Honri Yoghan, waarin dezelfde op heldering word gegeven als in den brief uit Bazel, boneven ecno kaart van Middel-Afrika. Op den grond bij do deur lag nog eon vrij groot Ameri- kaansch pi 'ooi en op een stoel naast het lijk stond oen kom met door bloed gekleurd water en een flosch eau de cologne met twee 6tukken watten. Het lijk was afgowasschen. Niets in do kamer deed aan ecne worsteling denken. Het lijk vertoonde, buiten de wonde aan den hals, niets ongewoons on ha<l dc handschoenen nog in de hand, horlogo ©n horlogeketting op hnnne plaats enz. "Wat aan leiding tot den moord heeft gegeven kan men nog niet gissen. Het slachtoffer was in briefwisseling met Yoghan, die hem had geraadpleegd over de oprichting eener groóte maatschappij van zeetrans porten iusechen Engeland, België en Australië, met oen kapitaal van 700,000 pd. st. Ook de brief waarbij Bernays tot het bezoek aan de woning in de ruo de la Loi 159 werd uitgenoodigd tegen 7 Januari, werd eveneens nog gevonden. Het blijkt dat Yoghan zich tegenover den eigenaar van het huis had opge geven te zijn reeder te Richmond, dit eerst kort geleden bad gehuurd en dat daags te v^ren, dus den 6dou Januari, de behangers het bewuste kamertje in orde hadden gebracht. Men moent hem op het spoor te zijn. Op de lijn Brives-Montucan kregen Ita- liaansche en Fransche werklieden twist met elkander; 20 werden gewond. In eene voorstad van Dunaburg (Rus sische Ooslzee-provinciën) moeten onlusten uitge broken zijn. Russisch gepeupel plunderde de woningen van Daitacker8 en Letten en de militaire macht schoot te kort om de plunderaars te bedwingen. Twee branden hebben te Glasgow ge woed; oon vernielde een deel van de Anchor-Line- Engine werken aan de Clyde, de ander logde Parkers zeep- en oliefabriek in de asch. Bij dezen laatsten brand had een ontploffing plaats, waarbij niemand werd gewond. De schade is 600,000 pd. st. In den iaatsten tijd zijn in Denemarken de redacteurs van socialistische bladen de trouwste klanten van de gevangenis. Zóó zijn ze niet ont slagen of zij maken het in hunne bladen zoo bont dat zij weder voor eenige maanden achter slot on grendel moeten gebracht worden. Zoo werden voor eenige dagen zes redacteurs van do „Socialist© Radical" iu hechtenis genomen en na eenige dagen volgde do zevende of laatste, zoodat ze nu, indien zij daartoe verlof krijgen, het blad in de gevangenis kunnen maken. De brand waarborg-maatsch. de „Plioe- di'x" te Londen zal dit jaar baar 100-jarig bestaan vieren. Gedurende dat tijdsverloop hoeft dio maat schappij ruim 13 millioen pd. st., d. i. 156 millioen Hol!, guldens, op polissen van afgebrande panden uitgekeerd. Yolgons do „Capitalo" had in degovan- genis te Brescia hot volgende voorval plaats. De c'piers van het huis van bewaring wilden eens flink nieuwjaar vieren en hadden daarom vrouwen en kinderen in do gevangenis laten komen, waar men zich ferm te goed deed on daarna tot een geïm proviseerd bal overging. Eenigo begunstigde gede tineerden fungeerden daarbij als bedienden. Niet lang duurde het, of de hoofden werden warm en er ontstond een twist, die woldra in een ernstige vecbtparlij overging, waarbij de respectieve cipiers- vrouwen partij trokken voor haar echtgenooten. Doch ook de godotineerden trokken partij, en wel door zich vau de sleutels meester to maken en al lei* eerst hun vechtende bewakers op to sluitondaarna openden zij de cellen hunner lotgenooten en giügen mot hen in het nieuwe jaar de laug ontbeerde vrij- hoid tegemoet. Des anderendaags vond men de ge vangengezette cipiers met vrouwen en kroost to midden van do treurige overblijfselon van hun festijn. BUITENLAND. Frankr^U. De commissie voor de herziening der Constitutie heeft besloten den heer Gambotta to hooren, ten einde de redenen te vernemen, die hem bewogen slechts eene beperkte herziening te verlangen. Te Parijs wil men den honderdsten verjaardag van de uitvinding der luchtballons feestelijk her denken. Yolgens een bericht uit Montpellier heeft de heer Floquet, dio wegens zijno benoeming tot pre fect der Seine zich aan eene herkiezing in een ander departement moet onderwerpen om lid to kunnen blijven van de Kamer, de hem te Béziers aange boden candidatuur aanvaard ter vervanging van den minister Devès, die zich door eon ander district heeft doen afvaardigen. Dnitschlancl. De Rijksdag nam gisteren artikel één aan van het ontwerp betreffende Hamburgs aansluiting aan het Tolgebied overeenkomstig de voorstellen der commissie en na verwerping van een amendement, door den heer Homo namens de Fortschritts-partij als protest voorgesteld. De beraadslaging over art. 2 werd tot heden verdaagd. De Duitsche Bijksdag heeft het voorstel-Windt- horst tot intrekking van de wet op het onbevoegd uitoefenen van kerkelijke ambten bij dorde lezing met groote meerderheid van stemmen aangenomen. Bij de toon gevolgde beraadslaging over het ontwerp der drie liberale partijen, betreffende de verzeke ring van schadevergoeding aan werklieden en andere ondergeschikten iDgeval van persoonlijke ongeluk ken bij den arbeid, betoogde Lasker dat dit ontwerp eigenlijk eene verbetering is van de wet van het jaar 1871 op de verplichtingen van ondernemers in zulke gevallen. De bondscommissaris Lohman vond het te onvolledig en gaf in overweging, het aan eene commissie te verzenden. Zoowel deze woordvoerder der regeering als de overige sprekers stelden zich voornamelijk ten doel, het ontwerp in strekking en onderdeelen te vergelijken met het vroegere regeeringsplan der werklieden-verzekering. Een der leden stelde yoor het ontwerp door eene commissie van 21 leden te doen onderzoeken, waar toe met groote meerderheid besloten werd. Groot-BritauEïê. In eene gisteren te Londen gehouden bijeenkomst van houders van Turksche schuldbrieven is do door den heer Bourke e. a. gemaakte schikking tot rogeling der Turksche staatsschuld aangenomen. De heeren Parnell, O'Kelley en O'Brien, to Kilmainham gevangen, hebben officieel bericht ont vangen dat hun gevangenschap nog met drie maan den verlengd wordt. Als een bewijs, hoe slecht het er mot den Eogelschen landbouw uitziet, wordt in de „Globe" gemeld dat een Engelsch geestelijke geweigerd heeft eene predikantsplaats aan te nemen, die, als de tienden behoorlijk betaald worden, een jaarlijksck inkomen van 1000 pd. st. geeft. Oosstenr.-Hong. Monarchie. Aan de „Politieche Correspondenz" wordt uit Serajewo gemeld dat den lGden eene patrouille van 10 man in do nabijheid der Montenegrijnsche gren zen door oeno bende van omstreeks 100 man werd aangevallen, die echter de vlucht nam zoodra eene compagnie infanterie uit Bilelc ter plaatse verscheen. Do opstandelingen namen hunne dooden en gewon den mode. KOLONIËN. BATAYIA, 16 December. In brieven nit Atjeh wordt gewaagd over den minder gunstigen gezondheidstoestand van den gou verneur. Hij zou er ziekelijk uitzien, en men vor- wachtte te Atjeh wel, dat daarvan een noodzakelijk verlof het gevolg zou wezen. Door den goaverneur-generaal van Ned.-Indië zijn de vol- geode beschikkiogcn genomen: Civiel Departement. Verleend: Een 2-jarig verlof naar Nederland, w. ziekte, aan den res. van Soerakarta C. A. L. J. Jeekcl; een idem naar Europa, aan den eersten comm. bij het dep. van binnenl. best. A. A. De la Rambelje en aan den ambt. op wachtgeld A. Verdoyn Lnnel. Ontslagen: Eervol uit's landsdienst,deads.-res. van Billitoa h'. F. Ten Siethoiï; de griff. bij den landraad te Bandong (Preanger Regentschappen) J. J. Meijer, en de boekh. 3do kl. by de in- eD uitvoerr. en acc. A. K. F. Schicke. Benoemd: Tot ads -res. van Billiton, H. C. Van Honten; tot secr. van de algem. rekenkamer, H. Van Alphen; tot secr. der res. Preanger Regentschappen, C. Beynon; tot lid in den raad van justitie te Samarang, rar. H. C. Joostcn; tot adj.-ing. 2de kl. bij den alg. dienst en dem aanleg van Staatsspoorwegen op Java, W. De JoDgh Dzn. Geplaatst: Aan de op. 1. meisjesschool te Soerakarta de benoemde hulponderwijaeres E. M. Sexaner. Departement van Oorlog. Verleend: Een 2-jarig verlof naar Nederland, w. ziekte, aan den magazijnmeester der genie late kl. (kapt.) H. C. Freriks en aan den 2den luit. der inf. J. Koote; een idem naar Earopa, aan den 2den luit. kwartierm. bij de mil. adra. J. A. Steenmeijcr en aan dan off. van gez. lste kl. J. P. L. Fischer. Bevorderd: bij het wapen der inf., tot kapt., J. Van Vulpen; tot lsten luit., R. Mac Leod on L. A. Bakhuis. Benoemd: Tot off. van gez. 2de kl. bij den mil. geneesk. dieDSt dr. P. Engelmaijer. Ontslagen: Eervol nit 'slands dienst, de mil. ambt.2dekL C. Jacobs. Overgeplaatst: De lste Jnit.-kwartierm. Smith naar Batavia; de off. van gez. Van Geelkerken naar SamaraDg; de kapt. der inf. Ruempol naar Atjeh; de lste lnit. der inf. Tonnct naar de lste mil. afd.de kapt. der inf. Nijenhnis naar Atjeh. Departement van Marine. Ingetrokken: De overplaatsing van den off. van gez. 2de kl. dr. J. E. L. Kralt van Zr. Ma. stoomschip „Riouw" op Zr. Ms. stoomschip „Padang." Benoemd: Tot eersten machinist (ads. dokmeester) by hst ijzeren drijvende droogdok op Onrast, C. F. Stephinus. Vergunning verleend: Om te repatrieêeren aan den luit. ter zee 2de kl. L. E. Van Diggelen. Marktberichten. Leidon, 21 Jan. Ter markt werd beden aangevoerd: Tarwe 10 hectoliter. Wintertarwe 12.50 a 13.Zomer- tarwe 9.— a 11.Rogge 10 H. L. Winterrogge 8.60 a 9.Zomerrogge 7.50 a 8.Gerat 9 H. L. Zomergcrst 6.— a 6.50 Chevalier-geret 7.25 a 7.75. Haver 14 H. L. Zware Haver ƒ5.a ƒ5.50.— Lichte Haver 4.26 a 4.50. Duivcnboonen 7 hectoL ƒ8.50- a 9.Paardenboonen 10 bcctol. 8.a f 8.50. Boter 4400 kilogr., lste qoalit. l/4 vat 76.a 80. 2de qnalit. 1/4 V8t f 09.a 75.Boter late qualit. per kilogr. 1.90 a 2.2de qoalit. per kilogr. 1.721/j a 1.87V*. Lange" Zwarte Turf 5000 dubb. bcctol., 0.22 a 0.25.

Leidsch Dagblad | 1882 | | pagina 1