Gemengd Nieuws. Het oordeel over het volgende, ▼oor- komende in een Californisch dagblad, zij overgelaten aan hen, die met Indië van nabij bekend zijn. Men weet dat het eiland Java ever zjjn geheele uitge strektheid vnloanisch is; het bezit een dal, waar omtrent de volgende bijzonderheden worden ver meld. Wanneer men het dal Gréro-Gupas nadert, ondervindt men hevige brakingen en een soort van ▼erdooving; tevens ontwaart men een verstikkenden damp. Dat dal is ongeveer een mijl in omtrek; bet is langwerpig rond van gedaante en 30 a 35 voet diep. Het benedengedeelte is volkomen vlak, dor, zonder eenigen plantengroei en bezaaid met de geraamten van mensohen, tijgers, wilde zwijnen, vogels, herten enz., te midden van reusachtige rots blokken. Over de geheele uitgestrektheid merkt men noch damp, nooh spleet in den grond op, die even vast en hard is als steen. De steile heuvels, die het dal omringen, zijn van den voet tot aan den top bezet met welig ontwikkelde boomen en strui ken. Een hond, dien men in de diepte deed afdalen, viel in minder dan vjjf seconden bewegingloos neder, maar bleef nog gedurende achttien minuten adem halen. Een kip bood aan dien invloed slechts ander halve minuut weerstand en bezweek, alvorens de diepte te bereiken. De beenderen worden op die plaats marmerwit. Men vermoedt dat de geraamten van menBohea, die er liggen, afkomstig zijn van boos doeners, die, zich uit de bewoonde streken verban nen ziende, daar een toevluchtsoord kwamen zoeken, onbewust van den verderfeljjkon dampkring, die er heerscht. Te Orléans is een oppasser uit het krankzinnigengesticht in verzekerde bewaring ge nomen, onder beschuldiging van esn der verpleeg den, een 75-jarigen grijsaard, te hebben gedood. Dat voorval heeft algemoene verontwaardiging verwekt. Op een diepte van een halven meter heeft men te Thil-Ch&tel in den grond een groote hoeveelheid munten gevonden, ter waarde van ver scheiden duizenden franken. Die stukken, bevat in een pot van gebakken aarde, dateeren uit het Bour gondische tijdvakde oudste dragen het jaartal 1193. De keizer van Oostenrjjk heeft bevolen dat in het Burgtheater verscheidene verbeteringen aangebracht zullen worden; gedurende vier weken zal dit Hoftheater dientengevolge gesloten zijn; het personeel zal dien tijd driemaal per week in de Opera optreden. Het is nu gebleken dat de heer Jauner, de direc teur van het Ringtheater, sedert Juli jl. viermaal door de overheid opmerkzaam is gemaakt op het voor schrift, dat de olielampen in de gangen en op de trap pen niet alleen voorhanden, maar ook brandende moesten zijn. De algemeene verbittering tegen dien directeur wordt bij den dag greoter, want de over tuiging wint veld, dat hem het grootste deel der schuld treft. Het aantal vermisten, natuurlijk met inbegrip der omgekomenen bij dien brand, is in twee dagen weder met 50 verminderd, die zich sedert bij de politie als nog in leven hebben aangemeld. Het cijfer der vermisten bedraagt derhalve thans 570. Tevens verneemt men dat de nNorth-British"-brandwaar borg-maat schappij heeft geweigerd, aan den directeur Janner de 20,000 fl. schadevergoeding te betalen, omdat de in de polis tegen brand bedongen veilig heidsmaatregelen niet nagekomen waren. Eone ambtelijke statistiek deelt hot aanzienlijk getal telegrammen mede langs den mid- dentelegraaf van Weenen geseind. Op den 9den alleen, heeft het hoofdbureel 12,673 depeches ver zonden en er 11,227 ontvangen. Deze 23,900 tele grammen hadden meest alle betrekking op de ramp van den Ringschouwburg. De heer Jackson, corresp. van de „New-York Herald", heeft aan dit blad een telegram van onge veer 10,000 woorden gestuurd, en om dit bericht, dat natuurlijk onder de Duitsche bevolking der Yereenigde Staten veel opzien zou baren, nog be langrijker te maken, heeft hij het verhaal, Vrijdag ochtend gegeven door de „Wiener Allgemeine Zei- tung", in extonso in het Duitsch getolegrapheerd. Van de kosten van dit telegram zal men zich licht een denkbeeld kunnen maken. Dinsdag 11. heeft te Londen een buiten gewoon zware mist geheerscht, die zich bijzonder door zijn rookerig karakter onderscheidde. Zulk een rookerige mist is de ergste van alle. De mist, die verleden Vrijdag Londen verduisterde, hing iets hooger, drong niet tot in de huizen door en maakte de straten niet zoo geheel donker. Dinsdag vielen er vele botsingen voor. De opsporingen om het lijk van den graaf van Crawford terug te vinden, worden ijve rig voortgezet, maar tot nu toe heeft men nog niets ontdekt. De grond om het kasteel is reeds tot op een afstand van veertig mjjlen omgespit, maar de werkzaamheden gaan uiterst moeilijk, omdat de bodem sedert eenigè dagen hard bevroren is. De speurhond vergezelt steeds de werklieden en de eigenaar is zeker, dat, zoo het lijk daar begraven is, het dier het zal vinden. Ha een ontmoeting van drie jachtopzie ners van don hertog van Arenberg nabij Geeraards- bergen met een strooper, waarbij de laatste werd in hechtenis genomen na een der beambten te hebben vermoord, zat een der drie genoemde dienaars van den hertog des avonds bij zijn vrouw en kind aan den haard zjjn pijp te rooken, toen er plotseling een geweerschot klonk en de man, door een schot, van buiten door het raam gericht, doodeljjk ge troffen nederzonk. Ook schurken hebben hnnne bond- genooten, want dat hier aan een wraakoefening van een vriend des gearresteerden stroopers moet wor den gedacht, is te begrjjpen. De „Voltaire" zegt dat Gambetta niet in overleg met Hohenlohe de opvoeringen van „Lohengrin" te Parijs heeft verboden, maar alleen den wensch uitgesproken had dat de opvoeringen niet zouden plaats hebben. Niemand heeft echter het recht Neumann de opvoering te verbieden en reeds heeft hij bjj den heer Ballando, den directeur van het Thédtre des Nations, 15,000 van de 45,000 fr. gestort, die hjj vóór de le opvoering moest betalen. Volgens een te Berlijn ontvangen be richt uit St.-Petersburg doet do politie onderzoek bij alle photografen naar een photographische groep van 20 studenten, die tot de revolutionaire partij moeten behooren. Daarentegen verneemt men van de arrestatie van officieren te Gatschin a niets naders, zoodat dit gerucht niet juist geweest schijnt te zijn. In de gevangenis te Berlijn heeft een gevangene zjjn cel in brand gestoken; hij barrica deerde de deur om hulp te verhinderende directeur liet een slang der brandspuit aanbrengen en door het raampje der cel zoolang spuiten, tot er open gedaan werd. Behalve de gewone straf wordt de gevangene nu ook vervolgd wegens brandstichting. Volgens de „Watt. Zeit." zijn den 14den dezer drie cavaleristen met hun paarden uit een Hollandsche garnizoensplaats gedeserteerd, na voora hun uniformen voor burgerkleeding verwisseld te hebben. Een hunner is gearresteerd aan het station te Steele, en deze vertelde dat zijn beide makkers de vlucht naar Westfalen haddon genomen. Van de paarden is tot nog toe niets bekend geworden. Bij de overstroomingen in Algiers is een Arabisch dorp met 300 zielen geheel verzwol gen. - Te Ainsefra is de grond geheel met sneenw bedekt en is de konde zeer streng. Muilezels en kameelen komen om in de sneeuw. Twee wachten vroren dood. Dyssenterie komt veel voor onder de Fransche troepen. Te Madrid heerscht eene groote sen satie wegens de ontdekking eener dievenbende, die stelselmatig jaren lang het postkantoor plunderde. Vijf duizend brieven zijn door die bende gestolen. De arrestatie van een postbeambte, die de rooverij in de hand werkte, leidde tot de gevangenneming van zestien modoplichtigon. Te Madrid en in de provinciën is huiszoeking gedaan bij de medeplich tigen on toen zijn zevenhonderd brieven met waarde ontdekt. BUITENLAND. Frankrijk. Het tijdstip nadert waarop de Fransche Senaat voor een deel vernieuwd moet worden. Voor het Seine-departement treden af de heeren De Freyci- net, Herold, Victor Hugo, Tolain en Peyrat; de tweo eerstgonoemden hebben hun verlangen te ken nen gegeven niet te worden herkozen, zoodat de 278 kiezers, geroepen om in do vijf openvalloude plaatsen te voorzien, slechts van drie senatoren het mandaat kunnen vernieuwen, hetgeen ook wel het geval zal kunnen zijn. Die 278 stemgerechtigden be staan uit32 leden der Kamer van Afgevaardigden, 88 leden van den algomeenen of departementalen raad, 142 gedelegeerden of hunne plaatsvervangers, benoemd door de gemeenteraden van Parjjs en de omliggende gemeenten, 16 leden van den arrondis- semenfcsraad. De heer De Freycinet wenscht echter wel senator te bbjven, maar geeft aan een ander departement boven dat der Seine de voorkeur; dö heer Hórold zon niet gaarne als prefect van het Seine-departement aftreden. Dc indirecte belastingen en inkomsten van Frankrijk bedroegen in de eerste helft van Decem ber 15,837,Q00 fr. meer dan de raming. GrootrBritannlë. Het Iersche Parlementslid Schaw, om zijne be kwaamheden en zjjn karakter zeer geacht, hoeft voor zjjn lidmaatschap van de Home-Rule-Liga bedankt. De onderkoning van Britsch-Indië bad, vol gens de jongsto telegrammen, plan eeDige dagen in Britsch-Birmah te vertoeven. De berichtgever van de „Times" voegt er bjj, dat men in Indië algemeen wenscht, do sedert eenigen tijd gestoorde vriend- schappeljjke betrekking tusschen de Er.gelsche regeering en Theebau, den koning van Birreah, her steld te zien. Van annexatie van Birmah wil mes niets weten. Maar voor de welvaart vaa Indië -en van Birmah beiden acht men het hoogst wen soheljjk, dat de Britsche handel niet langer door eene soort van embargo in Birmah belemmerd word®. Er werd te Dublin in do huizen van Barbazon- street beslag gelegd op 26 geweren, 6 revolvers, 5500 patronen, 8 handgranaten en twee pakjes dynamiet. De eigenaars der huizen, twee broeders, werden gearresteerd, en met hen nog drie persoaoa. De dagbladen maken een brief openbaar van Margareta, gravin van Crawford en Balcarres, aan haren zoon, den tegenwoordigen graaf, waarin zjj verklaart, haars ondanks en met tegenzin tot het besluit gekomen te zjjn om allo losprijzen voor het geroofde lijk haars echtgenoots te weigeren en hem uitnoodigt om zich met dit besluit te vereenigen. Zij wenscht, zegt zij, geen precedent te stellen, dat tot eene herhaling van een zoo wreed en ongehoord miadrjjf aanleiding zou kunnen geven. In 1880 was het leger van Engeland 188,986 man sterk; daarvan waren 20,584 in Ierland en 97,099 buitenslands. De reserve bedroeg 444,171 man. Oostenr.-ITong. Monaroliie. Het „Fremdenblatt" herhaalt, tegenover de tegen overgestelde opvatting in bnitenlandsche bladen, dat het der regeering nooit in de gedachte is gekomen om thans de gelegenheid te baat te nemen, ten einde Rumeniö tot belangrjjke concessies in de Donau-quaestie te dwingen. De regeerir g acht de regeling der Donau-quaestie eene zaak van Euro- poe8ch belang. Zjj handhaaft echter ten stelligste haar eisch, dat het incident, door de Rumeensche troonrede in 't leven geroepen, slechts beëindigd kan worden door eene duidoljjke verklaring der Rumeensche regeering. Het Weener „Tagblatt" verneemt datdeEn- gelsche regeering voornemens is haren gedelegeerde in de Denau-commissie terug te roepen, omdat hjj Rumenië tegen Oostenrijk opstookte. INGEZONDEN. Mijnheer tie Redacteur, Mag ik u, naar aanleiding van de, in uw blad van Maandag 11. voorkomende, nadere mededeeling omtrent de motie op de theologische facaheits-ver- gadering aangenomen, een weinig plaatsruimte ver zoeken? Ik had eerst gedacht dat bericht omtrent het aantal aanwezige studenten niet tegen te spreken, omdat ik het feit, dat men u dit ter plaatsing zond, mede meen te mogen rekenen tot min odele machination van de weinigen onder de theologische studenten die met de motie niet ingenomen zjjn. Ter verduideljjking wensch ik u thans echter onder de aandacht te brengen: 1°. dat ook één der twee tegenstemmers niets meer met den nieuw te benoemen hooglaeraar te maken heeft; 2°. dat zjj, die tot een ander Kerkgenootschap behooren, toch, zooals tot nu toe ook gebeurde, de colleges van do korkeljjke hoogleeraren mogen volgen; 3°. dat slechts zoo weinig stemgerechtigden aan wezig waren, omdat zjj door de nabijzjjnöa vacantie reeds vertrokken waren; en vooral: 4°. dat de motie alleen diende om het leedwezen uit te drukken over een zeer onbillijke voordracht, over een geheel voorbijzien van een in de kerk bestaande richting en dat dus het feit, of men al dan niet tot de Hervormde Kerk behoort, onverschil lig is. Indien de bladen, die uw vroeger bericht t vernamen, ook dit wilden vermelden, zouden zjj mij daar zeer veel genoegen mede doeD. Hoogachtend, Uw Dienstwillige 23 Dec. 1881. J. Herman De Ridder Jr.

Leidsch Dagblad | 1881 | | pagina 2