te Zwolle; de commiezen der 3de kl. S. Van Del ten te Deventer; G. J. Balfour Van Burleigh te Rotterdam; J. Boomsma te Dordrecht; J. H. Do "Witt te Arnhem; de commiezen 4de kl. G. Van "Wieringhen Borski te 's-Gravenhage; H. J. Lot- tink in do bureolen van de afd. posterijen bij het dep. van waterstaat; J. De Laat de Kanter op het spoorwegpostkantoor no. 1D. J. Hofsommcr te Amersfoort; J. A. Hijner op het spoorwegpost kantoor Utrecht-Zwolle; C. P. W. J. Beudeker te VHertogenbosch. Bij het gymnasium „Willem III", te Batavia (afdeeling hoogere burgerschool met vijfjarigen cursus), kan ten behoeve van het onderwijs in de geschiedenis en in de aardrijkskunde worden ge plaatst een leeraar, die in het bezit is van eene akte voor middelbaar onderwijs of van een acade- mischen graad, die de bevoegdheid geeft tot het geven van onderwijs in de genoemde vakken. Ook zullen in aaamerking kunnen komen zij, die in één der beide vakken middelbaar onderwijs, en in het andere lager onderwijs kunnen geven. De ter be schikking van den gouverneur-generaal te stellen leeraar zal ontvangen: 1°. eene gratificatie voor uitrusting, ten bedrago van f 1000; 2°. overtocht naar Batavia als gouvernementspassagier der eerste klasse, mot een uit Nederland vertrekkend stoom schip, casu quo ook voor het wettig gezin3*. een voorloopig traktement van f 150 's maande, van den dag van inscheping af tot den dag waarop het activiteits-traktement, volgens de deswege bestaande bepalingen, ingaat; dit voorloopig traktement wordt, vóór het vertrek, twee maanden in voorschot uit gekeerd; 4°. in Indië een minimum-traktement van f 450 's maands, met drie viorjaarlijksche verhoo gingen, elk van f 100 's maands, tot zal zijn be reikt een maximum-traktement van f 750 's maands. Verdere bijzonderheden bevat de Staatscourant van heden. Blijkens een bij het departement van marine ontvangen telegram is de oefenings-divisie, onder bevel van 'sKonings adjudant in buitengewonen dienst, den kapt. ter zee F. IL P. Van Alphen, in den namiddag van 17 dozer te Madeira aangekomen. De gewone audiëntie van den minister van koloniën zal morgen, Vrijdag, niet plaats hebben. Gr e rai e 21 g: >ve. Als eene merkwaardigheid kan worden gemeld dat Antonie Bei, den 19den Januari 1792 geboren en dus heden zijn negentigsten verjaardag vierende, nog altijd en riaar ieders wensch heercn graanhandelaars in het vroegere koffiehuis „De Pauw" alhier en waar sedert jaren op marktdag de z g. „beurs" wordt gehouden, bedient door de bezorging van zware pakken graanmonsters enz. Uit erkentelijk heid en belangstelling daarvoor wilde men hem een buitenkansje bezorgen en werd bij die gelegenheid door genoemde heercn een bedrag van 36.57 voor hem gecollecteerd. Hedennamiddag te ongeveer 3 uren is ten huize van den schoorsteenveger J., wonende op de Voldersgracht, een begin van brand ontstaan, door het te dicht te drogen hangen van een broek bij de brandende kachel, waarna man en vrouw, met achterlating, zender eenig toezicht, van twee onge veer 6- en 4-jarige kinderen, hunne woning verlaten hadden. De brand, tot welks wering reeds een spuit was uitgerukt, werd met behulp van een paar emmers water door buren en stadswerkers gebluscht; boven dien namfen de eersten de kinderen, die geen letsel bekwamen, mee, terwijl alleen de broek verbrandde. Een onzer stadgenooten verloor gis teravond in den Vliet nabij de "Wouterenbrug al op zeer treurige wijze het leven. Toen schipper Van Latensteyn nl. met zijn pak- en volksschuit van Den Haag terugkeerde en, bijna te Leiden gearri veerd, het jagerspaard do spoorbrug van de baan Leiden"Woerden bereids onderdoor was, bemerkte men, door de mist misleid, op de schuit te laat reeds zoo dicht nabij de brug te zijn. Spoedig wilde men nog den mast, waaraan zich de lijn be vond, laten zakken; maar te laat, de paal sloeg tegen de brug, daarna met kracht tegen genoemden schipper en wierp dezen, door den slag bewusteloos, «verboord. Kort daarna mocht men slechts zijn lijk vinden; de levensgeesten waren niet meer op te wekken. Onder toezicht der politie werd het naar het drenkelingenhuisje overgebracht. In het Fokkensteegje alhier ontstond gisteravond omstreeks zeven uren een klein brandje, doordien eenig goed, dat bij de kachel te drogen hing, daarmede in aanraking was gekomen. Door de hulp der buren was het gevaar voor uitbreiding echter weldra geweken. Een te Rijswijk wonende schipper had het ongeluk dat een zijner vingors tusschen zijn schip en de Geestbrug bij Rijswijk beklemd geraakte en verbrijzeld werd. Als gevolg van dat ongeluk is nu do arm van dien man afgezet moeten worden. De grenadier W. is voor het front van zjjn corps uit de geledoren weggejaagd. Het gerechtshof te Amsterdam hoeft de drie personen uit Hillegom, betrokken bij de onge regeldheden ter zake van de afschaffing der kermis aldaar, schuldig verklaard aan de hun ten laste gelegde gewapende rebellie, onder verzwarende omstandigheden ten aanzien van twee hunner. De beschuldigden Ketel en Beuken zijn tot eene celstraf van zes, de beschuldigde Van Maris tot eene van drie maanden veroordeeld. De Amsterdamsche politie heeft de hand gelegd op eene goed georganiseerde bende van 5 jeugdige dieven. Deze jongens hadden eenigen tijd zonder werk rondgezworven, en, zegt het N. v. d. D., aangezien lediggang des duivels oorkussen heet, was toon het plan gerjjpt om gezamenlijk te gaan stolen. De bende werd georganiseerd en een hunner voerde zelfs het oppergezag. Op zijn aanwijzing giugen geregeld een paar hunner do stad in om „eene goede gelegenheid" to zooken. Was deze gevonden, dan toog het gansche vijftal aan den arbeid. Zoo werd menige winkellade geledigd en heel v/at koopwaar „van het haakje" gelicht en menig pakje sigaren weggekaapt. Op een erf van de firma Spakler en Tetterode bedreven zij een stout stuk. Daar lagen een aantal ledige petroleumfusten en een paar malen voeren zij met een schuit daarheen, laadden daarop een lOtal vaten en verkochten die dan in do stad. Dit werkje geschiedde met overleg, en terwijl een deel der bende daarmede bezig was, stonden een paar anderen op den uitkijk. De op brengst, f 40, werd broederlijk verdeeld. Dit brutale feit was evenwel de gelukkige aanleiding dat hun spoor ontdekt werd door de politie on zij thans achter slot en grendel voor eenige jaren onschadelijk zullen worden gemaakt. Van de „Anna Paulowna" teRottordam viel een der jongens uit het stengenwant, nabij den stengenmast van den grooten mast. Hij had de tegenwoordigheid van geest zich in zijn val tot tweemaal toe vast te grijpen, doch kon zich door de kracht van zijn val niet houden, zoodat hij op het dek nederviel, waar hij zwaar gowond aan de zijde en met cone verbrijzelde kaak werd opge nomen. Had hij zich hier en daar niet vast weten te klemmen, ongetwijfeld zou hij dood nederge- vallen zijn. Het meisje van 12 jaren, dat, naar on langs werd medegedeeld, te Utrecht herhaaldelijk kinderen, die uit de school kwamen, van hunne oorsieraden beroofde, is door de arrondissements rechtbank aldaar veroordeeld tot 12 dagen cellulaire gevangenisstraf. Nabij Hilden, in het district Dusseldorp, werd dezer dagen het lijk eener vrouw gevonden, eene weduwe Sommer, die blijkbaar het slachtoffer van een misdrijf, gelijk dat van den Bochumer moordenaar, geworden was. De verdenking viel op twee broeders Muntz, waarvan de eene, vroeger reeds wegens een misdrijf tot vijf jaren tuchthuis veroordeeld, op de vlucht was. De andere word in hechtonis genomen en beweerde met zijn broeder de vrouw te zijn tegengekomen, maar aan den moord geen deel genomen te hebben. Thans is ook de gevluchte Muntz der politie in bandon gevallen en beiden zullen eerlang voor de jnry te Dusseldorp terechtstaan. Uit het weeshuis te Nieuwe diep zijn drie meisjes ontvlucht, allen gekleed in het zwart, op één arm een roode en op den anderen een gele bies. Hare opsporing wordt door den commissar's van politie aldaar verzocht. In de buurtschap Vogelenzang, onder Schijndel, is eene boerenhofstede, met meubilair, landbouwvoortbrengselen, akkerbonwgereedschap, 3 varkens, 1 geit, enz. totaal verbrand. Alles was verzekerd. Toen gisternamiddag de spoortrein, die te 3.18 uren van Breda was vertrokken, zich bij wachthuis No. 6 tusschen Breda en Laugoweg be vond, kwam ijlings een man aanloopen, naar gissing tusschen de 60 en 70 jaren oud, die zijn jas en hoed over den weg gooide en daarna zich zelf op de rails wierp, bijna vlak voor de locomotief. Dit alles was het werk van een oogenblik, en eer de machinist den trein kon doen stilhouden, wa6 deze den ongelukkige reeds geheel over het lichaam ge gaan en kon men slechts zijn vreeselijk verminkt lijk medenemen. "Wie de persoon is die op zulk eene noodlottige wijze een einde aan zijn leven maakte en wat hem daartoe aanleiding gaf, is tot dusverre niet bokend. De trein had, ten gevolge van dit ongeval, een oponthoud van 10 minuten. Een nachtwaker bij de staatsspoorwe gen te Leeuwarden is op heeterdaad betrapt op het stelen van geld uit eene lade. In de nabijheid van Maltrate (Mexico) is eene rijke kwikzilvermijn ontdekt. Reeds heeft zich eene maatschappij gevormd om haar to exploï- teeren. Niet ver van Zacoaltipan zijn mijnwerkers op eene kostbare zilverader gestooten. Volgens een telegram nit Nieuw-York wordt van 19 tot 21 Januari op den Oceaan zeer stormachtig en onbestendig weder verwacht. Heden kon op de Britscho, Noordsche en Fransche kusten stormweder verwacht worden. De Londensche „Standard" verneemt nit Nieuw-York van eene werkstaking van 2000 werklieden aan het Panama-kanaal. De spoorweg- werken worden door troepen bewaakt. Men verwachtte ongeregeldheden. Uit Valenciennes wordt bericht dat de suikerfabriek van Fresnoy door een brand is ver nield; 4500 zakkon suiker verbrandden. De schade is 600,000 fr. Het „Soor. Hbl." heeft van Ceylon een verslag ontvangen van den tocht van het Engelsche oorlogschip „Ready", dat, gelijk men weet, is uit gezonden geweest om de schipbreukelingen van de „Koning der Nederlanden" op te sporen. Het be helst voor het meerendeel reeds van elders bekende bijzonderheden omtrent het onderzoek der Chagos- eilanden. Betreffende dat van do Maladïe ven behelst het verslag het volgende: Den 3den November be zocht do boot Mali Atoll, het Koningsoiland, in het midden dor groep, doch ook daar wist men van niets en de eerste minister verzekerde den comman dant, dat, wanneer op een der eilanden van dien archipel schipbreukelingen waren aangeland, zij reeds naar den Koning zouden gezonden zijn, om van daar naar Galle of elder6 te gaan. Do officieren wilden hunne opwachting bij den Vorst maken, maar Z. M. kon hen niet ontvangen. Hij was onlekker. Men sprak met hem door tusschenkomst van een jeugdig Maledief, die te Colombo was geweest en een weinig Engelsch sprak. Het eiland zag er goed nit, en de huizen, hoewol met wanden van képang, waren doelmatig en aangenaam. Den avond van donzelfdon dag keerde de „Ready" naar Galle terng, waar zij drie dagen later aankwam. BUITENLAND. Frankrijk. De gouverneur van Algerië, Tirman, hooft last gekregen een enquête in te stellen betredende deE moord der drie Fransche zendelingen, wier lijken bij Chadames werden teruggevonden. Do moorde naars behooren tot denzelfden stam, die Flatters en do zijnen vermoordde. De Etigclsche bladen maken eene uota bekend van den Turkschen minister van bi ::anlandsche zaken, door Turkije's gezauten te Londen en Parijs aan de Engelsche en Fransche regeoring overhan digd. Men weet te Parijs niet of dergelijke nota door Mussures-pacha, Turkije's gezant te Londen, aan lord Granville is ter hand gesteld, ruaar men meent te weten dat do Turkscho gezant te Parijs, in een bezoek dat hij aan den heer Gcmbetta ge bracht heeft, zich bepaald heeft tot het voorlozen van een telegram - waarvan hij geen afschrift heeft achtergelaten - en dat hierop eene opheldering van Gambetta is gevolgd over het alleszins richtige karakter van Eugelands en Frankrijks nota ter zake van Egypte. Die opheldering betrof het behoud van den „status quo" omtrent de door de Porto uitge vaardigde firmans en omtrent de waarborgen, aan de belangen der beide Westersche mogendheden bjj vroegere overeenkomsten verleend. Duitschland. In de Kamer van Afgevaardigden heeft de minister van financiën gisteren de begrooting o\er 1882/83 voorgedragen. Een deficit is er niet. Vau het vorige jaar is er een overschot van 28,862,485 mark. Het nieuwe jaar opent met gunstige vooruitzichten, hoewel een deficit van vijf millioen niet te vermijden is. De gewone uitgaven bedragen 905,727,373 en de buitengewone 34,079,249, meest strekkende ter be- ordering van de ontwikkeling des volks. De regee ring stelt voor het everschot van de zegelbelasting

Leidsch Dagblad | 1882 | | pagina 2