LEIDSCH DAGBLAD. iV. 6717. Maandag 9 Januari. A0. 1882. Tweede Blad. PBIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden...1.10. Franco per posL1.40. Afzonderlijke Hommers.0.05. Deie Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DER ADVERTENTIES Van 16 regels 1.05. Iedere regel meer 0.!7|. Grootere letters naar plaatsruimte. Voor het iocassee- ren bniten de stad wordt 0.10 berekend. LEIDEN, 7 Januari. De Koning en de Koningin met gevolg waren gisteravond tegenwoordig bij de voorstelling van de Rotterdomsche afdeeling van „Het Nederlandsch Tooneel" te VHage. Opgevoerd werden„De schoon zoon van mijnheer Poirier" en „De bruiloft van Kloris en Roosje", waarin de nieuwjaarswensch door den heer Lo Gras on mevrouw Faassen-Yan Velzen werd voorgedragen. De heer Mirandolle, die langen tijd ernstig ziek is geweest, is eenigszins hersteld. Hij zal voor eenige maanden naar het Zuiden vertrekken tot geheel herstel van zijn gezondheid. Mile. Agar zal te 's-Hage den löden Jan. optreden als Agrippine in „Britannicus", een barer "beste rollen. Verder zal zij een gedicht van Victor Hugo reciteeren „1811", terwijl de voorstelling zal beginnen met de drie eerste acten van Molières „Bourgeois Gentilhomme.'' Te Breda is overleden de heer A. J. F. Cuy- pers, raad-adviseur van bouwkundige werken en oud-stadsarchitect. Onder zijne leiding werd de restauratie van den knnstvollen stadstoren aldaar volbracht. Hij mocht den leeftijd van 74 jaren bereiken. Do heer Agema uit Sneek zal in Juni, Jnli en Augustus a. s. een kunstreis maken met het orkest van het Paleis voor Volksvlijt te Amsterdam, het Parkorkest aldaar en mot de stafmuziek van het regiment Grenadiers en Jagers. In het tijdperk van 27 November tot 31 December jl. zijn geen ambtsberichten omtrent het voorkomen van longziekte onder het rundvee inge komen. In het daaraan voorafgaande tijdvak van vier weken waren evenmin gevallen der ziekte be kend geworden. Door R. A. Flinterman en L. E. De Rop, ambachtslieden en leden van vak-vereenigingen te "VGravenhage, hebben zich per adres tot de Tweede Kamer gewend, waarin zij de oprichting verzoeken van een „Algemeen Nederlandsch Pensioenfonds van Ambachtslieden", onder den naam van: „Algemeen Pensioneerend Patentrecht". De grondslag daarvan zal zijn, dat elk ambachtsman van zijn 20ste jaar -af en werkzaam als ondergeschikte, verplicht is een patent te nemen, welk vak hij ook uitoefent. De zoo verkregene gelden zullen gebruikt worden 1°. om een pensioen uit te keeren in geval van onge luk, buiten schuld, in of door den dienst verkregen, waardoor men niet in staat is om in zijn onderhoud te voorzien, en 2°. om een pensioen uit te keeren aan ieder, die don leeftijd van 60 jaren bereikt heeft. Wat toch is nu de vrucht van een levenslang zwoegen? Als het kind op 12- of 13-jarigenleeftijd do school verlaat, komt het aan het werk om er aan te blijven tot zijn 50s(e of 60ste jaar; dan echter wacht hem het bestedolingenhuis of, wanneer hij lidmaat eener kerk is, het armhuis. Door het in hot leven roepen van de gevraagde wet zal men den zelfstandigen ambachtsman doen zijn en blijven wie en wat hij is tot aan zijn dood. Het plan van adressanten is in hoofdtrekken aldus: 1°. het fonds zal heeten: „Algemeen Neder landsch Pensioneerend Patenrecht"; 2°. de betaling der jaarlijksche bijdragen geschiedt van 1 Januari tot ultimo Mei; 3°. elk ambachtsman moet deelne men; 4°. er zal eene vaste jaarlijksche uitkeoring zijn; 5°. geen fabrikant of patroon mag iemand in dienst stellen zonder patent op boete van 10 tot 100 gulden; 6°. de administratie geschiedt door staatsambtenaren, bezoldigd nit do inkomsten van het fonds; 7°. elke gemeente draagt de kosten der administratie, evenals zij vergoeding geeft aan de armverzorging; 8°. de balans wordt jaarlijks opge maakt en bekend gemaakt in do Staatscourant cn aangeplakt in elke gemeente; 9°. eene commissie van 5 leden, uit de ambachtslieden gekozen, zal de ka3 nazien en goedkeuren. De minister van waterstaat heeft bepaald dat het goedkeuringsmerk gedurende het jaar 1882 te bezigeD, zal zijnbij den ijk van weegwerktuigen voor gewoon gebruik de koninkljjke kroon, bij den ijk van weegwerktuigen voor fijne wegingen eene vijfstralige ster. Z. M. heeft met 1 Februari a. s. aan mr. A» H. Van Tienhoven, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als schoolopziener in het arrond. Rotter dam; - den kapitein der genie W. Cool, van het leger in Oost-Indië, in zijn rang en ouderdom in dien rang overgeplaatst bij bet wapen der genie van het leger hier te lande. Gemengd Nieuws. Tegen een 18-jarig jongeling is door de politie te Haarlem proces-verbaal opgemaakt, die bij eene vechtpartij oen ander persoon eene belangrijke steek met een mes in den linkerschouder heeft toegebracht. - Gedurende het afgeloopen jaar zyn door de politie aldaar 110 honden op straat opgevangen zonder belastingpenning, waarvan de eigenaars onbekend zijn gebleven. - Een meisje te Vlijmen, dat eiken avond in de open lucht het publiek op een predicatie over haar ontrouwen minnaar onthaalde, is naar een krankzinnigengesticht gebracht. - Eene te Arnhem wonende welbekende schrijfster, mej. L. S., die hare woonplaats heeft verlaten, is door do arrond.-rechtbank aldaar in staat van kennelijk onvermogen verklaard. - Te Maastricht is gisterochtend in den stal van den landbouwer B., in de Jekerstraat, brand ontstaan, waardoor het daar geborgen hooi en stroo een prooi der vlammen werd. Ook een paard kwam daarbij om. De oorzaak van den brand is onbekend. - In de gemeente M. (Limburg) hoeft de burgemeester, ge durende drie jaren als ambtenaar van den burger- lijkon stand gefungeerd, zonder daartoe bevoegd te zijn. Een der gevolgen daarvan zal zijn, dat alle huwelijken, waarbij deze burgemeester in die jaren dit ambt vervulde, opnieuw zullen moeten vol trokken worden. - Te Liverpool is eene pogingom in een aantal straten electrisch licht aan te brengen, mislukt. Het middelschip van het Kristallen Paleis te Londen is thans met goed gevolg electrisch verlicht - Te Lougborough, in het graafschap Leices- ter, is voor de St.-Panlskerk te Londen eeno groote klok gegoten. Zij weegt 17,500 Nederlandsche ponden en heeft f 36,000 gekost. Hoo een stilstaand h orloge iem and fop pen kan. - In Dusseldorf werd Woensdag-nacht een persoon, die een kamer boven een koffiehuis bewoonde, plotseling wakker met een schrik. Alles was nog donker. Hij sprong in zijn bed op en luisterde; ja, waarlijk, benoden waren personen; hij hoordo duidelijk hoe de ramen opgeschoven, de meubelen heen en weer getrokken werden. Haastig een lucifer aangestreken, een blik op het horloge enhalfvier, dieven dus! Voorzichtig staat hij op, trekt het noodzakelijkste aan en gaat den eigenaar wokken met de ontzettende tijding dat er dieven in huis zijn. Deze, lijdende aan het pootje, is door dio mededeeling slecht gesticht; hij strom pelt het bed uit, wapent zich mot zijn stokje en een pistool en komt beneden. Door een reet in de deur zien beiden licht; zij hooren stemmen en aar zelen niet langer. De deur wordt voorzichtig een eindje goopend, juist genoeg om er het pistool door te steken en met donderende stem „werda!" te roepen. Terstond wordt alles stil, maar nogmaals een „werda!" en nu gaat eon schaterend gelach op, waaruit dui delijk de stemmen van de beide dienstboden des huizes worden waargenomen^ „Wol, 't is zeven uren; wc maken den boel schoon is het antwoord, gevolgd door nieuw gelach om het eigenaardig kostuum^, waarin zich thans beide personen in den deurpost vertoonen. Het horloge van den commensaal was op halfvier blijven stilstaan! Dezer dagen is te Cork de brandewijn stoker Wise overleden, die, naar men zegt, de rijkste man uit Ierland was. Hij heeft aan twee neven, die van hem erven moeten, een vermogen van 3 mil- lioen p. st. nagelaten, d. i. f 36,000,000. Berichten uit Accra bevostigen het ge rucht van een nieuwen moord, door den koning van Ashantee op 200 jonge meisjes gepleegd. Deze meisjes werden met geweld aan de omwonende stammen ontnomen. Men weet dat in Engelan d twee jaren geleden eene wet in werking getreden is, volgens welke werklieden, die in dienst van hnn patroon gekwetst worden, in vele gevallen aanspraak hebben op schadevergoeding. Dezer dagen oischte te Man chester een metselaarsknecht voor de rechtbank eene schadeloosstelling van 273 pd. st., d. i. 3276. Hij stelde zich echter per slot van rekening met eene schikking te vrede, waarbij hij 10 pd. st., d. f 120, ontving. De slaapster uit Ronaan is eindelijk wakker na een slaap van niet minder dan drie en dertig dagen. De jonge vrouw is uiterst flauw en zwak, maar zij weigert te eten. Zij opent tot dusverre slechts met groote moeite de oogen en kan niefcB daD korte klanken uitbrengen. Men hoopt echter dat zij weder geheel genezen zal. Uit Marseille wordt het volgende ge meld Terwijl mevrouw Camproger, echtgenoote van een ontvanger, bezig was met haar toilet te maken voor een diner ten huize van den directeur der bank aldaar, kwam een brandende waskaars met een gordijn in aanraking. De dame wilde hot gordijn van het raam afrukken, doch dit viel daarbij neder op haar kleed van gaas en kanten. Terwijl de te hulp gesnolde keukenmeid water ging halen, vloog mevrouw Camproger de straat op, waar een voor bijganger haar toeriep zich neder te werpen en haar vervolgens in zijn overjas wikkelde. De dame had echter reeds zulke ernstige brandwonden bekomen, dat zij don volgenden morgen na een hevig lijden bezweek. Iemand, die tronw de verspreide berich ten las en das ook de talrijke verhalen van misdaden, die daarin plegen voor te komen, had zich dienten gevolge in het hoofd gehaald, dat men hem wilde vermoorden. „Ziet ge", zoo sprak hij tot een vriend, „ik bewoon een eenzaam gelegen huis en mijn be dienden slapen heel vast. Welnu, ik heb een middel bedacht om gerust te slapen. De knop van mijn kamerdeur wordt 's avonds in verbinding gebracht met een electrische batterij." - „Welnu, wat zou dat?" - „Als nu iemand den deurknop aanraakt, doet de batterij een kistje met dynamiet ontploffen. Het gohcele huiB springt in de lucht en de dieven zijn er om koud." Opmerking. - Men deelt iemand bedek- telijk mede, dat men hem een geheim wil toever trouwen. Wat doet in zulk een geval een man? Hij haast zich de dear te gaan sluiten. En een vrouw? Zij gaat dadelijk de deur openen, om zich te over tuigen dat er niemand achter staat. M arktberichten. Leiden, 7 Jan. Ter markt werd Leden aangevoerd: Tarwe 11 hectoliter. Wintertarwe 12.50 a ƒ13.Zomvr- tarwe f 9.— a 11.—Rogge 13 H. L. Winterrogge 8.50 a 9.Zomerrogge 7.50 a 8.Gerat 11 II. L. Zomergerst 6.a 6.50 Clievaüer-gerat f 7.25 a 7.75. Haver 15 L. Zware Hiver/6.a ƒ5.50. Lichte Haver 4.25 a ƒ4.50. Duivenboonen 9 hectoL Q.5& a 9.Paardenbooiien 12 hectol. 8.a 8.50. Boter 4320 kilogr., 1ste qualit. 1/4 vat 67.a 72. 2de qualit. 1/4 v°t 60.a 66.Boter l»'.e qualit. per kilogr. 1.67Va a f 1-80, 2de qualit. per kil'jgr-, l.öCA a 1.65. Lange Zwarte Tnrf 2000 Jahb. hectol., 0 $2 a ƒ0.25.

Leidsch Dagblad | 1882 | | pagina 1