LEIDSCH DAGBLAD. N°. 6715. Vrijdag 6 Januari. A0. 1882. PRIJS DEZER COURANT: PRIJS DER ADVERTENTIENj Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. Van 16 regels 1.05. Iedere regel meer 0.17|. Groolere letters naar plaatsruimte. Voor het incassee- ren buiten de stad wordt ƒ0.10 berekend. STADS-BBRICHTEN. DE BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN doen te weten, dat door den Raad dier gemeente, in zijne ver gadering van den 25sten Augustus 1881, is vastgesteld de vol gende verordening: RAADSBESLUIT houdende wijziging van hei Raadsbesluit van den listen November 1879, regelende de hejjing van collegegeld op de gemeente-inrichting voor de opleiding van Oost-Indische ambtenaren te Leiden (Gemeenteblad n9. 1 van 1880). Art. 2 van het Raadsbesluit van den 27»ten November 1879, regelende de heffing van collegegeld op de gemeente-inrichting voor de opleiding van Oost-Indische ambtenaren te Leiden Gemeenteblad n°. 1 van 1880), wordt aangevuld met de vol gende zinsnede: Voor hen, die tot de in art. 84 der Wet op het Hooger Onderwijs, van den 28sten April 1876 Staatsblad n°. 102), bedoelde promotie zijn toegelaten, bedraagt het collegeld de som van 100. Gedaan te Leiden, ter openbare Raadsvergadering van den 25aten Augustus 1881. De Burgemeester, DE KANTER. De Secretaris, E. KIST. Zijnde de heffing van deze belasting goedgekenrd bij Koninklijk beslait van den 20sten November 1881, n°. 22, waarbij tevens is aangehaald de Verordening regelende de invordering dier be- laatimg, va* den 16den October 1879 (Gemeentebladn°.2 van 1880). En ia biervan afkondiging geschied waar het behoort, den 5den Januari 1882. Burgemeester en Wethouders voornoemd, DE KANTER, Burgemeester. E. KIST, Secretaris. LEIBEN, 5 Januari. In hare heden gehouden buitengewone verga dering heeft de Synode der Ned. Herv. Kerk uit het vroeger door de Commissie van Voordracht vastgestelde en bereids door ons medegedeelde drie tal tot kerkelijk hoogleeraar aan de rijks-UDiver- sïteit te Leiden, ter vervanging van dr. J. G. K. Aequoy, benoemddr. J. Offerhaus te Eelde met 10 Btemmen. - Dr. J. Van Dijk te Arnhem ver- cenigdo 6 en dr. G. J. Van der Flier te 's-Hage 2 stemmen op zich. Bij de heden ten raadhuize dezer gemeente gehouden openbare aanbestedingen van de onder houdswerken behoorende tot het Delftsche jaagpad, gedurende den tijd van vijf jaren, is als minste in schrijver voor de som van f 854 per jaar aannemer geworden de heer J. Verhoog, metselaar en aan nemer alhier. De hoogste inschrijving bedroeg f 1900. Van de onderhoudswerken behoorende tot het Utrechtsche jaagpad (in vier perceelen), gedurende het jaar 1882, is bij afmijning in massa aannemer geworden de heer Ph. Verbruggen, aannemer te WaddingaYeeD, voor f 4480. Ter verkiezing van een lid voor de Tweede Kamer der Staten-Generaal in het hoofdkiesdistrict Middel burg bedroeg van de 2697 stemgerechtigden het aantal geldig uitgebrachte stommen 2337. Hiervan verkreeg de heer H. J. Bool te Leiden er 1109 en mr. P. C. Thooft te 's-Bosch er 1228, zoodat laatstgenoemde gekozen is. Bij de eerste verkiezing waren 1962 geldige stemmen uitgebracht, van welk» 989 op den heer Bool en 968 op den heer Thoeft. Mejuffrouw Besier, de gouvernante van prinses "VYilhelmiue, heeft om redenen van gezondheid zich verplicht gezien voer die betrekking te bedanken. Waarschijnlijk nog in deze maand wacht den mnziekliefhebbers in Den Haag het genot van een Brahms-coDcert. Op een der eerstvolgende Diligentia- concerten znllen verscheiden composition van Brahms wordon uitgevoerd, terwijl tevens de gevierde com ponist zelf zal optreden. De krijgsraad in het eerste militair arron dissement, standplaats 's-Gravenhage, auditeur militair mr. K. W. D. Heyligers, is gedurende de maand Januari samengesteld als volgt: lnit.-kol. Boellaard, president; ritmeesters jhr. Van Meeuwen en Van der Wedden; luitenants Van Hoytema, Le Bron De Vexela, Storm De Grave en jhr. Van der Wijck, leden. Uit die heeren zijn tot officieren- commissarissen benoemd ritmeester Van der Wedden on do 1ste luitenant Van Hoytema. Tot de patiënten van dr. Mezger te Amsterdam behoort thaDS kapitein Brnyns, van de „Koning der Nederlandendie ten gevolge van de door gestane ontberingen in de sloep, eene langdurige behandeliug zal behoeven. B. en Ws. van Rotterdam hebben, ter voor ziening in de vacatnre van gemeente-secretaris, aan den gemeenteraad de volgende aanbeveling inge diend: mr. J. J. Tavenraat, hoofdambtenaar ter plaatselijke secretarie, afd. secretarie en mr. S. Do Swart, secretaris der gemeente Dordrecht. Te Saeek, waar, gelijk wjj gisteren hebben medegedeeld, de heer A. Buma tot lid der Tweede Kamer gekozen is met 1966 tegen 1904 stemmen, die op den heer W. M. Gppedijk waren uitgebracht, zon alweder reden tot nietigverklaring zijn. Het Haagsche Dagblad zegt althans dat door de voor standers der candidatnnr van den heer Oppedijk protest is aangeteekend, „omdat 130 stemmen, wegens onduidelijke aanwijzing, bij de op den heer Buma uitgebrachte zouden zijn gevoegd". Bjj de jongste algemeene verkiezingen (in Juni) verkreeg de heer Wybenga 1879 en de heer Oppedijk 1860 stemmen. Het aantal kiezers bedraagt er 4673. Aanstaanden Dinsdag vertrekken van Kampen weder een vijftigtal korporaals naar verschillende regimenten infanterie, na hunDe opleiding te hebben ontvangen bij hot instructie-bataljon, en aanstaanden Woensdag worden weder jongelingen als volontair bij genoemd bataljon in dienst genomen. Aan de Polytechnische School kan een adsistent voor de waterbouwkunde geplaatst worden. Jaar wedde 1200. Zij, die voor deze betrekking in aanmerking wenschen te komen, moeten zich vóór 25 Jan. a. s. aanmelden bij den directeur van die school, te Delft. Mile. Agar komt weer in het land. Reeds is bepaald dat zij te Arnhem en te 's-Hage zal optreden. Na een lange rast heeft de heer J. A. De Bergh in het laatst van het vorige jaar de uitgave van zijne „Haag6che Penkrassen" weder vervolgd. Achtereenvolgens verschenen de laatste aflevering van het tweede en de beide eerste afleveringen van het derde deeltje (Nos. 30, 31 en 32). De schrij ver bespreekt daarin eenige Haagsche belangen, met name de badhuis- en de schouwburgquaestie. Ook stelde hij daarin de gelegenheid tot advertee- ren open. N°. 32 bevat een illustratie. In eene vergadering van ingelanden der pol ders Heerjansdam en Rijsoord en Strevelshoek is besloten een stoomgemaal te stichten voor gezamen lijke rekening, ten einde het overtollige polderwater in de Waal te malen. Dit stoomgemaal zal geplaatst worden te Rijsoord. Het ontwerpen van een plan en het opzicht over alles is opgedragen aan de heeren Paul en Visser. De polders zullen voor de benoo- digde gelden eene leentng aangaan van f 24,000. Z. M. heeft benoemd tot commandeur der orde van den Nederlaudschen Leeuw mr. C. H. Gockinga, president van den Hoogen Raad der Nederlanden, en mr. J. W. Romer, procurenr-generaal bij den Hoogen Raad der Nederlanden; - aan E. Campbell, op verzoek, met 1 Febr. a. s. eervol ontslag ver leend als notaris te 's-Gravenhage; - den luitenant kolonel J. A. Schuurman, van het wapen der genie, op verzoek, eervol ontslag verleend uit den mili tairen dienst; - aan den O.-I. ambtenaar L. J. A. De Bariet, gewezen tijd. verificateur 5de kl. bij de in- en uitvoerrechten en accijnzen in Ned.-Indië, laateteljjk met verlof in Europa, op verzoek, eervol ontslagen uit 's lands dienst. Gemengd Nieuws. Door het Hoog Militair Gerechtshof zijn de navolgende sententiën gewezen: 1». tegen J. H. E., 31 jaren, geboren tq Amsterdam, mil. plaatsv. 3de comp. 2de bat. 4de reg. infanterie, liggende in garnizoen te Leiden, ter zake van eersta desertie in tijd van vrede, met medoneming van goed boven de tenne van den dag, gevolgd door vrijwillige aangifte binnen de vier weken, en wegen» het zoek maken van groote en kleine eqnipement- stukken, veroordeeld tot vier maanden militaire detentie. - De krijgsraad in het lste militaire arron dissement van Zuid-Holland en Zeeland, standplaat» 's-Gravenhage, had dezen milicien tot twee maanden detentie veroordeeld, doch het Hof achtte deze straf niet in verhouding tot de graviteit van het misdrijf en vond het tevens noodzakelijk, ook met het oog op de ongunstige antecedenten van den man, hem een detentiestraf van langer dnnr dan het minimam der bij de wet bedreigde straf op te leggen. 2". tegen G. N. A. B., 19 jaren, geboren te Eindhoven, soldaat aan de gestrenge krijgstucht onderworpen, wegens insnbordinatie door het slaan van zijn meerdere in rang in tijd van vrede, ver oordeeld tot vijf jaren militaire gevangenisstraf, met vervallenverklaring van den militairen stand. - De veroordeelde had aan een sergeant, die zat te schrijven, een slag in den nek gegeven, omdat hij meende dat die onderofficier een rapport over hem opmaakte, waardoor hij straf zoude bekomenwelke slag echter weinig of geen letsel veroorzaakte. Ia deze laatste omstandigheid, alsmede in den jeugdigen leeftijd van B. en in het door hem betoonde berouw, had voormelde krijgsraad eenigszins verzachtende omstandigheden gezien en hem mitsdien veroordeeld tot twee jaren cellulaire militaire gevangenisstraf, met ontzegging van het recht enz. voor den tijd van vijf jaren. De krijgsraad in het lste militair arrondissement, standplaats 's-Gravenhage, heeft de navolgende vonnissen gewezen: 1°. tegen J. J. L., 21 jaren, geboren te Amsterdam, soldaat, en 2'. togen J. D. Yan M., 21 jaren, geboren te Hilvarenbeek, beiden aan de strengere krijgstucht onderworpen, terzake van insubordinatie, do eerste door het plegen van een daad van geweld tegen zijn meerdere in rang in tijd van vrede, de tweede door het slaan van zijn meerdere in rang in tijd van vrede, en hen te dier zake veroordeeld ieder tot vijf jaren militaire ge vangenisstraf en vervallenverklaring van den mili- tairon stand. - L. zat in de provoost en wierp bij het openen zijner cel den sergeant, die met twee soldaten zijn eetketel kwam halen, met dat voorwerp en trof hem aan den rechterschouder. Van M. bevond zich insgelijks in de provoost en gaf don sergeant der wacht, die hem vroeg waarom hij aan het bevel van den schildwacht niet had voldaan, die hem, tijdens het lachten der provoost, herhaaldelijk had verboden met de arrestanten nit andere cellen te spreken, zonder daarop te antwoorden, een stomp tegen de borst. - Beide feiten zijn gepleegd zonder dat daartoe de minste aanleiding was gegeven. In den avond van 3 Jannari is te Haar lemmermeer verbrand een berg met ongedor6ohte tarwe en haver, staande bij de boerderij van J. C. Kempenaar, bewoond door F. Damman, hoek Sloter- weg en Lisserweg. De oorzaak is onbekend. Alle» is verzekerd. F. G. Passchier, die verdaoht wordt van inbraak en van het in beroering brengen van dn buitenwijken der residentie, is bij bevelschrift der Arrondissements-Rechtbank verwezen naar den Proc.- Gen. bij het Gerechtshof te 's-Gravenhage. Een vrouw, die op het plein te 's-Hage. van een nog in beweging zijnden tram afsprong-, kwam daarbij tegen een steenen paal terecht en bezeerde zich zoo ernstig, dat zij per rijtuig r.aar hare woning vervoerd moest y/orgen. Nuaï aan de „Asser Crt." word medegedeeld, heeft'het 9-jarig zoontje van den schino^-sknecht T. d. Volde ja Assen zich meester weten te maken van {wee fles-

Leidsch Dagblad | 1882 | | pagina 1