Allen werkten mee om ze wèl te doen gelukken en daarin slaagde men volkomen, niet het minst het damespersoneel, waarvan in het bij zonder mej. Kïehl zich allerliefst van hare taak kweet. Op de hun geschonken bijvalsbetuigingen hadden allen dan ook volkomen recht en met werkolijko belangstelling zien we een volgende voorstelling van hen te gemoet. "We amuseerden ons kostelijk, waartoe de muziek in de pauzen onder leiding van den heer Locher niet weinig het hare bijbracht. Moge dit een goed teeken zijn en het bjj dezen enkelen keer niet blijven. Blijkens de opgaven betreffende do sterfte in «enige groote gemeenten in de maand November 11., was de verhouding der overledenen tot 1000 inwo ners per jaar te Amsterdam 25.3; Arnhem 19.7; Dordrecht 23.4; Den Haag 24.6; Groningen 20.1; Haarlem 23; Den Bosch 30.3; Leeuwarden 13 4; Leiden 22.7; Maastricht 25.7; Rotterdam 22.4; Utrecht 28.5. Bij de heden gehouden openbare verkooping van cokes in partijen van 1000, 100, 50, 10 en 5 hectoliters, waren de hoogste prijzen f 330, f 36, f 19, f 4.20, en f 1.95; de laagste 330, f 35, f 19, f 3.80 en f 1.90. De kapt. D. J. H. N. Den Beer Poortugael, van het 4de reg. inf., is daarbij benoemd als kapi tein voor speciale diensten. In ons vorig nommer werd er melding van gemaakt dat van liberale zijde protest zou worden aangeteekend tegen do geldigheid van de jongste verkiezing te Middelburg, op grond van door de Midd. Courant meegedeelde informaliteiten, welke daarbij zouden hebbon plaats gehad. Genoemde blad vertelt nl. hoe de verschillende vormen, welke do kieswet voorschrijft, op Walcheren worden nage leefd. Volgens de wet moeten onmiddellijk na de onderteekening van het proces-verbaal, de stem bussen in de onderkiesdistricten met hare behoorlijk in verzegeld papier gesloten sleutels, door den jongsten stomopnomer worden overgebracht naar don voorzitter van het bureel van stomop neming van het hoofdkiesdistrict. De overbrenging echter geschiedt in verscheidene onder-kiesdistricten niet onmiddellijk, maar eerst den volgenden dag; ook niet door den jongsten stemopnemer, maar door den gemeente-veldwachter en zij worden niet aan den voorzitter van het hoofdbureel afgegeven, maar op het stadhuis te Middelburg aan een ambtenaar, of als deze niet aanwezig is, aan den concierge. Tot predikant bij de Hervormde kerk te Nieuwpoort is beroepen de heer J. Rijnenberg, cand. te Haarlemmermeer. Uit Berlijn wordt bericht dat de keizer be zwaar maakt graaf Zu Eulenburg, hofmaarschalk van den kroonprins, tot Nedorlandsch gezant te benoemen; de keizer wenscht hem aan het hof te houdon, waar hij als ingewijde in alle verhoudingen zeer op zijn plaats is. De Duitsche kroonprins, onaangenaam gestemd door het verzoek om ontslag van zijn hofmaarschalk, heeft reeds een ander persoon uit zijn omgoving voor die betrekking aan gewezen. Daar het stoomschip „Prinses Amalia" gis terochtend te negen uren Dungencs passeerde, zal het hedenochtend te IJmuiden en in den loop van den dag in de Rietlanden te Amsterdam aankomen; do „Madura", van Amsterdam naar Batavia, arriveerde Zaterdag te Port-Saïd en zette gisteren de reis voort; de „Zuid-Holland" vertrok Zaterdag van Rotterdam naar Ned.-Indië. Bij resolutie van den minister van kolo niën is H. F. C. Wagner, werkman 1ste kl. van 's Rijks geweerwinkel te Delft, gesteld tor beschik king van den gouv.-generaal van Ned.-Indië, om te worden geplaatst als meesterknecht-instrument- maker bij don artillerie-constructiewinkel te Soerabaia. Z. M. heoft baron Von Canitz, laatstelijk bui tengewoon gezant en gevolmachtigd minister van den keizer van Duitschland, koning van Pruisen, bij hot Nederlandsche hof, benoemd tot grootkruis der orde van den Noderlandschen Leeuw; - met 15 Jan. a. s. den telegrafist 2de kl. bjj de Rijkstele graaf L. Schillemans Wz. uit 's Rijks dienst ontslagen. Gemengd Nieuws, Op oen dor bovenvoorkamers van per ceel N°. 8 op de Hoogewoerd ontstond gistermor gen een begin van brand, welke echter toch nog cenige uitbreiding kreeg, zoodafc aan behang, klee- den en meubelen belangrijke schade werd aange richt. Door het spoedig aanbrengen van emmers Wfller door de buren enz. mocht men er gelukkig in slagen het vuur in zijn verderen voortgang te stuiten, zoodat de heide spoedig aangerukte brand spuiten geen dienst behoefden te doen. Dat de Leidsche Wecsburgers weder op hun post waren, behoeft nauwelijks gezegd. Hun uitrukken had dit maal echter onder bijzondere omstandigheden plaats, daar ze zich reeds in de Pieterskerk bevonden, ter bjjwoning van de godsdienstoefening aldaar. Toen ze van het onheil werden in kennis gesteld, bracht hun vertrek er natuurlijk geen geringe stoornis te weeg, hoe geheim men de oorzaak ook voor anderen wilde honden. Hedenmorgen omstreeks halftwaalf had een zesjarig meisje, genaamd J. R., wonende in de Paradijssteeg, het ongeluk, toen zij in een test vnnr haalde, daarmede met de slip van haar schortje in aanraking te komen, waardoor dit vlam vatte. Door de spoedige hulp van C. v. D., die er zijn jas over wierp, werd de vlam echter gedoofd, zoodat het kind er nog gelukkig afkwam. Bij een in hetKuiperstraatje te's-Hage plaats gehad hebbende vechtpartij tusschen vader en zoon, werd de zoon zoodanig aan het hoofd ge kwetst, dat hij zich onder heelkundige behandeling moest stellen. De „Courrier de Maurice" bevathet vol gende verhaal: De commandant van het Fransche oorlogsschip „Nièvre" had zicb met zijn vronw en hun zesjarig zoontje naar het zwembassin van Ber- nica begeven, vergezeld door een jong vaandrig, Siou genaamd, en door een jong matroos. Deoom- mandantsvrouw, oen geoefende zwemster, begaf zich te water. Reeds verscheiden malen had zij het bassin doorkruist, toon zij zich onwel gevoelde. Haar echtgenoot, die, niet kunnende zwemmen, zich op het droge bevond, riep haar too langs den kant het bassin te verlaten, toen hij eensklaps zijn jonge vrouw in de diepte zag verdwijnen. De vaandrig, die zich ook te water bevond, dook tweemaal ach tereen naar de drenkelinge, doch eindelijk kwam ook hij niet meer boven. Daar stonden de com mandant en de matroos, beide zeelieden, doch die- 't is schier ongehoord - volstrekt niet konden zwem men, machteloos en do eerste wanhopig toetezieD, en twee soldaten, die op het gerucht toesnelden, konden om dezelfde reden evenmin hulp verleenen. Twee uren lator werden de lijken opgehaald. Een Fran8ch blad, dat het verhaal van dit treurige voorval overneemt, vraagt of het geen schande is dat twee zeelieden van beroep en twee soldaten, die in alle lichaamsoefeningen gehard dienen te zijn, twee dren kelingen voor hun oogen moeten zien omkomen, omdat zeeman noch soldaat ooit heeft loeren zwem men. Moest dat althans bij leger en vloot geen ver plichte oefening zijn? Te Parijs heeft een tuinman op devrouw die bij hem inwoonde, ten gevolge van een twist, een revolverschot gelost en daarna zichzelven voor het hoofd geschoten. De kogel, die de vrouw|achter het rechteroor had getroffen, kon aanvankolijk niet uit de wonde worden verwijderd, zoodat zij in levens gevaar bleef vorkeeren; de tuinman was tcrètond levenloos nedergestort. Onverbeterlijke liefhebberij. - Onder de opgave van den burgerlijken stand van Deauville kwam onlangs ook de volgende voor: „Henri-Lavaux (Jean-Joseph), 81 jaar, grondeigenaar, en Desile (Josephine) weduwe Mauduit, 65 jaar, ruo du Temple. De jong(!)gehuwden zijn thans in de wittebroods weken. De schouwburgen te Weonen blijven nog steeds verlaten. Bij een dor laatste voorstellingen in het Carl-theater bedroeg de opbrengst van de vierde galerij90 kreutzer. Te Gent drongen vier deugnieten, be- hoorendo tot eeQ vereonigiog beruchte personen, aldaar bekend onder den naam van de zwarte bende, een danszaal in de voorstad de la Colliue binnen en begonnen er eenige aanwezigon op er gerlijke wijze te mishandelen, toon een hunner den aanvoerder van het woeste viertal, Yan der Cruyssen genaamd, een zoo hevigen hamerslag op hot hoofd toebracht, dat hij levenloos nederstortte. De politie maakte zich onmiddellijk van den dader meester. Den 23sten December 11. ontstond te Torrefies brand in de schuur van een pachthoeve, bewoond door een weduwe en hare kindoren. Dank zij de spoedig toegesnelde hulp der brandweer, was men do vlammen weldra meester. Twee dagen later, terwijl de bewoners na afloop van het avond eten over het zoo gelakkig afgewende onheil zaten te praten, ontdekten zij eensklaps weder oen roo- den gloed in de schuur. Andermaal stond deze in brand, en met vereende macht mocht men er ook ditmaal in slagen het vuur in zijn vernielenden loop te stuiten. Nu trok het de aandacht dat van alle inwoneoden alleen de veertienjarige koeherder af wezig was. Twee kneohts verscholen zich in de nabijheid en jawel, eon paar nachten later zag men hem weder naar de schuur sluipen. De knaap werd nu aaa de justitie overgeleverd en bekende de bran den te hebben veroorzaakt. Opmerkelijk is het dat ongeveer een jaar geleden in het dorp Moustier, waar de koeherder destijds in dienst was, herhaal delijk branden voorkwamen, die men reeds dadelijk aan kwaadwilligheid toeschreef. Te Conrs (Rhóne) is dezer dagen over leden zekere Antonnette Depaix, geboren teBelle- roche; zij bereikte den hoogen ouderdom van 10£ jaren en bracht van haar achttiende jaar af haar geheele leven in dienst van dezelfde familie door,, waarvan zij, van vader op zoon, achtereenvolgens vijf geslachten aanschouwde. Aan het station te Reims verliet een handelsreiziger den trein, die er twintig minnten moest stoppen, om aan het buffet iets te gebruiken* In de door hem verlaten coupé teragkeerende, ver miste de man zijn bagage, waaronder een valies met 14,000 franken aan Belgische effecten en boven dien 26 obligatiën van verschillende spoorwegmaat schappijen. Alle door de politie onmiddellijk in hot werk gestelde nasporingen bleven voorshands vruchteloos. KOLONIËN. BATAYIA, 7 Deeember. Éenige woken geleden zijn moeïelijkheden ont staan met den snltan van Indragiri, wegens diens weigering tot uitlevering van Saïd Begap. De assis tent-resident van Lingga werd belast met de plech tige uitreiking aan den sultan van Indragiri van een brief, waarin Z. Exc. do gouverneur-generaal zijne ontevredenheid te kennen gaf over de onder vonden weigering tot uitlevering, met bepaling dat de assistent-resident door Zr. Ms. stoomschip „Salak" overgebracht zou worden, en dat hij vergezeld zou zijn door de officieren van genoemden oorlogsbodem en van een groot gevolg, waarin zich zouden be vinden do onder-koniDg van Riouw, vijf prinsenen een 50-tal volgelingen. Overeenkomstig dit programma is voormelde ass.-rosident den 23sten Oct. jl. ver trokken en twee dagen later liet het vaartuig het anker vallen te Ringgat, vlak voor het huis van den sultan van Indragiri. Aanvankelijk was de sultan niet te vinden, wat met zjjn vreesachtigen aard volkomen strookt. Eerst na herhaalde aanmaniogen heeft hij den aes.-resident ontvangen, en den voor hem bestemden brief in ontvaDgst genomen. "Wel verre echter dat do lezing van dit schrijven en de staatsie bij de overhandiging daarvan ontwikkeld, tot het gewenschte doel hebben geleid, heeft de sultan zich bepaald tot de meest vage en na het gebeurde minst betrouwbare belofte van uitlevering en is de Nederlandsche zending zonder Saïd Begap en dus onverrichter zake weder stilletjes afge dropen. (R- HfeZ) In den stand der heerschonde koorteepidemio was wederom in alle residentiën verbetering te bespeuren, alhoewel het aantal koortslijders in de Preanger Regontechappen nog verbazend groot blijft. Op 10" November waren nameljjk in genoemde residentie onder behandeling 23,615 personen. Onder de overledenen der laatste dagen, trouwens niet aan cholera, is de bekende dr. Ploom, een eenigszin8 zonderling doch bekwaam en onvermoeid natuurkundige en natuurliefhebber, stichter en lange jaren directeur-geneesheer van het gezondheids- etablissement Sindanglaija, oorspronkelijk officier van gezondheid en to kwader ure indertijd te Solo uit den dienst gegaan, over hot geheel weinig voorspoedig mot zijn verschillende plannen en on dernemingen, slecht van gezondheid, maar energiek, bekwaam en zeer bekend; een bij al zijn eigenaar digheid populair man. Do regens hebben de spoorwegpassagiers op de reeds geopende eerste sectie van den Buitenzorg- Preanger spoorweg verrast met aardstortingen, die tweemaal in de laatste maand het verkeer een paar dagen verbroken en de tweede maal een locomotief ten onderste boven geworpen en een stoker gewond hebben. De omstandigheden in aan merking genomen, is alles nog goed afgeloopen. De veepestcijfers big von gering. Zij die volhouden dat de voorbijgegane epidemie slechts een heviger vorm van altoos hier bestaande en bestaan hebbende ziekten is, beweren dat eigenlijk niet de ziekte,

Leidsch Dagblad | 1882 | | pagina 2