Donderdag 2B December. A°. 1881. Nieuwjaarswenschen IV0. 6708. Deze Gonrant wordt dagelijks, met uitzoadering Tan Zon- en Feestdagen, uitgegeven. LEID8CH DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 8 mainden1.10. Franco per post1.40. Afzonderlijke Hommers.0.05. PRIJS DER ADVERTENTIE»: Ven 18 regels 1.05. Iedere regel meer 0.17$.' Grootere letters naar plaatsruimte. Voor het iacessee- ren baiten de stad wordt 6.10 berekend. Evenals vorige jaren worden onze stadgenooten en de bewoners der omliggende gemeenten in de gelegenheid gesteld, om onder de rubriek Adver- tentiën van allerlei aard te plaatsen a 60 cents. Door dezen maatregel is elk in staat het compliment van den dag te brengen naar gelang zijner maatschappelijke betrekking. Inzending uiterlijk tot Zaterdag-namiddag 3 nren. LEIDEN, 29 December. Hedenmorgen had op de begraafplaats aan de Mare poort eene treurige plechtigheid plaats. Het stoffeljjk overschot van den algemeen bekenden onderwijzer K. De Jong werd op zeer eenvoudige wijze ter aarde besteld. De oudste zijner collega's en de onderwjjzers van de school, waaraan hjj werk zaam was, droegen hem grafwaarts. Nadat bet lijk in de groeve was neergedaald, schetste de heer Van der Harst in korte woorden den overledene alB mensch en als onderwijzer en bracht holde aan de trouwe plichtsbetrachting gedurende den tijd, dien de afgestorvene in zjjne school was werkzaam ge weest. Een der familieleden bedankte, ook uit naam der bedroefde weduwe en hare dochter. Do com missie voor de Volkszangschool werd door haren secretaris vertegenwoordigd. Verscheidene onder wijzers en onderwijzeressen, een groot aantal kin deren en vele belangstellenden gaven door hunne aanwezigheid een welverdiend bewijB van achting voor hem. De overledene had den ouderdom van bijna 58 jaren bereikt. Nog tot vóór korten tijd volbracht hjj zijne taak met jeugdigen jjver en groote nauw gezetheid. Opgeleid aan de openbare school van den bij velen nog bekenden heer D. Van der Veen, was hjj achtereenvolgens als hulponderwijzer werkzaam te Hazerswoude, te Leiden bij den bijzonderen onderwijzer P. Vis, te Katwijk aan Zee en te Vel- zen en werd hij in Mei 1861 tot onderwijzer 2de klasse benoemd aan de openbare school in de Gor- testraat alhier, om later eerst daar en van 1 Oct. 1866 tot aan zijn dood als eerste onderwijzer werkzaam te zijn aan de openbare school aan het Plantsoen. De Jong begreep zjjne roeping volkomen: hij was niet alleen onderwijzer, hij was ook de opvoe der zijner leerlingen. Hij trachtte niet alleen hun verstand te verrijken, maar ook hun gemoed te vormen, op hnn wil een invloed ten goede uit te oefenen. Gedurende twintig jaren was hij eerste onderwijzer aan de Volkszangschool. Hoeveel goeds hjj daar deed, weten niet alleen zij, die met die school van nabij bekend zijn, maar zoovelen, die de vorderingen der leerlingen konden nagaan, vooral wanneer deze bij openbare gelegenheden konden toonen, hoe zij geleerd hadden. De gemeente verliest in hem een trouw en ijverig ambtenaar, de school een bekwaam en geschikt onderwijzer en zijne vrouw en dochter een braaf en zorgvol echtgenoot en vader. Het goede zaad, dat hij in zooveel jeugdige harten heeft uitgestrooid, zal niet zonder vrucht blijven! De spreekbeurt in de Hollandsche Maatschappij van fraaie kunsten en wetenschappen alhier in het Nutsgebouw werd gisteravond vervuld door den heer Pol De Mont, van Doornik. De zaal was niet zoo goed bezet als men dat anders gewoon is, hetgeen waarschjjnlijk op rekening moet gebracht worden van de voorstelling, welke tegelijkertijd in den schouwburg gegeven werd. De heer De Mont droeg eenige Vlaamsche gedichten voor, waarvan er echter enkele door zijn sterk Vlaamsch accent vrjj moeilijk te verstaan waren. Den avond te voren «M hjj in „Oefening kweekt .kennis" te 's-Hage opgetreden, waar hjj, aanvangende met „De Mei" (Vlaamsche benaming van de laatste vracht koren, die in den oogsttijd wordt binnengehaald), een ge dicht, dat aan mr. Vosmaer werd opgedragen, en besluitende met een „Greep nit het Brabadtsche Volksleven", mede gedichten van verschillend genre voordroeg. Van zjjn optreden aldaar [wij waren niet in de gelegenheid den geheelen avond hier aanwezig te kannen zjjn] zegt het Vad. dat het zelfs met al de reeds in het licht verschenen ge dichten van Pol De Mont vóór zich, waarschijnlijk niemand gelukken zon een keus te doen, die zui verder het individneele van dezen dichter, jnister het karakteristieke zijner poëzie, nauwkeuriger de plaats, welke hij onder de Nederlandsche dichters inneemt, bepaalt, dan het door spr. zelf is gedaan. Uitte zich in de voorgedragen verzen voor alles het gevoelsleven, dat gevoel is gezond, frisch als een lentemorgen. Wel klonken er ook tonen van wee moed en smart in zijn lied, maar wat deze diohter by voorkeur aan zijn rijk- en fijnbesnaard speel tuig ontlokt, het zjjn de liedekens van minne, van blijheid en scherts. Uit de gedichten, waarvan „de niet denkende en minder bezielde wezens" het onderwerp uitmaakten, bleek het dat de heer Pol De Mont tot hen behoort, die ook in het schijnbaar onbeduidende het schoone weten te ontdekken. Men verzoekt ons onder de aandacht van het publiek te brengen dat ongelukkiger wij ze op het kerkbriefje van 11. Zaterdag verzuimd is op te nemen de vermelding van de predikbeurt in de Waakche] kerk op oudejaarsavond. Die beurt zal ver vuld worden door ds. i. A. "V an Hamel, als gewooulijk te zes nren. Ook in de Luthersche kerk zal het jaar op hetzelfde uur godsdienstig gesloten worden, en wel door ds. Rümke. Yolgens „de Heraut" zijn de contributiën voor de Vrije Universiteit, vergeleken bij het vorige jaar, bijna f 5000 vooruitgegaan. Indien particu lieren, kerkvoogdijen en kerkeraden even energiek blijven steunen als het vorige jaar, zal in 1882 waarschijnlijk tot benoeming van nog twee nieuwe hoogleeraren worden overgegaan. De Prins van Oranje heeft een fraaien prijs doen toekomen voor de verloting ten behoeve der algemeene armen te IJzendijke. Men verneemt dat de heer W. J. Van Zuylen bij zijn gezelschap heeft geëngageerd mevrouw Albregt-Engelman en den heer D. W. B. Van Ollefen, beiden van het Amsterdamsch Tooneol- gezekchap van de heer en Van Ollefen, Moor en Veltman. De oud-president der Transvaal, Burgers, ligt te Richmond, ten gevolge van een val, ernstig ziek. Het stoomschip „P. Caland", van Rotterdam, arriveerde Maandag te Nieuw-York. De audiënties van den minister van waterstaat op 29, van marine op 30 en van binnenlandsche zaken op 31 Dcc. a. s., zullen niet plaats hebben. Z. M. heeft benoemd tot notaris binnen het arrondissement 's-Gravenhage, ter standplaats de gemeente Warmond, J. W. J. Pape, thans notaris te Ouder-Amstel- bij de rustende schutterij benoemd in Z.-Holland, 6de bat., tot kapt. W. J. Snelleman, vroeger lsten luit. bij de dd. schutterij te Rotterdam. Gemengd Nieuws. Voor het kantongerecht alhier ver schenen hedennamiddag om één uur voor de eerste maal 41 personen, die zich hadden schuldig ge maakt aan overtreding der wet op de openbare dronkenschap. Tegen twee hunner werd om den „kenneljjken staat" waarin ze zich bevonden hadden, het maximum uitgesproken, nl. een geldboete van f 10 of 3 dagen gev.; een ander, zekere B., stond reeds voor 4 feiten te gelijk terecht en werd ver oordeeld tot 4 geldboeten van f 3 of 4-maal 2 dagen gev.; het minimum van de toegekende straf bedroeg 1 of 1 dag gevangenisstraf. Dinsdag-mor- gen om tien uren zal de tweede serie terechtstaan, naar men verneemt van gelijk getal. De persoon, bjj wiea op dePapengracht brand is geweest, heet niet Zandbergen, maar Sandberg. Nabij de R.-K. kerk aan den Leidsohen- dam geraakte een jonge dochter van omstreeks IC jaar, G. De B. genaamd, in den Leidsehen Vliet. Ofschoon nooit te water geweest, zwom zij toch de 40 meter breede rivier over, waarna zij door de juichende menigte op het droge werd gehaald. Gisternaoht te ongeveer één nar is te Rotterdam brand ontstaan in een pand aan de Linker Rottekade, bewoond door onderscheidene gezinnen. De brand, die vrij ernstig was, werd te ongeveer zes oren met behulp van eene stoombrand- 8puit en een zestal handspuiten gebluscht, doch in des ochtends te ongeveer tien ureB opnienw uitge broken. Door de werking van een spuit werd hek vuur echter gebluscht. Gedurende hetjaar 1881 zjjn per direct» ljjn Amsterdam—Nieuw-York naar Amerika ver trokken 10,345 landverhuizers. Den 2den Maart van dit jaar werd die lijn geopend. Op de rivier de Maas onder Kralingen is gistermiddag gezonken de veerboot van Rotter dam op IJselmonde, schipper Daselaar, beladen met marktgoederen. Dit ongeluk is hieraan te wijten, dat men het bootje te kort aan de sleepboot had vastgemaakt; door den zwaren golfslag van voor bijgaande stoombooten is het omgeslagen. De zoon van den schipper sprong op een linnenkast, ter wijl de knecht zich aan een tafel vastklampte. De opvarenden zijn alle gered. Te Utrecht is gearresteerd de 21 -jarige zoon van zekeren v. d. S., die zijne ouders mishan deld en zijne moeder verwond had, door haar in den vinger te bijten. TeNieuwmoer, bij Rosendaal, heeft eene hevige vechtpartij plaats gehad, waarbij tweepersonen ernstig gewond werden en één gedood is. - Te Elsloe (Limburg) is het 3-jarig zoontje van een arbeider levend verbrand, terwijl een kind van 5 jaren en een nog jong kind, die sliepen, ongedeerd door de ouders werden teruggevonden. - Te Hilversum is een huis, waarin een bakkerij werd uitgeoefend,, geheel afgebrand. De belendende perceelen zijn be waard gebleven. Op tweeden Kerstdag zijn te Groningen op de Noorderhaven twee zaadpakhuizen van de heeren Leopold en Rijkens afgebrand. Het te warm stoken van de eesten schijnt den brand veroorzaakt te hebben. De schade is aanzienlijk, maar door assurantie voldoende gedekt. De belendende gebou wen hebben alléén waterschade. De ramp werdl gevolgd door een treurig ongeval. Een matroos, die geheel belangeloos den geheelen dag op de daken der belendende huizen aan het blusschenc had medegeholpen, is van de bovenste sport van eeno lange ladder naar beneden gevallen en met het achterhoofd op de straat terechtgekomen. Hij. had eene schedelbreuk bekomen. Zijn toestand is bedenkelijk. De kassier van het bankiershuis Fenzit te Florence, een man van meer dan zeventig jaar,, heeft zich dezer dagen uit de voeten gemaakt, na voor een bedrag van ongeveer 2 millioen lira's aan gelden verduisterd te hebben. Hjj heeft een brief achtergelaten, volgens welken hij zich onmiddellijk van kant zou maken. Men meent echter met zekerheid te weten dat dit een ijdel voorgeven geweest is. Uit Berljjn schrijft men dat bij dozijnen advertentiën in de Duitsche bladen voorkomen van ouders, die hunne kinderen aanbieden. Onlange behelsde de „Vossische Zeitung" eene aanbieding vu vier kinderen te gelijk door eene weduwe.

Leidsch Dagblad | 1881 | | pagina 1