A0. 6711. IVlaandag 2 Januari. A0. 1882. IA MX Cl j I r. fc» -y LEIDSCH DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT: Toor Leiden per 3 maanden1.10. Franco per post.1.40. Abonderltjke Rommers.0.05. Deze OoHiant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven- PKIJS DEB ADVERTENTIES: Van 16 regels 1.05. Iedere regel meer 0.17$. Grootere letten naar plaatsruimte. Voor hel incassee- ren baiten de stad wordt/0.10 berekend. Tweede Blad. In d'onmetelijke sferen, In der eeuwen tastbren nacht, In der tijden kroita heeft thans weer 't Oudejaar zijn loop volbracht. Kauwlijka is de laatBte klokslag Tan het Oudejaar voorbij, Of zijn volger staat weer voor ons, In des levens wislend tij. Onverbidlijk voert de Tijd ons, Als een stroom zijn wat'ren, voort; Onmeedoogend sloopt hij morgen Wat ons heden nog behoort. Ja, bij eiken nieuwen jaarkring Komt ons 'twachtwoord voor deD geest: Mensch! gedenk uw lot op aarde; Wat gistren was, is thans gewoest. 't Onherroeplijk voorwaarts snellen, 'tBustloos rennen van den Tijd, Wijst den mensch in 't ebbend leven Op de onbestendigheid. 'tls slechts wordeD, groeien, bloeien, 't Is een komen en een gaan Waar wij heden trotsch op roemen, Is op morgen weer vergaan. Echter groeten wij U, bode Van den onvermoeiden Tijd, En wij heeten U ook welkom, Schoon ge een onbekende zijt. Treed bij ons vrijmoedig binnen, Met uw wei-bedekt gelaat; Gij kunt aller heil volmaken, Mits ge onz' wenschen niet versmaadt. Keen, ze zijn niet buitensporig, Ook niet zonder billijkheid; 'tls aan vriend en onbekende, Dat ik deze wenschen wijd. Geef ons eendracht, rnat en vrede, Schenk ons allen moed en kracht, Om onz' plichten trouw te blijven, Die aan elk zjjn toegedacht. Hond den stroom der beosheid tegen, Stel hem wetlijk perk en paal, Breng de noodige eensgezindheid Ook in 'n dorpsvergaderzaal. Breng den vorsten 't meeste wijsheid, Matig hun roemzuchtig brein; Dan ook zal er minder oorlog, Meer geluk en voorspoed zijn. Duld niet dat m' elkaar nog lastert, Dat de mensch den mensch nog haat; Want de plaats waar tweedracht zetelt, Zeker ia 'tdat die vergaat. Wil den stiefzoon niet vergeten Tan het noodlot op deez' aard', Ja, gedenk den armen broeder, Bibbrend aan den kouden haard. Heb ik licht bij al mijn wenschen Wat te veel gevraagd, gezegd, Denk dan ook verschoonend tevens: 'k Vroeg voor velen, en met recht. Wie gij zijt, die dit mocht lezen, 'k Hoop, dat God u allen spaar', En ik wensch u heil en voorspoed, Een gelukkig Nieuwejaar! V. 31 December 1881. X. LEIBEK, 31 December. Bij de firma W. Eekhoff Zoon te Leeuwar den is verschenen de .Almanak voor Landbouwers en Veehouders voor het jaar 1882." Uit het feit dat het reeds de 36ste jaargang is, kan veel worden afgeleidvooral dat de redactie in haar streven om nnttige wenken ten dienste van hen die den land bouw en de veeteelt als middel van bestaan uit oefenen, gedurende dat lange tijdsbestek uitmuntend is geslaagd. De titels van het groot aantal in be- vattelijken stijl geschreven opstelletjes doen tevens zien, dat met een juist oordeel die onderwerpen ter behandeling zijn gekozen, waaromtrent nog de meeste onknnde of wanbegrippen bestaan. Wie zich het boekje aanschaft en de prijs zal wel niemand daarvan weerhouden behaalt daarbij een dubbel voordeel, nl. dat hij, behalve een dertigtal opstellen, nog een practischen almanak en een uitgebreide adreslijst van alle voor den landman onmisbare artikelen ontvangt. Door den Eaad der gemeente Schsgon is adhaesie verleend aan een verzoek van de afdeeling der HolL Maatschappij van Landbouw voor de oprichting aldaar van eene vakschool voor zuivelbereiding, onder voorwaarde dat die opriohting aan de ge meente geene te groote offers koste. Ook doordeq gemeenteraad van Gouda is een zelfde besluit ge nomen. Ged. Staten der provinoiën Gelderland en Zuid-Holland hebben bepaald dat het reglement voor het waterschap van de Linge-uitwntering in werking zal treden 1 Januari a. s. Mrs. J. R. A. Cort Van der linde: en C. Jentink hebben in de gisteren gehouden zitting van den hoogen raad den eed afgelegd als advocaat en procureur. Met ingang van 1 Jannaari a. 8. zijn bij de Rijkstelegraaf benoemdtot onderdirecteur, D. W. Evers, thans telegrafist der 1ste klasse; tot tele grafist der 1ste kl.G. L. Crietée, H. D. Monk horst, F. K. C. Kahle, F. A Van Snchtelen Jr. en L. Do Veer, allen thans telegrafist 2de kl.tot opzichter lste kl. J. A. Van der Heyden, thans opzichter 2de kl.- tot telegrafist der 2de kl.L. M. Van Hengelaar, thans telegrafist der 3de kl. L. C. Fleischer, thans leerling-telegrafistW. Van Kork, B. F. Hackfoort, J. A Van Amerom, P. Raads- veld, allen thans telegrafist 3de kl.W. F. J. M. Van de Wakker, P. L. Jong, beiden thans leerling- telegrafist; F. De Konink, thans telegr. 3de k).; A. H. M. Dieperink, thans leerling-telegr.G. J. De Jong, F. G. Loder, P. Van der Ven, allen thans telegr. 3de klasse. Ka afgelegd vergelijkend examen zijn benoemd tot surnumerair der directe belastingen, invoerr. en accijnzenG. B. Wendel, jhr. A J. D. Coenen, P. A Van de Velde, J. C. E. Slotemaker, A. M. Vermere, D. Fennema, A. E. F. A. Bn. Vanltter- sum, A. J. J. Ente, W. L. Koopmans, W. C. Kuyk, A. C. Van Deventer, H. Beyerman, A. C. J. Ver hoef!, jhr. J. W. E. Von Schmidt anf Altenstadt en H. Hamstra. De Haagsche correspondent van de Rott. Crt. verhaalt het volgende: Gij kent, M. de R., het voorval tusschen de Belgische Kamerleden Olin es Coremans? Welnu, in onze rustige, kalme Tweede Kamer ware bijna iets dergelijks voorgevallen. De begrooting van Oorlog - welk ander hoofdstuk dan ook is meer geschikt om de gemoederen te doen ontvlammen dan dat netelig oorlogsbudget - had daartoe aanleiding gegeven. In de openbare zitting hebben wij maar ean begin van vijandelijkheid gehad tusschen twee specialiteiten, waarvan een, naar verhouding van zijn rang, wel wat boud iB opgetreden onder bedekking van den bekenden .veldheer." Maar in een andere kamer, in de koffie-kamer nl., moet het vrij hooggeloopen zjjn. Daar heeft men het gebeurde niet willen afdrinken, waartoe de plaats uitstekend geschikt is, maar wel willen uitvechten. Parlementairen heeft men niet gezonden en parlementair moeten de verklaringen ook niet geweest zijn. Er moeten zelfs zeer familiaar eenige zeemansknoopen gevallen zijn, waarmede men aan de arrogantie beduidde het verschil tusschen zekere rangen en den eerbied, dien men in som mige gevallen ook in do Kamer niet uit het oog mag verliezen. De moedige aanvaller begreep den wenk en scheen minder lust te gevoelen de zaken te ver te laten komen. Men is niet alleen militair, maar bovenal politiek gedisciplineerd en de veld overste zou nooit hebben toegelaten dat de vrede werd verstoord wegenB Oorlog. Zoo is ook ditjaar het parlementair voorval zonder bloedvergieten af- geloopen. Z. M. heeft benoemd bij het personeel van den geneeskundigen dienst van de landmacht, tot paardenarts der lste kl., den paardenarts der 2de kl. J. Laméris, van dat personeel; - den met verlof hier te lande aanwezigen luit.-kolonel der inf. van het leger in Ked.-Indië F. C. Burgers, wegens vol brachten diensttijd, op zijn verzoek, eervol uit Zr.. Ms. militairen dienst ontslagen met toekenning van pensioen- den met verlof hier te lande aanwezigen kapt. der inf. van het leger in Ked.-Indië J. P. G; Van Baer, op zijn verzoek, wegens lichaamsgebreken, eervol uit Zr. Ms. militairen dienst ontslagen met toekenning van pensioen- met 1 Januari a. s. be noemd tot adjunct-commies bij de topographische inrichting, den lsten klerk bij die inrichting F. W. Kuypers; - tot directeur van het postkantoor te Meppel J. P. Halberstadt, thans directeur van het postkantoor te Brummen. Gemengd Nieuwe. Brieven, .per expresse" te bestellen,, kunnen aan de aandacht der postambtenaren ont gaan en dientengevolge in de gewone bestelling worden opgenomen, indien op den brief door de afzenders niet op duidelijke en in het oog vallende wijze is aangewezen, dat expresse be stelling verlangd wordt. Ter voorkoming van ver traging wordt belanghebbenden duidelijke aanwijzing- aanbevolen. HetoudejaarheeftderHoogewoerdnog een trottoir bezorgd. Gaandeweg heeft men er naast den tram reeds het practisch nnt van kunnen onder vinden. Daarom mogen wij verwachten dat metter tijd het overige gedeelte dier straat een zelfde, geens zins noodelooze, verbetering en verfraaiing aak ondergaan. Eenige militaire gevangenen zjjn va» Haarlem per spoor naar Leiden overgebracht onder geleide van een onderofficier en drie manschappea der infanterie. Bjj terugkomst verkeerden de geleider* allen in min of meer beschonken toestand, twee der manschappen in znlk een verregmanden staat, dat zij met moeite nit den spoortrein zijn geholpen en al» lijken in de waohtkamer zijn neergevallen, van waar zij later per handkar naar de kazerne zijn vervoert} geworden. Uit Ter-Aar zendt men ona het bericht dat daar in de gepasseerde week eene hevige vecht partij heeft plaats gehad, waarbij ook van messes gebruik werd gemaakt. Twee personen bekwame» zware en twee anderen mindere verwondingen. Va» de zaak is Datunrlijk proces-verbaal opgemaakt. Omtrent den diefstal bij baron Van Herzeele worden de volgende nadere bijzonderheden medegedeeld, waaruit men mag afleiden dat bet der politie gelukt is de band te leggen op den wer- kelijken en eenigen dader. Kiettegenstaande de gun stige verklaringen van den heer Van Herzeele omtrent de eerlijkheid van zijn knecht, waren er

Leidsch Dagblad | 1882 | | pagina 1