Naa;r mon verneemt, is van do groothertogin van Sv.icsen-'W'eimar-Eisenach, geb. prinses Sophia der Nederlanden, bij de commissie voor evangelisatie te Fjjenoord, een gift van f 500 ingekomen, als bijdrage in de kosten voor een te Fijenoord te stichten hnlpkerk der Ned.-Herv. gemeente. De hotelruimte te Amsterdam, daaronder be grepen die der kleinere logementen in de War moesstraat, doch niet die in hotels van denderden Tang, bedraagt naar schatting 800 kamers, ruimte biedende voor ruim duizend personen. Langdurig «n kortstondig verblijf van reizigers en vreemde lingen door elkander nemende, mag men do wis seling van bewoners op tweemalen per week stel len, zoodat bij voortdurende gebruikmaking in een jaar ruim 100,000 personen in de hotels onderko men vinden, hetgeen de bevolking van de hoofd stad met een derde vermeerdert. Hiertoe behooren niet de reizigers, welke geen nachtverblijf nemen, «n die, met inbegrip van de zomerpleizierreizigers «n de vreemde winterbezoekers van schouwburgen, gerustelijk op gemiddeld 4000 personen por week mogen worden geschat, hetgeen eene vermeerdering der vlottende bevolking van ruim 200,000 personen jer jaar uitmaakt. In eene vergadering van de Amsterdamsche IJsclub is in beginsel besloten, dat die club, zoo mogelijk, dozen winter een internationalen wedstrijd op schaatsen zal organiseeren. Door de maatschappij „Een Nationaal Belang" worden te Lent 2000 pruimeboomen geplant op de bermen langs de spoorbaan. Door den minister van oorlog is bepaald dat 0.10 per dag zal worden genoten door de militai ren, die niet van rijkswege munitie-brood ontvangen. Het stoomschip „Prinses Amalia", van Bata via naar Amsterdam, passeerde gisteren Kaap Roca; de „Maas", van Nieuw-York naar Rotterdam, pas seerde gistermiddag het eiland Wight. De gewone audiëntie van den minister van binnenl. zaken zal Zaterdag niet plaats hebben. Z. M. heeft aan den heer M. Weersma, op verzoek, met 16 Januari e. k. eervol ontslag ver leend als griffier bij het kantongerecht te Bolsward; - met 1 Januari 11. den commies der posterijen 2de kl. E. A. W. Camp uit 's Rijks dienst ontslagen. Gemengd Nieuws. Hedennamiddag te ongeveer 2 uren is R. Yan Yeen, oud 45 jaren, huisvrouw van den schipper R. Winters, gedomicilieerd to Zwartsluis, liggende met zijn schip aan de Haven, ter zijde van een ander schip, bij het overstappen van het eene op het andere, uitgegleden en dientengevolge met het onderlijf tegen de boordplank van eerstgenoemd vaartuig terecht gekomen, waardoor dat lichaams deel eenigszins werd gekwetst. Het aantal aanvragen om vergunning tot het uitoefenen van den kleinhandel in sterkon -drank bedraagt thans te 's-Hage 872, of zoowat één aanvraag op de 140 inwoners. - Te Groningen, een stad met 45,000 inwoners,' zijn 609 aanvragen ingekomen, d. i. één aanvraag op de 74 inwoners. Sterker kan het bijna niet. - Te Haarlem hebben •zich in het geheel 255 personen om vergunning aangemeld. Daar waren in 1881 ruim 290 personen, die dat beroep uitoefenden, togen 340 te Leiden. Hiervan hebben 293 opnieuw vergunning aange vraagd, d. i. 1 op de 141Daar uit deze cijfers allicht de gevolgtrekking zou worden gemaakt, dat het aantal plaatsen waar sterke drank verkocht wordt, met 1 Mei aanmerkelijk zal verminderen, dient hierbij herinnerd dat de vergunning alleen vereischt wordt voor den verkoop bij hoeveelheden van minder dan 2 liters, zoodat zij die sterken drank in het groot verkoopen, zonder vergunning daarmee kunnen voortgaan. Tus8chen de twee halt e n van den stoom tram te Rijnsburg had gisteren een ongeluk plaats, dat erge gevolgen had kunnen hebben. Een voor een boerenwagen gespannen paard schrikte van den aankomenden tram, waardoor het voertuig begon te slingeren, de voorman van don bok viel en met zijn been in het voetijzer bekneld geraakte. Door spoedig aangebrachte hulp slaagde men er in voorman en paard, die beide lichte verwondingen bekomen had den, weer op de been te helpen, zoodat ze hun weg konden vervolgen. De verbrande katoen fabriek der firma Sillevoldt was verzekerd voor f 325,000 bij Hol- landsche en Duifcsche maatschappijen. De schade wordt op bijna f 300,000 geschat. Yolgens de R. Crt. wordt één werkman vermist, en wel een die werk zaam was in ket gedeelte van 4e fabriek waar de brand ontstond. Yóór ruim 10 jaar is dezelfde fabriek nog eens tot den grond toe afgebrand. Gistermiddag geraakte te Utrecht een waggon, gevuld met brandbare stoffen, die aan een der perrons van het Rjjnspoor stond, in brand en verspreidde een verschrikkelijken rook en eene ont zaglijke vuurmassa, die bij den hevigen wind, die toen woei, een dreigend aanzien had. Het mocht echter den vereenigden pogingen der brandweer met het spoorweg-personeel - vooral door het in werpen van zand - gelukken in een uur tijds het gevaar te doen wijken. Doer de politie te Dordrecht is aange houden een persoon, Parijzenaar van geboorte, die zich bij twee ingezetenen heeft «chuldig gemaakt aan diefstal van een zilveren horloge. Bedoelde per soon is ter beschikking van den officier van justitie naar het huis van arrest overgebracht. - Op een weekmarkt aldaar werd door de politie proces verbaal opgemaakt tegen twee personen uit Zwijn- drecht, die een konijn ten aanzien van eene menigte omstanders op het Scheffersplein doodden, door het dier, aan de ooren en do achterpooten vasthoudende, uiteen te trekken. - Een jongman, te IJzendijke, die met zijn zuster samenwoonde en voor haarden koet verdiende, vond op nieuwjaarsdag den vrijer van zijn zuster bij zich in huis. Hierover vertoornd, greep hij een mes en bracht hij den indringer een paar messteken toe. De dader, een oppassend werk man, is in hechtenis. - Bij den Ouden Molen te Dieren had een allertreurigst ongeval plaats. Ter wijl eenige kinderen in de nabijheid van dien molen liepen te spelen, was het zoontje van de weduwe H. eenige sporten hoog tegen de wieken opge klommen. Ongemerkt beginnen deze zich langzaam te bewegen en wordt het jongetje mede omgevoerd, totdat hij, boven zijnde, ongeveer 70 voet hoog, nedervalt en bijna oogenblikkeljjk een lijk is, zoodat de spoedig ingeroepen geneeskundige hulp niet meer baten kon. - Aan het station te Yenloo liepen twee machines van de treinen die naar Holland en Maas tricht moesten vertrokken, tegen elkander, waarbij een stoker ernstig aan de borst en een machinist licht aan het been verwond werd. Een locomotie leed veel schade, terwijl de andere ongedeerd bleef. Het ongeval is hieraan toe te schrijven, dat de aangereden machine van achteren geen licht had en de duisternis niet toeliet om van verre te zien. - Te Haarlem is een vrouw bij het gebruiken van een stuk vleesch gestikt. Te Irishtown bij Mullingar drong een man 's avonds de woning binnen van de 70-jarige weduwe Anne Croughan, die met haar twee dochters woonde. Hij schoot op de oude vrouw, maar zij werd niet gedeerd en barricadeerde zich met haar dochter Esther in haar slaapkamer. De moordenaar schoot nu op do andere dochter Anne, maar gelukkig ging de kogel alleen door haar schouder. Daarna beproefde de misdadiger de deur van de kamer, waarin de andere vrouwen zich hadden opgesloten, open te breken en hij slaagde er in zich den toegang te verschaffen. Esther werd doodelijk getroffen door vier kogels, en toen nam de man de vlucht. Men denkt dat de moord een wraakoefening was van zekeren "Walsh, dien de weduwe vroeger in haar dienst had gehad, maar had weggezonden. In de jongste mailberichten wordt uit Batavia gemeld dat de kapitein van het stoomschip „Annee Camp", van Ho Ilo naar Nieuw-York, rappor teert dat bij Noordwachter-eiland een sloep met 17 Arabieren bij hem aan boord gekomen was, met verzoek den gezagvoerder en de bemanning van een verongelukt schip passage naar Batavia te ver- leenen. De naam van het verongelukte schip wordt niet gemeld. De te Madrid verschijnende „Corres- pondencia" zegt dat het deficit voor 1882 8,380,805 fr. bedraagt. Het blad spreekt van een leening voor de Spaansche koloniën. Bij al de jammeren, die door de ramp in het „Ringtheater" te Weenen ontstaan zijn, doen de staaltjes van moed en zelfopoffering die nu langzamerhand aan het licht komen, zeker goedr Een schoon voorbeeld heeft een twaalfjarige knaap daarvan gegeven, die met zijn tienjarig zusje alleen naar den schouwburg was gegaan en op de derde galerij had plaats genomen. Toen de vlammen in de zaal kwamen, nam hij de kleine op en werkelijk gelukte het hem met zijn zoeten last ongedeerd tot op de eerste verdieping te komen. Daar werd het donker en een dikke rook dreigde ieder mot ver stikking. Langs den wand voortgaande ontdekte do jongen een raam dat hij insloeg en, toen de frissche lucht hem tegenkwam, opende. Ras besloten, wierp I i !=gMgi.....»wTinmi i i i gMga hij hot zusje naar beneden en 6prong haar zelf n»; Gelukkig kwam hij slechts met geringe kwetsuren beneden; de kleine had echter een been gebroken. Onverschrokken nam hij haar op zijn schouders, drong met haar door de menigte heen en bracht haar zoo spoedig mogelijk naar huis, waar de ouder» reeds in doodelijken angst op hunne kinderen wachtten. De Soerabaia Courant deelt uit een brief van mevr. Nowee, die 32 dagen in een boot van de vergane „Koning der Nederlanden" als vrouw alleen onder 26 mannen heeft doorgebracht o. a. het vol gende mede„De laatste dagen kregen wij een halve beschimmelde beschuit en twee kopjes water. Wij hadden gruwelijken honger en dorst. Sommigen knaagden hout om hun honger te stillenmijn man ook. Het was een verschrikkelijk aanzien; den gan- schen dag huilen en bidden om uitkomst. In 42 dagen hebben wij bijna niet geslapen; nu en dan dutte iemand op een watervat. Yijf dagen hadden wij goed weer; verder storm en regen. Wat ilc ondervonden heb op den 7den, 9den en lldenOct. en 4den Nov. kan ik niet beschrijven. Twee en dertig dagen heb ik moeten doorbrengen in open zee in één sarong en een kabaai. Het zeewater sloeg ons door de zware winden bijna voortdu rend over het lijf; ook moesten wij dag en nacht helpen water scheppen; dat alles met gebrek aan voedsel en drinkwater." In 1881 zijn in Engeland 966 personen en 33 schepen doorreddingsbooten behouden geworden. Aan miss Reynolds is voor de gevangenin te Cork eene serenade gebracht. Het aantal faillissementen in de Yer- eenigde Staten was in 1881 5929, zijnde 1579 meer dan in 1880. In de vallei van Lutschen in Zwitser land is een groote rotsmassa van den berg losgeraakt en met donderend geraas naar beneden gestort- Een huis, waarin zich negen personen bevonden, benevens een schuur zijn geheel vernield. Gelukkig konden de bewoners zich nog intijds redden, maar toch werd een vrouw ernstig verwond. Naar uit Cettinje wordt gemeld, is een rooversbende, sterk twaalf man, aan de grenzen in de nabijheid van Parez door de Montenegrijnsche troepen aangevallen. Dezen lieten twee zwaar ge wonden in de handen der Montenegrijnen, waaronder de rooverhoofdman Sjénic behoorde. De bende ie dezelfde, die in de laatste weken do omstreken van Grancarovo verontrustte en waar zij verschillende plunderingen en diefstallen begingen. BUITENLAND. Frankrijk. Onder de telegraphische berichten werd melding gemaakt van de „hartelijke" ontvangst, die de heer Roustan in Tunis bij zijn terugkeer gevonden had, zoowel van de zijde der Fransche kolonie als van de Tunesische bevolking. Aan de „Times" echter wordt uit Tunis gemeld dat de heer Roustan te Goletta ontvangen werd door twee hooggeplaatste ambtenaren, die den Bey officieel vertegenwoordigden, en ook door een groot aantal Algiersche protégés, maar door niet meer dan een dozijn Franschen, zoodat „de poging om eene demonstratie op touw te zetten, niet welgeslaagd kan heeten." Het „Figaro"-nummer van gisteren is geheel gewijd aan de Tanis-expeditie; het geeft daarvan een historisch overzicht, opgeluisterd met een teeke- ning van Detaille, een portret van Roustan enz. Hérold, de overleden prefect der Seine, wordt heden begraven. Hij was juist bij de Nieuwjaars- decoraties van ridder tot officier van het Legioen van Eer bevorderd. Duitscliland. De nieuwjaars-receptie ten hove des keizers is dit jaar bijzonder luisterrijk geweest. De gezond heidstoestand des keizers, die te gelijk den dag, waarop hij 75 jaren geleden in het leger trad, herdacht, liet niets te wenschen over en in de geheele keizerlijke familie was niets dat een schaduw over de viering van den dag kon werpen. Do kei zerin is geheel hersteld en kon de gelukwenschen der ministers enz. eveneens ontvangen. Prins Von Bismarck, die sedert vele jaren niet aan de nieuw jaars-receptiën had deelgenomen, verscheen thans aan het hoofd van het geheele ministerie om den keizer geluk te wenschen, en Z. M. nam de gele genheid waar om den rijkskanselier opnieuw van zijne volle sympathie de verzekering te geven. De aanspraak namens de hoofdofficieren deed graaf Yon Moltko. Het aantal telegraphische gelukwenschen,

Leidsch Dagblad | 1882 | | pagina 2