iV. 6707. cV.v-y Woensdag 28 December. A0. 1881. r,\ Dexe Courant wordt dagelijkB, met uitzoadering ▼an Zon- en Feestdagen, uitgegeven. Voor de lüteekenaren daarop behooten by dit nummer van het Leidsch Dagblad de Nos. 271 en 272 der Ingekomen Stukken van den Gemeenteraad. DAGBLAD. PBIJS DEZER COURANT: Tear Leiden per t maanden1.10. Irdn per port.1.40. AtrooderUjke Kommen.0.05. PRIJS DER ADTERTEKTIEK: Tan 10 regel* 1.05. kdere regel meer 0.17J, Groeier* letten naar plaatsruimte. Voor bet i*eainva ren buiten de atad wordt 0.10 berekend. LEIDEW, 27 December. Commissarissen van de Stedelijke Gasfabriek stellen aan den gemeenteraad voor om aan de Hollandsohe IJzeren-Spoorwegmaatschappij op te dragen het maken van een verbinding van de fabriek met genoemden spoorweg, en een contract met die Maatschappij aan te gaan voor het vervoer der kolen en andere goederen naar en van de Gas fabriek over deze verbindingsbaan. Volgens de ont- werpvoorwaarden zon de Maatschappij zich verbinden tut het aanleggen en onderhouden voor hare reke ning van de verbindingsbaan van haren hoofdweg, tot aan het terrein der Gasfabriek, daaronder be grepen de brug over de Singelgracht naar het ter rein der fabriek, terwijl zij daarenboven ten westen ven de Singelgraeht, over eene lengte van 200 meters, dobbel spoor zal aanleggen. Zij belast zich met de exploitatie dezer verbinding, tot aan de brug over de Singelgracht grenzende aan het terrein der Gasfabriek.- De plannen dezer verbinding worden in overleg met B. en Ws. opgemaakt en vastgesteld. Dj bediening van de beweegbare brug over de Singel- gracht geschiedt buiten de zorg der Maatschappij order het beheer der Stedelijke Gasfabriek. Indien de gemeente Engelsche kolen over het Nieuwe Diep aaavoert, geeft de Maatschappij gelegenheid om de kden aan de Spoorweghaven aldaar te lossen en devereischt in depot te brengen, onverschillig of de kden later al dan niet per waggon naar Leiden zillen vervoerd worden. De Maatschappij is bevoegd over deze verbinding ock ander vervoer te doen, mits in geenen deele' bdemmerende of vertragende het vervoer der voor di Gemeente-Gasfabriek 'bestemde waggons. Yoor hit vervoer van de waggons naar de Gasfabriek en hit ledig terughalen wordt door de Maatschappij 2 psr waggon in rekening gebracht, zullende echter iBt aldus jaarlijks door de gemeente te betalen be- d*ag nimmer minder mogen bedragen dan 5% van let kapitaal voor den aanleg van de verbinding «oor do Maatschappij besteed. Vervoerkosten van raggons voor anderen dan de Gemeente-Gasfabriek lestemd, door de Maatschappij geïnd, komen in Hindering van het eventueel door de gemeente bij e passen bedrag. Het voor den aanleg bestede capitaal zal binnen 3 maanden, na de in exploitatie- leming, in gemeen overleg worden vastgesteld; ie raming is 87,000. De overeenkomst wordt aangegaan voor een tijdperk van 10 achtereenvol gende jaren. Door deze verbinding is men verzekerd steeds versche kolen en van de gevraagde qualiteit te ontvangen. Daarenboven verminderen de uitgaven van aanvoer der kolen, wanneer men in het oog houdt dat langs de baan, behalve kolen, andere materialen voor de fabriek benoodigd kunnen komen en desverkiezende nevenproducten worden afgevoerd, welk vervoer dan natuurlijk in mindering strekt met het volle rentebedrag van 4350. Tevens wordt een verbinding geboren van het oude terrein met het terrein, waarop een nieuwe gashouder ge plaatst zal moeten worden, terwijl dit terrein nader gelegenheid aanbiedt tot opslag van afval of andere artikelen, wanneer deze op het oude terrein hin derlijk zijn. Hedennamiddag ontvingen we via Napels de Indische bladen van 19 tot en met 24 November, te laat echter om ook de door den gouverneur- generaal genomen beschikkingen nog te kannen meededeelen. Bij de heden gehouden openbare verkooping rui cokes in partijen van 100, 50, 10 en 5 hecto liters, waren de hoogste prijzen ƒ44, 22.50, 4 70 en 2.30; de laagste ƒ44, ƒ22.50, 4.50 en ƒ2.25. De 2de luit. V. H. Klijnsma, van het late reg. infanterie te Leeuwarden, is overgeplaatst bij het 4de reg. van het wapen. Naar de Ned.-Herv. gem. te Oude- en Nieuwe- Wetering is beroepen ds. H. Doorn veld, tèWilnis. De uitBlag van de te Alkemade gehondene aanbesteding van het onderhond van den rijweg en bjjbehoorende werken is als volgt: Ingeschreven door A. Borst te Papendrecht voor 15,600, L. Den Hoed te Hof van Delft voor 15,445, J. v. d. Burg te Alkemade voor 45,195.36, W. A. Yan Rijn te Zoeterwoude voor 14,486, P. Kolijn te Alkemade voor f 14,399, en J. v. d. Heuvel Az. te Haarlemmermeer voor 14,339, aan welken laatsten het werk is gegund. Het laatste nummer in den jaargang 1881 van „Eigen Haard" bevat een afbeelding van de „Cremersbank" in de Scheveningsche boschjes, naar een teekening van de heeren J. G. en H. P. Vogel, met een beschrijving van Arnold Ising. Onder bescherming van den Koning is te 's-Hage opgericht eene Yereeniging, den titel voerende van „Koninklijk Genootschap van Nederlandsche aquarel- listen." Dit Genootschap stelt zich voor in de maanden Jnli, Augustus en September van het a. s. jaar zijne eerste tentoonstelling te honden in de Gothische Zaal van het vroeger paleis van Willem II, daartoe door den Koning welwillend ter beschikking gesteld. Tot beatnurderen van dit Genootschap, dat weldra binnen- en buitonlandsche kunstenaren zal uit- noodigen, het lidmaatschap der Yereeniging te aan vaarden, zijn door den Koning benoemd de heeren H. F. C. Ten Kate te 's-Hage, Ch. Rochussen te Rotterdam en C. Springer te Amsterdam, allen oud-presidenten der Maatschappij Arti et Amicitiae te Amsterdam. Het eerste examen voor vrouwelijke surnu merairs bij de Maatschappij tot exploitatie van Staatsspoorwegen, waarvan wij dezer dagen mel ding maakten, zal te Utrecht plaats hebben op Donderdag 26 Januari a. s. Bij den uitgever J. Minkman te Arnhem zullen verschijnen de Nagelaten Gedichten van den Vlaam- schen dichter Prudens Yan Duyse. Zij worden in het licht gegeven door den heer Florimond Yan Duyse, onder toezicht van de heeren Jan Yan Beers en Emanuel Hiel. Zulk een bundel zal hun, die poëzie weten te waardeeren, zeker welkom zijn. Bij koninklijk besluit zijn de bezoldigingen van de commissarissen van politie te Haarlem en te Groningen nader geregeld, in dier voege dat zij, te rekenen van 1 Januari a. s. respectievelijk zullen bedragen 2600 en f 3000 'sjaars. De gemengde commissie voor de stenographie uit de beide Kamers der Staten-Generaal maakt bekend dat de jaarlijksehe (veertiende) cursus van stenographie 30 Januari a. s. zal geopend worden. Inlichtingen zjjn te verkrjjgen bij den heer C. A. Steger, lsten stenograaf bij de Staten-Generaal, De Ruyterstraat 14 te 's-Hage. Bij besluit van den gouverneur-generaal van Ned.-Indië is bepaald dat voor een tijdvak van 75 jaren in erfpacht zullen worden aangeboden twee perceelen woeste gronden, bekend onder de namen Alas Leker en Alas Djiplak, groot respectievelijk 340 en 548 bouws (van 500 vierk. Rijnl. roeden), gelegen in het district en de afdeeling Loemadjang, residentie Probolingo. De gewone audiëntie van den minister van financiën zal Donderdag a. s. niet plaats hebben. Z. M. heeft benoemd: tot bewaarder van de hypotheken, het kadaster en do scheepsbewijzen te Heerenveen, T. N. Yan der Stok, thans ontvanger der registratie en domeinen te Znidbroekto.t ontvanger der registratie en domeinen te Heeren veen, A. F. "W, Jordaan, thans in dezelfde betrekking te Werken dam - aan J. P., zich schrijvende A. P. Kruisheer, wed. van A. Hageman, gewezen bewaarster der 4 ste kl. in de gevangenis voor veroordeelde vrouwen te 's-Hertogaabosch, verleend een pensioen ten laste van den Staat van 819 'sjaars. Gemengd Nlenws. In een klein pereeelep de Papengracht, bewoond door de families Zandbergen en Yan der Staay, ontstond gisteravond een zeer felle brand, welke, toen het ODheil omstreeks kwart over ne genen ontdekt werd, reeds een aanmerkelijkon om vang had aangenomen. Weldra werd er door de stad brandalarm gemaakt; doch er ging nog ge ruime tijd mee heen alvorens men de woning van de voorzijde kon binnendringen, daar zoo vel de deur als het zijkamertje goed gesloten warenSpoe dig kreeg men dan ook de zekerheid dut zich niemand in het hnis bevond dan een hond met drie jongen, welke in de vlammen zjjn omgekomen, na vooraf wel reeds in de kolossale rookwolken te znllen zijn gestikt. De hoog opstijgende vlammen en vonkenregens lieten zich voor de aangrenzende perceelen dreigend! aanzien, doch de brandweer mocht er in slagen ook thans het voor tot dit hnis te beperken. Toch waren vooraf de noodige maatregelen genomen en was er veel gered bij de boren ingebracht; een zieke bedlegerige vronw moest een andere woning worden binnengedragen, evenals vele reeds slapende kinderen. Het perceel is aan do achterzijde geheel, vooraan gedeeltelijk uitgebrand. Ditmaal gaf spuit No. 4 het eerst water, doch onder eigenaardige omstan digheden, omdat, toen ze aan kwam rijden, het bedienend personeel nog niet geheel aanwezig was. Terwijl nu dezen dit en genen dat klaar maak ten, greep de heer Hoos, werkzaam aan de gas fabriek en toevallig juist in den omtrek aanwezig, de straalpijp, ging daarmede inmiddels een perceel aan de Langebrug binnen, posteerde zich daar op een dak en deed verder wat er gedaan moest worden. Eene vrij sterke tegenstelling vormt dit feit met het ongebruikt laten eener op de Langebrug bij het gebouw der Duinwater-maatschappij, dus vlak bij het brandende perceel, liggende brandkraan, niettegenstaande er twéémaal - en nog véór er van een spuit sprake was - aan de bewoners was ver zocht geworden om ze te mogen gebrniken. Bjj het verkrijgen van een toestemmend antwoord waa zeker veel voorkomen kunnen worden, terwijl het vernielend element nu in den aanvaDg door niets werd tegengegaan. Wij hopen dat de directie er hare gegronde redenen voor had. Op het pont dat ons vorig nommerzon ter perse gaan vernamen we dat er sprake van was dat de vice-admiraal De Hae3 den heer Taal man Kip - die, naar het Hbl. nader meldt, ala regeerings -commissaris in de zaak van den gou verneur naar Suriname zou gezonden worden - ala minister van marine zou opvolgen of vervangen.' De zetter maakte er financiën van en zonder dat het direct werd opgemerkt, is het in een ge deelte der oplaag ook zóó afgedrukt geworden. De welwillende lezer zou het trouwens zeker wel reeds in zijn gedachten veranderd hebben. In den nacht van 21 op 22 dezer is te 's-Hage door middel van braak ontvreemd een gou den huwelijksring, waarin van binnen de naam „Yan Herzeele" en de datum „44 October 1875"; een gouden ring met 3 turquoises, waarvan 2 groen en 1 blauwachtig van kleur; 2 nhmtbiljetten, ieder van 10, en eenig Nederlandsch en Fransch geld, waaronder 3 5-francs-stnkken, benevens een

Leidsch Dagblad | 1881 | | pagina 1