DAGBLAD. N°. 6727. Vrijdag 20 Januari. A". 1882. LEIDSCÏÏ PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 8 maanden1.10. Franco per post.1.40. Afzonderlijke Hommerst 0.05. Deze Courant wordt dagelijks, met nitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DER ADVERTENTIES Van 16 regels 1.05. Iedere regel meer 0.171.' Grootere letters naar plaatsraimte, Voor het incassee- ren buiten de stad wordt 0.10 berekend. Bij dit nommer van het Leidsch Dagblad behoort voor de inteekenaren daarop het officieel Verslag der Handelingen van den Gemeenteraad: zitting van Donderdag 12 Januari, bladz. 15. 8TAD9.BBBIOHTEN. AFLOSSING CëLDLEENING. BURGEMEESTER kn WETHOUDERS -van LEIDEN bren- gen ter algemceDe kenoio dat, ingevolge ort. 6 van de voor waarden der geldleeniog cd f 125,000, aangegaan krachtens de ■readsbesloiten vcu 21 November, 12 en 30 December 187S, goedgekeurd door do Gedeputeerde "Stalen van Zuid-Holland, by Tejoluticn van 16 December 1878 en 14 Januari 1879, op Maandag den 23sten Januari 1882, des middags te twealf uren, in een der vertrekken van het 'Raadhuis sal worden overgegaan "tot de openbare uitloting van drie ofeligatiëü, ieder groot *een duizeud gulden, en eene obligatie van itweehon- 'derd en vijftig gelden. Burgemeester en Wethonders voornoemd, Leiden., DE KANTER, Bargemeeater. I "16 Janaari 1382. E. XIST, Seeretaris. LEÏÏÖEN?, 19 Januari. Yoor de vacante plaats van notaris alhier, door bet overigden van mr. J. L. Klaverwjjden ontstaan, Rebben zich 24G sollicitanten aangemeld. In de omstandigheid dat wij dezer dagen melding maakten van het morgenavond in de Stads- zaal vanwege de Leidsche Maatschappij voor Toon kunst te geven coneert, vinden we onwillekeurig aanleiding nogmaals op deze uitvoering terug te komen Immers, wij noemden toen alleen het or kest van het Paleis voor "Volksvlijt, terwijl tock ook de onlangs in functie getreden hoofdonderwijzer der Muziekschool zijne medewerking op bet instru ment, waarvoor hij werd benoemd, zal optreden. Wij begingen du6 eene onbillijkheid, welke we bij deze wenecben te herstellen. Trouweno, de voor malige pensionaris van onzen Koning te hier geen vreemdeling meer, want reeds vroeger trad hij tij dons een der uitvoeringen dor Maatschappij op. waarbij hij door zjjn voortreffelijk pianospel den onverdeelden bijval van het publiek mocht verwer ven. Er bestaat alzoo een reden te meer voor onze stadgenooten «om den kunstarend van morgen gretig aan te grijpen. Wij herinneren er daartoe o. a. aan dat de leden ook tot dit concert met twee dames wrijon toegang bebben. De verdere voorwaarden zijn reeds een paar dagen geleden per advertentie in dit blad bekend gemaakt. In ieder geval blijkt er uit /dat ze bijzonder gunstig sjjn en dat de leden voor hunne contributie ruimschoots worden schade loos gesteld. Niet-leden hebben echter geen.-toegang, doch kunnen ziek steeds voor het lidmaatschap aanmelden. .Naar wij vernemen, bestaat bij het bestuur ■van het studenten-maziekgezelschqp „Sempre Cres cendo" het voornemen om in het laatst dezer maand een concert te geven ten voordeel© van genoemd gezelschap. Het beeft daartoe de medewerking inge roepen van eenige studenten, werkende leden en van eonige dilettanten, ingezetenen dezer gemeente, die zich bereid hebben verklaard, door het uitvoeren van enkele meesterwerken op het gebied van kamer muziek, dit concert op tö luisteren. „Was men dus in vroegere jaren", zoo meldt men ons verder, „afgeweken van de goede oud© traditie om vooral Sempre's kracht te zoeken in het optreden van studenten en dilettanten, hieruit blijkt dat mon weder tot do oude „mores" wil terugkeeren. Bovendien wacht ons het genoegen den uitstekenden violist Wolf uit Parijs te zien optreden, die, behalve in eenige muzikale kringen, hier zijn talent in het publiek nog niet ten beste gaf. Voegt men hierbij dat eene zeer gunstig bekende dame dilettante hare medewerking heeft toegezegd, zoo behoeven wij niet I te twijfelen, of het publiek zal in grooten getale opkomen en hierdoor tconen te begrijpen, wat de beste dank is voor de onvermoeide pogingen on gpsde zorgen vftn de commissie van /Sempre Crescendo." Op de jongst gehouden algemeene vergade ring dor Yoreoniging voor Bloembollencultuur werd mededeeling ontvangen van de afdeeling Sassenheim- Yoorhout, dat ze eene voorjaarstentoonstelling van bloeiende bolgewassen zal houden hi 1882; de dagen dier tentoonstelling zijn nu bepaaid op 16, 17 en 18 Maart. Onder meer andere punten kwam ook aan de orde een voorstel van de afdeeling Hillegom, betreffende het opmaken eener statistiek van de bloembollencultuur in de afdeelingen. De afdeeling Hillegom hoeft binnen hare grenzen in 1881 eene dergelijke statistiek opgemaakt en acht hst in het belang van het vak wenschelijk, dat zulks algemeen geschiede. Bij de discussie werd de mogelijkheid eener betrouwbare statistiek door som migen in 'twijfel getrokken, maar deor anderen erkend. Ten slotte werd het voorstel Hillegom met 23 tegen 10 stemmen aangenomen en aan het hoofdbestuur overgelaten, nadere voorstellen te doen aan de afdeelingen omtrent de wijze van uitvoering. De heer A. CLBoluytteLeimuklen is benoemd tot onderwijzer te Hansweeit. Bij de heeren Gebr, Yan Langenbuysen te 's-Hago is een boek verschenen, waarvan wij met een enkel woord melding willen maken. De heer C. A. Steger, eerste stenograaf bij de Staton-Generaal, heeft namelijk bij deze uitgevers een „Handboek voor de ^Stenografie" het licht doen zien, waarmede men doer eigen oefening zich het stonografeeren kan eigen maken. Niet geheel en al loek in dit vak, bren gen wij gaarne hulde aan de wijze, waarop de schrijver deze handleiding heeft ingericht en hopen wij dat daardoor do stenografie, welke helaas tot heden cog niet zeer vele beoefenaars heeft kunnen vinden, eene betere toekomst te gemoet zal gaan. De heer Steger was de eerste, die het stelsel, door den heer Tetar Yan Elven ontworpen, in de Kamers toepaste. Meer dan cenig ander is hij be voegd, de taak van leidsman bij de beoefening der stenografie op zich te nemen. Sedert meer dan der tig jaren beoefent hij ze zelf op eene wijze, waarin niemand hem overtreft, terwijl hij reeds veertien jaar lang, jaarlijks een cursus geeft aan hen, die zich op deze kunst toeleggen. Hij kent dus de prak tijk door en door eu de vele moeielijkheden, die zich bij de toepassing van het stelsel voordoen. Zijn „Handboek" draagt daarvan de blijken; het is uitvoerig en volledig en ook de Arnh. C. verheugt zich, ■dat eindelijk ons land zulk een werk bezit, waaraan groote behoefte bestond eu waarop zoowel het uit nemende stelsel zelf, door Steger gewijzigd en ver beterd, ale de hoogte waarop onze Nederlandsche stenografen staan, het volle aanspraak geven. De uitvoering getuigt van groote zorg, evenals het werk zelf de kenmerken draagt, dat de samen steller zijn taak ter harte heeft genomen, ten volle bev/ust van het gewicht er van. Het gisteren onder de laatste berichten bedoelde adres aan den minister van justitie luidt aldus: „Binnenkort zal een jaar verstreken zijn, sedert de wet van 3 Maart 1881 (Stbl. n°. 35) een nieuw Wetboek van Strafrecht vaststelde. Bedoeld tijdstip mag in de geschiedenis van ons Yaderland met gulden letteren worden opgeteekend. De Codificatie toch, die de wetgevende macht den volke schonk, was do vrucht eener echt nationale gedachte, ge teeld en gerijpt op eigen bodem, bestemd om eene andere, van uitheemscho herkomst te vervangen. „Algemeen en rechtmatig derhalve was de blijd schap, toen ons volk in zijne nieuwe strafwetgeving naast het verlossingswerk eener geestelijke over- heersching, tevens begroeten mocht de verwachting eener strafrechtspleging, overeenkomstig de zeden, de behoeften, de eischen van onzen tijd. „Die verwachting echter is tot dusverre niet vervuld. Ja zelfs Iaat, blijkens mededeeling van Uwe Excellentie in de Tweede Kamer der Staten - Generaal, het zich aanzien, als kon het vurig be geerde doel in de naaste toekomst niet worden be reikt. De invoering toch van het Wetboek van Strafrecht wordt, naar luid dier mededeeling, afhanke lijk gemaakt van den voltooiden aanbouw Tan ge vangenissen. De verwezenlijking van dit voornemen opent een tusschen tijd vak, welks duur met zeker heid te bepalen niet ligt binnen het bereik van menschelijk vermogen. „Middelerwijl is het bestaande strafrecht, hoezeer door verpletterende meerderheid in do Staton-Gene- raal veroordeeld, richtsnoer voor rechterlijke be slissingen. Het werk der invoering wordt verscho ven zonder den allergeringsten waarborg dat men in de toekomst rekenen mag op even gereedo bereidvaardigheid om de dringend noodzakelijke hervorming van ons strafrecht haar beslag te doen erlangen. Immers zullen, kunnen althans, aan die hervorming, zonder den minsten grond, steeds stij gende eischen worden gesteld. En de afmetingen selve, die do taak gaandeweg verkrijgt, kannen er •alsdan toe bg dragen dat men voor hare volvoering terugdeinst. „De ondergeteekenden hopen dat het vaderland voor dezen, door niemand gewenschten doch alles zins mogelijken, uitslag, behoed moge blijven. Uit dien hoofde wenden zij zich met ernstigen aandrang tot uwe Excellentie met eerbiedig verzoek, dat het haar behage in nadere overweging te nemen zoo danige maatregelen als waarvan invoering van bet Wetboek van Strafrecht binnen den kortst mogelijken termijn mag worden te gemoet gezien." Het adres aan de Eerste Kamer is, wat de vier eerste alinea's betreft, gelijkluidend met dat aan den minister; aan het slot leest men daarin het volgende „De ondergeteekenden hebben deze hunne beden kingen ter kennis gebracht van den heer minister van justitie, die ze ongetwijfeld wel zal willen nemen in ernstige overweging. Terwijl zij uwe hooge ver gadering van dien stap mededeeling doen, richten zij tot haar het eerbiedig verzoek, dat ook harerzijds de aandacht der regeering worde gevestigd op het hooge belang der invoering van hetWetboek van Strafrecht binnen den kortst moge lijken termijn." Jonkvrouw De Koek is tijdelijk als gouver nante van prinses Wilhelmina opgetreden. Baronesse Yan Heemstra zal die betrekking eerst met Mei aanvaarden. Onder de pogingen om meer vrucht te trekken van het vruchtbare en rijke Suriname, verdient vermelding de oprichting van een commanditaire vennootschap door een bekende Haagsche bankiers firma, met het doel om de hulpbronnen van Suriname to exploiteeren en dat wel door het aankoopen en weder in exploitatie brengen van verlaten en ver waarloosde plantages; het winnen van guttapercha en andere gommen en oliën in de bosschen op de woeste gronden; het fokken van vee (thans wordt het slachtvee voor de kolonie grootendeels uit Berbice en de Orinoceo-landen gehaald), en het ontginnen van delfstoffen. Tweo directeuren zullen in Suriname het beheer voeren. De een is een wetenschappelijk met landbouw en veeteelt bekend man; de andere een bekwaam West-Indisch inge zetene, die door zijn langdurig verblijf en zijne vele reizen in het land groote locale kennis van land en volk bezit. Door den ministor van waterstaat is bepaald dat de navolgende ambtenaren bij de administratie der posterijen hunne functiën zullen uitoefenen als volgt, te weten: de commies 1ste kl. M. Yellinga te Rotterdam; do commiezen der 2de kl. D. P. M. Dn Collide Muller te Middelburg; H. C. De Marrde

Leidsch Dagblad | 1882 | | pagina 1