hoogleeraar aan die universiteit; - aan jhr. W. Yan Andringa De Kempenaer, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als rijksopzichter der 2de klasso op do spoorwegdiensten; - den lsten luit. B. W» A. A. baron Yan Dedem, van het lste reg. huzaren, op non-activiteit gestold, in afwachting dat omtrent hem nader zal worden beschikt; - benoemd tot kantonrechter to Bolsward mr. A. H. Roessingh, thans substituut-griffier bij de arr.-rechtbank te Winschoten; - benoemd tot griffier bij hot kan tongerecht te Bolsward mr. C. Witholt, thans ambtenaar van het openbaar ministerie bij de kanton gerechten in het arrondissement Leeuwarden, voor de kantons Harlingen, Bolsward en Sneek, ter stand plaats Harlingen- benoemd bij het personeel van den geneeskundigen dienst der laidmacht, tot officier van gezondheid der 2do klasse, de studenten voor den genoemden dienst (artsen) J. J. Ch. Pichal en P. Beyers; - benoemd tot notaris binnen hot arr. Tiel, ter standplaats de gemeente Yianen, L. A. baron Yan Ittersum, candidaat-notaris te Zwolle. Gemengd Nieuws. Eenjongmensch, De H. geheetenen kleer maker van beroep, stapte op den Scheveningschen weg bij de Promenade van den tram, viel en kreeg het achterwiel over zijn rechterbeen. Per vigilante is hij naar het gasthuis overgebracht. rH. T. d. H. te Noordwijk, beschuldigd van in don nacht van den tweeden Kerstdag jl. den persoon van L. O. bolangrijko verwondingen met een mes te hebben toegebracht, is thans in hechtenis genomen. Door de duisternis of door een valsch lantaarnlicht misleid, is te Hazerswoudo een dienst meisje in de nabijheid harer woning in een sloot geloopen en in de modder gestikt. Yoor hotkantongerechtteAlphen ston- den Yrijdag niet minder dan 20 personen uit de gemeente Ter Aar en 5 uit Rijnsaterwoude terecht, wegons het maken van nachtelijk burengerucht. De sigarenmaker De B. te Delft werd, terwijl hij zich op weg naar zijn werk op den Yer- versdijk bevond, door een benauwdheid getroffen, welko hem onmiddelljjk den geest deed geven. Hij laat een gezin na, dat op het punt staat vermeerderd te worden. Naar men verneemt, is nog aan geen der slachtoffers van het spoorwegongeluk te Rot terdam eenige vergoeding voor geleden schade en pijnen uitbetaald; over en weer is mon nog aan het loven en bieden. De belangen der maatschappij worden behartigd door mr. Yan Raalte, advocaat te Amsterdam, die op het meerendeel der inge stelde eischen heel wat af te dingen heeft. Yoor zoover de gekwetsten te Rotterdam woonachtig zijn, vernam het Rott. Nbl. dat hun eisch geen tiende bedroeg van het bedrag, dat onlangs als de eisch van Nathan Blom te Loosduinon werd genoemd. Niettemin werd vanwege de maatschappij slechts >/4 van dien eisch toegestaan, waarvoor twee der .aldaar wonende gekwetsten, waarvan er een haar arm nog steeds niet gebruiken kan, dan ook maar geteekend hebben. Als vermoedelijke dader van een dief stal van twee schapen, uit de weide van P. K. in den Uitweg onder de gem. Sloten is zekere H. d. B. te Haarlemmermeer in hechtenis genomen, die vroeger als knecht bij P. K. in dienst geweest-is. Een zesjarig meisje van een arbeider te Rozenburg hooft het ongeluk gehad met het vliegwiel eener stoommachine, tot het snijden van bieten gebruikt, in aanraking te komen, waardoor haar linkerarm bij den schouder werd afgerukt. Op den Lindenhof te Zurich zal een standbeeld van Zwingli worden opgericht; hot zal 80,000 franken kosten. Kunstenaars van alle natiën zullen worden uitgenoodigd hun bijdragen vóór 1 Juni e. k. te storten. Te Ottokring in Oostenrijk, heeft een schoenmaker, zekere Eckmüller, vader van drie jeugdige kinderen, getracht eerst zijne vrouw, daarna zich zeiven met een revolver dood te schieten. Beiden verkeeren in kopeloozon toestand. Door achteruitgang in zaken was de man aan den drank geraakt en had vrouw en kinderen in den laatsten tijd mishandeld. Eene leerlinge van de industrieschool voor meisjes te Glasgow, zokero Mary Jane Park, werd door de directrice op een 6toel gebonden daarna ontving zij uit de hand dier dame 50 slagen met een riem op het bloote lijf. Dit geschied zijnde werd Mary Jane twintig minuten onder een stort bad gehouden en 4 dagen opgesloten op brood en water en zonder bed. Do directrice zegt dat zij last had gekregen van den vader om gestreng te werk te gaan, aangezien Mary Jane zich slecht gedroeg en wilde wegloopen. De vader echter heeft de directrice wegens het al te getrouw opvolgen zijner instructies aangeklaagd. Ze is tot een schadever goeding van f 240 en tot de kosten veroordeeld. Q In een oudemannenhuis te Brussel ig een ernstige brand uitgebroken, waarbij een der oudjes, een vijf en zeventig jarig grijsaard, in de vlammen omkwam. Hij was magazijnmeester en maakte misbruik van sterkeu drank, zoodat men vermoedt dat hij zelf de oorzaak van het onheil is geweest. In verschillende 6teden heeft men inder tijd getracht Amerikaansche oesters in te voeren, dat in vele plaatsen echter niet wildo gelukken. In Londen was dit echter anders. Daar vielen zij blijk baar in den smaak der lekkerbekken, want in twee en een halve maand, dat is van 18 October tot het einde van het voorgaande jaar, werden er ruim een millioen oesters ingevoerd, die alle overgoten door de noodigo champagne naar de maag ver huisden. Men vermoedt dat, nu de oesters zoo in den smaak vallen, er in de eerste vier maanden van het jaar wel een honderd vijftig millioen zullen worden ingevoerd. In de afgeloopen week meldden do Fransche bladen dat omstreeks éón uur des nachts twee visschers, die zich met hunne schuiten te Parijs in de nabijheid van de Estacade bevonden, op de brug een man zagen heen en weer loopen en oplettend rondkijken. Nadat dit eenige minuten geduurd had, bukte hij zich en had toen een kind in zjjne armen, dat hij zonder zich te bedenken in het water wierp. Een hartverscheurende kreet galmde door de lucht. Het arme kind hield zich met zijne tengere handjes krampachtig aan de balustrade van de brug vast, die het in zijn val had kunnen grijpen. Vader! Yader!" hoorde men een zacht stemmetje roepen: „helphelp!" De ellendeling, die reeds de vlucht had genomen, keerde zich op dat hulpgeroep om en maakte op ruwe wijs de handjes van de kleine los, die in de diepte verdween. Gelukkig hadden do wakkere visschers alles gezien. Met twee riemslagen waren zij bij de brug, en een hunner had het geluk het kind bij de kleertjes te grijpen, op hot oogenblik dat hot ging zinken. Do visschers brachten hefr naar het arsenaal. Op de vragen der agenten vorklaardo het kind Clóuienee Rossignol te hoeten. Zij deed het volgende verhaal Gisteren in den loop van den dag kwam mijn vader, die koopman in de Halles is, bij mijn tante en drong er op aan dat ik met hem bij mijne moeder zou gaan eten. 's Avonds ging mijn vader, die dronken was, met my wandelen. Toen wij bij do brug van dc Estacade kwamen, zeide hij mij„Kijk eens goed, Clómencetjo, of je niet iemand ziet aankomen." Ik antwoordde: Neen. Toen nam vader mij op en wierp mij in het water." Eenige uren later kwam de vrouw van Rossignol schreiend aanloopen en verhaalde hoe haar man dronken was te huis gekomen, zonder haar dochtertje. Zij voegde er bij dat zij voor de tweede maal getrouwd was, en dat haar lOjarige Clémence, Bouffard heette en niet Rossignol. Twee agenten, die Rossignol onmiddellijk gingen arres teeren, vonden hem rustig slapende. Hij is een in dividu van 38 jaren, eene echte alcoholische type. Hij beweerde zich niet meer te herinneren wat hij had gedaan. „Misschien wol en misschien ook niet; ik weet het niet," was het antwoord van hot monster. Mevrouw "White, eene Engelsche dame, te Yoxton, gaf dezer dagen van meer dan gewone kloekheid blijk. Zij ontdekte dat er iemand ten harent ingebroken was en zich onder de tafel ver scholen had. In plaats van te schreeuwen, greep zij een stuk hout on trof den schelm, die, zich ontdekt ziende, uit zijn schuilplaats te voorschijn wilde komen> daarmede zoo geducht op hot hoofd, dat zij geen gevaar meer van hem te duchten had en hij, met hulp van een toogesnelden huisgenoot, gebonden kon wordon. In een rotskloof tusschen Haan en Hil- den heeft men het lijk eener 23-jarigo vrouw, de weduwe van den vóór eenige maanden overleden veehandelaar Sommer uit Iiichrath, gevonden. Het lijk was schier onkenbaar; de schedel was ver pletterd. Een paar weken geleden was de vrouw, moeder van twee kinderen, 's morgens yroeg naar Haan gegaan om golden te innenmen vond dat geld niet bij haar. Twee te Hilden woonachtige broeders zijn als van den moord verdacht in hechtenis. Ti!iLL _Ü-L_LL1.UJ_J. De verdedigers van Guiteau hebben hunne conclusiën gesteld. Deze komen hoofdzakelijk op het volgende neder: 1°. Aan de jury moet wor den medegedeeld dat te recht getwijfeld wordt of de beschuldigde in het volle bezit zijner geestver mogens is. 2°. Mocht de jury oordeelen dat de beschuldigde gehandeld heeft onder een onweer staanbare kracht, die uit waanzin voortsproot en waardoor hij gedreven werd, dan moet hij verklaard, worden te zijn niet-schuldig. 3°. De jury behoort den beschuldigde vrij te sprekeD, omdat do president Garfield is overleden in het district Columbia. 4*. Indien evenwel de jury mocht oordeelen dat de beschuldigde zijn gezond verstand heeft, maar dat de daad gepleegd werd zonder boos opzet, dan be hoort hij te worden schuldig verklaard niet aan moord, maar aan manslag. BUITENLAND. Frankry k. De rust is te Parijs weder hersteld. Van de ge- vangengenomenen zijn echter slechts vijf losgelaten;, de overigeD, onder wie Lonise Michel en de gene raal der communards, Eudes, werden 's avonds te negen uren in een gevangenwagen naar de prefec tuur der politie gebracht. Zij zullen spoedig voor den rechter verschijnen. De personen die elders- wegens verzet tegen do politie werden gevangenge nomen, liet men spoedig weder loopen. Te Parijs zijn aangekomen dr. Bayol met vier afgezanten van Fouta-Djallou (Afrika), die het tractaat dat Bayol met den konipg van Timbo sloot, komen bekrachtigen. De negers zijn afgestapt in het Lonvre-hotel en daar het de eerste keer is dat zij den voet zetten in een beschaafd land, is hunne verbazing over al hetgeen zij zien grenzeloos! De „ascenseur" in hot hotel joeg hen schrik aan en elk oogenblik roepen zij „Magui" (vreemd). Omgekeerd wordeu zij door de Parijzenaars aan gegaapt; hun tolk, die het Fransch machtig is, heet Ahmadou-Bavan de vier afgezanten zijn twee prinsen, Modi-Mamadou-Seydon en Modi-Ibra- hima-Ary. Duitschland. De „Norddeutsche Zeitung" zegt dat de onder secretaris van Staat, de heer Mayr, die eergisteren naar Straatsburg is teruggekeerd, te Berlijn was ter zake van het wetsontwerp op het tabaksmono polie, dat zoogoed als gereed is. Yan de beraadsla gingen in den Rijksdag gedurende de eerste maanden van dit jaar zal het afhangen, of een volslagen monopolie dan slechts een op onbewerkte tabak zal worden ingevoerd. "Wanneer geen van beide monopolie- vormen bijval vindt, is de rogeering voornemens verhooging van de belasting op het gewicht voor te stellen, om daardoor en door de ontworpen be lasting op de dranken middelen te vinden om de „Klassensteuer" op te heffen en de grondbelasting aan de gemeenten over te dragen. De heer Hertling ontwikkelde ia den Rijksdag zijne interpellatie over de verdere uitbreiding vac de wetgeving op de fabrieken. Yon Bismarck ver klaarde dat het streven, waarvan de interpellatie getuigde, te vroeg kwamhet is slechts met andere voorgenomene hervormingen te vereenigen. Alleen in corporatiovo vereeniging kan men het doel bereiken, dat tot de traditiën van het Pruisische vorstenhuis behoort, het doel namelijk zich het lot der zwakkeren aan te trekken. In de maand April zal het mogelijk zijn over de verwezenlijking der denkbeelden van den interpellant te beraadslagen, in verband met andere hervormingen in do wetgeving. Hij hecht zijne goed keuring aan voorstellen, die strekken kunnen het practische Christendom te bevorderen. Indien men spreekt van levensvatbare industrieën, dan moet men in de eerste plaats onderzoeken of zij levensvatbaar zijn, zich ontwikkelen kunnen. Daartoe was de volkshoudkundige Raad bestemd. Zijn de voorwaarden der ontwikkeling niet aanwezig, dan heeft men iet» ergers te wachten dan Zondagsarbeid, namelijk werkeloosheid. Acht men eene industrie gezond, vatbaar voor ontwikkeling, dan verbinde men er, met het oog op het dool van den Staat, een Staats belang aan. Met het beperken van den langen arbeidstijd moet men zeer voorzichtig zijn, want anders kan men met strenge wetten do workliedon grootelijks bonadeelen. Evenzoo is het gesteld met den Zondagsarbeid. Controle hierover kan men enkel verwachten van het corporatieve verband. Ook vrouwenarbeid komt wel degelijk de arbeidersfamiliën ton goede. Men kan dien niet strikt ter zijde stellen. Do belastingen zijn zwaar voor den arbeidersstand. Van deze kan de „Klassonsteuer" dan eerst geheel

Leidsch Dagblad | 1882 | | pagina 2