Zaterdag 31 December. K\ 6710. A". 1881. Deze Courant wordt dagelijks, net uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. LEIDSCH DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT: Vow L«idfln per 8 maandenf 1.10. Franco per post.1.40. Afzonderlijke Nommers0.05. PRIJS DER ADVERTENTIES: Van 10 regels 1.05. Iedere regel meer 0.17$. Grootere lettors naar plaatsruimte. Voor het iueassee- ren buiten de stad wordt ƒ0.10 berekend. Evenals vorige jaren worden onze stadgenooten en de bewoners der omliggende gemeenten in de gelegenheid gesteld, om onder de rubriek Adv or- tentiën van allerlei aard te plaatsen a 50 cents. Door dezen maatregel is elk in staat het compliment van den dag te brengen naar gelang zijner maatschappelijke betrekking. Inzending uiterlijk tot Zaterdag-namiddag 3 uren. DTAD9-BEBICHTEN. «kavhwet. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Gemeente LEIDEN brengen den belanghebbenden in herinnering de bepaling van art. 27, 2de alinea, der Wet van den 28sten Jmi 1S81, {Staatsblad N°. 97), tot regeling van den kleinhandel in sterken drank en tot beteugeling van openbare dronkenschap, blijkens welke tij die nu 1 Mei 1382 sterken drank in hel klein toen- schen U verkoopen, vóór I Januari 1882 de daartoe ver- eischic tergunning lij het Gemeentebestuur schriftelijk moeten aanvragen: op verzoekschriften welke na dien datum inkomen dan derhaloe geene beschikking meer worden genomen. Burgemeester cn Wethouder» voornoemd, Leiden, DE KANTER, Burgemeester. 30 December 1881. E. KIST, Secretaris. LEIDEN, 30 December. Ia den daartoe welwillend door commissarissen beschikbaar gesteldon schouwbtirg had gisteravond de aangekoudigde voorstelling plaats, waarvan de opbrengst zal strekken ten voordeele van de nage laten betrekkingen der in den bekenden October- storm omgekomen Katwijksche en Noordwjksche visschors. De zaal was - op de Loge3 na - zeer goed bezet en aan de uitvoering kan men niet anders dan lot' toekennen. In het voorstuk„De Werkman", dat voor dilettanten allerminst van groote moeilijk heden ontbloot is, kweten de optredenden zich voortreffelijk van hunne taak en in het daarop volgende blijspel„Een paar ton", deden zjj zich als ware 't meer dan als liefhebbers kennen: èn spel èn voordracht waren uitmuntend, niet het minst van de hoofdpersonen, dio er voor zorgden dat alles een goed geheel vormde. Trouwens, dit mocht men vooraf reeds eenigszins verwachten, want waar de beste krachten der twee verocnigingen „Harmonie" en „Door Vriendschap Vereenigd" zich voor het liefdadige doel beschikbaar stelden, daar kon men zeker zijn iets goeds te zullen zien en te hooren. Dit is dan ook geschied, dank zij ook de verdienstelijke medewerking der beide dames, die reeds zoo menig maal van hunne talenten hebben blijk gegeven. Moge nu ook de finantiëelo uitkomst blijken gunstig te zijn. Gedurende de groote pauze onthaalden de op de galerij gezeten knapen der Kweekschool voor Zee vaart de aanwezigen op verschillende matrozen- en andere vaderlandsche liederen. Mochten de werkende leden reeds in de tegen woordigheid van Katwijks burgemeester met familie het bewijs zien dat hunne pogingen ook elders worden op prijs gesteld, in die pauze ondervonden zij dit te meer toen zij door hem in de bestuurs kamer worden genoodigd en, onder het aanbieden van den wijn, op hartelijke wijze dankbaar werden toegesproken. Do minister van binnenlandsche zaken brengt ter kennis van belanghebbenden dat de commissie, belast in 1881-82 met het afnemen van de practische examens van arts en tandmeester, vermeld in de artt. 2 en 8 der wet van 25 Dec. 1878, zal zitting houden op Dinsdag 24 Jan. 1882 en volgende dagen te Leiden. Van „Floralia", handboekje voor de kennis en het kweeken van lievelingsbloemen, door onzen stadgenoot den heer H. Witte, zijn bij den uitgever Henri J. Stemberg wederom de afl. Ii en X ver schenen. Daarin wordt de fuchsia behandeld en vindt men ook een overzicht van do meest aanbe velenswaardige soorten welke sedert 1875 gewon nen zijn. Laatste herinnering. - Allendie na 1 Mei of uiterlijk 1 November 1882 willen voortgaan met den verkoop van sterken drank in het klein zij die op een verkregen recht aanspraak meenen ie maken niet uitgezonderdmoeten hun verzoek om vergun ning tot het voortdurend verkoopen daarvan, inge richt overeenkomstig het wettelijk voorschrift, vóór 1 Januari 1882 hebben ingediend bij heeren bur gemeester en wethouders hunner gemeente. Het totaal der verschillende hoofdstukken van de Staatsbegrooting, zooals deze door de Tweede Kamer en de Regeering na hunne indiening gewij zigd zijn en thans aan de goedkeuring van de Eer ste Kamer zjjn onderworpen, bedraagt f 130,487,655. Oorspronkelijk bedroeg de raming f 130,865,304; het bedrag der verminderingen was f 446,024; dat der verhoogingen f 68,375. Naar men verneemt, kan een wetsontwerp tot opheffing der rechtbank te Haarlem en tot her stel van die te Hoorn weldra bij de Tweedo Kamer worden ingewacht. Sedert eenige weken liep het gerucht en sedert eenige dagen wordt er in de pers melding van ge maakt, dat van den kant der erfgenamen van wijlen prins Frederik bedenking zou worden gemaakt togen do erkenning van het recht van den Staat om de domeingoederen, bedoeld bij do wet van 25 Mei 1S16 (Staatsblad N°. 25), tot zich te nemen. Het Haagsche Dbl. meent te kunnen mededeelen dat er van verzet tegen dat recht nog niets gebleken is; maar wel schijnt bij den Deenschen tak der erfgenamen twijfel te zijn gerezen omtrent de inter pretatie van de bedoelde wet, en moet daaromtrent het advies zijn gevraagd o. a. van een der juridische hoogleeraren van elke onzer rijks-universiteiten. Naar het blad meent te weten, zou het de vraag gelden of onder do woorden „wettige mannelijke afstammelingen", in art. 1 der wet, moet verstaan worden: de male en male. Otto Lamborg, de Bas-Buffo-, Clavier- und Decla mations-Humorist uit Weenen, dio dezen zomer te 's-Hage, Rotterdam en Arnhem met veel succes op trad, zal van 15 Januari tot 15 Februari oen tournee maken door ons land; de regeling daarvan heeft de heer De Leur, directeur van het feestge bouw te Rotterdam, op zich genomen. Naar het R. N. verneemt, zullen zoodra zich ijs op do rivier boven en beneden Rotterdam ver toont, eenige monitors in dienst gosteld worden. In vorige jaren werden de monitors gebruikt om, indien de vaart reeds gestremd en de dooi inge vallen was, het ijs op te ruimen; thans zal men hot vastzetten van do ijsmassa's trachten to verhoeden. Aan het ministerie van buitenlandsche zaken heeft de onderteekening plaats gehad eener ver klaring tusschen Nederland en Duitschland, tot wederkeerige bescherming van handels- cn fabrieks merken. De gezant van het Japanscho keizerrijk aan ons liof zal den Oden Januari a. s. in het „Hotel den Ouden Doelen" een groot diner aan het corps diplomatique aanbieden. Het stoomschip „Zeeland", van Rotterdam naar Batavia, vertrok gisterochtend van Southamp ton; de „Schiedam" is "Woensdag van Nieuw-York naar Rotterdam vertrokken. Z. M. heoft met 1 Januari a. s. aan jhr. mr. P. A. Yan den Velden, ten gevolge van een nieuwe organisatie van het dienstvak, waartoe hij behoort, eervol ontslag verleend als hoofdcommies bij het departement van justitie, en hem benoemd tot secre taris van den hoogen raad van adel; - den heer John F. Winter erkend en toegelaten als consul der Yereenigde Staten van Noord-Amerika te Rot terdam - F. Raedt, surnumerair der directe belas tingen, invoerrechten en accijnzen uit de inspectie Amsterdam, benoemd tot ontvanger der directe be lastingen en accjjBzen te Dalfsen; - W. H. A. graaf De Perponcher Sedlnitzky, 2den luit. bij het lste Hannoversche ulanen-regiment N°. 13, benoemd tot ridder der orde van den Nederlandschen Leeuw aan A. Frederikse, op zijn verzoek, met ingang van 1 Februari a. s., eervol ontslag verleend als tijdelijk adsistent aan 's Rijks veeartsenijschool te Utrecht; - pensioen verleend ten laste van den staat aan T. J. Bruins, gewezen rijksveldwachter 2de kl. (brigadier-majoor-titulair), ten bedrage van f 431 'sjaars, en aan A. Hendrikse, gewezen rijks veldwachter 3de kl., ten bedrage van 279'sjaars. Gemengd Nieuws. Door den lieer Yiruly alhier is aan zijne huurders van landerijen in den Prins-Alexander- polder een aanmerkelijke vermindering van pacht geschonken. Met de haringvisscherij welke dit jaar door 56 Katwijksche bomschepen is uitgeoefend werd aan steurharing aangebracht 4,333,769 stuks aan braatjes en geschonden haring 340,480 aan de telders haring442,170 2C129 kantjes pekelharing 4,816,419 stuks 14,090,300 Totaal 18,906,719 stuks Do zuivere besomming bedroeg f 272,844.38. De hoogste schnit besomde f 3600 en de laagste f 1950. De hontverkoopingen onder Wassenaar zijn nagenoeg alle afgeloopen. De prijzen waren, met het oog op de vele door de jongste stormen gevelde boomen, waardoor de markt wel eenigszins- overvoerd werd, zeer bevredigend; zelfs was de prijs van het hakhout niet minder dan die van het vorige jaar. Naar men verneemt, is de dader van den Haagschon diefstal bij den heer Yan Herzeele gearresteerd. Het was de knecht, die zich zelven heeft opgesloten, en de overtuigende bewijzen zijner schuld zijn aan het licht gekomen. Aangaande de arrestatie van den com mies der posterijen C. op het Zwolscho postkantoor, verneemt hot Utr. Dbl. nader, dat hij heeft bekend in do 14 dagen tijd, dat hij aldaar dienst heeft ge daan (de andere 10 dagen van Dec. is C. met ver lof naar 's-Hage geweest) drie brieven met gelds waarde to hebben geopend en de waarde zich ter hebben toegeëigend. Verder heeft C. bekend, te 's-Hage den vermisten aangetaekenden brief van den postambtenaar Vissering aldaar te hebben ontvreemd en de waarde, ruim f 900, zicb te hebben toege ëigend. De gearresteerde wordt in het huis van arrest dag en nacht bewaakt. Do te Nieuwer-Am8tel vermiste aarden pot met effecten is terecht. Do eigenaar had rfet op de juiste plaats gegraven. Hij heeft zijn schat terug. H. Meijs, hulp-conducteur op den stoom tram van Den Bosch naar Vught, had in de nabijheid van het Huis-ten-halve het ODgeluk achterover van het balkon te vallen, terwijl de tram in volle vaart was, met het treurig gevolg dat hij korten tijd daarna overleed. Geneeskundige hulp en voorts bijstand uit het groot ziekenhuis waren dadelijk bij do hand, en ook tijdig kon in alle geestelijke hulp worden voorzien. Toen dr. Ku jper, die zich gehaast had zich naar de plaats des onheils te begeven, te Ynght aankwam, was Meijs reeds stervende. De dood is uitsluitend veroorzaakt door den geweldigen schok van den val, die een belangrjke inwendige stoornis in het lichaam heeft teweeggebracht; geenerlei fracture van ledematen had plaats. De toestand van den lijder verergerde zoo spoedig, dat

Leidsch Dagblad | 1881 | | pagina 1