geen gelegenheid om een spin, die in zijn oor was gekropen, er uit te verwijderen. Na öe parade was zijn oor vol bloed en hij raakte de spin eerst twee dagen later kwijt. Maar zij had eene hersenontsteking teweeggebracht, waaraan hij stierf. De sheriff omringde met een aantal ingezetenen «en huis te Pine Bluffs, waarin zich een dief be vond. Deze 6prong uit het venster en hij werd nage zet. De persoon, die hem het meest nabij was, werd door een ander doodgeschoten omdat die volg- m&n hem voor den dief hield. De geestelijke van Rock Castle, Prey, kwam eens thuis, gevolgd door eene kip, die zich op een geladen geweer zette, dat tegen den wand hing; het geweer viel op den grond; de haan ging over en het schot trof den heer Prey zóó, dat hij onmid dellijk een lijk was. Yooral voor het doen aftreden van personon, met wie de auteur geen raad meer weet, zijn boven staande middelen aan te wenden. Do Algerijnsche „Akhbar" deelt bijzon derheden mede omtrent de ongemeen felle koude, welko de colonne van kolonel Brunetièro op haar marsch van Tiaret naar Djebel-Amour, in Oran, den 29sten December en daarna te lijden heeft gehad. Dien dag moest men zich onder hevige sneeuwstormen door eene sneeuwlaag van 50 centi meter een weg banen. Yele soldaten werden sneeuw blind. Te Djebel-Amour gekomen, moesten de troepen in de sneeuw kampeeren, en de thermometer daalde er tot 16° R. onder 0. Alles was bevroren, tot het water in do veldflesschen toe. Het vee, dat men niet voeden kon, stierf in grooten getale en op den bedoelden marsch had de colonne 150 kameelen ver loren. Aan actieve operatiën zou vooreerst wel niet te denken zijn. Yolgens een telegram uit Parijs is de suikermakelaar Pamard gefailleerd met een passief van tien millioen. Ten gevolge van het springen van een stoomketel in eene fabriek" to Havre zijn twintig personen gekwetst en verscheidene omgekomen. - Te Pulformühl, in Luxemburg, zijn twee huizon onder eene nederstortende rotsmassa verbrijzeld, welke door twee weduwen bewoond werden. Eene van haar werd doodelijk gewond; haar zeon, 21 jaar oud, kwam evenals die van hare buurvrouw om bet leven. - Te Syracuse, Nicuw-York, zijn {wint g personen bed riven onder de instortende muren van een onlangs afgebrand huis. Drie kwamen om het leven. Der keizerin van Rusland is onlangs een klein ongeval overkomeD, waarover vc8l gespro ken werd, maar vele verkeerde berichten verspreid zijn. De ware toedracht is als volgt: De keizerin maakte, vergezeld van een hofdame, gravin Tscher- medjew, tegen den avond eene sledevaart in den omtrek van het slot Gatschina. Op last des keizers moeten de koetsiers de hoofdwegen vermijden. Do slede der keizerin sloeg derhalve oen zijweg in, en terwijl de paarden nu in snellen loop waren, bevond men zich plotseling tegenover eene boeronslede, waarvan de voerman sliep. Daar uitwijken onmogelijk was, trachtte do koetsier een korten draai te maken, waardoor de keizerlijke slode omsloeg, zoodat eerst de hofdame en daarna de keizerin in de sneeuw vielen. De laatstgenoemde bleef echter nog in de slede en werd zoo door de voortloopende paarden een 15 schreden ver door de sneeuw gesleept, tot zij ein delijk geheel uit de slede viel. De koetsier bracht nu de paarden tot staan, nadat een officier toege schoten was, met wiens hulp het ook gelukte do dames, die uitwendig geen letsel bekomen hadden, weder in de slede te helpen en naar het kasteel terug te brengen. Daar echter de keizerin in ge zegende omstandigheden verkeert, werd onmiddellijk de hofarts Karasowski ontboden. Deze verklaarde dat er geenorlei verkeerde gevolgen te vreezen zijn.# De bevalliDg der keizerin wordt in Juni verwacht. Naar de „New-York Herald" meldt, i* de voor de zeehondenvangst gebruikte stoomboot _^Lïon"j weike Woensdag den 4den dezer St.-Johns in Nieuwfoundland verliet, koers zettende naar Tri nity-Bay, met 18 passagiers en eene bemanning van 25 koppen, met man en muis vergaanmen ver moedt dat zij op eene klip gostooten is. Een vrou welijk en stukkon van het wrak zijn aangespoeld. Een ernstig spoorwegongeluk heoft Woensdag op den spoorweg naar Alais in Frankrijk plaats gehau. Een goederentrein, bestaande uit 54: wagens, was op w?5 naar Robiac, toen de koppeling van eon der wagens b^ak en do locomotief met zeven -tfageas voortreed. Aan htt station hield de machi nist stil,- ponder dat hij iets M bemerkt, maar toen kwamen de achtergebleven wagens ook aanrollen en veroorzaakten zulk een ernstige botsing, juist op do brug bij Robiac, dat acht wagens in den stroom werden geslingerd, twee derailleerden en verschei dene andere geheel vernield werden. De machinist en de stoker hadden nog gelegenheid om van den wagen te springen, maar de hoofdcoDducteur word gedood en twee conducteurs zwaar gewond, terwijl de schade aan de goederen en het materiëel zeer belangrijk is. Op het bal, dat de koning vanPortugal ter eere van den koning en de koningin van Spanje gaf in het Ajuda-paleis, waren 3000 personen ge- noodigd. Omtrent de executie van den 42-jarigen bezembinder Schiff te Essod, die ten vorigen jare drie vrouwen op de gruweljjkste wijze vermoordde, wordt nog gemeld dat hij den 22sten Nov., enkele dagen na zijne veroordeeling, in de gevangenis zijn schuld had beleden. De keizer weigerde hem gratie te verleenen en Dinsdag-morgen werd hem aange zegd, dat hij zich op den dood had voor te bereiden. Schiff vernam dat met de grootste gelatenheid. Na dat hij een onderhoud met den kapelaan Jüngling had gehad, bleef hij Dinsdag-nacht waken en at en dronk wijn tot op het oogenblik van de voltrekking van het doodvonnis op de binnenplaats der gevan genis. Hij bleef tot het laatste oogenblik kalm en toonde hoegenaamd geen berouw. Dezer dagenisteParijs eenjongmensch A. in hechtenis genomen, die geld opgenomen had op twee brieven van een notaris en een procureur in een der departementen, waarin aan zekere jonge dame L., met wie genoemde A. verloofd was, ken nis werd gegeven dat zij haar proces over eene nala tenschap van 60,000 franken gewonnen had en het bij gezegden notaris gedeponeerde gold na de ge wone formaliteiten in ontvangst kon nemen. Het bleek dat de stukken valsch waren en de jonge dame op geenerlei nalatenschap uitzicht had; deze bekende dan ook dat zij de brieven door een publiek schrijver had doen vervaardigen, ten einde A., die gedreigd had haar te verlaten, tot een huwelijk te nopen. Ofschoon zij het adres van den schrijver vergeten was, of beweerde te zijn, slaagde men er in hem op het spoor te komen. Op het oogenblik echter dat een agent met een bevelschrift van den commissaris van politie bij hem kwam, stiet de man een schreeuw uit en viel, doör een beroerte getrof fen, dood neder, alvorens hij een woord had kun nen zeggen; zijn getuigenis zou natuurlijk ter be paling van A.'s schuld van grooto waarde geweest zijn. Ondanks de moeïelijkheid, waarin zijn dood de justitie verplaatst, wordt het onderzoek voort gezet. BUITENLAND. Frankryk. Aan eene delegatie van de radicale linkerzijde is opgedragen aan den heer Gambetta te verzoeken, dat hij bij de quaestie van hot „scrutin de liste" de Kabinets-quaestie niet zou stellen. De radicale linkerzijde zal tegen hem stemmen, zoo hij geene verklaring in dezen geest aflegt. In eene bijeenkomst van de leden dor radicale linkerzijde is besloten, wat betreft het herzienings- ontwerp, hun vertrouwen aan het ministerie niet te onttrekken. Italië. De veroordeeling door het hof van assises to Aix van de Italianen die bij de ongeregeldheden te Marseille ten vorigen jaro zich aan verwonding schuldig maakten, heeft in Italië veel kwaad bloed gezet. Do consul van Italië te Marseille is van ge voelen dat het beter ware geweest ook deFran- sche beschuldigden tegelijk te straffen; hij geeft echter toe dat op do Italianen, als vreemdelingen die de gastvrijheid genieten, andere verplichtingen rusten. Marseille toch verpleegt in zijne godshuizen kosteloos jaarlijks 4000 Italianen en niet meer dan 7^0 Marseillanen. De Italiaanscho regeering wei gert boston van verpleging iets bij te dragen, omdat ve^e Italianen die zich naar die stad begeven voortvluchtig011 zijn, aan welke haar niets gelegen ligt. De Looste misdaden in 1881 to Marseille ge pleegd wer.I0n door Italianen begaan. j)0 pcipolo Romano" is van oordeel dat over fed tusschen i'talië, Duitschland en Oostenrijk over d° Egyptische quaestie een schikking zou verge- makkelijken en. dat Frank.-ijk en Engeland zich niet ernstig zoudei; verzetten i"igen een gezamenlijk optreden der andere mogendheden. Duits oh land. Uit enkele korte berichten omtrent d© zaak van den hofmaarschalk graaf Eulenburg kan men opma ken dat deze zijn ontslag had verlangd wegens zijne minder aangename verhouding tot andere hof beambten van den kroonprins; dat de kroonprins, den wensch van den hofmaarschalk kennende, it* overleg met prins Yon Bismarck bij den keizer had aangedrongen op eono plaatsing van graaf Eulen burg in diplomatieken dienst, nu er juist gezant- schapsposten openvielen; maar dat de keizer, ook met het oog op de vele hoffeesten en den hoogen leeftijd van den opperceremoniemeester, vooralsnog niet besluiten kon aan diens wensch gehoor te geven. De Pruisische regeering wil aan het koninklijk schrijven zooveel mogelijk publiciteit geven. Het zal bij duizendtallen gedrukt en in alle steden en dorpen van het rijk worden aangeplakt. Dag en nacht wordt er in de landsdrukkerij gewerkt om het stuk zoo spoedig mogelijk iu gereedheid te hebben. Sommige personen moeten den keizer zelfs een serenade willen brengen. Groot-Britanniê. De Engelsche bladen zijn gemachtigd te verklaren dat er nog geen datum bepaald is voor hot huwe lijk van prins Leopold, maar zeker zal het eerst na Paschen worden voltrokken. Op zijn reis naar Arolsen wordt de prins verge zeld door zijn secretaris sir Yorke. Lord Lennox, lid van het Lagerhuis, heeft Woensdag te Portsmouth eene redevoering gehouden, waarin hij beweerde dat Engelands vloot niet alleen niet in staat zou zijn om, gelijk voorheen, aan een& combinatie van mogendheden het hoofd te bieden, maar dat zij zelfs ternauwernood zou opgewassen zijn tegen de vloot van Frankrijk alleen. Engeland heeft thans 38 gepantserde schepen en Frankrijk evenveel. De kanonnen van de Fransche vloot zijn veel beter. De Fransche schepen zeilen over het algemeen sneller. De „Times", op deze redevoering wijzende, acht vooral het punt van de kanonnen van zeer veel gewicht. Het blad wijst tevens op hetgeen dezer dagen door sir William Armstrong in het Ingenieurs-Instituut over de Engelsche kanon nen gezegd is en maar al te zeer met het oordeel van den heer Lennox overeenstemt. Niet alleen die van de meeste schepen der Fransche vloot, maar ook die van de moeBte andere mogendheden over treffen die der Engelsche vloot. Uit officiëele bescheiden blijkt dat in de laatst verloopen zes jaren in Britsch-Indië niet minder dan 122,917 menschen door vergiftige slangen of andero verscheurende dieren gedood zijn. Het aantal stuks vee, dat door deze verslonden werd, bedraagt verscheidene duizenden meer en neemt, evenals dat der menschen, jaarlijks nog toe. Rusland. De „Nieuwe Tijd" deelt mede dat er den 9den dezer een keizerlijke verordening is verschenen, volgens welke gedurende 1882 nog het sluiten eener vrijwillige overeenkomst tusschen de boeren en de grondeigenaars, met betrekking tot den vrijkoop is geoorloofd. Na 1882 behoort al het nog niet vrijgekochte land aan de boeren. De kroon zal dan aan de grondeigenaars, van af 1 Jan. 1883, 80 pet. der taxatie-som van hot nog vrij te maken land uitkeer en. Bovengenoemd blad meent te weten dat het Russische gewone budget voor 1882 zonder tekort sluiten zal, dus 50 millioen roebels gunstiger is dan dat voor 1881. De uitgaven van het depar tement van oorlog zouden 14,149,000 roebels, die van het departement van financiën 7,930,000 roebels verlaagd zijn. De „Petersb. Zoit." deelt mede dat het thans uit het ingesteld onderzoek is gebleken dat de ver duisteringen van gelden, welke in de laatste jaren op het tolkantoor to Taganrog door de beambten en enkele chefs hebben plaats gehad, ruim 15 mil lioen roebels bodragen. Turkije. De Porte heeft een nota tot de mogendheden gericht, waarin zij verklaart dat de rechten van den sultan over Egypte op firmans zijn gegrond, be toogt dat de mogendheden geen recht van inmenging in Egypte hebben, en verklaringen vraagt ten op zichte der collectieve nota van Frankrijk on Engeland. Een telegram uit Konstantinopel meldt dat do werkzaamheden tot aansluiting van de Turksche spoorwegen aan die van Oostenrijk en Servië goed vorderen. De sultan heeft dezer dagen aan baron Yon Calice, den Oostenrijkschen gezant, daarvan persoonlijk kennis gegeven.

Leidsch Dagblad | 1882 | | pagina 2