LEIDSCH DAGBLAD. IV. 6721. Vrijdag 13 Januari. A0. 1882. PBIJS DEZEB COUBANT: ?oor Leiden per 3 maanden1.10. Franco per pesL1.40. Afzonderlijke Hommers0.05. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PEIJS DER ADYERTEJiTIEN Van 16 regels 1.05. Iedere regel meer 0.17$. Grootere letters naar plaatsruimte. Voor het incassee- ren buiten de stad wordt 0.10 berekend. 8TAD8-BBEICHTEN. BURGEMEESTER tn WETHOUDERS yan LEIDEN bren gen ter kenüis van belanghebbenden, dat ingevolge art. 2 der Verordening, regelende de invordering der plaatselijke belasting op de Honden, ieder hooder van een of meer honden, die aan die belasting onderhevig zijn, verplicht is, daarvan jaarlijks vuór of op den olsten Jnnaari bij den Gemeente-Ontvanger aangifte "te doen, door inlevering van een behoorlijk ingevuld endoorden 1 aangever ouderteekend biljet en dat bedoelde inschrijvingsbiljetten J voor het dienstjaar 1882 kosteloos ten kantore van den ont vanger verkrijgbaar zijn. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leiden, DE KANTER, Burgemeester. Januari 1882. E. KIST, Secretaris. BURGEMEESTER bn WETHOUDERS tan LEIDEN roepen bjj deae op alle leveranciers, werkbazen enz., welke over het afgeloopen jaar 1881, ten laste der gemeente, eenige vordering ihebbco, om hunne rekeningen ten spoedigste, uiterlijk vóór ultimo Januari e. k., ter Gemeente-Secretarie (afdeeling financiën) in te leveren. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leiden, 1)E KANTER, Burgemeester. 3 Januari 1SS2. E. KIST, Secretaris. LEIDEN, 12 Januari. Door Burgemeester en Wethouders werd heden ten raadhuize alhier aanbesteed het maken van een wachthuisje ten dienste der politie nabij deDoeza- brug. Hiervoor waren 10 inschrijvingsbiljetten inge leverd, waarvan het hoogste f 800 bedroeg. Het werk "is gegund aan den heer J. Blansjaar, timmerman alhier, als laagste inschrijver voor de som van f 559. Daarna had de openbare verpachting plaats van de mestspeciën afkomstig uit de riolen en kolken binnen deze gemeente voor den tijd van één jaar. Als hoogste inschrijver is hiervan pachter gewor den de heer J. W. Filippo alhier voor de som van 0.46 per kub. meter. Do laagste inschrijving be droeg voor de rioolspecie f 0.34 en voor de kolkspecie 0.82 per kub. meter. Omtrent het Raamland gelegen aan den straat weg onder Zoeterwoude buiten de Utrechtsche brug, waarvan mede de openbare verhuring plaats vond, werd besloten do huur niet toe te wijzen. Het aantal leden der Maatschappij voor Toon kunst alhier onderging in het afgeloopen jaar weder eenige vermeerdering; tegenover 254 van het jaar te voreD, telt men er thans '267, bonevens 4 eere leden. De maatregelen door het nieuwe bestuur genomen, hebben voornamelijk betrekking op de Muziekschool en op de muziekuitvoeringen. De finan- tiëele toestand is in zoover gunstig te noemen dat in de afgesloten rekening alle uitgaven door de inkomsten zijn gedekt en dat voor het eerst sedert vele jaren het deficit door een batig slot is vervan gen. Hot aantal leerlingen dor Muziekschool be droeg aau het einde van het jaar 404, verdeeld als volgt: elementair- en koorklassen 127, theorie 11, solozang 31, piano 163, viool 50, violoncel 2, klarinet 4 en orkestklasso 16. Den lsten Januari 31. is de nieuwe hoofdonderwijzer voor de piano, •de heer Th. Enderlé, voormalig pensionaris van den Koning, in functie getreden. Hot doel zijner be noeming was om in het piano-onderwijs eene naar het oordeel van het bestuur zoo noodige eenheid van methode, welke tot nu bij de verschillende onder wijzers en onderwijzeressen ontbrak, te verkrijgen De beer Enderlé is niet alleen met een deel van het onderwijs belast, maar oefent ook toezicht uit op het geheele piano-onderwijs en waakt er voor dat dit naar ééne, door hem voorgestelde en door den directeur bekrachtigde methode plaats hoeft. De kapitein H. P. Muller, van het 4de reg. inf. te Leiden, is op zijn verzoek eervol onthoven van do function van kapt. voor speciale diensteD, en belast met- het commando over een compagnie. Yoor de toezegging van beroep naar Sassen- heim is door den heer A. J. P. W. De Wilde te Beilen bedankt. s Rijks middelen bobben gedurende de maand December 1SS1 opgebracht f 8,979,557, togen f 8,843,769 in December 1880, en gedurende het jaar 1881 f 105,620,891, tegen f 102,715,980 in het jaar 1880. De raming bedroeg f 100,044.000. Het Yad. verneemt dat de luitenant-generaal Yan dor Heyden, die gisteren juist twee jaar den rang van luitenant-generaal bekleedde, het voornemen heeft zijn pensioen te vragen. In eene ten huize van den hoogleeraar Harting te Utrecht gehouden laatste bijeenkomst van het hoofdcomité ter behartiging van de belangen der Transvaalsche BoereD, is dit comité voor ontbonden verklaard. Daarin is tevens nog besloten aan den heer Paul Krüger, vice-president der Zuid-Afrikaan- sche Republiek, mede te deelon dat eene som van f 45,000 ter beschikking ligt van de regeeringder Zuid-Afrikaansche Republiek, om aan die gelden die bestemming te geven, welke hot best strookt met het doel waarvoor zij zijn bijeengebracht. Reeds vroeger is eeoe som van f 9879 naar de Trans vaal gezonden. Het stoomschip „Zaid-Holland", van Rotterdam naar Batavia, arriveerde gisternamiddag te Sout hampton. Z. M. heeft aan D. P. J. Yan Walsom, op zijn daartoe gedaan verzoek, met 1 Februari a. s., eervol ontslag verleend als kantonrechter-plaatsvervanger te Oud-Beierland; - aan den surnumerair der poste rijen A. H. Spaan, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend; benoemd tot surnumerair der posterijen J. A. Coopmans, wonende te Leeuwarden; - aan J. J. Van Kerkwijk, lid van de Tweede Kamer, vergunning verleend tot het aannemen en dragen der versierselen van commandeur der orde van het Legioen van Eer, Jiem door den president van de Fransche Republiek geschonken- benoemd tot inge nieur van den waterstaat der 3de kl. D. J. Steyn Parvé en A. E.Kempees, thans adspirant-ingenienrs;- J. B. Breukelman benoemd tot commies van Staat bij den Raad van State; - benoemd tot commandeur der orde van den Nederlandsehen Leeuw, den heer W. F. Yan Erp Taalman Kip, minister van marine; - met 1 Februari a. s. benoemd tot commies der posterijen 1ste kl. M. Yellinga en P. Menschaar, thans commiezen 2de kl.; tot commies der poste rijen van do tweede klasse D. P. M. Du Celliée Muller, H. F. Boekhold en H. C. De Marree, thans commiezen der derde klasse; tot commies der pos terijen van de derde klasse G. J. Balfour van Bur leigh, I. Boomsma en I. H. De Witt, thans com miezen der 4de kldsse; tot commies der posterijen van do vierde kl. J. H. De Laat de Kanter, D. J. Hofsommer, J. A. Hijner, C. P. W. J. Beudeker en J. Brester, thans surnumerairs der posterijen. Gemengd Nieuws. Yoor het kantongerecht alhier zullen Dinsdag a. s. weder ongeveer 40 personen ver schijnen, die zich in het openbaar „in kennelijken staat" hebben bevonden. Gistermiddag omstreeks één uur viel de vrouw van Dirk Yan Leeuwen, varende met een turfschuit door do Ringvaart der gemeente Haarlemmermeer, nabij Sloten overboord. Het toe steken van een haak was vruchteloos, waarop de man, die een goed zwemmer is, zich te water begaf. Hij hield zijne vrouw zoolang boven water dat zij door hare kinderen gered werd, maar op dat oogen- blik zonk de man en verdronk. Hij was afkomstig uit Aarlanderveen en gedomicilieerd te Amsterdam. ïn den nacht van 9 op 10 Januari heeft een hond achter de schapen van K. K. to Hoofddorp geloopen, ton gevolge waarvan er een gestorven is en drie den dood nabij waren. Thans is werkelijk bepaald dat alle officieren zondor troepen in do residentie, ook die aan het ministerie van oorlog, aan de topographische inrichting of aan do geschutgieterij geplaatst, tofc des namiddags te vier uren in uniform gekleed zullen moeten zijn. Alleen de officieren van gezond heid en de militaire artsen zijn hiervan uitgezonderd. Deze nieuwe order is gisteren reeds in werking getreden. Op militair gebied, zegt het Yad., ge beuren thans verrassende dingen. De vis8cher8 te Scheveningen maken zwarigheid zich te doen aanmonsteren. Bepalingen betreffende de schobnetvisscherij schijnen de aan leiding daarvan te zijn. Gistermorgen te ongeveer halfacht is bij het uitsleepen uit de Koningshaven te Rotterdam van het Rijnschip „Anna Helena", schipper H. Schmidt, uit de vlieger gevallen en verdronken de 17-jarige schippersknecht van dat vaartuig Jacob Hoof, te huis behoorendo te Mühlheim aan do Ruhr. Zijn lijk is nog niet gevonden. In het stedelijk ziekenhuis aldaar is overleden.de zandschipper I. v. d. F., die den 31sten December jl. door een schippersknecht aan de Lenvohavon met een luiwagen aan het hoofd verwond werd. Te Arnhem zijn valsche coupons uitge geven van het Nut van 't Algemeen. De schuldige is echter tot heden niet opgespoord. - Ook is aldaar gisternacht ingebroken. De misdadigers kozen tot onderwerp van hun snood bedrijf de kiosk der Tramwaymaatschappij op hot Yelporplein, waarvan zij een ruit verbrijzelden. Zij maakten zich meester van - oen flesch spuitwater. Yolgens telegram uit Niouw-York is er storing in don dampkring te verwachten met daarop volgend stormweder van het zuidoosten tot het noorden tusschen 12 en 16 dezer, zich uitstrekkende tot op de Engelscho, Noordsche en Fransche kusten en 48 uren later gevolgd wordende door nog heviget stormweder mot oraloopenden wind. Ook in den Noord- Atlantischen Oceaan zal hot ruw weder zijn. Een kroeghoudster in de Belgische ge meente Marquette heeft tien jaar lang een harer bloedverwanten opgesloten gehouden, ten einde hem te beletten een testament te maken ten gunste van anderen. Bij de ontdekking van de afschuwelijke wandaad was de grijsaard ruim zeventig jaar; zijn gelaat, door lange grijze haren omgeveD, droeg de sporen van het lijden, dat hij had doorgestaan. De vrouw is naar eon plaats overgebracht, waar zjj op haar beurt een gevangenisstraf zal hebben te onder gaan, ditmaal een wettige. In sommige Fransche gemeenten be staat een gebruik, volgens hetwelk jonge meisjes, als zij in den Kerstnacht van de middernachtsmis terugkeeren, een takje van een appelboom plukken en dat in een fleschje met water voor hot raam harer kamer hangen. "Wanneer nn dat takje vóór Paschen uitloopt - zoo wil de overlevering - dan doet het meisje aan wie dat takje toebehoort, nog^ in hetzelfde jaar een huwelijk. Die aloude gewoonte was bij het laatste Kerstfeest nu ook gevolgd door de kamenier van een kasteel in den omtrek van Alen^on. liet meisje, ovorigens braaf en goedhartig, had echter het ongeluk gebocheld te zijn; vandaar dat de overige bedienden, toen zij het takje op merkten, zich ten haren koste niet weinig vroolijk maakten. De tuinman van het kasteel was ondeu gend genoeg het geplukte takje togen oen uitgebot stekje uit den tuin te verwisselen en, toen de opge togen kamenier de voor haar zoo heilspellende ver andering zag, haar niet weinig boet te nemen door haar het bedrog te ontdekken. Dat voorval kwam ook de bewoonster van het kasteel ter ooron, die nu in tegenwoordigheid van alle bedienden ver klaarde dat bij het voorspelde huwelijk ook een bruidschat behoorde en haar kamenier het takje teruggaf, gewikkeld mi een bankbiljet van 1000 franken. Men zegt dat de tuinman thans in allen ernst aanzoek heeft gedaan om do hand. van het meisje»

Leidsch Dagblad | 1882 | | pagina 1