men zelfs geen gebruik meer mocht maken van den dadeljjk aangebrachten brancard uit het zieken huis. De overledene, die nog niet lang geleden ten tweeden male gehuwd was, laat een radelooze weduwe met twee jonge kinderen na. Door den koning van Zweden en Noor wegen is eene gouden medaille toegekend aan den te Groningen te huis behoorenden scheepskapitein A. H. Kuipers, ter zake dat door dezen op 20 Februari van dit jaar te Gothenburg met levens gevaar twee meisjes zijn gered, die op het punt waren van te verdrinken. De vloer van een school te Camborne zakte in, toen 390 personen zich in het gebouw bevonden bij gelegenheid van een feest. Een aantal personen viel in het vertrok een verdieping lager en velen werden gewond. Gelukkig had een der aanwezigen de tegenwoordigheid van geest de gas kraan af te draaien; de gaspijpen waren gebroken en er was dus gevaar voor een ontploffing. In Engeland volgt het eene crimineele proces op het andere. Nu Lefroy van het toouecl is verdwenen, zal eerlang de zaak worden behan deld van zekeren dokter Lamson, die beschuldigd wordt zijn schoonbroeder door middel van een hem toegediende pil met aconiet te hebben vergiftigd. De omstandigheden schijnen inderdaad tegen don dokter te getuigen. Hij verkeerde in zoo benarde geldeljjke omstandigheden, dat hij, kort vóór het overigden van zijn schoonbroeder, den jongen John Percy Malcolm, valsche cheques had uitgegoven en zijn hotel verlaten had zonder zijn rekening te betalen. Bij het overlijden van Makolm moest Lamson ongeveer 6000 franken ejven. Hot vergit kon hij in zijn hoedanigheid van geneesheer natuur lijk gemakkelijk bekomen. Kort vóór het overlijden van Malcolm begaf dokter Lamson zich naar Parijs en verklaarde aan pen vriend, bij wien hij 15 pd. st. had geleend, dat de toestand van zijn schoonbroeder weinig hoop meer gaf. Jammer dat aconiet, als tot de plantaardige vergiften behoorende, geen sporen in een lichaam achterlaat. Het onderzoek van het lijk heeft dan ook niet het minste bewijs opgeleverd. Op del ij nd er Maatschappij „Paris-Lyoi2 Móditerranóe" heeft weder, ditmaal gelukkig op kleine schaal, eene herhaling plaats gehad van het schrikkelijk spoorwegongeluk bij Charenton, en wel te Corboil, niet alleon op denzclfden dag als laatst genoemd onheil, maar bijna cp hetzelfde uur en met denzelfden trein, die, wederom ten gevolge van het verkeerd stellen van een wissel, door een werkman, die or geen kennis van had, tegen een goederentrein aanliep. Bij het optreden van don heer Eaynal als minister van openbare werken, schrijft een berichtgever der „Independence", had men ge hoopt dat hij zich minder zorgeloos toonon zou dan zijne voorgangers, en het publiek weet nog niet eens nauwkeurig, welke do uitslag geweest is van het onderzoek naar het gebeurde te Charenton, hetwelk ook nog niet voor den rechter is gekomen. Men weet niet waarover zich meer te vorbnzen: over de macht van sommige groote maatschappijen of over do achtolooshoid der regeering. Zekere Elliot werd 20 jaar goledon naar het Hanwell-asyl overgebracht wegens krank zinnigheid en later naar het asyl van Kent. Een zijner vrienden, Hall, hiold het er voor, dat hij noodeloos werd opgesloten; op Halls verzoek word een onderzoek ingesteld, en het resultaat was dat Elliot bleef opgesloten. Hall besloot nu met zekere madame Beauharnaes, een vriendin van wijlen Joseph Mazzini, Elliot te doen ontkomen. Elliot verliet in de kleederen van den directeur het asyl en volgde later in de hoedanigheid van knecht onder den naam Thorne het echtpaar Ewart, dat in het com plot was. Te Brighton werd Elliot weer in een ander pak gestoken, daar 4S uren verborgen ge houden, toen naar Ilonfieur gebracht en van dasr naar Parijs. Hij kreeg daar werk als een gewoon daglooner. Het was Halls plan hem over Boulogne weer naar Engeland te doen komen. Dit ging echter niet, omdat de politie te Boulogne op don uitkijk was. Verkleed als Fransch boer werd Elliot over Havre en Plimouth naar Lancing gezonden, waar hij bij Hall woont. Elliots vrouw, die te Boulogne woont, is minder op baar gemak, nu haar echtge noot is ontsnapt, want onder den indruk verkeerend dat eon of andere misdaad is begaan, heeft Elliot een idee fixe, dat zijne vrouw daarvoor met haar leven moet boeten. Door een ontploffing op een schip met olie in de Vork-rivier (\irginia) werden 20 personen gedood en 4 zwaar gewond. Echt Amerikaansch. - De voorstelling van „Macbeth" in den schouwburg van Walnutstreet te Philadelphia was in vollen gang. Bij het begin der derde acte, toen miss Davenport zich alleon op het tooneol bevond, sprong een dik manneke, in het parket gezeten, op de planken en hing der actrice een bundel papieren om don hals. Algemeene opschudding onder de toeschouwers, totdat r"c waan zinnige - want daar hield men hem voor - door beambten van het tooneel was geworpen. De zon- dorling was echter zeer goed bij het hoofd en ondor-shorif, die, in naam van mis3 Dickinson, der actrice een gerechtelijke akte had om den hals ge hangen, waarbij haar op do vordering van gemelde miss Dickinson verbod werd gedaan om in de rol van „The American Girl" op te treden, en zij tevens in die zaak voor het hof werd gedaagd. Bovend van wcedo, verzocht miss Davenport diengenen onder het publiek, wolke 3oms andermaal dergelijk voor nemen wilden uitvoeren, dat uit to stellen tot naafloop der voorstelling, wanneer zij hen te woord zou staan. Toon Eyool-khan, door don Emir van Afghanistan verslagen, naar Perzië vluchtte, liot hij zijne 200 vrouwen onder toezicht van zijn neef Silma-Vihon in zijn oudo hoofdstad Herat achter. De zorg voor het onderhoud, do uitspanning, het toilet enz. der dames schijnt echter na het vertrek van haar hoer en gebiedor zóó te zijn verslapt, dat er eindelijk in den harem een oproer uitbrak. De 200 schoonen stakon haar veronachtzaamd verblijf in brand en dwongen zoo don gouverneur in het vervolg wat boter voor haar te zorgen. Do gemeenteraad van Madrid heeft aan de koningin 5000 pesetas gezonden voor de slacht offers van den brand to Weenen. De voorstelling in do Parjjsche opera, georganiseerd door do Parij- sche pers, bracht ruim 70,000 fr. op. Heden is rr concert in het Hotel Continental met betzelfde liefdadig doel. Tegen allo personen, van welko hot gebleken is dat zij aan do politie-autoriteiten opzettelijk valsche mededeolingen omtrent vermisten bij den brands an den Eing-seheuwburg hebben gedaan, zal een straf rechterlijk onderzoek wegens misleiding dor autori teiten ingesteld worden. De kantonrochtor te Kiaillé (Loire In férieure) had, terwijl hij aan bot hengelen was, het ongeluk in de rivier de Erdre te vallen. Een knaapjo dat daar juist voorbijkwam, zag den rech ter met den stroom worstelen. Zonder zich te bo denken, greep het moedige ventje don drenkelirg bj den arm, terwijl het zich mot een der handen aan een overhangenden wilg vasthield, tevens luid keels om hulp roepende. Weldra echter moest het kind bij gobrek aan kracht loslaten en liep nu naar den straatweg, van waar het mot een voorbijgan ger naar de plaats des oiihoils terugkeerde. Onge lukkig echter was do drenkeling in dien tusschen- tjjd in de diepte verdwenen. Later haalde men slechts zijn lijk op. In een dennenboschjo nabij Gonck (Bel gisch Limburg) heeft mon een menschenvoet ge vonden, nog mot een schoen omgeven, die blijkbaar beeft toebehoord aan een werkman. Men verdiept zich in gissingen, te meer daar het onderzoek van den omtrek niet do minste aanwijzing heeft opgeleverd. BUITENLAN X>. Frankrijk. Met 48 tegen 5 stemmen heeft de Parijscho Raad besloten de aalmoezeniers bij allo hospitalen en gasthuizen af te schaffen. In de zaak van den oud-minister van buiton- landsche zaken Challemol Laeour togen Henri Roche- fort, heeft do correctioneelo roehtbank eerstgenoemde als civiele partij, in do kosten veroordeeld. Reeds nu wordt het plan van den minister van oorlog bestreden, om met do indiening van ce:i wet op de loting te beginnennaar het oordeel der meeste bladen moeten alle wetsontwerpen die op do militie betrekking hobben, gelijktijdig ingediend en behandeld worden. Mon denkt dat do Kamers mot een boodschap van den president geopond zullen worden. I> ii it s oli 1 a ii cl In eenige kringen te Berljjn wil men thans, in plaats van bet tabaksmonopolie, een suikermonopolie in het leven roepen. De voorstanders daarvan voeren aan, dat men bij de suikerfabrikatie uitsluitend met de groote industrie te doen heeft, zoodat er met een monopolie op dat artikel geen greep wordt gedaan in het bedrijf en bestaan van zoovele minder bemid delden als met het tabaksmonopolio. a In tegenwoordigheid van de chefs der Admi raliteit, generaal Yon Stosch, den minister Van Bötticher en den Chineeschon gezant Li-fong-pao is te Stettin eeno voor Chinoesche rekening gebouwde pantserkorvet van stapel geloopen. De gezant doopte het schip in de Chineescho taal met den naam „Ting-yuen." Van 1 April tot 31 Mei 1882 zal te Berlijn eene algemeene tentoonstelling op het gebied van wapen-, zegel- en geslachtkunde gehouden worden, onder beschermheerschap van prins Karei van Pruisen. Verdero inlichtingen kan mon verkrijgen bij den commissaris voor Nederland, den' heer J. A. Koop- mans, te Nijmegen. Groot*Britanniê. Voortaan zullen do verbanningsdecreten in de steden van Ierland, waar do Staat van boleg afgekondigd werd, niet meer door een gerechtsdienaar, maar onder couvert per post worden bezorgd. In ver schillende nieuwe districten is thans nader het dragen van wapenen verboden. De raad van beheer der buitenlandsche fondsen houders te Londen heeft uit Caracas 8802 pd. st. ontvangen voor rekening van Venezuela, te zamen met het vroeger ontvangene 51,248. Na betaling der Februari-eoupons rest een saldo van 9998 voor den oerstvolgenden Augustus-coupon. Kualnnd. Keizer Alexander III heeft een decreet uitge vaardigd, volgens hetwelk niet minder dan 17 kei zerlijke kasteelen, in verschillende plaatsen des rijks gelogen, tot weldadigheids- of opvoedingsge stichten zullen ingericht worden. Onder bedoelde kasteelen behooron „Livadia" in de Krim en „Bel- vedero" te "Warschau. Hot uitvoerend comité der nihilistische partij te St.-Petersburg heeft dezer dagon aldaar eene proclamatie uitgevaardigd en verspreid, waarin het verklaart dat geen enkel lid van dat comité van den jongsten moordaanslag van Sankowsky op gene raal Tseherevin kennis gedragen heeft, en dat dor- halvo die aanslag door het comité niet gesteund is. Men berekent dat in do magazijnen to Odessa thans l1/,, miliioen, on in die van de andere Russische zeehavens aan do Zwarte- en Azofscbo Zeeën l'/s miliioen kwarters graan van ver3chillondo soorten voor uitvoer gereed liggen. Do waarde daarvan wordt gezamenlijk op 80 miliioen dollars geschat. De graanhandel is er echter niet levendig, ten govolge van de lage prijzen, welke in Engeland en Frankrijk gebodon worden. Op het tolkantoor to Taganrog is men tot do ontdekking gekomen van een misdaad, gepleegd ten nadeele van "s Rijks schatkist. Eenige millioenen dollars zijn verduisterd en al de ambtenaren, do directeur niet uitgezonderd, bevinden zich dienten gevolge in hechtenis. De „Porjadok" van St.-Petersburg hangt geen rozokleurig tafereel op van den toestand der Rus sische financiën. Volgens dat blad zal de Russische regeoring hare toevlucht tot hot invoeren van nieuwe belastingen moeten nemen, om ket deficit vau het budget te dekken. Vci-oeiii<£t!e Staten. Dinsdag 11. is do zevonde week van Guiteau's rechtsgeding begonnen. Do zaal inkomende, zag de beschuldigde glimlachend om zich heen en zeide: „Ik heb een goed Kerstmaal gehad en hoop dat dit met ieder ander het geval is goweest. Ik heb eene menigte vruchten ontvangen, benevens blce- men en bezoeken van dames - in het kort, goede dagen gehad." Amerikaanscho bladen zeiven, zooals de „Evening Post" on de „Evening Mail", verklaren dat do oordeelvellingen en beschouwingen van de Euro- peoscbo pers over het proces uiterst vernederend zijn voer don trot3 der Amerikanen, niet omdat zij streng, maar omdat zij juist en waar zijn. TC ©legTW-raisi eu. KONSTANTINOPEL, 28 December. De stoomboot „Provenco", van de „Sociétó des Messageries Mari- tirnes", werd, terwijl zjj in do haven alhier geankerd lag, door een Russische stoomboot aangevaren en zonk. Alle opvarenden werden gered. Het verlies wordt op zes miliioen franken geschat. LAHORE, 28 December. Men verwacht dat de Emir van Afghanistan in hei aanstaande voorjaar Britsch-Ind'.ë zal bozoeken. ALEXANDRIE, 28 December. Do Kamer van Afgevaardigden heeft heden het adres van ant woord op do troonrede vastgesteld. Do Kamer 13

Leidsch Dagblad | 1881 | | pagina 2