hertog benoemd tot commandeur der orde van de JEikekroon. De gewone audiënties van de ministers van financiën en van waterstaat zullen a. s. Donderdag niet plaats hebben. Z. M. heeft D. J. Sonnenberg, adjunct-commies hij het dep. van financien, benoemd tot ontvanger der directe belastingen en accijnzen te Hillegers- berg c. a.tot notaris binnen het arrondissement 's-Hertogenbosch, ter standplaats de gemeente St.- Michielsgostel, J. W. E. Eerstens, cand.-notaris te "Wamel; binnen het arr. Breda, ter standplaats de gemeente Gilze, L. J. F. A. Schmid, cand.-notaris te Breda; - met 1 Jan. a. s. benoemd tot opzichter 2de kl. bij de rijkstelegraaf G. Schild, thans adsp.- opzichter; - benoemd bij het personeel van den geneeskundigen dienst van het leger in Ned.-Indië, tot off. van gez. 2do kl., den student voor genoemden dienst (arts) J. Th. H. Hermans-jhr. S. Trip, ont vanger der directe belastingen, invoerrechten en accijnzen te Stavoren c. a., benoemd tot ontvanger der dir. bel. en acc. te Domburg c. a.; -denlsten ïuit. R. A. Jackson, van het wapen der inf. van het leger in Ned.-Indië, in zijn rang overgeplaatst bij het wapen der inf. van het leger hier te lande, onder bepaling dat hij tot 1 Jan. 1884 bij eerst- gemeld leger zal gedetacheerd blijven. Gemengd IN ten wn, Blijkens achtera taan de advertentie zijn by den heer Van Eerkhoff alhier petroleum-kachels verkrijgbaar, welke zeer doelmatig moeten zijn, ook om kamers zonder schoorsteen alsmede winkels te verwarmen. Ze moeten daarvoor zeer goed en voordee- lig zijn. Daar zulk een kachel in den winkel van den heer VanEerkhoff steeds staat te branden, kan men ziek zeiven van de waarde er van overtuigen. Ook in onzen schouwburg worden vei ligheidsmaatregelen bij mogeljjk brandgevaar geno men. In de gangen o. a. zullen gedurende elke voor stelling behalve de gewone gasvlammen kleine lan- taarntjes, met waskaarsen voorzien, worden ontstoken. Gisteravond nam men er een proef mee. Het is te hopen dat dit een begin tot een goed einde zij, want ook hier zal nog veel moeten veranderd worden. De onlangs hier tor stede opgerichte „Leidsche Dilettanten-club" gaf gisteravond in het lokaal „Ephraïm" zijn eerste uitvoering. De presi dent, de heer J. De Nieuwenboer, verwelkomde de menigte met een warm woord van dank voor hare talrijke opkomst. De opgevoerde stukjes: „De Militaire Willems orde", „De Werkstaking" on ,Het Consigne is snor ken" werden vlug van de hand gespeeld. Vooral het nastukje bracht de lachspieren der aanwezigen dikwijls in beweging. In de pauze sprak de president ook over den jongsten October-storm, welke, vooral te Eatwijk aan Zee, zoovele huisgezinnon in rouw had ge dompeld. Hij deed het voorstel om in deze vergade ring een collecte te houden, waaraan dan ook ge volg werd gegeven. Opgebracht werd de som van 17.51. De zaal was overvol, en wel zóó dat eenigen heeren, die door het bestuur geïntroduceerd waren, zelfs vóórdat de voorstelling een aanvang genomen had, geen toegang kon worden verleend. De uitvoering werd besloten met een geanimeerd bal, dat tot laat in don nacht voortduurde. G-epasseerden nacht, te ongeveer kwart over óénen, is door een onbekende oorzaak brand ontstaau in oen perceel aan de Haven, dat, in aanbouw zijnde, niet was bewoond en toebehoort aan Van Os8evoort op de Oranjegracht. Door de spoedige working van brandspuit n°. 7, al dadelijk gevolgd door meer andere spuiten, heeft zich de brand, ofschoon er nogal wind was, tot dat óéne perceel bepaald, zonder persoonlijke ongelukken te ver oorzaken. Hedennamiddag omstreeks drie uren is de 6-jarige Johanna Van der Plas, wonende bij bare ouders aan de Uiterstegracht, al spelende in den Ouden Rijn gevallen, doch onmiddellijk door A. Jansen, werkzaam aan de gasfabriek, en De Wringer, verver in de Bakkerstceg, gered. Er wordt te Amsterdam algemeen ge sproken over eene zeer raadselachtige zaak. Ver schillende personen hebben groote sommen geld, znen spreekt van een ton of drie, vier, voorge schoten aan eene juffrouw, Jannetje Struik, uit Vuren, die beweert eene erfenis te vorderen te hebben, en daar ter stede evenals vroeger elders de aandacht heeft getrokken door groote inkoopen, vorsteljjke fooien en geschenken. Ook eenige leveran ciers, die aanvankelijk steeds contant werden be taald, hebben nog groote sommen bij haar uitstaan. Thans is bij den officier van justitie eeno aanklacht tegen de juffrouw ingediend wegens oplichting, onder overlegging, zegt men, van negen accepten elk a ƒ25,000. Dientengevolge is in het „Bible-Hotel", waar zij den laatsten tijd verblijf houdt, door een deur waarder beslag gelegd op verschillende goederen. Papieren, geldswaarden of kostbaarheden werden niet gevonden. Door den officier van justitie en dooi den rechter-commissaris mr. Elias is bij de juffrouw een bezoek gebracht Er wordt verhaald dat het openbaar ministerie tot dusver geene termen heeft gevonden om gevolg te geven aan de aanklacht tegen deze millioenen-juffrouw ingediend. Een week of drie geleden werd ze in ondertrouw opgenomen met den heer Hoetink, horlogemaker uit Gorkum. Voorwerpen van weelde, diamanten, meubelen werden aangekocht of besteld, en de vor deringen, die ten laste van een harer bloedverwan ten, te Haarlem woonachtig, inkwamen, betaald. Geschenken Yau de kostbaarste voorwerpen werden rijkelijk uitgedeeld, niet minder dan 23 gouden kettingen werden eens in eene bestelling aangeschaft en ten geschenke gegeven. De fooien aan bedienden zijn fabelachtig. Duizenden zijn daaraan uitgegeven. Voor de geneeskundige hulp dezer dagen bij hare bevalling verleend, werd duizend gulden uitbetaald. Met de aanschaffing van de luiermand was vijftien honderd gulden gemoeid. Bij een winkelier in goud en zilver werd 80,000 betaald en nog een schuld van 68,000 gemaakt. De bijzonderheden omtrent de wijze waarop ze met het geld om zich wierp, grenzen aan het onge looflijke. De prachtigste en kostbaarste voorwerpen werden ten geschenke gegeven aan de geldschieters. Voor ieder hunner is een pels (a 1300 per stuk) in de maak. Ze heeft zich een bonten mantel aan geschaft van f 4200, ean pels voor haar bruidegom van 2500, een fluweelen kleed voor den trouw dag van 2500. Op den dag der ondertrouw-receptie ontving elke bediende van het „Bible-hotel" 20 en de portier een gouden horloge. "Was ze met rijtuig uit, dan kreeg de jongen die het portier opende, ƒ2.50. Werden rekeningen betaald, dan kreeg degene, die het geld kwam halen, een fooi van 25 of meer. In het hotel at ze voor hare bevalling geregeld aan de „fable d'hóte''met de vier personen, die voor haar rekoning in het hotel verblijven hare verteringen aldaar worden op ongeveer 1000 's weeks geschat. De zaakwaarnemer, die volgens den een haar opzocht, volgens een andor door haar in den arm werd genomen, heeft duizenden aan geschenken ontvangen, maar schijnt aan contanten een waarde te hebben gegeven, die de waarde van de geschen ken zeer overtreft. Het zal zeker spoedig moeten blijken of het voor geven van een te ontvangen erfenis al dan niet juist is. De naam van den beweerden erflater zou Jan Van Veggelen of Jan Van Veghel wezen. De erfenis, ten bedrage van 12,000, schijnt echter reeds door do juffer te zijn ontvangen. Opmerkelijk is het dat zij vroeger in andere plaatsen zich be riep op zekeren advocaat of notaris Lekdoorn, die nergens was te vinden. Een half uur vóór dat de voorstelling zou beginnen, woei te Apeldoorn de circus van Blanus en Cohen door den geweldigen storm ineen, onder een oorverdoovend gekraak. Geen ongelukken. De jongste storm heeft hier en daar weder eenige huizen en andere gebouwen doen in- storton. Op onze kust zijn eenige schepen gestrand. Tussohen Marken en Urk heeft men twee visscners- schuiten zonder bemanning zien drijven. Van den landbouwer Van Empel op de Velthoven te Tilburg zijn in weinig tijds stal en woonhuis alsmede het woonhuis en de winkel van den heer Van Kempen door de vlammen vernield. Er is weinig van de inboedels gered kunnen worden. Bij eerstgenoemde kwamen een paard, 3 groote en 9 jonge varkens in de vlammea om. Te Hollandsche Veld heeft een kind, dat in eene waschtobbe met kokend water viel, zich zoodanig gebrand, dat het aan de gevolgen is over leden. - De aan vele bezoekers van Hilversum be kende uitspanning „de Eoepel van Ruys" aan den Utrechtschen Straatweg, is geheel door brand ver nield. - Te Loenen a/d. Veluwo is de papierfabriek van de wed. Schut afgebrand. Volgens telegram uit Nieuw-Yor k kan tusschen 20 en 22 December op de Britscho en Noordsche kusten stormweder verwacht worden uit het Zuiden, rondloopende tot het Noord-Westen vergezeld van regen en sneeuw. De gevolgen dezer voorspelling ondervonden we heden reeds, Des mor gens om halfolf was het bovendien nog zoo duister dat op de zetter'j dezer courant met gaslicht moest worden gewerkt. Op Hatfield House, eene buitenplaats in Engeland, gleed dezer dagen een werkman, die een telephoondraad zou spannen, uit en greep in zijn val den geleiddraad van eene electrïsche Brush- lamp, die in het huis brandde.-De electrische stroom doodde hem onmiddellijk. De Londenscho avondbladen maken melding van eene ontploffing in de kolenmijn Abron bij Boltons; men vreest dat 180 menschen daarbij omgekomen zijn. De eerste serie diamanten van deover- leden weduwe Blanc, de voormalige eigenaresse van de speelbank te Monaco, heeft in het geheel 1,402,550 franken opgebracht. Te Berlijn in cijferschrift overgekomen, telegrammen berichten, dat in de Russische hoofd stad geruchten loopen omtrent een aanslag die Vrijdag te Gatschina, alwaar de czaar met familie woont, ondernomen is en waarvan het dool was andermaal door het springen van mijnen een schan delijk opzet te volbrengen. De Fransche Regeering heeft, na over leg met den Duitschen gezant, de opvoering van "Wagners „Lohengrin" in het Dnitsch in het Parjjsche „Théittre des Nations" verboden. De makers der décors en kostumes hebben last gekregen hun werk te staken. Uit Nieuw-York wordt gemeld dat Becker, de maker van valsche Fransche bankbil jetten, die te Brooklyn werd in hechtenis genomen, veroordeeld is tot zes jaren en zes maanden ge vangenisstraf. Geen enkel der door hem vervaar digde biljetten had hij nog kunnen uitgeven, toen hij in handen der justitie viel. Men verneemt dat te Kieff een fle3ch vitriool naar Sarah Bernhardt werd geworpen; ge lukkig werd ze niet gewond. Bij de voortgezette behandeling van het rechtsgeding tegen Gniteau hebben verschillende personen weder verklaringen afgelegd ten gunste van den staat zijner geestvermogens. Veel indruk maakte o. a. de predikant Rush Shipper, die van de maand April af tot den moord toe met Guiteau in hetzelfde kosthuis woonde. Hij zeide vele ge sprekken met den beschuldigde gehad te hebben, voornamelijk over de quaesties, rakende generaal Grant en het senaatslid Conkling en de herziene vertaling van het Nieuwe Testament, waarbij hij nooit iets zonderlings bij hem had opgemerkt. Dezen getuige liet Guiteau ongehinderd spreken, ofschoon hij het anders ook in deze zitting niet aan zijne uitvallen liet ontbreken, b. v. verklarende dat zijn verdediger niet zooveel verstand had als een karre- paard, dat God den rechter Corkhill wegens zijne knoeierijen zou verdoemen enz. Ook bij de opening van deze zitting hield hij een korte aanspraak ten behoeve van de gezworenen. Deze brave mannen, zeide hij, waren voor een deel niet aan het goede voedsel gewoon, dat zij nu kregen, en derhalve aan slechte spijsvertering onderhevig, waarom hij er op aandrong dat het hof hun gelasten zou om eiken ochtend vóór het ontbijt een uur te wandelen. De rechter Cox beloofde dat hiervoor zou worden gezorgd. De van Guiteau gescheiden echtgenoote verklaarde voor het hof dat zij haar man als wel bij het hoofd beschouwde. Guiteau viel haar telkens in de rede en schold haar en zijn advocaat vreeselijk uit. Twee specialiteiten zeiden dat zij na onderzoek van den gevangene niets hadden gevonden, waaruit bleek dat de hersens niet goed waren. Het officiëel rapport van debrandweer over den brand te Weenen i3 bij den gemeenteraad ingekomen. Daarin wordt geconstateerd dat de man schappen van de brandweer, ondanks de verklaring van sommigen dat er niemand meer in het gebouw was, toch tot de zaal zijn doorgedrongen en dat zij in een kwartier uurs dan ook nog door middel van springladders en brandzeil 120 a 130 personen heb ben gered. Dat men niet spoediger met de redding op de bovenrangen was geslaagd, was toe te schrij ven aan de moeilijkheid om de trappen te bestijgen, wjjl de rook en stiklucht de fakkels uitdoofden. De dood van den man die de biljetten uitgeeft en die dus zeker met de localiteiten zeer goed bekend is, had de verwarring met het licht ten gevolge. Het rapport verklaart dat de ontzettende uitbrei ding van den brand in de eerste plaats te wijten is aan het niet aanwenden van de bestaande voor zorgsmiddelen in het gebouw, maar ook aan het te laat waarschuwen van de brandweer.

Leidsch Dagblad | 1881 | | pagina 2