Gedurende het jaar 1S81 zijn te Katwijk ge- bóren 261 kinderen, waarvan 135 van het vrouwe lijk en 126 van het mannelijk geslacht, en 3 tweel.- geb.; - overledon 149 personen, als: ongeh. man nen 43, ongeh. vrouwen 54, geh. mannen 15, geh. ▼rouwen 14, weduwnaars 4 en weduwen 19, alsmede 13 levenloos aangegeven kinderengehuwd 57 paren. Men schrijft ons uit Noordwijk: Vergun me, M. d. R., thans als tolk op te treden van het publiek, dat gisteravond de uitvoering bijwoonde Tan de kinderzangschool van Katwijk aan Zee en Noordwijkbinnen, in „het Hof van Holland" te Noordw jj k-binnen. Verdiende de uitvoering om het beoogde doel - ondersteuning der nagelaten betrekkingen van ver ongelukte visschers van hier en Katwijk - ten volle ondersteuning, niet minder voegt een woord van dank en lof aan de jeugdige zangers en den direc teur, don heer Mens, voor den werkelijk prettigen avond ons bereid. Hot programma, niet minder dan 28 nummers bevattende, werd goed, sommige nummers zelfs zeer lief uitgevoerd; trouwens, critiek behoort m. i. hier te zwijgen. Van harte wensch ik, en zeker zeer velen met mij, dat de hoor Mens ons spoedig weder een dergelij- ken avond moge bezorgen. Ben ik wel ingelicht, dan wacht ons nog een ander ooncert, nl. van de liedertafel „Zang en Yriend- fiohap", mede ten voordeele van genoemd fonds. Moge het gerucht weldra bewaarheid worden. Tot uitoefening van den kleinhandel in ster ken drank te Noordwijk hebben 22 personen, waar onder 3 van Noordwijk aan Zee, vergunning ver zocht. De bevolking bedraagt er 3714 zielen. Bij de Ter Aar gehouden aanbesteding voor een nieuwe school leverden vijftien personen hunne bil jetten in. De heer Hoogenraad van Schevenmgen was do hoogste inschrijver voor f 23,750. Daarop volgden inschrijvingen van f 18,425, f 18,000, f 17,880, f 17,640, f 17,499, f 16,973, f 16,067, f 16,000, f 15,947, f 15,600, f 15,096, f 14,600, f 13,775 en f 12,835, zijnde de laagste inschrijver de heer Qualm te Benthuizen. Daar deze echter niet aan de voorwaarden had voldaan, zal het werk waarschijnlijk worden gegund aan do gebr. Ver- mey van Mijdrecht, die inschreven voor f 13,775. Gemengd Nieu-\vs. Reeds sedert eonigo jaren is hier ter stede gevestigd een gelegenheid tot het ontvangen van gymnastiek-, scherm-, exerceer- en dansonder- wijs, oefeningen die niet anders dan een heilzamen invloed op do vorming van het menschelijk lichaam kunnen hebben. De resultaten van genoemde inrichting verkregen, pleiten voor de bekwaamheden van don heer Wijnstra, zoodat het overbodig zou mogen geacht worden nader de aandacht er op te vestigen. Toch willen we even aanstippen dat we heden inzage namen van een aantal attesten, welke zich van verschillende aanzienlijke personen, waar- ouder profossoren, bestnurderen van „Arena Stu- diosorum", do majoor-commandant der dd. schutterij enz., allen hier woonachtig, in zijn bezit bevindon. Daarin wordt o. a. resp. verklaard: dat de heer Wijnstra zich als een uitstekend scbormmeester en gymnastiek-onderwijzor hoeft doen kennen, bij zijn onderwijs veel tact en toewijding aan den dag leggende; dat hij bepaaldelijk bleek alle geschiktheid en ijvor te hebben voor het onderwijs aan kinderen; dat hij ook voor volwassenen een bekwaam leer meester is en dat hij zich reed6 als korporaal, «ergeant en sergeant-majoor bij de schutterij als een goed instructenr heeft doen kennen. In het hoeden- en pettenmagazijn van den heer v. d. B. op do Haarlemmerstraat ontstond gisteravond tusschen tien uren en halfclfeen begin van schoorsteenbrand. Vreezonde voor verdere onheilen, was men reeds bezig de meubelen uit hot vertrek te dragen. Tal van personen veroenigden zich voor den winkel en menigeen bood de behulpzame hand om hot gevaar in zijn voortgang to stuiton, waarin men eindelijk slaagde door middel van een paar emmers water en een handspuit. Een balk en de zoldering zijn gedeeltelijk verbrand. De watermolenaar van den Ylietpol der bij Hoogmade, C. Borst, wilde gisteravond te vijf uren de zeilen afnemen, toen zijn zoon do vang te vroeg optrok, waardoor hij van eene der wieken viel en yau eene andere zulk een slag op hot hoofd kreeg, dat hij nog bewusteloos ligt. Men hoopt echter dat zjjn toestand niet gevaarlijk zal zijn. Naar merr meldt, behooren onder dege nen, die ter zak0 yan het spoorwegongeluk bij den Beugeldijkschen weg eerstdaags voor de rechtbank te Rotterdam moeten verschijnen, de stationschef, de wissel wachter en de man, die het telegram be treffende de aankomst van den trein had moeten overbrengen, doch dit op het gewenk en geroep van den wissolwachter naliet. Ook do machinist zal voor het gerecht verschijnen wegens het door rijden terwijl het vereischto sein niet aanwezig was. Er stond een sein dat „veilig voor een goederen trein" beteekendo, niet veilig voor een personentrein. In het afgoloopen jaar worden 913 vreemdelingen als zonder middel van bestaan of voldoende papieren door do politie over onze gren zen gezet. Yan Coevorden is gevankelijk naar Assen ovorgebracht de molenaar P. L., beschuldigd van in den nacht van 30 op 31 Dec. 11. met een geweer schot het leven bedreigd to hebben van zijn bij hem inwonenden buurman, den bakker B.de kogel, door de voordeur heengedrongen, heeft het doel, de bed stede, gelukkig gemist. Sarah Bernhardt heeft hare voorstel lingen te Petersburg geëindigd. Zij waren 20 in getal, met eene bruto-opbrengst van 419,000 franken. Bij de afscheids-voorstelling werden haar alle denkbare eerbewijzen gebracht. Zij is nn naar Warschau ver trokken, waar zij eene voorstelling zal geven ten bate van de Joden, die bij de laatste ongeregeldheden aldaar schade geleden hebben. De Yenotiaansche fabrikant Tomtasie heeft dameshoeden van gesponnen glas in den han del gebracht, welker kleur en glans de fijnste zjjde moet overtreffen, zonder dat een regenbuitje er aan schaadt. Ook van kreukelen is geen sprake, wat echter niet wegneemt dat men wel zal doen er mede uit het gedrang te blijven. Een Zwitsorsche boer, die een twistzieke ondeugende vrouw had, bond haar op een winterdag vast aan den post van de deur en wierp haar mot sneeuwballen. De dorpsgeestelijke die voorbijkwam, bracht hem het verkeerde van zijn daad onder het oog. - „Och, eerwaarde heer", zei de boer, „dat doen we voor ons pleizior." - „Ons pleizier!" riep do geestelijke uit. - „Zeker, als ik haar raak doet het mij pleizier, en als ik haar mis doet het haar pleizior." Ongeveer twee jaren geleden werden twee pachters, Johnson on Clows to Rieshton (Staf fordshire) wegens aanranding en zware verwonding van don pachter Brooks veroordeeld. Sedert dien kwijndo Brooks; dezer dagen liet hij een predikant komen en hij bekende nu dat hij Johnson en Clows valschelijk had beticht; hij had zich zei ven de wonden toegebracht in do hoop een groote som van Johnson en Clows on hun vrienden to krijgen. Weinige uren nadat hij de bekentenis had gedaan, stierf hij. Men verwacht nn dat de twee gevangenen weldra op vrije voeten zullen worden gesteld. Te Casablanca, aldus wordt uit Tanger bericht, werd een Marokkees vreeselijk mishandeld, omdat hij niet aan Mahomed geloofde. Hij ontving meer dan 1000 stokslagen op het bloote lijf. Het Londensche Porsbureel verneemt dat er eergistoren een poging tot inbraak in den grafkelder te Chislehurst heeft plaats gehad, blijk baar om do lijken van Napoleon III en don kei zerlijken prins te rooven. De politie echter geeft voor van do zaak onkundig te zijn. Te Neuchatel keb ben eenige laa ghar- tige dierenplagers een kat, met petroleum bestreken, in brand gestoken. Door folterende pijn voortge- zweepfc, liep het dier in ijlende vaart over de daken der huizen, totdat het in een boom terecht kwam, waar eenige meewarige omstanders het afmaakten. Luitenant Bourke van het Amerikaan- sche leger geeft een beschrijving van een slangen- dans bij de Sioux, dien hij heeft bijgewoond. De giftigste slangen werden daarbij in do handen, ja in den mond gedragen, bij goheelo hoopen opge worpen en daarbij getergd, zoodat zij, sissend van woede, den dansers tal van beten toebrachten, die echter door do geneesmeesters der Sioux onmid dellijk worden onschadelijk gemaakt. „Ik was ver baasd", schrijft Bourke, „over do zekerheid, waar mee de medicijnmeesters der Sioux de schadelijke werking van het venijn der giftigste slangen woten af te wenden. Die kunst verstaan zij heel wat beter dan alle geneeskundigen van de beschaafde wereld, met inbegrip der Aziatische slangenbezweerders. Eenejonggehuwde vrouw spoedde zich met haar zuigeling op den arm, tegen het vallen van den avond, naar do echtelijke woning te Molen- beek-Saint-Jean, toen zij door zevon aard werkers, met schoppen en spaden gewapend, werd aange bonden. Terwijl de een haar den mond dichthield en een ander haar de armen had vastgegrepen, beroofden de overige schurken, laaghartig genoeg om het ~öp do geringe bezitting van een burger vrouw mot haar onbeschermd kind toe te loggen, haar van hare portemonnaie met eenig kleingeld en 28 franken, in een zakdoek geknoopt. In Noord-Amerika is mot het nieuwe jaar plotseling een vrij felle vorst begonnen, die sneeuw en ijs heeft gebracht. De Boven-Mississippi en de Missouri liggen toe. Yan de spoorwegbrug bij Sioux-City in Jowa is een gedeelte door het ijs vernield. BUITENLAND. Frankryk. De opbrengst der directe en indirecte belas tingen over hot geheole jaar 1881 bedraagt 217 millioen meer dan de raming. De „Moniteur Universel" jammert over het af schaffen van de toga van de professoren derParij- sche universiteit. „Paul Bert", schjjft het blad, „wilde de toga afschaffen evenals alles wat aan de onde tradities herinnert. De toga was gemak kelijk, want men kon daaronder ongegeneerd gekleed zjjn. De toga maakto den professor niet alleen meer geacht bij zijn leerlingen, maar dwoDg hom zich zelf meer te eerbiedigen. In een gewoon jasje zal do professor zich misschien uitdrukkingen en gebaren veroorloven, waarvan hij zich met een toga zou hebben onthouden." Op voordracht van den heer Gambetta heeft president Grévy den heer Emond De Amicis tot ridder van het Legioen van Eer benoemd. Het hoofdartikel der „République fr." vangt aan met de woordenDe regeering heeft, zooals men weet, het voornemen, gelijk met de hervorming der Senaats-verkiezingen het beginsel van den „scru- tin de liste" voor te stellen. In gcenendeelo zou d& aanneming daarvan nieuwe verkiezingen noodza kelijk maken. r>uitschland. Het bericht dat graaf Eulenburg, hofmaarschalk van den kroonprins, in diplomatieken dienst gaat en tot gezant te 's-Gravenhage benoemd is, heeft te Berlijn algemeene verwondering opgewekt. Graaf Eulenburg genoot het volle vertrouwen van den kroonprins, had in zijne betrekking zeer grooten invloed en niemand dacht dat hij, die uit den aard der zaak later als hofmaarschalk een nog schitte render plaats zou bekleedon, er ooit aan denken zou een andere loopbaan in te slaan. Prins Hendrik van Pruisen, de zoon van den Duitschen kroonprins, heeft op zijn reis door Egypte, op Kerstavond te Cairo de Duitschers aldaar ten gehoore ontvangen. Groot-Britanniê. In het Nieuw-Yorksche blad de „Irish World''" verlangt de bekende O'Donovan Rossa, dat de President der Vereenigde Staten terstond den oorlog aan Engeland zal verklaren, omdat de Britsche regeering op exemplaren van zijn blad beslag ge legd heeft. Te Londen heeft zich eeno commissie gevormd, die alle berichten uit Rusland over de vervolging der Joden verzamelen zal. In de commissie hebben zitting de parlementsleden CoheD, De Worms, Roth schild en Simon. Engeland telt ongeveer 10G0 weldadigheids instellingen, die jaarlijks gemiddeld 4 millioen pd. st. inkomsten hebben. Daarvan ontvangen de bijbel- en zendingsvereonigingen ongeveer 1,600,000 pd. st., de 261 vereenigingen voor leniging van armoede een millioen pd., de 231 ziekenhuizen 700,000 pd» en de instellingen voor onderwijs aan onvermogenden slechts 500,000 pd. st. Oostenr.-Hong. Monarchto. Te Weenen en te Pest baart thans veel opzien de zelfmoord, welken do grondeigenaar N. Bizony, een algemeen geacht, vermogend en bejaard maD, dezer dagen te Miskoloz, in Hongarije, gepleegd heeft. De aanleiding tot die wanhopige daad gaf eene verregaande mishandeling, die hem kortelings door een cavalerie-officier was aangedaan, doch wien hij, na diens verontschuldiging, op zijn woord van eer, had toegezegd bewast feit Diet openbaar to zullen maken. Het blijkt echter dat bloedver wanten van Bizony de zaak ruchtbaar gemaakt heb- beu, zoodat zij ter kennisso van de justitie geko men was, door welke Bizony nu was gedagvaard, dienbetreffende voor haar te verschijnen. Zijn go- krenkt eergevoel daarover dat do zaak buiten hem om toch openbaar was geworden, en de vrees dat

Leidsch Dagblad | 1882 | | pagina 2