bij de politie dadelijk ernstige bedenkingen tegen deze gerezen. Een eerste onderzoek in loco had reeds de overtuiging gegeven dat een vreemdo on mogelijk de bekendheid met de localiteiten had kannen hebben, welke de inbreker noodzakelijk moest hebben gehad. Bij een tweede onderzoek, ten huize van den heer Yan Herzeelo gedaan, ook ditmaal door den commissaris Wolffors geleid, wor den in de kist van den knecht versohillende voor werpen gevonden, die zich bij het eerste onderzoek daarin niet bevonden, o. a. een deurpen, een ring, valsehe sleutels, een Fransoh frankstuk en een beitel, waaraan sporen van verf. Het trok de aan dacht dat de knecht gedurende dit tweedo onderzoek gernimen tijd op het privaat doorbracht. Bij het openbreken van een koker op het privaat werd dan ook de trouwring van den heer Yan Herzeele gevonden, gevouwen in een stuk van de Handelingen van den Gemeenteraad, dat volgens verklaring van den hoer Yan H. zich in zijn schrijf tafel heeft bevonden. Ook bleek het dat de dief het gaslicht had opgestoken; om dat te kunDen doen heeft hij de hoofdkraan moeten openen, die zich bevindt in een der muren, zoo volkomen achter het behangsel verborgen, dat iemand, die de plaats niet weet, haar niet kan vinden. Om de kamer van den heer Yan H. te bereiken, heeft de knecht niet den gewonen weg door de gang en de eerste kenken van het onderhuis ge nomen, maar zich van een omweg door de berg plaats van wijn en do tweede keuken bediend. Om den schijn van zioh af te werpen, heeft hij de deur van do benedengang, die in de eerste keuken uitkomt, met een pen vastgezet. Maar hij had nóg een gevaar voor ontdekking te overwinnen en hij heeft dat gedaan met een overleg dat van groote sluwheid getuigt. Ten einde het hevige kraken van de deur, die van zijn slaapkamer naar do berg plaats van wijn toegang geeft, te voorkomen, heeft hij met behulp van eon draadnagel, dien hij tusschen de geledingen van het onderste scharnier sloeg, de deur gelicht. Een smid verklaarde dat zoo iets „smids- werk" mocht genoemd worden. Hoewel er, behalve de hior vermelde, nog meer der bewijzen zijner schuld zijn ontdekt, blijft de aan gehoudene alle schuld ontkennen. Zijne antwoorden bij de ondervraging moeten steeds van veel over- leg getuigen. Te Thouars is een bejaard man, die als erg gierig hekend stond, na een twist over een geldsom door zijn oudsten zoon met een scheermes ernstig aan den hals verwond, terwijl een tweede zoon hot vreeselijlc tooneel bedaard aanzag. De beide onverlaten zijn in hechtenis genomen. Het laatste huwelijk dat dit jaar te Elburg voltrokken werd, had den 29sten dezer plaats tusschen een bruidegom, die 77, en eene bruid, die 74 jaren telde. Laatstgenoemde was sedert ruim dertig jaren weduwe. - R. Karssecs, die bij de blussching van den brand in do graanpakhuizen te Groningen vrijwillig hulp verleende en daarbij het ongeluk bad van een ladder te vallen en een zware hoofd wonde te bekomen, is aan de gevolgen in het academisch ziekenhuis aldaar bezweken, een weduwe met een kindje nalatende. - Bij eeno te Zwaag- westeinde plaats gehad hebbende vechtpartij tusschen oenige personen, die in toestand van dronkenschap verkeerden, werd een hunner zoodanig verwond, dat ook hij aan de gevolgen is overleden. - De rechtbank te Heerenveen heeft den vroegeren stations chef te Akkmm vrijgesproken van het hem ten laste gelegde feit, als zon hij gevaar voor een trein hebbou doen ontstaan. Het Ring-theater-fonds bedraagt roeds 1,017,000 florijn. De keizer zal 1 millioen florijn geven voor de kapelde inkomsten zullen aan liefdadige instellingen worden gegeven. Nederland bracht tot nog toe ruim f 6000 bijeen. Te Ragyennyed in Zevenbergen is een trio van misdadigers ontdekt, bestaande uit een dokter, een apotheker en een koopman. Zij ver zekerden tegen hoogo sommen personen, die zij dan vergiftigden, hetgeen geconstateerd werd op twee lijken, die opgegraven werden. Den laatsten Zondag maakten twee huzaren, in het regiment te Bruchsal dienstdoende, een wel wat te avontuurlijk rijtoertje. De zonen van Mars hadden stalwacht en daar die hun wat lang duurde, zadelden zij twee paarden en reden daarmede behoedzaam uit de kazerne. In de nabij heid daarvan stonden twee meisjes te wachten; zij stegen bij de huzaren to paard en nn reed men welgemoed naar de woonplaats van de schoonen $n een der dragonders. Maar het tochtje bekwam hun bitter slecht. Toen de ronde in de kazerne verscheen en de beide schildwachten niet vond, werd er een patrouille naar do woonplaats gezon den, waar men do paartjes vergenoegd bij elkander vond. De beide rjjlu6tigen zitten nn in provoost, en genieten thans het,proza na de poëzie. De oudste beer uit den bekenden putte Bern, Mani genaamd, die den hoogen berenleeftijd van 28 jaar had bereikt en dientengevolge verlamd was geraakt aan de achterpooteu, is uit zjjn lijden verlost door hem een dosis Pruisisch zuur toe te dienen. Mani was dozelfdo beer, die in 1S60 een Engelsch kapitein verscheurde, die na een wat al te rijkelijk besproeid souper in zijn opgewondenheid op de noodlottige gedachte kwam om op do balustrado van den put gymnastische toeren te verrichten. Hij tuimelde naar beneden en begon daar met zijn parapluie te manouvreorendoch Mani scheen geen lust te gevoelen het tegen dien zonderlingen tegen stander op te nemen. De Engelschman echter begon het dier nn zoo gedacht te tergen, dat het eindelijk zich op zjjn achterpooten verhief en den Brit in een oogwenk verscheurde. Het Engelscho gouverne ment eischte aanvankelijk oen schadevergoeding van 100,000 frankoD, doch zag spoedig van die vordering af, toea het van alle omstandigheden onderricht was. Mani, die bij zijn dood 250 kilogram woog, zal worden opgezet voor het stedelijk museum. BUITENLAND. Frankrijk. Het te Koustantinopel uitkomende Arabisch blad „El Djewaib", dat door de Turksche rogeering in groote hoeveelheden naar Noord-Afrika ter ver spreiding onder do Arabische stammen gezonden wordt, gaat steeds voort met artikelen te leveren, waarin de stammen tot verzet tegen Frankrijk worden aangespoord en waarin de hulp van den Sultan, gesteund door Duitschland en Italië, hun tegen het voorjaar wordt toegezegd. De sultan, ver zekert het blad, zal Frankrijk de rechten van don Islam niet laton vertroden. Naar men verzekort, is vóór oenige dagen in den ministerraad de quaostie van het „scrutin do liste" ter sprake gebracht en zjjn bij die gelegen heid tusschen den heer Gambetta en den minister van binnenlandeche zaken, "Waldeck-Rousseau, zulke hooge woorden gevallen, dat laatstgenoemde zelfs met zijn entslag dreigde. De minister Antonin Proust heeft de indiening aangekondigd van een wetsontwerp, waarbij het teekonen onder de verplichte leervakken der lagere school zou worden opgenomen. Groot-Britanniê. De houding der katholieke geestelijkheid in Ierland is over het algemeen ton gunste van de billijke uitvoering dor landwet geweest. Thans echter doet een circulaire van den bisschop van Meath de ronde, van den volgenden inhoud„De grond van ieder land is het eigendom van de bevolking, omdat do Schepper, die de wezenlijke eigenaar is, dien grond aan het volk heeft geschonken. Daar nu elk persoon in iedor land een schepsel en eon kind van God is, en daar in Gods oog al zijne schepselen gelijk zijn, is iedere regeling van den grondeigendom in dit land of in eenig ander, waarbij ook maar do minste des volks van zijn aandeel in het gemeenschappelijk erfdeel uitgesloten wordt, eene onrechtvaardigheid tegen dezen mensch en een verzet tegen de liefderijke oogmerken des Scheppers." - Matthew Roilly, do chef van do zetterij van de „United Ireland", het orgaan der Landliga, is gearresteord en naar de gevangenis van Kilmainhara gebracht. „United Ireland" zal nu te Londen uit komen. De „Times" meldt uit Durban dat de Boeren den 14den December een talrijke samenkomst en eene moustoring hunner strijders te Pretoria hiel den. In 't geheel weren 15,000 menschen bijeen, onder welke 3000 man te paard en te voet, die op schitterende wijze eenige bewegingen uitvoerden. Een indrukwekkende godsdienstoefening bad er plaats, waarbij dankgebeden werden uitgesproken voor de onafhankelijkheid der Transvaal. In het algemeen wordt de toestand betor en de handel levendiger ondanks de duurte van het geld. De inboorlingen koeren vrijwillig terug en zoeken werk. Alle vrees voor een opstand der inboorlingen is verdwenen. Oostonr.-ITonfi:. IMxmnroli5e. Generaal Ali Nizam-pacha en Reschid-bey zijn op hunne terugreis van Berlijn te Weenen aangekomen en door den keizer en don president-minister Kalnoky ten gehooro ontvangen. Yolgens het „Fromdenblatt" zjjn de genoemde diplomaten met geene bijzondere zending belast, maar hebben zij alloen zich te over tuigen van het ongerechtvaardigde van het wan trouwen, hetwelk te Konstantrnopel door tegen standers van Oostenrijk-Hongarije wordt gaande gehoudon. De correspondent te Weenen van do „Stan dard" heeft een onderhoud gehad met den buitén- gewonon gezant des sultans Ali Nizami. Dozo ver klaarde elk verbond van Turkije, met wolko mogend heid ook, voor een verzinsel. Daar de sultan voor het oogenblik van geen enkele mogendheid iets verlangde, kon hij aller bondgenoot heeten; immers zoolang geen mogendheid iets van eeno andere ver langde, waren allen zoogoed als bondgenooton. Hij, Ali Nizami, had volstrekt geen opdracht van zijn souvorein; hij had een onderhoud met keizer Frans Jozef gehad, doch slechts om dozen voor porsoon- lijk genoten welwillendheid te bedanken. PortugaL Groote toebereidselen worden gemaakt voor de ontvangst van den koning en de koningin van Spanje, die eerstdaags aan den'koning van Portu gal een tegenbezoek brengen. Luisterrijke feesten znllen te hunner eore gegeven worden. Op den avond van hunno aankomst zullen het paleis van Belera en al de schepen in de haven verlicht zijn. Koning Lode wijk zal een feestmaal van hondord- vijftig couverts geven, en van de gala-voorstelling in do Italiaanscho opera verwacht men wonderen. Yoorts staan op het programma van den gastheer een wapenschouwing, bals, een jachtpartij in hot bosch Yirosa, enz. enz. Op de terugreis van koning Alfonso en koningin Maria Christina zullen koning Lodewijlc en koningin Maria Pia hen tot do greDzen vergezellen. Rusland. Hot Rogeeringsblad meldt dat het tumult -te Warschau den 27sten tot laat in den avond voort duurde. Den 288ten en 29sten was de stad rustig. Er werd getracht de door Joden gehouden kroegen in do voorsteden te plunderen, doch zonder gevolg. Do troepen behoefden do wapens niet te gebruiken. Bij do vechtpartijen werden 24 Christenen en 22 Joden gekwetst, die naar do hospitalen vervoerd zijn. Éón Jood is gestorven. Do minderjarige gear resteerden zjjn aan de ouders teruggezonden. Verscheidene Petersburger journalisten zjjn van plan uit Petersburg het overschot der Amerikaanscho Noordpool-expoditio van de „Jeannetto" tegemoet to reizen. Mon is algemeen zeer verontwaardigd over de handolwjjze van den Oost-Siberischen opper- prosident, die do belangrijke telegrammen van de leden dér expeditie per brief naar Potersburg zond, omdat de afzenders do kosten niet betalen konden. Deze brief bleef 2'/t maand onderweg. De behandeling van het proces-Sankowsby te St.-Petersburg is geschorst, daar het openbaar minis terie een tweedo onderzoek noodig acht, want liet vermoeden bestaat van verband tusschen den be schuldigde en Kobozeff, don ontwerper van de mijn in do Sadowaia-straat. Yolgens het Borlijnsche „Tageblatt" zal een Fran3chman, wiens naam is Hollander en die, op verlangen der Russische regee ring, te Brussol werd in hechtenis genomen na den moord op Czanr Alexander II geploegd, onder ver denking dat hjj geweest is de persoon die de bom slingerde, welke den dood veroorzaakte, aan de Russische autoritoiton overgeleverd worden, fen gevolge van eon met de Fransche regeering ge maakte schikking. CORRESPONDENTIE. - In do advertentio van den heer S. Yan Egmond nz. te Rijpwetering (zie L. D. van gisteren) staat: aan de „Rappoel", dit moet zijn „Koppoel." NX arktberichton. Leiden, 31 Dec. Ter markt werd heden aangevoerd: Tarwe 13 hectoliter. Wintertarwe f 12.50 a f 13.2omer- tarwc f 9.a f 11.-12 II. L. Wioterrogs* f S.50 a f 9.Zomerroze f 7.50 a f S.Gerat 10 H. L. Zomergeret 0.— a f 6.50 Chevalier-gerst f 7.25 a f 7.75. llaver 1-1 H. L. Zware Haver 5.a/*5.50. Lichte Haver f 4.25 a f 4.50. Rnivenboonen 11 liectol. fS.öO a f 9.25. Paardenboonen S heeled. S.b f S.50. Boter: 4970 kilogr.. 1 «te qnolit. Va vat f 06.a f 71. 2de qnulit. V* V4t f a 64Boter 1ste qualit. per kiloer. f 1.03a f 1.77Vs» 2de qualit. per kiiogr. 1.45 a f 1 CO. Lange Zwarte Turf 7000 dnbb. hectol., f Q.Ï2 a f 0.25. Londen* 30 December. Lijnolie 25/ a 25/3. Koffie in Rijst traag. Tin, Strati3 109 pd. st. Koper, Chili 7 i pi. st. Terpentijn 41/Jnle traag. Frietche Boter 130/

Leidsch Dagblad | 1882 | | pagina 2