schaarden en de kelder door mr. W. H. Elias all Afstammeling werd geopend. De secr.-gen., mr. P. F. Hubrecht, sprak verrol gen» een toepasselijk woord, waarbij hij o. a. deed uitkomen, dat de te Terrichten handeling voornamelijk moest beschouwd worden als een bewijs van hulde, door de tegenwoordige regeering aan de nagedachtenis van den luitenant- admiraal-generaal Mjchiel Adriaanszoon De Buy ter gebracht. Vervolgens daalden allen in den kelder af om diens stoffelijke overblijfselen te bezichtigen, waarna een proces-verbaal werd opgemaakt, het feit der overlegging constateerende, dat door al de genoemde heeren werd onderteekend. Yan dit proceB-verbaal, in sixtuplo opgemaakt, werd een exemplaar, besloten in een leoden koker, in de kist nedergelegd, terwjjl oen ander exemplaar bestemd is om in het archief van het departement van Binnenlandsche Zaken te worden bewaard, één exemplaar voor ieder der vertegenwoordigers van de beide takken der boven bedoelde afstammelingen, één voor het gemeente bestuur van Amsterdam en één voor het kerkbe stuur voornoemd. Inmiddels deed het orgel zich opnieuw hooren, terwijl men overging tot de sluiting van den koker, het proces-verbaal bevattende, dat in de kist zon worden nedergelegd, waarna ook deze voorgoed gesloten werd. Als hulde der familieleden wérd vervolgens een prachtige krans van laurieren, immortellen en witte camraelia'8 door het twaalfjarig zoontje van een der heeren Elias op de kist nedergelegd. De schout bij nacht De Buyter De Wildt nam nu nog het woord om der Begeering dank te zeggen voor hare hulde aan den grooten zeeheld, waarbij hij ook het woord richtte tot eenige adelborsten, naneven van De Buyter, hen wijzende op zulk een voorbeeld, in het bijzonder op den christelfjken zin van dezen grooten vaderlander. Daarmede nam deze plechtigheid een einde, de grafkelder werd wederom gesloten en al de aanwezigen keerden naar de kerkmeesterskamer terug, waar de stoet werd ontbonden. Deze eenvoudige hulde, gebracht aan een der voortreffelijkste mannen, die Nederland onder zijne zonen telt, - een Christenheld en oorlogsgenie, die, wars van alle zelfzucht, voor niets anders geijverd heeft dan de zaak zijns vaderlands, en van leerknaap in eene lijnbaan tot den hoogsten rang is opge klommen, - zal gewis eea diepen indruk achterlaten bij allen, die het voorrecht hadden er aan deel te nemen. Gemengd Nieuws. Een fijn snuifje. - In zijn levensbericht van wijlen den Leidschen hoogl. dr. J. H. Stuffken deelt prof. Scholten (Bijlage Handelingen Maatsch. der Ned. Letterkunde) de volgende anekdote mede: De heer Stuffken was, vóór hij tot hoogleeraar werd benoemd, predikant te Haatten en in die betrekking wijdde hij zich met warmen ijver, eerst in het classicaal bestuur van Bommel, daarna ook als lid dor synodale commissie aan de belangen der Herv. kerk. Zijne medeleden en classisbroeders waardeer den hem ten hoogste en eerstgenoemden gaven hem hiervan een blijk, toen zij, bij gelegenheid dat hij, ofschoon bij zjjn aftreden opnieuw voorgedragen, wegens zijne vrijzinnige gevoelens door den toen- maligen minister van eeredienst niet tot lid van het classicaal bestuur herkozen was, een gouden snuif doos hem vereerden, waaruit hij later, in de syno dale commissie gekozen, in de pauzefl, nn en dan denzelfden minister, die als vertegenwoordiger des Konings destijds bevoegd was de Synodale verga deringen bij te wonen, een snuitje presenteerde. De veelbesproken „millioenen-juffrouw" heoft dezer dagen het „Bible-hotel" te Amsterdam verlaten en woont thans bij particulieren in. Iemand te Nieuwer-Am stel had effecten in een aarden pot in den grond achter zijne woning op het erf verborgen. Men vermoedt dat die veilig heidsmaatregel door anderen is opgemerkt, die in den pacht den pot hebben opgegraven. Bjj ar rest van het gerecht shof te's-Her togenbosch is K. De B., opd 38 jaren,'brievenbesteller te 's-Hertogenbosch, geboren te Apeldoorn, schuldig verklaard aan: het door een agent der hoogere regeering verduisteren van akten en bescheiden, die hem ter zake van zjjnen post waren overgegeven of medegedeeld, en met aanneming van verzachtende omstandigheden veroordeeld tot twee jaren oelstraf en in de kosten. De koning van Beieren, die, zooals ge meld werd, spoorloos verdwenen was, is terugge vonden, incognito reizende onder den naam van graaf Yan Marlafe. Zondag bevond die vorst zich a. te Amsterdam en vertrok hij van daar naar Brussel om daar een opvoering van de „Hérodiade" bij te wonen. Een vrees el ij kon gel uk trof dezer dagen een wisselwachter op den spoorweg niet ver van Dinant in België. Op het oogenblik dat de trein in aantocht was, haalde hij den wissel over, maar zjjn voet geraakte tussohen de rails. De ongeluk kige had geen tijd meer om zjjn voet los te rukken en de locomotief ging over dat lichaamsdeel en ver brijzelde verder het geheele been. Er bestaat wei nig hoop om den ongelukkige in het leven te behouden. Op groote schaal worden te Peterhead, op de oostkust van Schotland, proeven genomen betreffende het golvendstillend vermogen van de olie. Niet ver van de Iersche haven te Cork heeft Zondag eene botsing tnsschen eene ijzeren bark, de „Helenslea", en eene stoomboot, de Cata lonia", van de Corard-ljjn, plaats gehad. Het was nog niet donker en ook niet mistig: te vijf nren des namiddags viel de botsing voor. De „Helenslea" zonk binnen drie minuten; negen der opvarenden verdronken, achttien werden er gered. Yerleden Maandag is een trein van Göschenen, door de Gothard-tunnel, in 33 minnten naar Airoio gespoord. De voortgezette behandeling van het geding tegen Gnitean heeft zich ook verleden week door niets onderscheiden van hetgeen vroeger dien aangaande in bijzonderheden is medegedeeld, en de onstichtelijke wijze, waarop dat geding gevoerd werd en wordt, geeft dan ook tot tallooze uitingen van verontwaardiging in de dagbladen aanleiding. Het geheele laDd, aldus schrjjft men aan de „Times", wordt wrevelig onder de smet, door dit gansch buitengewone geval, aan de Amerikaansche rechts pleging aangewreven, en de rechter Cox wordt wegens zijne slapheid tegenover Gmteau door de openbare meening daarvoor aansprakelijk gesteld. Men wisselt van gedachten over het beste middel om na afloop der zaak aan die openbare meening lucht te geven. De „New-York World" verlangt dat de heer Cox in staat van beschuldiging zal worden gesteld, en volgens berichten uit Washing ton zouden vanwege het O. M. stappen gedaan worden om Guiteau tot zwijgen te dwingen of hem uit de rechtszaal te verwijderen. Er wordt niet bij vermeld, hoe dit zou kunnen geschieden zonder tevens te beslissen, dat Guiteau in zijne geestver mogens gekrenkt is, daar hij anders, gelijk men weet, als zijn eigen verdediger opgetreden zijnde, volgens de wet het recht heeft om het woord te voeren. Donderdag had hij de onbeschaamdheid voor het gerechtshof te verklaren dat de advocaat Scoville zijne rechtszaak bederft en hij dientengevolge ver langde dat de advocaat C.K. Beed hem als raadsman toegevoegd zou worden. Het hof was laf en zwak ge noeg, dit toe te staan. Toen de procureur van het hof van Was hington, van Guiteau sprekend, hem een misdadiger noemde, riep deze driftig: „Wacht totdat ik ver oordeeld ben; ik ben evenmin een misdadiger als gij en sta hooger aangeschreven bij het publiek". Guiteau bleef voortdurend de rechters, getuigen en advocaten uitsohelden. Toen de zitting werd opge heven wenschte hij allen een „Merry Christmas"., Een Zweedsche „Tandstickor"-fabriek geeft werk aan 872 personen, waaronder 339 vrouwen. Da doosjes worden vervaardigd door gevangenen. In de Habra-vlakte (aldus wordt pit Algiers bericht) zijn 261 lijjken teruggevonden, 5 van Franschen, 33 van Spanjaarden, 163 van in boorlingen. Een piet onaardig Kerstfeestgeschenk viel dezer dagen aan vijf jolige dochters te Biicke- burg, hoofdstad van het vorstendom Schaumburg- Lippe, ten deel. Een hooggeplaatst staatsambtenaar dier stad ontving namelijk uit Hamburg van een hem onbekenden heer een verzegeld pakket, dat eene waarde van 250,000 rijksmark inhield, met het vriendelijk verzoek die som, in gelijke aan- deelen, aan vijf meisjes te Bückeburg, die bujten hare schuld kreupel geworden waren, ter hand te stellen. Yerleden week heeft in den schouwburg te Nimes eene paniek plaats gehad, waarbij het nut van olielampen in de doorloopen klaarlijk bleek. Wegens een lek aan de gaskroon zag men eensklaps eene groote vlam uitslaanhet gas werd afgedraaid en de zaal bevond zich in het duister. Dank zij de aanwezigheid der lampen, bedaarde het naar de uitgangen dringende publiek binnen enkele oogen- blikken zoozeer, dat spoedig alle plaatsen weder bezet waren. Yolgens een bericht in de „Daily News" is koning Kalakaua op 29 Ooteber 11. weder in zijn land en in zijne hoofdstad Honolulu aangekomen en daar met groote geestdrift ontvangen. BUITENLAND. Fronkryk. Het gerucht liep te Parjjs dat Gambetta oneenig- heid had gehad met den minister van binnenland sche zaken Waldeck-Boussean; ja, men vertelde dat deze zijn ontslag had gevraagd. Het „Petit Journal" noemt die geruchten zeer overdreven; er was geen oneenigheid, maar alleen disenssie over een qnaestie van administratieve verantwoordelijkheid. De nieuwe prefect van politie van de Seine, Camescase, is gelukkiger dan zijn voorganger An- drienx. Met 46 tegen 17 stemmen is het bndget voor de politie door den Parijschen Baad aange nomen; het bedrag is 20,022,588 franken. Van de 31 jongelieden, vóór eenigen tijd wegens eene koningsgezinde manifestatie van de militaire school te St.-Cyr verwijderd, hebben 30 bij den minister van oorlog een verzoek ingediend om wederplaatsing. Deze is hun na 1 Januari a. s. toegestaan. Eene collecte, in den laatsten ministerraad gehouden voor de slachtoffers van den brand in den schouwburg te Weenon, heeft 2400 fr. opge bracht, die door Gambetta aan den Oostenrijkschen gezant ter hand gesteld zijn. Duitsohland. De „Provincial Correspondenz" bevat een artikel, waarin wordt uiteen gezet dat de nien we politiek op sociaal gebied als alle zegenrijke hervormingen van de Kroon is uitgegaan; het blad hoopt dat de regeering in hare plannen zal slagen na een eerlijken vrede op kerkelijk gebied gesloten te hebben. De keizersbijeenkomst te Dantzig en de aansluiting van Oostenrijk zijn krachtige waarborgen voor den vrede. De groothertog van Baden, wiens herstel ver biedende vorderingen maakt, is verleden Zaterdag nit rijden geweest. Verleden Zondag woonde hij voor de eerste maal de godsdienstoefening weder bij. De „Kieler-Zeitung" meldt dat ten gevolge van eene hartkwaal overleden is prins Frederik tot Sleeswijk-Holstein-Augustenburg, graaf van Noer. Hij was in 1830 geboren. Baren Yon Magnus, wiens toost op Sarah Bernhardt te Kopenhagen zulk een opzien baarde en zijne terugroeping als gezant ten gevolge had, bevindt zich in eene inrichting te Görlitz, naar het schijnt lijdende aan ongeneeslijke, toenemende zins verbijstering. Italië. Yolgens bericht uit Weenen aan het Agentschap „Stefani" gelooft men aldaar in geenen deele dat Bismarck werkdadig zal optreden in de pauselijke qnaestie. Men weet te Berljjn zoogoed als elders, dat de Italiaansche regeering, die ten deze de tolk is van het gansche land, nimmer eene interöationale inmenging ter zake van de waarbórgenwet zal toelaten. Volgens te Bome loopend gerucht zou Frank-» rijk aan Italië schadevergoeding hebben aangebodei] voor het gebeurde te Sfax, maar zou Italië dit aanbod hebben van de hand gewezen, omdat de som onvol doende geacht werd. Groot-Britannië; De „Daily News", een werk van Carl Bock be sprekende, „Head-Hunters of Borneo" (Bock onder nam in 1879 een reis door Borneo op verzoek van den gouverneur van Ned.-Indië, om rapport uit te brengen over de volksstammen in de binnenlanden èn over de fauna) zegt: „Bewonderaars van de Hollandsche heerschappij zullen met genoegen ver nemen dat de heer Bock, die zelf een Deen is, de Hollanders het best berekend- acht voor de taak om Java te regeeren. Een Javaansch artist had hem dit verzekerd: een artist, wiens bewondering voor de Hollanders nog werd verhoogd door een pensioen van 500 gulden in de maand, waarvoor hij niets behoefde te doen." Onlangs zijn een aantal inwoners van Maccles field tot gevangenisstraf veroordeeld wegens om- kooperij bij eene verkiezing voor het Parlement. Dit vonnis heeft, als zijnde eene groote zeldzaam heid, veel opzien gebaard en medeljjden gewekt. Aan den minister van binnenlandsche zaken is een adres gezonden, onderteekend door bijna 44,000 personen, ender welke 30 lords, 75 leden van hei' Lagerhuis, meer dan 1000 geestelijken en 101! 1

Leidsch Dagblad | 1881 | | pagina 2