ff*. 6709. Vrijdag 30 Decamber. A\ 1881. Nieuwjaarswenschen PRIJS DEZER COURAST: Den Courant wordt dagelftki, met uitsondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. Evenals vorige jaren worden onze stadgenooten en de bewoners der omliggende gemeenten in de gelegenheid gesteld, om onder de rubriek Adver- tentiën van allerlei aard te plaatsen a 50 cents. Door dezen maatregel is elk in staat het compliment van den dag te brengen naar gelang zyner maatschappelijke betrekking. Inzending uiterlijk tot Zaterdag-namiddag 3 uren. LEIDEN, 29 December. Er bestaat gelegenheid tot verzending der cor respondentie naar Noord-Amerika door middel van het stoomschip „Edam", waarvan de laatste hus- lichting aan het postkantoor te Rotterdam is be paald op Zaterdag den 31 sten December a. el, des morgens te 9 nren. Ten postkantore alhier moeten de brieven enz. dus uiterlijk Vrijdag-nacht te 12 uren bezorgd zijn. Weder zijn bij het gemeentebestuur alhier 53 aanvragen ingekomen om vergunning tot uitoefeniag van den kleinhandel in sterken drank n& 1 Mei 1882. Het totaal bedraagt thans 281Met 1 Januari a. s. is de térmgn om aan te vragen gesloten. De uitslag van de heden ten raadhuize alhier gehondene openbare aanbesteding tot het maken van een ringmuur met ingang by het schoolgebouw aan het Plantsoen ia als volgt: Ingeschreven werd ■door de hoeren W. Verhoog voor 1700, J. Boon voor 1685, D. Van Leeuwen en O. Rietbergen voor 1590 en door de firma Gebr. Neuteboom, allen alhier, voor 1498. Aan de laatste is het werk gegund. Een inschrijvingsbiljet is buiten aanmerking gebleven op grond dat het op ongezegeld papier was ingeleverd. Op de veiling van fondsartikelen van wijlen den heer Gualtherus Kolff te Leiden werden o. a. verkocht: Roorda Van Eysinga, Algemeen Nederl.- Maleisch Woordenboek, voor circa f5000, aan de M<J. Elsevier; Gambar Gambar of Ned.-Indische prenten voar de jeugd, met toevoegsel enz., voor f 2500, aan de firma G. Kolff C°. te BataviaHet Lees kabinet, voor 4000, aan A. W. Sjjthoff te Leiden; Lug mes en Boers, Algem. orders, instrnetiëa en reglementen voor het Ned. O.-L leger 1831—1878, met de tarieven van Lnijmes, veor ƒ2089, aan de gebr. Van Cleef te 'a-Hage; A. Meursinge, Maleisch Lees boek ene., voor 3000, aan H Buning te Djoejocarta; en de werken van W. A. Van Reea, voor 4500, aan Henri J. Stemberg te 'a-Hage. Met 1 Jannari a. a. wordt de heer Mulder, obef-de-burean aan het centraal-station te Amster dam, verplaatst als stationschef te Noordscharwonde, «n zal hg vervangen worden door den heer Noordaans, thans onderchef te Leiden. De van het 1ste by het 4de reg. inf. over geplaatste 2de lnit. H. Klynsma is ingedeeld by het 3de bat., in garnizoen te Leiden. Uit Middelburg ontvangt men het bericht dat de liberalen, na de beslissing in de Tweede Kaaser genomen, nog meer dan vroeger hua best sullen doen om aan den heer H. J. Bool te Leiden de aege te bezorgen, die, naar ook nit Vlissiagen wordt gemeld, door de kiesvereeniging „Plicht en Beeht" met algemeene stommen opnieuw tot haren candi- daat is geproclameerd. De gemeenteraad van Haarlem heeft bepaald dat da kermis aldaar in het vervelg zalaanvangen «p den eersten Zaterdag der maand Augustus en eindigen op den tweeden Maandag daaraanvolgende. Omtrent het handelstraktaat met Frankryk, verneemt de Haagsche oorrespondent der Zntf. Crt. dat hot vry algemeen zeer ongunstig isontrangen, waarin eshter nog niét opgesloten zou liggen, dat ee&e verwerping waarschijnlijk is. Ook in 1*95, zegt de correspondent, was er felle oppositie en toch werd het toenmalige traktaat met op één na algemeene stemmen aangenomen. Bjj een stemming over een handelstraktaat is meestal niet de vraag of het op zich zelf voordeelig is de doorslag, maar wel de vraag wat men verkrygen zal als het aangebodene verworpen wordt. Erkend moet echter worden, dat het nieuwe traktaat ons in vergelijking met het bestaande in zeer ongunstige conditie brengt. Terwijl wij Frankrijk by den invoer van ziyne producten in alle voordeelen van ons vrijzinnig handelsstelsel laten deelen, vordert het van ons dat wy bij. den invoer van onze producten de nadeelen van zijn protectionisme zullen aanvaarden. Niet zonder hevigen strijd zal met dergelyke conditiën genoegen worden genomen. Veel tijd om zich te beraden heeft men echter niet. Reeds den 8sten Februari meet het nienwe traktaat in werking treden, en indien het derhalve aan onze regeering niet gelakt een verlenging van den termijn te verkrygen, sal de Twssde Kamer reeds in het midden van Jannari moeten terogkeeren om deze zaak te be handelen. De heer A. E. J. Bekkers, oommies 2de kl. bij de Maatschappij tot exploitatie van Staatsspoor wegen te Utrecht, is benoemd tot adjunct-inspecteur by de Holl. Spoorwegmaatschappij. Bij beschikking van den minister van binnen- landsche zaken is voor het jaar 1882 benoemd tot secretaris bij den geneeskundigen raad veor Zuid- Holland, dr. C. P. Pons Koolhaas, te 's-Gravenhage. - Door mej. J. M. Panaeboeter, onlangs te Deventer overleden, is, vrjj van overgangsrechten, vermaakt aan de Hervormde Diaconie 6000, aan de Hervormde kerkvoogdij 2000 en aan het arm bestuur der Evang. Lnth. gemeente aldaar ƒ1000. Mr. J. H. Van Wickevoort Crommelin, secre taris-thesaurier van prinses Hendrik, is door den groothertog van Saksen-Weimar-Eisenach benoemd tot commandeur der orde van de Waakzaamheid of den Witten Valk. De gewone andientie van den minister van koloniën zal morgen, Vrydag, niet plaats hebben. T- De Staatscourant bevat het beslnit, houdende machtiging tot de nitgifte van hoogstens drie mtilisen gulden in schatkistbiljetten van 1000, aangemaakt volgens de wet van den 4den April 1870, soomede het verslag der commissies, belast met het afnemen vaa bet eindexamen voor de hoogere burgerscholen in Noord- en Zuid-Holland enz. in 1881. Z. M. heeft by het departement van oorlog benoemd, met 1 Januari a. s.: 1'. tot commies de hoeren mr. W. J. Wintgens en P. W. Steenbergen, thans adjanct-eemm. by dat departement; 2*. tot adjunct-commies, de heeren B. A. Schrenrs, Ph. Hermans, W. H. N. Meltzer en P. Vrngt, thans 1ste klerken bij dat depart, alsmede mr. W. P. graaf Van Bylandt; - den tijd van duur der deta cheering by het wapen der int van het leger in Ned.'Indië van den sedert tot lsten hut. bevor derden 2den lnit J. J. P. Buhlman, van het wapen der inf. hier-te lande, aanvankelyk vastgesteld op vyf jaren en daarna verlengd met een jaar, ander maal verlengd met een tijdvak van twee jaren, en alzoo nader bepaald op 22 Jannari 1834; den O.-L ambtenaar J. Hendriks, laatstelijk lsten ge zagvoerder bij den dienst der kostverlichting in Ned.-Indië, thans met verlof in Europa, eervol uit lands diuait ontslagen, met toekenning van pens. den laten luitenant J. J. Van Tubergen, van het 7de, en den 2den luitenant jhr. G. P. Siberg, van het 5de reg. inf., op non-activiteit gesteld, in af wachting dat omtrent hen nader zal worden be schikt; - bij het personeel van den geneeskundigen dienst der landmacht benoemd tot officier van ge zondheid der 2de kl. den arts dr. A. E. Vermey, to list; - den hrit. tor zee te 2St KL' jhr. G. S. Boroel, op zijn daartoe gedaan verzoek, met den laatsten dezer, eervol mt den zeedienst ontslagen; - met ingang van 1 Jan. a. s.: Is. den kapt. ter zee J. A. Baart de la Faille, ter zake van langdurigen dienst, op pensioen gesteld, onder toekenning van een jaarlijksoh pensioen van 2100 en van een verhooging van dat pensioen ter somma van 975 'sjaars, 2*. bevorderd: tot kapt. ter zee, de kapt.-luits. ter zee P. Ten Boseh en P. J. Rosenwald; tot kapt.-lnit. ter zee, de Inits. ter zee lste kl. D. J. Weys en C. A. LeBronDeVexela; tot luit. ter zee lste kl., de lnits. ter zee 2de kl. G. H. Thomassen h. Thnessink Van dor Hoop en M. F. Tydeman; - een pensioen verleend van 1354 aan J. J. B. Wiecking, landmeter der lste kl. bij bét kadaster, en een van 3071 aan A. H. Jansen, ontvanger der dir. belastingen. In het voorjaar van 1881 werd van Rijkswege een onderzoek ingesteld naar de toestand van de praalgraven in de Nienwe Kerk der Ned. Herv. gemeente te Amsterdam (op den Dam), o. a. ook naar dat van den Initenant-admiraal.generaal Miohiel Adriaanszoon De Rnyter. Bij deze gelegenheid werd, in overleg met de familie, tevens de grafkelder, die zich onder dit monument bevindt, onderzocht. Deze vorkeerde in een voldoenden toestand, doch niet aldns was het gesteld met de kist, waarin de stoffelijke overblijfselen van onzen grootou zeeheld bewaard worden. Doeltreffende maatregelen waren noodig om het behond daarvan te verzekeren. Aan den heer P. J. H. Cuypers, architect der Rijks- Mnsenmgebonwen, die met het hierbovenbedoelde onderzoek was belast geweest, werd de taak opge dragen tot het treffen der noodige voorzieningen en op diens voorstel werd besloten om, ton koste van den Staat en met toestemming der afstamme lingen van De Rnyter, de bestaande kist en d» daarin bewaarde overblyfselen van den grootenen vromen vaderlander in eene nienwe looden kist en deze in een nienw eikenhouten omhulsel te doen overleggen. Die plechtige overlegging had gisternamiddag om streeks 3 aren plaats, zijnde de datnm, waarop den loitenant-admiraal-generaal Michiel Adriaanszoon De Rnyter, in den avond vaa zijne schitterende en onberlekte loopbaan, ten jare 1672, door Bnrge- meesteren en Regeerders van Amsterdam, om „zijne groote bequaamheit, ervaarenheit en Wakfeerheit" het gebied over al hun krijsgvolk aan IJ en Waal kant werd opgedragen. De nienwe kist is op het deksel voorzien vaa •ene sierlijke koperen plaat met het volgende opschrift: „Michiel Adriaanszoon De Rnyter, Luitenant- Admiraal-Generaal van Holland en West-Friesland, geboren te Yliasingen 24 Maart 1607, overleden 29 April 1676 aan de wonden ontvangen voor Messina, begraven 16 Maart 1677 en doer de zorg der Nederlandsche Regeering in deze kist gelegd 28 December 1881." i By bovenbedoelde plechtigheid waren, behalve een beperkt aantal genoodigden, aanwezig mr. P. P. Hubrecht, secretaris-generaal by het departement van binnenlandsche zaken, door de* minister van binnenlandscbe zaken gecommitteerd tot vertegen woordiger der Nederlandsohe Regeering, en de heer P. J. H. Cuypers, architect der Bjjks-Mnseom- gebomwen; verder waren vertegenwoordigd de beid» tokken van de afstammelingen van den vlootvoogd, het gemeentebestuur van Amsterdam en het kerk bestuur der Ned.-Hervormde gemeente aldaar. Tegen halfdrie vereenigden zioh de autoriteitent en verdere genoodigden in de groote zaal of kerk- meesterskamer, waarna de stoet zich in de kerk Waf naar het aangeholde praalgraf. By de intrede in de kerk speette iiet orgel, totdat, aan de be- ptak gewdgid, rioh aQe* ernketi DAGBLAD. Vow Leito per 8 meenden..1.10. Fimco per poetl.M. Aboaderlfke Noaaen... O.OS. PRIJS DER ADVERTENTIES: V*> 1—8 regel» 1.0#. Iedere regel meer f 0.17^. Grootere lettere neer plaetsrnimte. Toor bet iaeaeaee- ren bnitoi de eted wordt 0.10 berekenA

Leidsch Dagblad | 1881 | | pagina 1