LEIDSCH DAGBLAD. 6716. Saterdag 7 Januari. A°. 1882. m'o n ti K, EK .J PBIJS DEZER COURANT: Voor L«ideo per 8 maanden1.10. Franco per post.B 1.40. Afzonderlijke NommersB 0.05. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven- PRIJS DEP. ADVERTESTIEJts Van 16 regels 1.05. Iedere regel meer O.Hf Grootere letlers naar plaatsruimte. Voor het incassee- ren bniten de stad wordt ƒ0.10 berekend. 0TADS.BBRICHTEN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Leiden, Herzien de openbare kennisgeving omtrent de verplich ting tot het doen van aangifte voor de Nationale Militie, in de maand Januari 188*2, voor hen die op den lsten Januari van dit jaar hun 19de jaar zijn ingetreden, en alzoo de personen, geboren in het jaar 1863, alsmede voor hen die eerst na het intreden van hun 19de jaar, doch vóór het volbrengen van hun 20ste, ingezetenen zijn ge worden; Doen te weten: dat tot deze inschrijving zitting wordt gehouden op het Raadhuis, van des voormiddags 10 tot des namiddags 3 uren: op Maandag den 9den Januari, voor de bewoners van de wijken I, II en III, op Dinsdag den lOden Januari, voor de bewoners van de wijken IV en "V, op Woensdag den llden Januari, voor de bewoners van wijk VI, op Donderdag den 12den Januari, voor de bewoners van wijk VII, op Vrijdag den 13den Januari, voor de bewoners van de wijken VIII en IX of de buitenwijk, en dat de geboorte-akten, die de belanghebbenden bij de inschrijving, onder opgave der woonplaats van den inge schrevene, behooren over te leggen, dagelijks, Zondag uitgezonderd, zijn te verkrijgen ter Secretarie dezer ge meente (afdeeling Burgerlijke Stand), van des voormid dags 9 tot des nairiddigs 3 uren, wanneer tevens voor hen, die hier niet zijn geboren, aanvrage ter verkrijging dier akten kan worden gedaan. Burgemeester en Wethouders voornoemd, DE KANTER, Burgemeester. E. KIST, Secretaris, Leiden, 2 Januari 1882. EiEIEMEW, 6 Januari. De commissie van rapporteurs uit de Tweede Kamer omtrent het handelstractaat mot Frankrijk zal morgen nog eene bijeenkomst houden, waarna het voorloopig verslag van het afdeelingsonderzock epoodig is tegemoet te zien. Reeds deelden we de door de Synode gedane benoeming mede van een kerkelijk hoogleeraar aan de universiteit alhier. Het Yad. voegt daar aan toe dat deze vertegenwoordiging van het Ned. Hervormd Kerkgenootschap, na kennisneming van de „met redenen omkleede" voordracht, door de commissie opgemaakt, het werk dier commissie, ondanks de meest onpartijdige waardeering van de voorgedra genen, met algemeene stemmen op één na betreurde. Zij was echter van gevoelen dat aan do lettor van hot reglement was voldaan, en wees daarom het voorstel af, om de voordracht terng te zenden aan de commissie. Zjj ontkende niet dat het reglement een „met redenen omkleede" voordracht eischt, maar zij was van oordeel dat zij geon recht had, haar terug te zenden, al voldeed zij, volgens haar gevoelen, Biet aan den gestelden eisch. Het gewenschte licht over de geheele zaak kan niet komen. De Synode kon zoo min kennis nemen van do adviezen dor hoogleeraren als van de beraad slagingen van de commissie van voordracht. Volgens hot oordeel van do meerderheid der Synode schrijft hot reglement voor, dat deze geheim blijven. Met 9 tegen 8 stemmen besloot de Synode de redenon «Ier commissie van voordracht niet openbaar te maken. De luit. ter zee 2do kl. Heyning, dje door onze Regeering mot hot doon van waarnemingen op Curacao belast is als op den 6den December van dit j'aar de planeet Venus voorbij do zon zal gaan, heeft zich aan de sterrenwacht te Leiden onder leiding van prof. H. Gr. Van de Sande Bakhuyzen voor die taak voorbereid. Kaar men verneemt, is dezer dagen te Noord- wijk, door de zorgen mede van den heer M. Paardc- kooper, eene afdeeling opgericht van de te Haarlem gevestigde Algemeene Vereeniging voor Bloembollen cultuur. Tot loden van het bestuur werden gekozen de heorenM. Paardekooper, voorzitter; Boomkamp, secretaris; W. N. Alkemade, penningmeester, en H. Homan en G. Van der "Weyden Gz., bestuurs leden. Daar de heer Boomkamp wegens zijn veel vuldig afwezig zijn gemeend heeft, de hem aange beden betrekking niet te kunnen aannemen, zal eerlang in het secretariaat door eene nieuwe keuze moeten worden voorden. - Do afdeeling tolt roeds een 24-tal leden on men verwacht dat zich nog meer personen weldra bij haar zullen aansluiten. Als ceno groote zeldzaamheid kan worden gemeld dat te Rijnsburg, met eene bevolking van ongeveer 2100 zielen, het sterftecijfor in het jaar 1881 bedroeg 28. Daaronder zijn begrepen twee levenloos aangegeven kinderen en één persoon, oldora woonachtig, doch aldaar overleden. Geboren worden er 105 kinderen. Het sterftecijfer is dan ook aldaar sedert het jaar 1818 en dus in geon G3 jaren zóó gering geweest. Men moet daarbij echter in aan merking nemen, dat de bevolking toen uit 900 zielen bestond, terwijl zij er thans 2100 telt. Rijns- burg staat overigens, wat het gemiddelde sterftecjjfer aangaat, geenszins gunstig op de sterftekaart van Nederland vermeld. (R. C.) Het programma is verschenen van eene ten toonstelling van varens, lycopadiaceën, bouquetteD, enz., die 24, 25, 2G en 27 Maart a. s. door de afdeeling 's-Gravenhage en omstreken der Neder- landsohe Maatschappij van Tuinbouw zal worden gehouden, in de Gothischo Zaal, door den Koning -tot hare beschikking gesteld. De naamlijst dor in te zenden voorwerpen bevat 33 nummers. Tot de inzending wordt iedereen nitgenoodigd, doch men mag met niet me9r dan óóne zending naar één nommer van het programma mededingen. De pre- miën bestaan uit medailles (gouden, vergnld-zilveron, zilveren en bronzen, berekend tegen eene waarde resp. van 50, 15, f 10 en ƒ5) en getuigschriften; bovendien zullen voorwerpen tot belooning aan de inzenders en aan hen, die van hunne belangstelling blijk gegeven hebben, worden uitgereikt; de lijst daarvan zal nader worden bekend gemaakt. Aan een schrijven uit Atjeh van 2 December jl. ontleent het Hbl. het volgondo: „Op Vrijdag 25 November, 's morgens tehalfzos, is weder op droevige wijze do gezindheid der inland- sche bevolking en do onbegrijpelijke achteloosheid van het bestuur aan den dag gekomen. Een transport van vier man Europeanen onder een inlandschen korporaal, moest met een kar, door twee dwangarbeiders getrokken, vivres balen uit den kraton voor den post Kepatan Doewa. Niet ver van het kampement te Nasoek - tien minuten van don Kraton - werden zjj plotseling door een bende Atjehers uit een hinderlaag aangevallen. De korporaal en de twee soldaten, die achter de kar liepen, waren reeds neergekouwen, vóórdat de twee, die vooraan gingen, iets hadden bemerkt. Ook deze werden aangevallen, en de een zwaar gewond, ter wijl do ander het ontliep, evenals de dwangarbeiders reeds gedaan hadden. De korporaal en zijn twee makkers stierven onmiddellijk, zij waren vreeselijk gehouwen. De derde soldaat ligt in levensgevaar in het hospitaal. De Atjehers namen de geweren mede. Ongolooflijk is het, dat de dekking van het trans port die geweren ongeladen bij zich droeg, volgens order nog wel. Dient een geweer dan in zulk een nog zoo vijandelijk land als wandelstok Eerst den volgenden dag rukten 100 man uit met don adsistent-resident van Groot-Atjeh. Zij von- don toen natuurlijk van do aanvallers niets meer. Verder is de rust niet gestoord. Salamangan is nog steeds geblokkeerd en op de posten wordt wederom, evenals onder generaal Van derHeyden, gepatrouilleerd. Wat het civiel bestuur in bijna een jaar hoeft uitgevoerd, is voor een ieder een raadsel, - behalve natuurlijk het terugbrengen van de toelagen op den voet van vrede, j Gisteravond te zes uren passeerde een 20-tal Atjehers met manden op het hoofd den wachtpost te Pakan Atjeh, op 5 minuten afstand van den kraton. De schildwacht bemerkte dat die manden met nirawo klewangs en krissen gevuld veren en hield don troep aan. Zij werden voor den controleur gebracht; wat dit onderzoek aan den dag heeft ge bracht, is nog onbekend." Dinsdag-avond a. s. brengen do studenten der Am8tordamsche universiteit eene serenade aan den gemeenteraad, de curatoren en de hoogleeraren. De gemeenteraad zal daartoe bijeenkomen ten 8tadhuizo. Curatoren en hoogleeraron zullen de serenade in hot universiteitsgebouw afwachten. Den volgenden dag zal, naar men verneemt, naar aanleiding van de universiteitsfeesten door den burgemeester een receptie-avond worden gehouden, meer bijzonder voor de hoogleeraren der universi teit en andere autoriteiten. Den avond daaraanvol gende zal voor de eerste maal in dezen winter, e venal 8 ten vorigen jare, op een gewone receptie gelegenheid tot dansen worden gegeven. De Universiteitsbibliotheek te Amsterdam werd in Sept. door 673, in Oct. door 781, in Nov. door 891 en in Dec. door 796, dus gedurende vier maanden door 3141 personen bezocht. Er werden in die maanden onderscheidenlijk geraadpleegd 581, 682, 917, 953, dus in het geheel 3133 boekwerken. Het aantal uitgeleende boeken bedroeg in Sept. 266, in Oct. 323, in Nov. 205, in Dec. 238, in hot geheel 1032. Buiten do stad werden in die maanden 87 boeken uitgeleend. De Bibliotheca Rosenthaliana, die alleen op Maandag en Dinsdag geopend is, ontving van 1 Sept. tot 31 Dec. 46 bezoekers. Het aantal belangstellende stadgenooten, dat ge bruik maakte van de gelegenheid om op Maandag, van 12 tot 3 uren, de bibliotheek te bezichtigen, was gering. Daarentegen werd zij door 26 vreem delingen bezocht. Sedert het overbrengen van de bibliotheek werden 1921 titels ingeschreven. Donderdag, Vrijdag en Zaterdag 27, 28 en 29 April a. s. zal men te Amsterdam verschillende natiën vertegenwoordigd zien: Franschen, Belgen,. Engolschen, Amerikanen en Duitschers, die op ver schillende wapenen onderling en met Nederlander» uit onderscheidon plaatsen in ons vaderland zich meten zullen om óf ridderlijk geslagen óf gelauwerd uit den tweedaagschen strijd te treden. Deze natio nale en internationale schermwedstrijd wordt als feestvierende vereeniging nitgeschroven door do be kende „Ondorlingo Amsterdamsche Schormcursns", instructeur do heer D. Dreese. Het Paleis voor Volksvlijt is als kampplaats voor de strijders aan gewezen. Een uit deskundigen bestaande jury zal de gerechtigden voor de prijzen aanwijzen. Donder dag 27 April zullen de deelnemende vereenigingen feestelijk worden ontvaugen in het lokaal „Plancros", alwaar bij monde van den voorzitter, den heer J. D. Pruikemaker, de eerewijn zal worden aangeboden. Hot tweedaagsch militair schouwspel wordt in hefc Paleis met oen bal besloten. Na een langdurig lijdon is te Keulen overleden^ de ook hier te lande welbekende, vroeger te Rot terdam gevestigde tenorzanger Carl Schneider, sedert 1872 professor aan het Conservatoire. Hij had, eenige dagen geleden, don leeftijd van 59 jaren bereikt. De lnit.-gen. Van der Heyden is door den Koning-Groothertog tot Grootkruis der orde van de Eikekroon benoemd. Gistermiddag overhandigde Zr. Ms. adjudant en particulier secretaris, de heer De Ranitz, namens den Koning, de insignes aan den benoemde. Be heer D. Hoekzema, leeraar aan het Gym nasium te Groningen, dezer dagen te Godesborg overleden, heeft het Doofstommen-Instituut te dier stede tot universeelen erfgenaam aangesteld, onder bezwaar alleen van vruchtgebruik ten bate eener reeds bejaarde bloedverwante. De minister van financiën, gelet op de arti kelen 10 en 25 der wet van 28 Juni 1881 (Staats blad N9. 124), tot regeling van het auteursrecht, brengt ter kennis van de belanghebbenden1®. dat

Leidsch Dagblad | 1882 | | pagina 1