Terser illende tramweg-maatschappijen tot den minister Tan financiën gericht adres om vrijdom van den accjjna roor het zont, hetwelk hij vriezend weder op de rails gestrooid wordt, is afwjjzend beschikt, onder med-deeling echter dat een herziening van de wetten op het zont in bewerking is, waarbjj op hun wensch zal worden gelet. Ten gevolge van het toenemend aantal vrouwe- ljjko candidaten, dat zich voor het surnumerairs- exacen bij de Maatschappij tot Expl. van Staats- spo> wogen aanmeldt, heeft deze Maatschappij be sloten, eerstdaags eon examen uit te schrijven, uit sluitend voor vrouweljjke candidaten. Als klerk zullen zij aan de groote stations der Maatschappij worden geplaatst, zooveol mogelijk in dezelfde bureaux met 2, 3 en meer bij elkander, en daar worden belast met de uitgifte van plaatskaarten, de in schrijving, bevrachting en verzending van bagage, snel- en bestelgoederen en den telegraafdienst. Te Eykenduynen, onder Loosduinen, is over leden de heer C. Maas Geesteranus, lid van de Prov. Staten van Zuid-Holland, oud-burgemeester van Delft. De heer Hochs, professor aan het klooster der dominicanen (Collegium Albertinum) te Venloo, is iii 27-jarïgon leeftijd aan het roodvonk overleden. 'Ten ,,'evolge dezer ziekte zijn de 67 pensionairen met onbepaald verlof naar huis gezonden. Het stoomschip „Drente", van Rotterdam naar Bate ia, vertrok Maandag-namiddag van Snez. Z. M. heeft de benoeming van T. H. Olden- huis Gratama, ontvanger der registratie en domeinen te Harderwijk, tot ontvanger der registratie en dom< inen te Eist, op zijn verzoek ingetrokken en hem alzoo in zijne tegenwoordige betrokking te Harderwijk bevestigden voorts benoemd tot ont vanger der registratie en domeinen te Eist, J. Ter Pelkwijk, thans in dezelfde betrokking te Drnten aan jhr. mr. R. A. A. E. Yon Pestel eervol ontslag verleend uit zjjne betrekking van Zr. Ms. rain.- resident te Washington, en hem in dozelfde hoe danigheid benoemd te Konstantinopel, terwijl mr. W. F. H. Von Weckherlin, thans min.-resident op non-activiteit, benoemd is tot Zr. Ms. min.-re», to Washington; - verleend de volgende pensioenen, als aan: A. G. F. Koltrop, hypotheekbewaarder, f 2893; W. C. Van Heuven, commies 2de kl. bij 's Rijks belastingen, f 246; G. Muller, idem, ƒ201; J. De W. v. d. Heuvel, id. lste kl., f 5C6; L. H- Daerieu, id. 3de kl., f 139; M. Ruster, id.lstekL, f 612; A. W. L. v. d. Braak, wed. van K. Perolles, in leven id., f 181; J. I. Greidanus, entvangerdor invoerr. enz., f 4000A. G. R., zich ook noemende •G. A. R. Van der WieleD, commies lste kl. bij 's Rijks bel., f 361; K., zich ook noemende C. Van Lent, id., f 401- met 1 Jan. a. s. J. A. L. F.. Steffens, op verzoek, eervol ontslagen als inspecteur der postergen in de provinciën Noord-Holland en Utrecht; A. J. M. Ledeboer, thans commies der posterijen lste kl., benoemd tot inspecteur der posterijen in de provinciën Noord-Holland en Utrecht, mot bepaling dat zijn standplaats van Utrecht naar Amsterdam zal worden overgebracht. Gemengd Nteuw«s. Heden is door de politie aangehouden L. J. O., die zich heeft schuldig gemaakt aan het verkoopen van een hond, toeboboorende aan een ander, welke hond door eerstgenoemde van de straat was medegenomen. Naar wij vernemen, betrof het jl. Zater dag-voormiddag ton kantore van de assuradeuren Karstens De Ruyter. voorgevallene, waarvan in ons blad van Maandag is melding gemaakt, de veeverzekeriog-maatschaPpij, waarvan alléén direc teur ia 'ue heer F. De Ruyter. Nadat den geheelen d.ag was gevischt naar de ljjken der vijf door hot omslaan der post schuit bij Woudrichem omgekomen personen, zijn slechts twee het lijk van den conducteur en dat van den artillerist gevonden aan do krib bij de Dalemsche sluis, dicht bij de plaats, waar ook de boot gevonden werd. Por wagen zijn do lijkon naar Gorkum gebracht. De conducteur on de postil- jon laten te zamen 15 onverzorgde kinderen achter. - Met den hoogen watervloed is op het strand, onder de gemeente Elburg togen den Kam perzeedijk, drijvende gevonden eene vischschuit (zijnde een jotter), vermoedelijk van eeno der Hollandsche havens afkomstig. Aan den ingang van het voor onder bevindt zich een plankje, waarop het volgende versje: „U, o God! bid ik om rust; Schenk na den slaap mij nieuwen lust." In den mast een rouwwimpel met een treurwilg en binnen in de schuit eone kat, benevens in hot ruim ongeveer een last spiering. Of er zich personen op de schuit hebben bevonden, kan men niet met zekerheid melden. Onder Ouddorp is gestrand het Zweedsche schip „Tripolia", geladen met hout. Zes man der equipage zijn gered, vijf zijn verdronken. Het was niet mogelijk met de reddingsboot het schip te bereiken. - Te Vrouwepolder is de Hollandsche schoener „Cornelia", van Dantzig naar Rouaan, gestrand. Het schip is verloren en de lading, nit hout bestaande, voor een deel gered. Van. de bemanning is een 18-jarig jonk man overboord geslagen en verdronken. - Bij Maas tricht woei eene goederenloods om, waarbij twee spoorwegbeambten het loven verloren. - Te Oldekerk (prov. Groningen) zjjn door een hevigen brand in de woning van den landbouwer G. B. 14 koeien en 2 paarden in de vlammen omgekomen. Ook te Koorngarst, onder Noordbroek, is de boerderij van den landbouwer Knoppen eene prooi der vlammen geworden, benevens 25 stuks hoornvee en 3 paarden. - Bij het op hol gaan van een paard, dat voor eon kar gespannen was, had een 17-jarige boerenzoon te Kessel (Limburg) de onvoorzichtigheid van de kar te springen. Hjj geraakte onder een wiel en was onmiddellijk dood. - Twee jongens, tusschen de 6 en 7 jaar ond, vermaakton zich te Hoogkork met „haasje over te springen", toen een van hen zóó met zijn aangezicht tegen den grond viel, dat eene zware neusbloeding het gevolg er van was, die men niet vermocht te stuiten. Den volgenden dag bezweek hij. - Een agent van politie kreeg bij een vechtpartij to Utrecht onverhoods van achteren van een mineur een houw op don helm met een sabel, welke niet alleen dat hoofddeksel maar ook zijn hersenpan doorkliefde, zoodat hij bewusteloos ineenzakte. - Een schip, dat van Galway naar de Arran-eilandetr vaart, verging in den storm; do 14 passagier» kwamen om. De toestand van den gevangene W. M, Do Jongh te Leeuwarden wordt nog steeds ge houden voor eene voorbijgaande manie, voor welker genezing zijne plaatsing naar Coudewafeer niet moodig wordt geacht. Dit gevoelen wordt ook ge deeld door den geneesheer van het krankzinnigen gesticht te Franeker, die hem tweemalen heeft •onderzocht. Daar enkele zijner bewegingen en gozegden een ■oogenblik het vermoeden hebben doen ontstaan dat .zijne krankzinnigheid slechts voorgewend was, is op zijne kamer een toestel aangebracht, waardoor hij, alleen zijnde, van buiten kan worden bespied. Hjj is de laatste dagen veel rustiger en daarom wan zjjn dwangbuis ontdaan. Zjjn lichaam is, ten gevolge van bovenmatige inspasning, zeer verzwakt -en vermagerd, zonder dat er evenwel gevaar voor •zijn leven bestaat. (N. v. tl. D.) Het huwelijk der jonge gravin Cane- waro, van Genua, met graaf Emmanuel Lueerna De Rora, van Turin, to Florence voltrokken, kenmerkte zich vooral door de schitterende geschenken, die het echtpaar ontving. Zoo o. a. zond een broeder der gravin haar nit Zuid-Amorika, waar hjj gevestig&is, een eikenhouten koffertje met 200,000 franken in gemunt goud. De directeur der Belgiacho Bank, de heer Pirson, bovond zich aan een diner bjj den Spaanschen gezant te Brussel, den heer Merry del Val. Nadat de echtgonoote van den gezant was op gestaan tem teeken dat de maaltjjd was afgeloopen} welk voorbeeld door de gasten word gevolgd, ging de dame nog even zitten om den naast haar ge plaatsten disebgenoot op een tot haar gerichte vraag te antwoorden. Do heer Pirson wilde nu ook zijn plaats weder innemen, doch reeds had een der be dienden zijn stoel verwijderd. Het gevolg was dat de direoteur der Bank achterover op den grond stortte en zich daarbij vrij ernstig bezeerde. De ingenieur Laschkoff van Moskon heeft, onder den naam van Sarah Bernhardt-bou- quetton, ruikers bedacht van levende of kunstbloe men, waaruit, zoodra men ze aanpakt, kleine fon teintjes met reuk gaan springen. Legt men ze neer dan houden de fonteintjes op to werken. Aan het Belgische station Assesses was een der beambten bezig mot het rangeeren van een trein. Met een waggon bjj een der wissels gekomen, riep hij„Halt! wij zjjn ver genoeg!" Inderdaad, hij was ver genoeg: op hetzelfde oogenblik viel hij dood neder, getroffen door een aderbreuk. Op oen jachtpartjj in de nabijheid van het Belgische dorp Court-Saint-Etioune waagde een knaap, die belast was met het opzamelen van hot geschoten wild, zich onvoorzichtig in de vuurljjn der jagers. Op hetzelfde oogenblik ging er een geweerschot af en de jongen ontving de lading in het hoofd en den schonder. In bedenkelijken toestand werd hjj van het terrijn verwijderd. Aangaande den heer Powell en zjjn lucht ballon is nog niets zekers bekend. Uit Madrid zijn de' volgende berichten ontvangen, welke op hem betrekking kannen hebben. Den 16den dezer, des avonds te tien oren, zag een commies te Laredo, bij Santander, een ballon, welke op geringe hoogte in de richting van Bilbao voorbijdreef. Zaterdag namiddag werd op twee kilometer van Bilbao een ballon gezien, door den condnctenr Tan een tram wagen, tnsschen die stad en Arenas, oostwaarts naar de kast drijvende. Een politie-agont verklaarde hetzelfde. Een telegram van Zondag meldt dat sedert van den ballon niets vernomen wa», ofschoon aan alle burgemeesters in het noorden des lands last gegeven was om onmiddellijk bericht te zenden, zoo hnn iets ter ooren kwam. Men hield heter dns voor dat de ballon de see was ingedreven. Een Joods, zoo wordt nit Dartmouth geseind, heeft Zondag avond te aoht uren, op ongeveer een half uur af stand van de plaats, twee heldere lichten gezien, met groote snelheid znidwestwaarts voortbewegende- Boven en onder die lichten zag hij een donker voorwerp, alles ten hoogste 60 voet boven het water en onmogelijk behooressde bij een of ander schipv Volgens de laatste officiee-le opgavem zijn er te Weenen 144 ljjken gevonden, die herkend konden worden, en zijn er 650 personen vermist, zoodarè het getal slachtoffers van den brand nu tot 794 geklommen is. Hetgeen van het gebouw staande gebleven is, is nu zoo gestut dat zonder gevaar do opruiming Tan hot puin overal kan worden voortgezet. Het wordt nauwkeurig onderzocht en gezift, ten einde alle overblijfselen van menschelijke lichamen te verzamelen es die rraar de begraafplaat» over to brengen, en ook om alle voorwerpen teontdekken, die aan de omgekomenen behoorden en behouden gebleven zijn. De keizer is thans to- Weenen teruggekomen- en heeft aioh door den tweeden burgemeester (de-eerste is ten gevolge van do inspanning bjj en. na den brand ongesteld) uitvoerig omtrent het gebaasde laten inlichten. Daarna heeft de keizer het operage bouw bezocht, dat als bij eene voorstelling verlicht was, het overal nagegaan of het aan de eiscben tegen brandgevaar voldeed, en nog enkele voorzorgs maatregelen bevolen. Ton slotte werd het gas uit gedraaid, om Z. M. in de gelegenheid te stellen, te oordeelen of do olielampen voldoende licht gaven. Van een vis schersboot, te Can-oale in Frankrijk thuis behooronde en die- in zee verging, kwamen vijf van de zes opvarenden in de golven om. De zesde werd gered, nadat hjj meer dan een uur tegen den sterken: golfstroom had geworsteld. Nadat he-t verzo-ek om gratie van den door het gerechtshof te Darmstadt ter dood veroor deelden moordenaar Wettmann was van de hand gewezen, moest het vonnis een dag werden uitge steld wegens afwezigheid van den scherprechter; de daarop volgende dag was de geboortedag der groothertogin en kon er dns andermaal geen qnaestie zjjn van do executie. Geen wonder, dat na driemaal vier en twintig uren, doorgebracht in hot martelend vooruitzicht van do doodstraf, de geestkracht van den veroordeelde eindeljjk was gebroken. Vier gen darmes moesten het bjjna ontzenuwde lichaam het schavot opdrageD. Zulk een toepassing van de dood straf is inderdaad afschuwelijk. De twee bedienden van lord Trevor, die van den diamanten-diefstal werden verdacht, zjjn wegens gebrek aan bewijzen weer op vrije voeten gesteld. Door den storm in Tunis ishethospitaal te Manouba vernield. Van de zieken stierven ver- scheidenen. Uit Algiers wordt bericht dat 54 per sonen te Chabra verdronken door het breken van een dijk. BUITENLAND. Duitsohland. De heer Busch, secretaris-generaal van binnenland- sche zaken, die zich op het laatst der vorige maand met verlof naar Italië begeven had, heeft, naar de te Berlijn verschjjnende „Post" verneemt, last ont vangen te Rome te blijven, ten oinde de vroeger door den heer Von Sehlözer gevoerde onderhande lingen met kardinaal Jacobini voort te zetten. De heer Von Sehlözer, thans nog te Washington en bestemd om gezant van Pruisen bjj hot Vaticaan te worden, zal binnen enkele wekon te Berljjn komen. Berichten uit Konstantinopel melden dat men zich daar groote illusies schept van een verbond met Duitschland. De Sultan en zijne omgeving hopen

Leidsch Dagblad | 1881 | | pagina 2